INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Fotbal > Fotbal extern si discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 19-09-2009, 01:37 AM   #1
alexis1016
Member
 
alexis1016's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucharest,Romania
alexis1016 is on a distinguished road
Default 2009 FIFA U-20 World Cup

Peste aproximativ o saptamana va incepe o noua editie a Fifa U-20 World Cup Egypt 2009,care va debuta cu meciul de deschidere dintre tara gazda,Egypt si o reprezentanta a CONCACAF ,Trinidad & Tobago ,meciul se va disputa pe Borg El Arab Stadium din Alexandria pe data de 24 septembrie.Principalele vedete ale acestui mondial de tineret vor fii urmatoarele:Michelangelo Albertazzi(Milan,fundas),Claudio Della Penna(Roma,mijlocas),Ronald Huth(Paraguay,Vicenza fost la Liverpool,fundas),Khaleem Hyland(Zulte-Waregem on loan from Pompey,Trinidad & Tobago,mijlocas),Daniel Adejo(Reggina,Nigeria,fundas),Kehinde Fatai(Farul C.,Nigeria,atacant),Sone Aluko(Aberdeen,Nigeria,atacant),Lukman Haruna(As Monaco,Nigeria,mijlocas),Rafael Romo(Udinese,Venezuela,portar),Sergio Asenjo(Atl.Madrid,Spania,portar),César Azpilicueta(Osasuna,Spania,fundas),Bojan(Barcelona ,Spania,atacant),Fran Mérida(Arsenal,Spania,Mijlocas),Charley Fomen(Marseille,Camerun,fundas),Patrick Ekeng-Ekeng(Le Mans,Camerun,atacant),Etienne Eto'o(Mallorca ,Camerun,atacant,fratele lui Samuel),Ron-Robert Zieler(Man Utd,Germania,portar),Lars Bender(Bayer L.,Germania,mijlocas)Sven Bender(Borussia D.,Germania,mjlocas),Richard Sukuta-Pasu(Bayer L.,Germania ,atacant),Bryan Arguez(Hertha BSC,U.S.A,mijlocas),Gavin Hoyte(Arsenal,Anglia,fundas)Marti(n Kelly(Liverpool,fundas),Danny Rose(Spurs,Anglia, atacant),Tabaré Viudez(Defensor fost la AC Milan,Uruguay,mijlocas),Jonathan Urretavizcaya(Benfica,Uruguay,atacant),Chris Herd(Aston Villa,Australia,mijlocas),Dean Bouzanis(Liverpool,Australia,portar),Paulo Henrique(Santos,Brazilia,mijocas),Alan Kardec(Vasco da Gama on loan from Internacional,atacant),Ondřej Mazuch(Fiorentina,Cehia,fundas),Jan Šebek(Chelsea,Cehia,portar,noul cech),Roger Rojas(Wigan,Honduras,atacant,dupa experimentele reusite cu Palacios si Figueroa cei de la Wigan incearca din nou ,oare va fii un succes?.),Péter Gulácsi(GK),András Simon,Krisztián Németh(ambii atcantii, toti de la Liverpool si Ungaria),Daylon Claasen(Ajax,AFrica de Sud,mijlocas). Eu personal cred ca castigatoarea va fii Italia sau Camerun.Marea Absenta a turneului este Argentina,ciudat .Astept parerile voastre.
Attached Images
File Type: jpg 932948_medium.jpg (13.2 KB, 2 views)
alexis1016 is offline   Reply With Quote
Old 19-09-2009, 11:29 AM   #2
Ratonu
simpatizant hibrid
 
Ratonu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucureşti
Ratonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond repute
Default

Fatai chiar mi s-a părut un jucător talentat cât l-am văzut; sper să facă bine în turneul ăsta şi să-l vadă cine trebuie, să nu-şi mai piardă vremea în Liga II. Dintre cei pe care i-ai listat i-am mai văzut în acţiune pe Bojan, evident, şi pe Gavin Hoyte, care e un fundaş lateral modern destul de promiţător. Probabil că l-am văzut şi pe Merida, dar mi-a rămas cu nimic în minte.

Pe restul nu îi ştiu, dar mi-ar plăcea să fie cum zici şi Camerunul să fie printre cele mai bune. Naţionala mare a lor e acum printre cele mai nesimţite din Africa, dar sper să se schimbe şi asta la loc.
__________________
Căci cu noi este Dumnezeu...
Ratonu is offline   Reply With Quote
Old 19-09-2009, 02:08 PM   #3
alexis1016
Member
 
alexis1016's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucharest,Romania
alexis1016 is on a distinguished road
Default

Un jucator promitator este si fundasul lateral stanga al celor de la Osasuna César Azpilicueta ,care la numai 20 de ani are deja 66 de prezente in Primera.András Simon si Krisztián Németh sunt si ei la fel de promitatori ,ei sunt propietatea celor de la Liverpool acum fiind imprumutati unul in Spania la Cordoba(Simon) ,iar altul in Grecia la AEk (Nemeth).
alexis1016 is offline   Reply With Quote
Old 25-09-2009, 09:41 AM   #4
alexis1016
Member
 
alexis1016's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucharest,Romania
alexis1016 is on a distinguished road
Default

Ieri a avut loc primul meci al acestui turneu mondial de tineret in care tara gazda Egypt a intalnit o reprezentanta a caraibelor ,Trinidad&Tobago .Scorul a fost 4-1 pt egipteni ,dar mincinos pt ca caraibieni au avut 3 ocazii clare de gol in cea de-a doua repriza ,este adevarat ca egipteni au dominat prima repriza care surprinzator s-a terminat egal 1-1 .Pentru tara gazda au marcat Afroto 30',Hossam Arafat 51' si 90',Mohamed Talaat 59' ,iar pentru caraibieni a marcat Rochford 36'.Dupa cum spuneam cei din caraibe au avut 3 ocazii mari de gol in cea de-a doua parte ,jucatorul care a iesit in evidenta a fost JUMA CLARENCE(Trinidad&Tobago)care a trimis de 2 ori mingea in bara.Astazi se va disputa meciul 2 al grupei A dintre Paraguay si Italy,in care surprinzator favorita este nationala din America De Sud ,se spune ca este mai bine organizata decat Italia ,dar ma indoiesc de acest lucru ,un rezultat notabil obtinut de sud americani in 2009 South American Youth Championship(turneul care iti da dreptul sa partici la mondial doar CONMEBOL Bineinteles)este un 1-0 impotriva Braziliei ,surprinzator Argentina a terminat ultima si acesta grupa finala.De asemenea astazi vor avea loc si meciurile Grupei B ,Primul meci al Grupei este cel dintre Nigeria si Venezuela ,iar celalalt meci este intre Spania si Tahiti ,aici sunt doua favorite certe Nigeria si Spania mai echilibrat este meciul Nigeriei in compania Venezuelei.Meciurile le puteti viziona pe EUROSPORT (programul il aveti aici http://tv.eurosport.ro/tvschedule.shtml?menu=17885). Pentru mai multe detalii http://www.fifa.com/u20worldcup/index.html.

Last edited by alexis1016; 25-09-2009 at 09:44 AM.
alexis1016 is offline   Reply With Quote
Old 28-09-2009, 03:05 PM   #5
alexis1016
Member
 
alexis1016's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucharest,Romania
alexis1016 is on a distinguished road
Default

Desi vad ca nu posteaza nimenii aici eu voi posta pana la terminarea acestui turneu .Scuza-ti ca nu v-am mai tinut la curent cu ce sa intamplat pt ca nu am avut acces la internet.Asa cum v-am spus cel de al doilea meci al grupei A a fost cu o nationala a Paraguay-ului foarte bine organizata si eterna Italie deci un 0-0.
In Grupa B Venezuela a invins suprinzator Nigeria prin golul lui Del Valle din min 45 iar Spania a spulberat Tahiti cu 8-0
In Grupa C dupa primele meciuri Germania si Camerun par favorite pentru accederea in faza eliminatorie,Camerunul reusind sa invinga nationala Coreei De Sud cu 2-0 prin reusitele semnate de Akono 19' si Tiko 64',iar nationala Germanie reusind sa invinga USA cu un scor de neprezentare 3-0 golurile nemtilor fiind marcate de Aydilek 30' (pen.),Jungwirth 32' si Schäffler 72'.
Grupa D a adus si prima mare supriza a turneului Uruguay reusind sa invinga Anglia cu 1-0 prin golul marcat de fostul al celor de la Milan Viudez gol marcat pe finalul meciului in min. 84,in meciul de debut al grupei Ghana a invins cu 2-1 Uzbekistanul dupa ce la pauza era condusa.
Brazilia a invins Costa Rica cu un categoric 5-0 reusind astfel sa preia sefia grupei E,in celalalt meci ai grupei Cehia a reusit sa invinga cu 2-1 pe Australia
In Grupa F Africa de Sud a remizat cu UAE ,arabii reusind sa egaleze in minutele de prelungire cand scorul era 2-0 pt sud africanii,iar Honduras a invins surprinzator 3-0 pe Ungaria .
Astazi vor avea loc meciurile Grupelor A si B,cea de a doua etapa a fazei grupelor ,in Gr.A Italia va infrunta T&T,iar Egyptul va da peste bine organizata nationala a Paraguay-ului .Nigeria -Spania este derbyul grupei B ,iar Venezuela se pare ca are o misiune usoara in Fata nationalei din Tahiti
alexis1016 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-2009, 07:56 PM   #6
alexis1016
Member
 
alexis1016's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucharest,Romania
alexis1016 is on a distinguished road
Default

Ieri au avut loc meciurile grupelor A si B, in grupa A Italia a reusit sa invinga Trinidad & Tobago cu 2-1 golurile italienilor fiind marcate de Albertazzi 39' si Raggio 78' iar pt T&T a marcat senzationalul Juma Clarence care o speculat o grava eroare a defensivei italiene ,in grupa B Spania si Nigeria s-au calificat in optimi Spania invingand Nigeria prin golurile inscrise de jucatorul celor de la Arsenal , Fran Merida in minutele 33 si 83 ultimul din penalty ,iar Venezuela a spulberat ca si Spania ,Tahiti cu 8-0 .
alexis1016 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-2009, 08:39 PM   #7
Ratonu
simpatizant hibrid
 
Ratonu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucureşti
Ratonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond repute
Default

Quote:
Originally Posted by alexis1016 View Post
in grupa B Spania si Nigeria s-au calificat in optimi Spania invingand Nigeria prin golurile inscrise de jucatorul celor de la Arsenal , Fran Merida in minutele 33 si 83 ultimul din penalty ,iar Venezuela a spulberat ca si Spania ,Tahiti cu 8-0 .
Vrei să spui că Spania şi Venezuela s-au calificat. De văzut dacă va ieşi ceva cu adevărat de calitate din generaţia asta, Venezuela e un nume foarte exotic în lumea fotbalului. La nivelul ăsta, talentul jucătorului e, încă, lucrul cel mai important, dar mai încolo sunt reliefate şi alte aspecte, iar talentul nu mai e suficient.
__________________
Căci cu noi este Dumnezeu...
Ratonu is offline   Reply With Quote
Old 29-09-2009, 08:47 PM   #8
alexis1016
Member
 
alexis1016's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucharest,Romania
alexis1016 is on a distinguished road
Default

Quote:
Originally Posted by Ratonu View Post
Vrei să spui că Spania şi Venezuela s-au calificat. De văzut dacă va ieşi ceva cu adevărat de calitate din generaţia asta, Venezuela e un nume foarte exotic în lumea fotbalului. La nivelul ăsta, talentul jucătorului e, încă, lucrul cel mai important, dar mai încolo sunt reliefate şi alte aspecte, iar talentul nu mai e suficient.
Da suprinzator Nigeria e o echipa bine cotata la acest nivel de varsta dar meciul direct dintre Venezuela si Nigeria a contat ,cu talentul jucatorilor ai dreptate .De mentionat ce primele 4 cele mai bine clasate echipe de pe locul 3 vor merge si ele in sferturi iar 2 dintre cele care vor se vor clasa pe locul 3 vor pleca acasa sau daca este cazul Egypt-ului vor fi eliminati,deci Nigeria mai are sanse
In grupa C Coreea de Sud a produs surpriza remizand cu Germania 1-1 pt coreeni a marcat Kim Min Woo 71',iar pentru nemtii a marcat Richard Sukuta-Pasu(numai neamt nu e ),iar USA a umilit bine cotata nationala a Camerunului cu 4-1 ciudat ,penru nord americanii au marcat Arguez 45+1',Taylor 47',Duka 66' si Ownby 90+1',iar pentru africanii a marcat Yaya 75' din Penalty
Grupa D a produs o surpriza nationala Angliei fiind aproape eliminata dupa umilinta suferita in fata Ghanei 4-0 , au marcat Adiyiah 38', 88',Andre Ayew 57 (Fiul marelui jucatori ghanez Abédi Pelé,un gol superb )si Osei 82 ,iar Uruguay a reusit sa invinga fara mari probleme pe Uzbekistan 3-0.Imagini de la Ghana-Anglia 4-0 http://www.youtube.com/watch?v=ZZLFz8P3pls

Last edited by alexis1016; 30-09-2009 at 11:52 AM.
alexis1016 is offline   Reply With Quote
Old 01-10-2009, 09:04 AM   #9
alexis1016
Member
 
alexis1016's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucharest,Romania
alexis1016 is on a distinguished road
Default

Ieri au avut loc partidele grupelor E si F acestea fiind ultimele meciuri din etapa a doua- a a fazei grupelor.
Grupa E nu a adus surprize mari dar nici rezultatele asteptate ,Brazilia remizand alb cu Cehia ,iar Costa Rica invingand 3-0 pe Australia dupa pe in primul meci al sau a fost invinsa de Brazilia 5-0 .Imagini de la meciul Australia -Costa Rica http://www.youtube.com/watch?v=rvZLs2lRfqo
In Grupa F Ungaria a invins Africa de Sud cu 4-0(rezumatul partidei http://www.youtube.com/watch?v=IUNxxvZ2Ueo) ,iar Emiratele Arabe Unite a reusit sa invinga Hondurasul cu 1-0
Astazi va incepe ultima etapa a fazei grupelor.
alexis1016 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2009, 11:40 AM   #10
alexis1016
Member
 
alexis1016's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucharest,Romania
alexis1016 is on a distinguished road
Default

Grupa A:T&T-Paraguay 0-0 si Egyptul a invins Italia cu 4-2 ambele mergand brat la brat mai departe impreuna cu Paraguay.Rezumatul partidei Egypt -Italy http://www.youtube.com/watch?v=nQ4jxhL762M

1.Egypt 6pt
2.Paraguay 5pt
3.Italy 4pt
4.T&T 1pt

Grupa B:Nigeria a invins Tahiti 5-0 nereusind insa sa se califice datorita doar celor 3 puncte acumulate pt Africanii a inscris si jucatorul Farului FATAI 34' Imagini de la meciul Nigeriei si golul lui FATAI bineinteles nr 9. http://www.youtube.com/watch?v=xGuXzzTvaWs .In celalalt meci al grupei Spania a invins Venezuela cu un sec 3-0 http://www.youtube.com/watch?v=bmaQJjNAuW8 (rezumatul partidei )
Attached Images
File Type: jpg 1107273_small.jpg (8.0 KB, 1 views)
File Type: jpg 1111270_small.jpg (10.0 KB, 1 views)
File Type: jpg 1111564_small.jpg (10.4 KB, 0 views)
File Type: jpg 1111577_small.jpg (10.0 KB, 0 views)
alexis1016 is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:10 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL