INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Discutii generale > Muzica, filme, carti etc

Reply
 
Thread Tools
Old 01-10-2007, 07:44 PM   #1
stephen
I Don't Believe a Word
 
stephen's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Bucuresti/Constanta
stephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond repute
Default Povesti...

Sunshine Claus: Cati dintre noi nu ne-am amuzat in sinea noastra cand am auzit povesti cu fantome, legende populare cu strigoi sau mai stiu eu ce? Asa e societatea in ziua de azi, incearca sa demitizeze totul in jur, sa creeze o lume bazata pe logica, unde fantezia nu isi mai are locul decat pana la varsta de 5-6 ani.
Cristi (zic eu mai bine sa fie mai tanar 16-18 ani) este un produs tipic al acestei lumi moderne. Mai ales ca e baiat nu isi poate permite luxul de a crede in tot felul de povesti pe care bunicii si le mai povestesc in serile de iarna, adunati in jurul mesei, la caldura. I se par exagerate sau chiar minciuni. De foarte multe ori i-a luat peste picior pe cei care mai povestesc intalniri cu strigoi. El e Bucurestean si pe aici nu sunt strigoi (sau asa credem noi ca doar nu am vazut). Intr-o seara din timpul vacantei de vara, pe cand era la bunici pentru cateva zile, s-a intalnit cu mai multi prieteni, si au facut o mica sezatoare. Orele tarzii din noapte au facut ca fara sa vrea imaginatia multora a zburat catre intamplari auzite cu strigoi, fantome. Si au inceput povestile.Unele amuzante, altele infricosatoare. Cristi s-a amuzat si el, a mai ras de unii care credeau in ce se povesteste, dar cam atat. Saptamana petrecuta la bunici s-a terminat si s-a intors acasa.

__________________________________________________ ______

Seara il nelinistise putin...se intuneca mai repede si asta nu-i convenea deloc.Insemna mai putin timp de petrecut afara dar...mai mult timp de petrecut in fata televizorului si a PC-ului. A navalit furtunos in sufragerie,nefiind nimeni sa-i faca observatie.Parintii erau plecati in vizita la niste prieteni,astfel ca nimeni nu-l deranja .

Boxele incepura sa elibereze o muzica alerta,in timp ce Cristi butona de zor tastele cleioase ale calculatorului,rontaind alert niste biscuiti.Isi conecta telefonul la computer si explorand,dadu din intamplare peste inregistrarile audio facute...in acea seara.Amuzat,incepu sa asculte...voci tremurande,infricosate,efecte de background facute de ceilalti,plus acele surasuri ale celor amuzati de ridicolul situatiei.
Cu toate acestea,Cristi nu mai parea amuzat...De fapt,situatia nu mai parea deloc amuzanta in momentul in care curentul pica,si pe monitor ii paru cu un flash albastru mesajul UPS-ului.Abia apoi observa ca afara,Bucurestiul era atacat de o furtuna si stropi mari de ploaie.Aparent insesizabil,un zgomot rasuna din camera alaturata.Cu mainile frangandu-se una in alta,Cristi pasi catre iesire,cu ochii inchisi,sperand sa nu vada nimic si dupa aceea...

Continuati va rog...
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
stephen is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2007, 10:53 AM   #2
sunshine_claus
Member
 
sunshine_claus's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Bucuresti
sunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant future
Default

Aparent insesizabil,un zgomot rasuna din camera alaturata. Era ca un fel de chemare, era mai puternic decat orice. Cristi se indrepta aprope hipnotizat catre usa, dar telefonul intrerupse starea de magie. Ca trezit din vis, Cristi puse mana pe telefon si raspunse. Erau parintii lui care il intrebau ingrijorati daca totul e in regula.
Nu intelegea ce se intamplase. Nu realiza decat ca in camera cealalta se intamplase ceva, ceva ce el pierduse. Se indrepta spre camera, dar magia disparuse. Nu era nimic care sa ii atraga atentia, totul era normal, parca suparator de normal, se gandi Cristi. Restul serii se scurse fara alte incidente, dar dimineata cand se trezi, Cristi isi aminti brusc senzatia de chemare din seara precedenta. Timpul trecea si usor, Cristi a uitat de incidentul straniu la care fusese martor.
Dar cateva saptamani mai tarziu, s-a intamplat ceva ce i-a amintit de acel sentiment. Parintii erau in bucatarie iar el singur in camera, la calculator. Nu era chiar tarziu, afara nu se intunecase inca complet. O racoare ciudata, de parca cineva ar fi deschis geamul il facu sa isi aminteasca de seara trecuta. Era ceva ce ii amintea de acea intamplare la care totusi nu se mai gandise in ultimul timp. Se simtea privit, urmarit, studiat. Se intoarse brusc si vazu in fata lui o copila, cam de varsta lui, dar era ceva la ea care il fermeca. Nu putea scoate un cuvant, nu se putea misca, era ca paralizat. Nu era frica ceea ce simtea, ci mai degraba fascinatie. Nu indraznea sa reactioneze in nici un fel, de teama sa nu strice momentul.
----------
Continuati va rog. Nu prea mai am imaginatie.
__________________
I'M JUST A KITTY
sunshine_claus is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2007, 12:18 PM   #3
Mihnea912
Member
 
Mihnea912's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: Bucuresti
Mihnea912 is an unknown quantity at this point
Send a message via Yahoo to Mihnea912
Default

Intr-o fractiune de secunda fata dispare.Inainte de a-si da seama ce se intapla cineva ii pune mana pe umar.Cristi tresare dar se linisteste cand aude vocea tatalui sauam introdus si dialogul ca sa para mai real)
- Cristi,eu si cu mama plecam.Nu cred ca ne putem intoarce pana maine de dimineata.Te descurci singur o noapte sau vrei sa vii cu noi?
- Raman,raspunse baiatul.
In 30 de minute parintii lui Cristi parasesc casa.Dar cum inchide usa,Cristi simte acea racoare dinnou.Se uita la geamul din bucatarie...e inchis.Speriat,baiatul stinge lumina in toata casa,intra in camera sa,isi incuie usa si se aseaza in coltul camerei,aprinzand lampa de pe birou pentru urmari tot ce se intampla in camera.Liniste,de undeva de afara se aude latratul unui caine.Timp de o ora baiatul sta in liniste desavarsita pana cand il ia somnul.
Dar,dupa 4 ore de somn un sunet puternic rupe tacerea.Cristi deschide ochii si se uita la ceasul de pe birou...ora 23:59.Baiatul analizeaza sunetul in minte si incearca sa isi dea seama ce a putut scoate zgomotul.O pocnitura puternica si 2 sunete metalice il urmeaza.Dintr-o data ii pica fisa...usa de la intrare.Se uita pe geam...nimic.Aude sunete pe trepte.De frica baiatul ia cheile si se incuie in camera.Cineva pune mana pe clanta si incearca sa deschide usa.Cristi se gandeste ca sunt parintii lui:
- Tata?ii scapa printre buze...Tu esti?Mama?...
Nici un raspuns.Baiatul isi face curaj si se uita pe gaura chei.Intunericul e prea gros pentru a fi strabatut de privire.Cristi se gandeste sa isi sune prietenul sa vorbeasca cu el pentru a se linisti.Dar e miezul noptii,ar fi nepoliticos.Brusc isi aminteste ca e vineri,zi in care prietenul sau,Sebi,da petrecere.Cristi nu a putut sa ajunga la petrecere,desi a fost invitat si rugat sa vina.Baiatul pune mana pe mobil si formeaza numarul.Il verifica de 2 ori si suna...suna de cateva ori dar intra casuta vocala...,,Va rugam sa lasati un mesaj"se aude...
-Sebi suna-ma cat mai repede te rog...indiferent de ora la care primesti mesajul...Cristi.
Baiatul lasa telefonul din mana si se uita parca hipnotizat la usa.Dintr-o data ii apare o fetita in fata.Cristi tresare...se uita la fetita,dar nu reuseste sa ii vada chipul din cauza parului negru si slinos care ii acopera fata.Dar vede un detaliu care il tulbura...avea pielea verzuie cu gheare la mana.Cristi se retrage dar nu apuca sa faca 2 pasi cand fata il prinde de mana si ii infige ghearele negre in carne.Baiatul tipa si ridica privirea...fetita nu avea ochi.Brusc totul se intuneca...
Cineva il zguduie puternic si din indepartare Cristi isi aude numele strigat.Deschide ochii si isi vede prietenul sau Sebi.
-----------
Continuati va rog ca poate publicam chestia asta .Claus ai fost tare inspirat.P.S. fetita la care ma gandeam seamana cu cea din F.E.A.R sau The Ring(2).
__________________
De la '907
Am fost primii pusi pe fapte
Cu echipa Clujului,
Mandria ardealului
Mihnea912 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2007, 01:17 PM   #4
sunshine_claus
Member
 
sunshine_claus's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Bucuresti
sunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant future
Default

Eu ma gandeam mai degraba la ceva gen Al saselea simt, mult mai bland. PS:"Claus ai fost tare inspirat" mai pune un a la final.
Continui eu:
Baiatul lasa telefonul din mana si se uita parca hipnotizat la usa.Dintr-o data ii apare o fetita in fata.Cristi tresare...se uita la fetita,dar nu reuseste sa ii vada chipul din cauza intunericului din camera. Nu ii mai este frica. Este chiar linistit. Fetita se apropie incet si ii sopteste:
-Ti-e frica? Nu trebuie sa iti fie frica de mine. Nu vreau sa iti fac nici un rau.
Cristi nu poate decat sa dea din cap, dar pe masura ce clipele trec simte ca panica ii trece si zambeste incet.
-Cine esti tu?
-Numele meu este Anya. M-am ratacit si am nevoie de ajutor.
-Cum ai intrat aici?
-Cred ca ai inteles si singur. Nu apartin lumii tale. Am apartinut, Spune fata cu tristete. A avut loc un accident. Nu imi mai amintesc nimic. Vreau doar sa stiu ce s-a intamplat. Unde ma duc eu acum? Vreau sa ma intorc la parintii mei. Locuiam aici. Nu ii mai gasesc. Ma poti ajuta?
-Incerc. Nu imi poti spune mai multe?
Atunci telefonul suna, si fata dispare. Cristi se trezeste parca din vis si raspunde la telefon. Era Sebi, prietenul lui. Primise mesajul.
-Ce s-a intamplat? Esti bine?
-Da. Scuze, te-am speriat cu mesajul ala nu? Ma simteam singur. Ai mei au plecat si as fi vrut sa vorbesc cu cineva. Petrecerea s-a terminat?
-Da s-a terminat. Nu a fost mare lucru. Pacat ca nu ai venit, dar oricum nu ai pierdut nimic. E totul in ordine?
-Da nu iti face probleme. Inca o data scuze ca te-am deranjat. Hai ca vorbim maine ok? Noapte buna.
-Noapte buna. Ne vedem maine.
Isi aminteste de vizita fetitei si se uita prin camera.Anya plecase, gonita de soneria telefonului. Se repede la calculator si cauta dupa numele Anyei, dar nu erau suficiente informatii. Nu reuseste sa gaseasca nimic concludent, care sa il ajute in dezlegarea misterului. Isi da seama ca fara ajutorul fetitei, nici el nu o poate ajuta. Toata noaptea Cristi o petrece in fata calculatorului incercand sa gaseasca ceva care sa o ajute pe Anya. O striga usor, o asteapta, dar fata nu mai apare. Isi da seama ca s-a speriat si nu o sa mai revina in seara aceasta, si se culca.
A doua zi, Cristi e trezit de tatal lui. Era deja tarziu aprope 12, dar dupa o noapte petrecuta la calculator, inca se simtea epuizat. In primele secunde nu isi mai aminteste nimic din intamplarile din noaptea trecuta. Dar langa calculator gaseste un biletel. Nu cunoaste scrisul, nu e al lui.
"O sa ne mai vedem daca vrei sa ma ajuti. Multumesc. Anya"
Astepta cu nerabdare seara sa poata sa o vada din nou. Era ceva neexplicabil, simtea un fel de mila, amestecata cu atractie si poate putina teama. Teama ca totul nu e decat un vis, teama ca Anya nu o sa se mai intoarca. Dar biletelul era real...il tinea cu el mereu. A incercat sa ii povesteasca prietenului lui Sebi, dar nu a putut. Ii era frica ca Sebi nu il va crede. Cristi si-a petrecut restul zilei cautand informatii despre Anya. Nimic. Il intreba pe tatal lui de unde au cumparat casa, cum erau fostii proprietari, sau macar un nume. Casa fusese cumparata printr-o agentie iar tatal lui nu stia nimic care sa il poata duce spre fostii proprietari. Se mutasera recent in cartier si nu cunostea pe nimeni. Nu avea pe cine sa intrebe. Trebuia sa afle ceva.
Seara Anya nu s-a intors si nici in urmatoarele seri. Daca nu mai vine? Gandul asta il speria. Trebuia sa o revada, sa afle cine e fiinta asta.
---------
Continuati va rog
__________________
I'M JUST A KITTY

Last edited by sunshine_claus; 02-10-2007 at 03:11 PM.
sunshine_claus is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2007, 05:27 PM   #5
Mihnea912
Member
 
Mihnea912's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: Bucuresti
Mihnea912 is an unknown quantity at this point
Send a message via Yahoo to Mihnea912
Default

Dragut Claus dar esti prea pacifista.Sa continui si eu din punctiul meu de vedere de unde am ramas .

.......
-Ce s-a intamplat?il intreaba Sebi vazand rana lasata de fata.
Pe Cristi il durea puternic capul.Pentru cateva secunde nu stia ce s-a intamplat cu el si unde se afla.Incet si-a adus minte dar a preferat sa nu ii spuna lu Sebi despre incident:
-Nimic....Nimic Sebi,nu s-a intamplat nimic.
-Pai cum?M-ai speriat si acum imi spui ca nu s-a intamplat nimic?
- Te sun maine Sebi...sunt foarte obosit si ma doare capul.
Nevrand sa se certe cu prietenul sau Sebi pleaca.Dar Cristi nu reuseste sa adoarma.De fiecare data cand inchidea ochii vedea acel chip satanic al fetitei.Nereusind sa gaseasca o explicatie stiintifica,lucru care il nelinisteste,astfel se hotaraste sa se aseze la calculator si sa caute un raspuns la ce a vazut.Dar ce sa scrie la motorul de cautare?In pana de idei baiatul se da batut si se aseaza pe marginea patului,privind pe geam cum apar primele raze ale diminetii.
Ora 7:30.Baiatul isi face curaj sa iasa din camera sa isi prepare micul dejun.In scurt timp vin si parintii lui.Cristi prefera sa nu le povesteasca ce s-a intamplat,dar il intreaba pe tatal sau de la cine a cumparat casa,poate asa mai afla cate ceva despre fetita.Tatal sau nu poate sa ii deoarece casa a fost cumparata prin agentie.Totusi baiatul afla numele agentiei si reuseste sa gaseasca pe internet numarul de telefon.
Seara Cristi suna la agentie cu speranta ca va afla ceva despre cei care au locuit inaintea familiei lor in aceasta casa sau informatii despre istoria casei.Dar cei de la agentie nu vor sa ii ofere informatii despre familie.Insa baiatul insista si cere macar un nume dar nu primeste.Insa insistenta lui e rasplatita...reuseste sa afle ca pe pamantul casei cu 500 de ani in urma se afla o casa de nobili.Dupa o vreme s-a construit un cimitir iar in anii '50-'60(1950-1960)s-a daramat si a fost construita aceasta casa.Cristi cauta pe internet informatii despre respectiva casa de nobili si afla ca intr-un razboi membrii familiei de nobili au fost torturati,schingiuti si in final omorati,ingropati de vii in pamant de catre niste talhari,mercenari platiti pentru a lupta.Aceste lucruri l-au tulburat pe Cristi,gandindu-se ca acea fetita poate fi un spirit.Dar cum poate fi un spirit cand raniile de pe mana sunt reale?
Baiatul decide sa ii povesteasca lui Sebi despre intamplare.Prietenul sau il crede si e la fel te tulburat ca si el.Cristi isi pune totusi intrebarea:
-Daca intradevar e un spirit sau un demon sau ce o fi...cum a ajuns in lumea noastra?
-Iti raspund eu.Cu ani 10 ani in urma in casa asta traia o familie.Acestia aveau o fata care pe vremea aceea ea avea vreo 14 ani.Fata aceea ma tortura cand ieseam afara la joaca cu prietenii,bine aveam pe vremea aia 5 ani.Ma ciupea,ma injura,ma blestema...tot felul de lucruri rele.Intr-o zi i-am zis mamei.Ea sa dus la familia aia si s-a certat cu parintii fetei,si nu a scapat de injuraturile ei si blesteme.Parintii,alarmati,au dus-o la un psiholog si ulterior s-au mutat.Am auzit-o pe mama cand ii spunea tatei ca fata facea practici satanistice,venera diavolul,si chestii din acestea.Poate ca asta ar fi explicatia nu crezi?Asculta,tu stai linistit si dormi cu lumina aprinsa,sau mai bine nu dormi noaptea mai ales ca e vara.Dormi in timpul zilei si stai treaz noaptea.Orice ai face ai grija...Tre sa plec.Sall.
Si spunand astea Sebi da mana cu Cristi,lasandu-l singur in gandurile lui,privind tacut catre apusul soarelui.
-------------
Ar parea mai interesanta daca ar fi sadica povestea.Da dinamizm si suspans textului .Continuati...va rog
E, nu chiar sadica dar ceva horror sau thriller!
__________________
De la '907
Am fost primii pusi pe fapte
Cu echipa Clujului,
Mandria ardealului

Last edited by Mihnea912; 02-10-2007 at 05:30 PM.
Mihnea912 is offline   Reply With Quote
Old 03-10-2007, 08:37 AM   #6
mns
Administrator
 
mns's Avatar
 
Join Date: Oct 2002
Location: München
mns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond repute
Default

Puteti sa scrieti o poveste doar voi. Nu trebuie neaparat sa o continue cineva. Sper sa-mi fac si eu timp pentru ceva bolnav.
__________________
The end?


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
mns is offline   Reply With Quote
Old 03-10-2007, 09:55 AM   #7
sunshine_claus
Member
 
sunshine_claus's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Bucuresti
sunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant future
Default

Uneori se mai intampla sa raman in pana de idei, si atunci cer continuare de la altcineva. Plus ca acum povestea merge pe doua scenarii diferite. Finalul este diferit cred eu. Acum nu prea am timp, dar sper ca mai tarziu sa mai fac un episod. Oricum as vrea sa ma ajute cineva, sa imi dea o idee cum sa leg de urmatoarea intalnire cu Anya. Nu stiu aici. So help. Macar 2 propozitii. Stiu ce o sa se intampple in intalnire, dar nu stiu cum se leg episoadele.
__________________
I'M JUST A KITTY
sunshine_claus is offline   Reply With Quote
Old 03-10-2007, 10:16 AM   #8
Mihnea912
Member
 
Mihnea912's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: Bucuresti
Mihnea912 is an unknown quantity at this point
Send a message via Yahoo to Mihnea912
Default

Intr-o seara parintii lui Cristi sunt plecati.Acesta se joaca la calculator dar dintr-o data cade curentrul.Orbecaind prin casa baiatul nu reuseste sa gaseasca lanterna,asa ca se multumeste cu o lumanare.O aprinde si sta in intunerica pret de 10 minute.Dar simte un vant rece.Focul se misca salbatic cand ,dintr-o data ,se stinge.Ramas in bezna,Cristi aude o voce.E vocea Anyei.

Sper ca e buna ideea sunshine_claus. Msn eu scriu sa fie continuata povesta ca poate mai scrie cineva sau mai revin eu sa continui cand mai am idei.Chiar si asa daca ar fi sa o scriu pe toata ar lua 5-6 ore.
__________________
De la '907
Am fost primii pusi pe fapte
Cu echipa Clujului,
Mandria ardealului
Mihnea912 is offline   Reply With Quote
Old 03-10-2007, 12:59 PM   #9
sunshine_claus
Member
 
sunshine_claus's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Bucuresti
sunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant future
Default

Intr-o zi cand parintii lui sunt la serviciu, Cristi se juca la calculator. Dintr-o data calculatorul se stinge dar se reaprinde imediat. Simte un curent rece in camera. Se intoarce si o vede pe Anya.
-Te-am speriat?
-Nu acum nu ma mai sperii. Te-am asteptat.
-Stiu dar ma temeam sa nu ma descopere cineva. Vrei sa ma ajuti?
-Cel putin o sa incerc. Spune-mi ce s-a intamplat.
-Nu stiu prea bine. Ma intorceam de la scoala. Si am vazut-o pe mama pe partea cealalta a strazii. Am strigat-o dar nu m-a auzit. Atunci am alergat catre ea. Am traversat strada repede, si am simtit cum ma loveste ceva. Asta e tot ce imi amintesc.
-Cum te cheama in afara de Anya? Cum ii chema pe parintii tai?
-Stanescu. Locuiam in Brasov, dar ne mutasem de curand aici.
-Cand s-a intamplat accidentul?
-Nu stiu cat timp a trecut. Pentru mine parca a trecut o zi.
-Stai sa caut sa vad ce pot gasi.
Cristi intra repede pe internet si pune numele Anyei in modulul de cautare. Gaseste povestea tragica a unei fete care murise sub ochii mamei sale, in drum spre spital. Intr-adevar, fata a traversat strada fara sa se asigure si fusese lovita in plin de o masina. Totul se intamplase in urma cu 5 ani. Dupa accident parintii vandusera casa si s-au mutat inapoi in Brasov.
Cristi ii spune ce a gasit. Anya incepe sa planga.
-Nu am stiut, nu m-am uitat.
-Mama ta te auzise. S-a intors chiar in secunda in care te lovea masina. Imi pare rau.
-S-au intors in Brasov. Ne mutasem in Bucuresti pentru ca eu imi doream sa studiez aici.
-Acum ce o sa faci? Vrei sa te duci sa ii vezi?
-Nu stiu daca are rost. Ei o sa ma poata vedea?
-Nu stiu.
-Vino cu mine.... Poate o sa ma poti ajuta daca ei nu ma vad.
-De ce eu? De ce m-ai ales tocmai pe mine? Eu nici macar nu credeam in fantome.
-Pentru ca tu stai acum in camera mea, in casa mea. Si pentru ca nu ti-a fost frica. Vii cu mine?
-Si ce le spun parintilor mei?
-Nu ai nici un prieten in Brasov? Spune-le ca te duci la cineva.
-Am un verisor care s-a transferat cu serviciul acolo acum 7 ani. O sa creada ce sunt nebun cand ii povestesc. Stai sa il sun sa ma invit la el.
Cristi pune mana pe telefon si il suna pe Alex, verisorul lui. Ii spune ca ii e dor de el si are si putina treaba prin Brasov. Alex e incantat, nu se mai vazusera de 5 ani. Vorbeau la telefon cam o data pe luna.
-Sigur ca te gazduiesc. Vino cand vrei tu. Te astept.
Seara Cristi le spune parintilor ca vrea sa se duca in Brasov. Vacanta e pe terminate si vrea sa profite de ultimele zile sa se relaxeze, si sa il vada si pe Alex. Se hotaraste sa plece chiar a doua zi.In camera, gaseste un biletel langa calculator "Multumesc. Anya"
A doua zi in tren Cristi nu se gandea decat la ce o sa le spuna parintilor Anyei. O sa il creada nebun?
In gara il astepta Alex. Aproape sa nu se mai recunoasca. Il duce la el acasa si il intreaba cu ce treaba e prin Brasov.
-Daca o sa iti spun, zici ca sunt nebun. Cristi ii povesteste pe scurt ce s-a intamplat, si de ce e aici.
-Nu stiu daca sa te cred sau nu.
-Ai auzit de accident? Sau macar de familia Stanescu?
-Da. El lucreaza chiar cu mine. O cunosc si pe sotia lui.Mi-au povestit ce s-a intamplat. Am aflat din greseala, l-am auzit vorbind cu sotia la telefon. Atunci mi-a spus. Nici acum nu pot accepta moartea ei. O asteapta sa vina oricand.
-Am citit putin despre spirite. Se spune ca atunci cand nu sunt lasate sa isi gaseasca locul, sau cand mai au treburi neterminate in lumea noastra, se tot intorc.
-Cred ca asta s-a intamplat si in cazul tau.
Brusc in camera se face racoare, si Anya apare in fata lui Cristi. Alex nu o poate vedea dar totusi ii simte prezenta.
-Multumesc ca ai venit pana aici pentru mine. Mirat Alex isi da seama ca o poate auzi si el, dar nu o poate totusi vedea.
-Ea e? Anya?
-Da. O poti auzi?
-Da. Spune-i ce ai aflat.
-I-am gasit pe parintii tai. Tatal tau lucreaza cu Alex, verisorul meu. Mergem maine seara la ei?
-Ramane stabilit.spune Alex. O sa merg cu tine, nu cumva sa zica ca esti nebun. Totusi nu le poti spune brusc: Eu sunt Cristi si vorbesc cu fata voastra. O sa creada ca iti bati joc de ei.
-Stiu. Ma poti ajuta?
-O sa incerc. Nu ii spun eu maine la serviciu. II spun ca o sa vin seara pe la ei cu tine.
-Asa e cel mai bine.
A doua seara, Cristi si Alex s-au dus la parintii Anyei. Nici unul nu stia ce sa spuna. Cristi a ramas mut cand a intrat in casa. Era ca un fel de templu pentru fetita lor. Cristi, profund miscat, ii intreba despre Anya. Mama fetei incepe sa planga si ii povesteste ce s-a intamplat atunci.
-Era singurul nostru copil, adauga si tatal. O iubeam enorm.
Cristi isi face curaj si le spune ce s-a intamplat, care e motivul vizitel lui. Ambii parinti sunt socati. Plang amandoi in hohote.
-Sper ca nu credeti ca sunt nebun sau imi bat joc de voi. Dar Anya va cauta.
-Te credem. Asteptam o veste de la ea. Eram sigura ca nu o sa ne paraseasca. E aici?
-Nu, nu inca. Nu stiu ce s-a intamplat. Nu a aparut toata ziua. Poate ii e teama. Ganditi-va la ea, poate asa o sa vina. Chemati-o.
Dupa cateva secunde de liniste, se simte un curent usor. Toti o vad pe Anya.
-Arata exact ca in ziua cand am pierdut-o. Parca acum se pregateste sa plece la scoala.
-Mama!!! Imi pare rau. Anya nu poate sa spuna mai mult. Incepe si ea sa planga.
Cristi si Alex se ridica si se duc mai departe. Ii lasa singuri sa vorbesca, sa isi povesteasca. Dupa aprope 10 minute Anya se apropie usor de Cristi.
-Multumesc frumos pentru ajutor. Nu stiu ce m-as fi facut fara tine. As fi bantuit poate in nestire inca cativa ani.
-Cu multa placere.
Parintii Anyei se apropie de cei doi.
-Va multumim ca ati venit. Inseamna foarte mult pentru noi. A fost un gest de mare curaj, mai ales din partea ta Cristi sa vii sa ne povestesti toate astea.
-Nu e nici o problema. Dar nu vreau sa devin mesagerul spiritelor.
Toti incep sa rada. Cristi si Alex mai stau putin si apoi se pregatesc de plecare.
-Ce o sa faci acum? O intreaba Cristi pe Anya.
-Raman aici. E locul meu.
Dupa aceasta intalnire cei doi verisori simt ca cuvintele sunt de prisos. Se intorc in liniste acasa. Cristi mai ramane cateva zile in Brasov, ii mai viziteaza pe parintii Anyei o data in seara dinaintea plecarii. Anya venea in fiecare seara sa ii vada. In casa se simte alt aer, nu mai e la fel de trista ca in seara venirii lor aici pentru prima oara.
Intors acasa, Cristi nu povesteste nimanui nimic. Alex ii promisese ca totul va ramane intre ei. Viata lui Cristi reintra in normal. Totusi uneori ii simte lipsa Anyei. Ii este chiar dor de ea. Din cand in cand mai vorbeste la telefon cu parintii Anyei. Ii sunt recunoscatori, le-a schimbat viata.
END OF STORY.
Va multumesc pentru aplauze. Autografele mai tarziu.
PS. Ma scuzati daca mai sunt greseli de ortografie, eram mult prea prinsa de poveste, ideile veneau mult prea repede. Pe saptamana viitoare ma gandesc la altceva.
PS. Daca o publicati vreau drepturi de autor. :P
__________________
I'M JUST A KITTY

Last edited by sunshine_claus; 03-10-2007 at 01:02 PM.
sunshine_claus is offline   Reply With Quote
Old 03-10-2007, 03:26 PM   #10
RF7
Nick vechi: roby_Fabregas07
 
RF7's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: Orastie
RF7 is just really niceRF7 is just really niceRF7 is just really niceRF7 is just really nice
Default

Superba poveste BRAVO!
RF7 is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:56 AM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL