INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Discutii generale > Pe langa

Reply
 
Thread Tools
Old 25-06-2012, 03:35 PM   #2081
Caly
Member
 
Join Date: Dec 2007
Location: Dej
Caly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond repute
Default

Ba nu e aiurea deloc. (Īncă) E nevoie să şi gāndeşti cāteodată, nu doar să memorezi, crede-mă. Iar "texturile", ei bine... o să īnţelegi mai tārziu mesajele transmise, textul din spatele textului. Pānă atunci, doar verifică pluralul substantivului text.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Caly is offline   Reply With Quote
Old 25-06-2012, 03:52 PM   #2082
kevin10
Member
 
kevin10's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Piatra - Neamt
kevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to behold
Default

Quote:
Originally Posted by Caly View Post
Ba nu e aiurea deloc. (Īncă) E nevoie să şi gāndeşti cāteodată, nu doar să memorezi, crede-mă. Iar "texturile", ei bine... o să īnţelegi mai tārziu mesajele transmise, textul din spatele textului. Pānă atunci, doar verifică pluralul substantivului text.
Cam urat!
__________________
** Best username -> 2nd Place
** Best avatar -> 2nd Place
kevin10 is offline   Reply With Quote
Old 25-06-2012, 07:16 PM   #2083
Stefan_ManUtd
Member
 
Stefan_ManUtd's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Stefan_ManUtd is a name known to allStefan_ManUtd is a name known to allStefan_ManUtd is a name known to allStefan_ManUtd is a name known to allStefan_ManUtd is a name known to allStefan_ManUtd is a name known to all
Default

Quote:
Originally Posted by Caly View Post
Ba nu e aiurea deloc. (Īncă) E nevoie să şi gāndeşti cāteodată, nu doar să memorezi, crede-mă. Iar "texturile", ei bine... o să īnţelegi mai tārziu mesajele transmise, textul din spatele textului. Pānă atunci, doar verifică pluralul substantivului text.
Stii...m-am cam saturat de cei care tot fac pe desteptii si ii corecteaza pe altii. Cred ca e doar un mod de a te baga in seama sau ca sa te iei de mine pana la capat daca tot ai inceput. Stiu mult mai bine decat ai crede tu sa scriu, dar din graba si pentru ca nu ma gandesc mereu numai la asta, mai si gresesc. Toata lumea face asta, mai ales pe internet. Daca greselile ar fi fost repetate si mai multe, ai fi fost indreptatit sa spui asta, dar asa...

Si nu cred ca esti tu in masura sa sa-mi spui mie ce trebuie sa fac. De unde stii cum invat eu, ce note am si cat de bine ma pricep la asta? Eu stiu mai bine cum sa invat ca fac asta de atatia ani.
Daca tu te crezi un "geniu" e treaba ta, dar pentru unii mai normali, e cam greu sa intelegi mesajele din toate textele alea. Iti spun eu ca pentru mare parte din elevi, e cam imposibil sa iti dai seama de tot ce au vrut sa spuna acei autori doar prin niste versuri. Numai profesorii, dupa ce fac facultate pot face asta intotdeauna si unii elevi, dar asta se intampla mai rar.
Oricum, chiar daca nu stiu exact, pot scrie ceva cu aproximatie si spera ca va fi bine.

Daca tot dai bacul, ar cam fi vremea sa te maturizezi, pentru ca te poti face remarcat si altfel. Sau poate ca te crezi superior fata de toti ceilalti. Atunci, te poti uita cu atentie pe forumul asta si pe oricare altul si vei observa ca multi fac greseli, mai ales cand scriu pe internet.

Imi pare rau, dar nu cred ca voi putea continua discutia asta daca tu vrei sa o faci. Am alte lucruri mai bune de facut.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

Champions Cup - Play By Yourself - Editia 1: Locul 1

Last edited by Stefan_ManUtd; 25-06-2012 at 07:39 PM.
Stefan_ManUtd is offline   Reply With Quote
Old 25-06-2012, 09:21 PM   #2084
stephen
I Don't Believe a Word
 
stephen's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Bucuresti/Constanta
stephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond repute
Default

Copile, mai bine te maturizezi tu. Cum să te ataci pentru o observaţie atāt de simplă? Nu era mai uşor să-ţi recunoşti greşeala şi să treci mai departe? Nu...mai bine īncepi o pălăvrăgeală fără rost. E mai şmecher aşa...

Remarca lui legată de comentarii este cāt se poate de pertinentă. Copii de clasa a 8-a exact ca tine ies din gimnaziu īndobitociţi de comentarii şi alte texte gata făcute. Şi normal că vi se pare greu să reţineţi toate porcăriile spuse de alţii pentru că multe dintre ele nici măcar nu le īnţelegeţi. Şi să memorezi chestii de-a gata este īntotdeauna ineficient.

Vina nu este a elevilor ci a profesorilor de māna a paişpea. Din păcate, foarte puţini sunt īncurajaţi să citească textul şi să vorbească despre el doar īn funcţie de ce au īnţeles. Dar na, ăsta e sistemul cel infect de īnvăţămānt pe care-l avem. Cu toate astea, subiectul a mers pe drumul cel bun. Mai puţine bariere şi mai multă creativitate. Păcat că nu se aplică asta şi la clasă.

Poate că am īnceput īn liceu să īnţeleg lucrurile astea, dar e clar că la facultate am īnvăţat cu adevărat să citesc o carte, o poezie etc.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
stephen is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2012, 12:59 PM   #2085
Caly
Member
 
Join Date: Dec 2007
Location: Dej
Caly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond repute
Default

Quote:
Originally Posted by Stefan_ManUtd View Post
Stii...m-am cam saturat de cei care tot fac pe desteptii si ii corecteaza pe altii. Cred ca e doar un mod de a te baga in seama sau ca sa te iei de mine pana la capat daca tot ai inceput. Stiu mult mai bine decat ai crede tu sa scriu, dar din graba si pentru ca nu ma gandesc mereu numai la asta, mai si gresesc. Toata lumea face asta, mai ales pe internet. Daca greselile ar fi fost repetate si mai multe, ai fi fost indreptatit sa spui asta, dar asa...
"Prietene", calmează-te şi īnvaţă să accepţi că ai greşit. Am fost eu puţin mai acid, dar să scrii "texturile" mi se pare pur şi simplu inadmisibil, indiferent la ce te gāndeşti cānd redactezi respectiva postare. Dacă făceai asta la un examen era frumos, nu? Dar poate merg prea departe, pānă la urmă dacă eşti aşa sigur pe tine, scrie cum vrei.

Ai dreptate Stephen, īn liceu se schimbă totul, dacă ai norocul să dai peste un profesor interesat şi deschis. Asta e valabil pentru absolut orice materie.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Caly is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2012, 01:00 PM   #2086
Stefan_ManUtd
Member
 
Stefan_ManUtd's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Stefan_ManUtd is a name known to allStefan_ManUtd is a name known to allStefan_ManUtd is a name known to allStefan_ManUtd is a name known to allStefan_ManUtd is a name known to allStefan_ManUtd is a name known to all
Default

@stephen:
Ma amuza cum unii se cred superiori doar pentru ca au cativa ani in plus.
Daca te-ai fi uitat mai atent, ai fi vazut ca modul in care a spus-o a fost foarte jignitor si rautacios in legatura cu o chestie care se intampla tuturor pe internet(mai ales). Stiu ca pentru ca sunteti de mai demult pe Forum si pentru ca va cunoasteti mai bine, va sustineti unul pe altul, dar ar fi mai bine sa vezi realitatea.
Cica "e mai smecher asa". Dar oare faptul ca el s-a legat de o chestie de nimic in felul asta, nu e smecher?

Daca am spus ca am invatat tot anul argumentarile legate de speciile literare, nu inseamna ca le-am invatat pe de rost. Habar n-am nici cum puteti crede ca e posibil asta. La examen se da un text la prima vedere si imi era imposibil sa invat comentariile pentru fiecare text in parte.
Cand am spus asta, ma refeream ca am facut foarte multe comentarii de astea si ca am invatat schema pentru fiecare in parte, stiind ca e o probabilitate foarte mica sa-mi cada ce mi-a cazut.

De atata timp, stiu foarte bine sa interpretez texte de astea. Daca tu cand ai terminat clasa a 8-a ai iesit indobitocit, nu trebuie sa generalizezi. Daca as fi invatat toate comentariile gata facute, as fi ramas repetent din cauza notelor de la teze si teste, pe cand eu am o medie mare pe toti cei 4 ani.
Cu toate astea, nu toata lumea are minte de poet ca sa poata sa explice tot ce spun autorii, cel putin nu mereu. Sunt unele texte pe care le intelegi, unele pe care nu le intelegi si atunci mai poti scrie si ceva cu aproximatie...
Tu nu ma cunosti deloc, asa ca mai bine nu mai vorbi in necunostinta de cauza.

In fine...eu am citit multe carti cu placere si se poate face asta si fara ce spui tu.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

Champions Cup - Play By Yourself - Editia 1: Locul 1
Stefan_ManUtd is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2012, 01:24 PM   #2087
Caly
Member
 
Join Date: Dec 2007
Location: Dej
Caly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond repute
Default

Hopa, scuză-mă că am fost "şmecher" şi te-am corectat, cu aceşti cāţiva ani ai mei īn plus. Păreri de rău, maestre. Habar nu am de ce am făcut-o oricum, mi-e clar că nu a avut nici o finalitate. Īn fine, succes īn continuare. Chiar nu au rost disputele, nu trebuia să te aprinzi aşa. Deşi, dacă e să fiu sincer, parcă e puţin mai interesantă atmosfera. Era cam adormit totul pe-aici.

Apropo, am auzit că lumea s-a cam plāns de subiectul al doilea.



Ei bine, chiar dacă habar nu ai ce e acela e-book şi nu te-a interesat vreodată (cu toate că ai explicaţia īn faţă, trebuie doar să fii atent), poţi rezolva cerinţele extrem de facil folosind textul suport, că de-asta a fost pus acolo. Totuşi, cerinţa e greşită, ei referindu-se de fapt la un e-book reader (ex. Kindle, Nook) şi nu la cartea īn format electronic propriu-zisă. Dar asta nu avea de ce să dea bătăi de cap elevilor, atāta timp cāt ei trebuiau să se refere direct la fragmentul de text dat.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Caly is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2012, 01:43 PM   #2088
Stefan_ManUtd
Member
 
Stefan_ManUtd's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Stefan_ManUtd is a name known to allStefan_ManUtd is a name known to allStefan_ManUtd is a name known to allStefan_ManUtd is a name known to allStefan_ManUtd is a name known to allStefan_ManUtd is a name known to all
Default

Nu m-a deranjat ca m-ai corectat, ci modul in care ai facut-o. In fine, nu mai are niciun rost...

Lumea s-a plans de exercitiul 3 de la subiectul al doilea. Prima parte era foarte simpla si a fost pusa pentru a vedea daca elevii sunt capabili sa extraga informatii dintr-un text non-literar. Nu mai am chef sa-mi argumentez parerea in legatura cu acel exercitiu, pentru ca am facut-o deja de multe ori. Spun doar ca sunt printre cei care au pus "predicativa".
Eu stiam de mult ce e ala e-book. Chiar cunosc pe cineva care are unul.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

Champions Cup - Play By Yourself - Editia 1: Locul 1
Stefan_ManUtd is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2012, 03:01 PM   #2089
Razor
Member
 
Razor's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Zalau
Razor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond repute
Default

Am vazut si eu acel mult discutat exercitiu 3, si am citit ca s-a facut chiar o petitie spre minister pentru a semnala eventuala greseala. Am uitat ceva gramatica din clasa a 8-a pana acum ( pentru ca, bineinteles, in liceu accentul cade in totalitate pe analize literare , ceea ce mi se pare foarte anormal ), insa din cate imi amintesc as fi de acord si cu varianta B ( predicativa ). Vom vedea daca cei "sus pusi" vor accepta ca au gresit, sau se vor eschiva ca de obicei.

Pana una alta, bafta maine la matematica, daca e si acolo vreo cerinta precum cea de la romana, acolo chiar imi pot da cu parerea. Astept impresii de dupa mate, succes !
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Razor is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2012, 06:23 PM   #2090
stephen
I Don't Believe a Word
 
stephen's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Bucuresti/Constanta
stephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond repute
Default

@Stefan_ManUtd, poate sunt eu mai nesimţit dar chiar nu sesizez vreo urmă de superioritate...nici la Caly, nici la mine. Dacă aşa simţi, scuzele mele, nu a fost asta intenţia.

Cāt despre comentariile īnvăţate pe de rost, eu n-am reuşit niciodată (recunosc, la vremea respectivă am īncercat). De fapt singurele lucruri pe care reuşesc să le īnvăţ pe de rost sunt versurile cāntecelor...Dar nu pretinde că e imposibil, ai fi surprins de poveştile pe care le am īn legătură cu unele colege din gimnaziu. Ştiau să pună şi fiecare virgulă la fel.

Īn fine, baftă mai departe!
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
stephen is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:21 AM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL