INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Fotbal > Fotbal intern
Register FAQ Community Calendar

Reply
 
Thread Tools
Old 06-09-2007, 09:04 PM   #1
pikciu
violetul
 
pikciu's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Pitesti
pikciu is a splendid one to beholdpikciu is a splendid one to beholdpikciu is a splendid one to beholdpikciu is a splendid one to beholdpikciu is a splendid one to beholdpikciu is a splendid one to beholdpikciu is a splendid one to behold
Send a message via Yahoo to pikciu Send a message via Skype™ to pikciu
Default "Legea" lui Mitica

Sambata va asteptam pe toti sa ne aparam drepturile si libertitatile noastre !
Va asteptam pe toti cei care cred in fenomenul ULTRAS simbata la ora 11 pe soseaua Kiseleff, in zona rondului din parc, la 100m de Piata Victoriei.

La protest si au anuntat deja prezenta grupurile din Arad, Timişoara, Tulcea, Piteşti, Iaşi, Oradea, Ploieşti, Craiova, Cluj şi fanii formaţiilor bucureştene, Steaua, Rapid, Progresul şi Dinamo.


Ceea ce nu ştiţi īnsă despre "legea Dragomir" este că:

1. va elimina steagurile de pe stadioane, de orice tip, sub pretextul "corpurilor contondente" (art. 18 alin 1)

2. va introduce amenzi de pānă la 200 de lei (2 milioane de lei vechi) pentru ocuparea unui alt loc decāt cel de pe bilet (art 26 alin 1 lit a)

3. va interzice orice proteste la adresa oficialilor din fotbalul romānesc (conducerile cluburilor, dar şi ale Ligii sau Federaţiei), sub sancţiunea amenzii de pānă la 1500 de lei (15 milioane de lei vechi, dacă doriţi să-l contestaţi pe Dragomir sau pe Mircea Sandu) - art. 26 alin 1 lit c.

4. va scoate torţele īn afara legii, deşi īn multe ţări din vest acestea sunt permise, iar īn Romānia nu au existat niciodată incidente cu privire la folosirea torţelor de către suporteri (art. 18 alin 1)

5. simpla deţinere a unei torţe va fi sancţionată cu īnchisoare de la 6 luni la 3 ani de zile (art. 32 alin 4), īn timp ce

6. folosirea unei torţe se va pedepsi cu īnchisoare de la 1 la 4 ani (art. 32 alin 5)



Prin comparaţie, pentru infracţiuni precum:

- violare de domiciliu, pedeapsa este īnchisoarea de la 6 luni la 4 ani (cāt pentru folosirea unei torţe)

- şantaj, pedeapsa este īnchisoarea de la 6 luni la 5 ani

- ucidere din culpă, pedeapsa este īnchisoarea de la 1 an la 5 ani

Şi desigur, dacă tot intri la puşcărie pentru deţinerea unei torţe, să evadezi nu poate fi o mare problemă, din moment ce pedeapsa pentru evadare este doar īnchisoarea de la 6 luni la 2 ani (mai puţin decāt pentru simpla deţinere a unei torţe).

Altfel, ne vom īntoarce la vremurile dinainte de 1989, cānd simpla īntālnire a mai multor oameni īn locuri publice era infracţiune şi pedepsită drastic de regimul comunist.


Constitutia Romaniei:
ARTICOLUL 30
(1) Libertatea de exprimare a gāndurilor, a opiniilor sau a credinţelor şi libertatea creaţiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare īn public, sunt inviolabile.

(2) Cenzura de orice fel este interzisă.
ARTICOLUL 22
(2) Nimeni nu poate fi supus torturii şi nici unui fel de pedeapsă sau de tratament inuman ori degradant.


http://www.youtube.com/watch?v=bjLMSH7Jsts
http://www.cdep.ro/proiecte/bp/2007/100/00/0/pl100.pdf Legea lui mitica
__________________
A tot schimbat, de zeci de ori
Īn cariera-i agitată
Şi fanioane, şi-antrenori,
Dar clubul Argeş niciodată.

Last edited by pikciu; 06-09-2007 at 09:07 PM.
pikciu is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2007, 10:03 PM   #2
sisu_stelistul
Member
 
sisu_stelistul's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
sisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to behold
Send a message via Yahoo to sisu_stelistul
Default

De obicei nu sunt de acord cu cenzura, dar in acest caz sa ajuns prea departe cu incidentele de pe stadioane, parerea mea este ca trebuie luate masuri, poate legea aceasta ii va potoli pe suporteri...
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
sisu_stelistul is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2007, 11:03 PM   #3
*InCePaToRuL*
Banned
 
*InCePaToRuL*'s Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: In girls dream!
*InCePaToRuL* has much to be proud of*InCePaToRuL* has much to be proud of*InCePaToRuL* has much to be proud of*InCePaToRuL* has much to be proud of*InCePaToRuL* has much to be proud of*InCePaToRuL* has much to be proud of*InCePaToRuL* has much to be proud of*InCePaToRuL* has much to be proud of
Default

Sāmbătă este prima etapă a unei mari revolte ce va fi dacă nu se vor potoli cretinii din parlament.
CUM ... SĂ INTERZICI STEAGURILE?
Sper că sāmbătă să rezolvam macar 70% din acele "legi", că poate aşa ne vom potoli şi noi, dar dacă sāmbătă nu o să rezolvăm nimic, noi nu ne vom opri.

La marşul de protest vor participa suporteri din toate galeriile din Romānia. Este absolut necesar să intelegem că luptānd pentru o cauză comună, orice rivalitate va fi lasată pentru cāteva ore deoparte.
*InCePaToRuL* is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2007, 11:18 PM   #4
stefan
Guest
 
Default

Nu sunt de acord cu punctul 1, nici cu punctul 3 nu prea as fi, dar am observat ca in ultimul timp unele galerii au si uitat de echipa si tot meciul ii injura pe jandarmi sau pe conducatori. Eu ma duc la meciuri sa incurajez echipa, mai platesc si bilet, pana acum numai in chiloti nu mi-au cautat bricheta desi merg aproape al toate meciurile si stiu ca nu pot intra cu bricheta, si gunoaiele alea din galerie intra fara bilet, fac deplasari in care fac orasul de cacat pe banii clubului si mai au si alte preocupari in timpul meciului. De exemplu la meciul Poli Iasi - Farul galeria injura Steaua, Vasluiului, pe aia care mananca seminte si nu injura si ei Vasluiul, pe jandarmi, pe Mircea Sandu, se certau intre ei, etc. In afara de jandarmi care stateau linistiti si aveau grija sa nu apara probleme si de samantari, restul nu aveau absolut nici o legatura cu meciul de sambata trecuta. Ca sa nu mai spun de meciul Poli Iasi - Steaua din sezonul trecut cand toti spectatorii platitori incurajau pe Poli, galeria stelei striga " **** Iasu' " si scumpa noastra galerie care se duce pe la Bucuresti sa protesteze striga "gabori asasini" pentru ca jandarmii batusera niste imputiti din galeria stelei cu o saptamana in urma. Pai cum sa aiba astia care injura orice om vad pe strada, chiar daca e iesean sau e din alt oras si nu are absolut nimic cu ei mai multe drepturi decat un spectator care mai da si bani pe bilet si vrea sa mai fumeze si o tigara sau sa bea un suc fara sa dea 60mii pe el. Si in legatura cu tortele alea n-au fost probleme la Iasi, dar la un meci galeria a reusit sa introduca artificii pe stadion si o persoana a fost grav ranita din cauza unor betivi care nu stiu sa le foloseasca.
  Reply With Quote
Old 06-09-2007, 11:20 PM   #5
Andrei_C
Member
 
Andrei_C's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Andrei_C is on a distinguished road
Default

Trebuiau luate niste masuri..Dar se exagereaza foarte mult!
Unde s-a mai vazut asa ceva? Interzicerea steagurilor? Amenda pt ca il contest pe Sandu? Doamne..
Andrei_C is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2007, 11:49 PM   #6
DarkComy
Arcichitect
 
DarkComy's Avatar
 
Join Date: Mar 2003
Location: Bucuresti
DarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant future
Default

M-as duce si eu la mars sambata dar cred ca o sa fiu plecat din oras in ziua aia
DarkComy is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2007, 11:59 PM   #7
Agy23
Member
 
Agy23's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: Constanta , Romania
Agy23 is on a distinguished road
Default

Probabil ca toti sunteti de acord cu mine ca violenta pe stadioanele din Romania a depasit orice limita. Huliganii,si aici nu ma refer la intreaga galerie a unei echipe ci la o parte de 20-30 de personaje, au ajuns sa spuna ca incidentele dintre ei si jandarmi apar din cauza ca ei nu suporta sa stea cineva langa ei cu scut si baston. Am fost la meciul Farul-Dinamo cand galeria dinamovista si`a luat`o urat de la jandarmi. Stateam la tribuna B chiar langa galeria dinamovista si am vazut exact ce s`a intamplat. Cei de la Dinamo au inceput sa injure , gabori asasini s.a.m.d. Cativa jandarmi au incercat sa intre intre ei sa ia pe cativa dar au vazut ca nu pot si S`AU RETRAS in josul peluzei asteptand intariri si pregatiti sa intervina. Baietii rai de la dinamo cand au vazut ca astia se retrag au inceput sa dea in ei cu betele de la steaguri si scaune. Pur si simplu stateam si ma uitam uluit cum un jandarm isi lua scaune si bete in cap (avea casca ) si nimeni nu intervenea. A continuat in felul asta vreo cateva minute pana cand au venit intariri. si cand au venit baietii.......sa te tii bataie. Pai cum sa nu le cari bastoane pe spinare cand ei dau in tine cu scaune si bate fara sa le faci nimic ? Si dupa aia zic ca tot jandarmii sunt de vina ca ii intarata. Sa fim seriosi. Daca tu te duci la meci SA ITI SUSTII ECHIPA SI NIMIC MAI MULT, ala nu cred ca se ia de tine din senin.
Pe de alta parte si mie mi se pare legea putin cam dura dar ar trebui facut ceva. Dupa un an ,doi cand se vor mai potolii spiritele poate vor lasa oamenii cu steaguri sau torte.
Imi place mult sistemul acela cu camere de luat vederi. Era o emisiune la TV dupa CM2006 in care era prezentat sistemul de supraveghere de pe Westfalen stadion(Borussia Dortmund). Vreo 20 de camere monitoriza fiecare particica din stadion. Cum aparea vreun incident, se transmitea prin statie si vreo 10 oameni de ordine mergeau si ii ridicau din mijlocul tribunei pe "turbulenti".
Multi spun ca suporterii din Anglia sunt cei mai rai , dar totodata nu cred ca a existat vreun incident de orice natura pe vreun stadion din Anglia dupa 1995 sa spunem (cam de atunci ma uit eu la fotbal). Poate ca acele legi drastice care s`au luat la ei dupa acel nefericit incident din finala UCL i`a potolit. Multi nu sunt de acord cu scoaterea steagurilor si a tortelor de pe stadioane , dar englezii au asa ceva??? Ati vazut la englezi vreo torta, fumigena sau steag pe stadion ? Eu nu. Si totusi ati vazut ce atmosfera fac. Canta TOT TIMPUL si ISI INCURAJEAZA ECHIPA numai prin cantece.

SA FIM SUPORTERI NU HULIGANI
__________________
Zeci de mii de suporteri vin in Ghencea sa va vada,
Dupa marile victorii scoateti toata lumea-n strada.
Rosu si albastru ale noastre dragi culori,
Faceti cinste unui neam, faceti cinste unei tari.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Agy23 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-2007, 12:02 AM   #8
pikciu
violetul
 
pikciu's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Pitesti
pikciu is a splendid one to beholdpikciu is a splendid one to beholdpikciu is a splendid one to beholdpikciu is a splendid one to beholdpikciu is a splendid one to beholdpikciu is a splendid one to beholdpikciu is a splendid one to behold
Send a message via Yahoo to pikciu Send a message via Skype™ to pikciu
Default

Quote:
Originally Posted by alexinho View Post
De obicei nu sunt de acord cu cenzura, dar in acest caz sa ajuns prea departe cu incidentele de pe stadioane, parerea mea este ca trebuie luate masuri, poate legea aceasta ii va potoli pe suporteri...
tu si sfaturile... mai bine te abtii.

Mitica probabil vrea ca toata lumea sa stea pe scaun, sa aplaude federatia si liga. E adevarat ca sunt multi, chiar foarte multi care se cred ultrasi, dar habar nu au ce inseamna fenomenul propriu-zis. De aici ies scandalurile. De ce nu se poate sta in peluza, sa se cante tot meciul? De ce trebuie sa iasa in evidenta unii cu batai (cum a fost la uta-poli), cu mesaje ca la poli iasi - vaslui de anul trecut?

Se greseste de ambele parti. Parerea mea (si nu numai a mea) e ca aceasta lege e buna in masura in care s-ar face sa multumeasca ambele tabere. In forma in care este acum, aduce a comunism.
__________________
A tot schimbat, de zeci de ori
Īn cariera-i agitată
Şi fanioane, şi-antrenori,
Dar clubul Argeş niciodată.
pikciu is offline   Reply With Quote
Old 07-09-2007, 12:23 AM   #9
Agy23
Member
 
Agy23's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: Constanta , Romania
Agy23 is on a distinguished road
Default

Pikciu , am vazut cum este cu legea mai putin aspra. Sa vadem cum este si cu o lege mai dura. In lege nu scrie ca nu ai voie sa stai in picioare , sa canti , sa sari , sa tzipi. Scrie clar ca nu trebuie sa ai un comportament necivilizat adik sa injuri , sa arunci cu obiecte in teren s.a.m.d. Punctul in care se precizeaza ca nu ai voie sa intri cu steaguri(din cauza betelor) si cu torte este din dorinta de a se evita folosirea necorespunzatoare a acestora. Altfel nu vad cum ar mai putea oprii aceste manifestari salbatice. au incercat cu sanctionarea echipelor . Le dadea 2,3 etape de suspendare, la prima etapa dupa iar apareau incidente. Iar 2-3 etape . Baietii aia care se autodenumesc cei mai aprigi sustinatori ai achipelor respective ori sunt batuti in cap , ori nu ii intereseaza fotbalul si implicit echipa ce o sustin.

Insa sunt de acord ca nici jandarmeria si conducerea fotbalului romanesc nu sunt organizate asa cum ar trebui sa fie. Dar...sa incercam si asa sa vedem cum este. Nu moare nimeni daca nu se mai dau voie cu torte pe stadion.
Cu un singur punct nu sunt de acord in lege. Acela cu respectarea locului de pe bilet. Ar trebui ca acest punct sa nu fie valabil in sectorul (in general peluza) in care sta galeria. Pe restul stadionului poate fi dar in peluza este aberant
__________________
Zeci de mii de suporteri vin in Ghencea sa va vada,
Dupa marile victorii scoateti toata lumea-n strada.
Rosu si albastru ale noastre dragi culori,
Faceti cinste unui neam, faceti cinste unei tari.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

Last edited by Agy23; 07-09-2007 at 12:37 AM.
Agy23 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-2007, 12:41 AM   #10
sisu_stelistul
Member
 
sisu_stelistul's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
sisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to behold
Send a message via Yahoo to sisu_stelistul
Default

Quote:
Originally Posted by pikciu View Post
tu si sfaturile... mai bine te abtii.

Mitica probabil vrea ca toata lumea sa stea pe scaun, sa aplaude federatia si liga. E adevarat ca sunt multi, chiar foarte multi care se cred ultrasi, dar habar nu au ce inseamna fenomenul propriu-zis. De aici ies scandalurile. De ce nu se poate sta in peluza, sa se cante tot meciul? De ce trebuie sa iasa in evidenta unii cu batai (cum a fost la uta-poli), cu mesaje ca la poli iasi - vaslui de anul trecut?

Se greseste de ambele parti. Parerea mea (si nu numai a mea) e ca aceasta lege e buna in masura in care s-ar face sa multumeasca ambele tabere. In forma in care este acum, aduce a comunism.
Toti avem dreptul la o parere...

Trebuie luate masuri. Tie iti place ce este pe stadioane? Iti place sa fim suspendati de uefa? Iti place sa vezi cum femeile nu pot veni la stadion, copii mici de asemenea din cauza injuratorilor si a atmosferei? Legea este poate putin cam aspra. Punctul 1 este singurul care mi se pare ciudat, in rest sunt de acord cu ea.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

Last edited by sisu_stelistul; 07-09-2007 at 12:15 PM.
sisu_stelistul is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:27 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL