INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Discutii generale > Sectiunea IT
Register FAQ Community Calendar

View Poll Results: Ce browser folositi?
Internet Explorer 49 21.88%
Mozilla Firefox 115 51.34%
Opera 30 13.39%
Netscape 0 0%
Altul 30 13.39%
Voters: 224. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 08-08-2010, 07:34 PM   #241
brayton1996
Member
 
brayton1996's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
brayton1996 is on a distinguished road
Default

Google Chrome.
__________________
Pele-Maradona-Cruijff-Beckenbauer-Best-Di Stefano-Eusebio-Yashin-Bobby Charlton-Gerd Muller=That was true football and it'll stay forever in our souls.
brayton1996 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2010, 06:58 PM   #242
lerux
Member
 
Join Date: Aug 2010
lerux is an unknown quantity at this point
Default

Mozilla Firefox
lerux is offline   Reply With Quote
Old 17-08-2010, 01:54 PM   #243
gaby_nuta
Member
 
Join Date: Aug 2010
gaby_nuta is on a distinguished road
Default

Internet Explorer 7.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
gaby_nuta is offline   Reply With Quote
Old 19-09-2010, 10:55 AM   #244
tudy23
Member
 
Join Date: Sep 2010
tudy23 is on a distinguished road
Default

Google Chrome 6
tudy23 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2010, 09:01 AM   #245
Stifi09
Member
 
Stifi09's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Bucureşti
Stifi09 is on a distinguished road
Send a message via Yahoo to Stifi09 Send a message via Skype™ to Stifi09
Default

Am folosit cateva browsere, Mozilla Firefox, Internet Exploler, Opera si Chrome de la Google.

Cele mai in regula mi se par Mozilla(ultima versiune) si Chrome.
Stifi09 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2011, 02:57 AM   #246
fxalin
Member
 
Join Date: Jan 2011
fxalin is on a distinguished road
Default

Intr-un timp foloseam i.e dar dupa ce am bagat mozilla abea atunci am realizat cat de cac*t era i.e
fxalin is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2011, 12:07 PM   #247
timisica_cristian
Member
 
timisica_cristian's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
timisica_cristian is a splendid one to beholdtimisica_cristian is a splendid one to beholdtimisica_cristian is a splendid one to beholdtimisica_cristian is a splendid one to beholdtimisica_cristian is a splendid one to beholdtimisica_cristian is a splendid one to beholdtimisica_cristian is a splendid one to behold
Default

A fost creat un now browser, pe structura Google Chrome, se numeste Rockmelt si este produs de Facebook. Acum citez de pe www.pesromania.ro
Quote:
Originally Posted by PesRomania View Post
PES Romania te ajuta sa descarci fara mari probleme primul browser cu tehnologia "Cloud" produs de site-ul de socializare Facebook.

Facebook reprezinta pentru majoritatea navigatorilor pe internet, sursa principala in materie de retele de socializare. Iata insa ca Facebook doreste sa se extinda in mai multe domenii, iar primul pas este chiar Rockmelt, un browser mai special creat insa pe structura Google Chrome.

Putem spune ca este si o lovitura de marketing, Facebook reusind prin acest procedeu sa castige multi alti utilizatori pe langa cei peste 500 de milioane de useri pe care ii are in prezent. Dar asta nu e tot, noul browser Rockmelt, ii va tine si conectati permanent, afisand in timp real noile update-uri Facebook, lista de prieteni + o gramada de alte functii foarte utile.

Sincer, personal am privit cu mult scepticism acest nou browser, insa dupa cateva minute de utlizare am ramas de-a dreptul incantat. Functiile browser-ului isi fac treaba in timp real, afisand stiri, informatii dar nu numai, fara a consuma prea multe resurse. Chiar si functia de cautare Google este una destul de interesanta dar in acelasi timp si foarte utila.

Un alt aspect foarte foarte interesant dar si foarte util, este acela ca salvarile browser-ului tau se salveaza online. De exemplu, iti setezi dintr-o locatie, aplicatiile cu fluxul de stiri, paginile favorite sau alte optiuni. Cand deschizi browser-ul dintr-o alta locatie si de pe un alt calculator, browser-ul se va afisa exact cu setarile care le-ai facut ultima data de acasa sau de la serviciu. Asta pentru ca browser-ul se conecteaza automat cu user-ul tau de Facebook la baza de date a celui mai mare site de socializare din lume. Astfel nu iti vei mai pierde niciodata paginile favorite sau setarile, chiar daca iti re-instalezi sistemul de operare sau accesezi browser-ul Rockmelt din alta parte. Acest lucru face ca browser-ul Rockmelt sa devina primul browser bazat pe noua tehnologie "Cloud", tehnologie care stocheaza toate datele pe un server central, eliminand astfel riscul de a pierde datele sau fisierele personale.
In mod normal ca sa descarci acest broser, trebuie sa ai un cont Facebook, iar linkul de descarcare il primesti in baza unei invitatii. PES Romania elimina acest sistem de invitatii, punand la dispozitia voastra direct kit-ul de descarcare. Atentie, ca sa instalezi acest browser, este obligatoriu sa ai un cont Facebook, daca nu ai inca, iti poti face rapid unul.
Adăugarea site-urilor de la care aşteptăm să primim ultimele ştiri se face extrem de simplu, prin accesarea zonei "Add Feeds". Rockmelt ne sare īn ajutor şi ne īntāmpină cu o listă predefinită, alcătuită pe baza istoricului de navigare. Deci site-urile cele mai recent vizitate, dar şi cele mai des vizitate, ne apar īn lista de sugestii.
Pe partea de performanţe, Rockmelt se prezintă decent. Conform testelor Sunspider, Rockmelt se dovedeşte ceva mai lent decāt Chrome 9, dar mai rapid decāt Firefox 3.6. Singurul inconvenient ar fi timpul mai mare de start-up, cauzat de autentificarea īn reţelele Facebook şi Twitter.

Rockmelt nu duce lipsă nici de extensii şi funcţii specifice unui browser avansat. Avānd ca sursă Chromium, poate folosi fără nicio excepţie toate temele, extensiile şi restul facilităţilor care se regăsesc şi īn Google Chrome.
Rockmelt te tine asadar conectat pe PES Romania, alaturi de prietenii tai de pe Facebook, informandu-te in timp real cu stiri si informatii prin intermediul extensilor si aplicatilor din browser.
Il puteti descarca de aici: http://www.pesromania.ro/download/Ro...PESRomania.rar
timisica_cristian is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2011, 07:53 PM   #248
Caly
Member
 
Join Date: Dec 2007
Location: Dej
Caly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond repute
Default

Firefox a ajuns la 4.0, insa pentru moment doar beta. L-am descarcat de curiozitate si, pe langa diferentele dpdv grafic, browserul pare ca se misca mai rapid. Insa clacheaza pe youtube de exemplu unde se blocheaza in stil mare. Insa, tinand cont ca e beta se accepta
Caly is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2011, 08:01 PM   #249
Caly
Member
 
Join Date: Dec 2007
Location: Dej
Caly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond repute
Default

Incepea sa ma enerveze instabilitatea si greutate cu care se misca Firefox 3.6 si am decis sa trec "cu totul" la 4.0 beta. In plus, de cand am scris ultima data browserul a trecut de la beta10 la beta11 si au fost eliminate o parte din buguri (cum ar fi cel pe youtube). Ce am observat, cateva lucruri pozitive:
- mult mai rapid;
- nici un crash (inca);
- nu trebuie sa-ti faci probleme legat de vechile parole, bookmark-uri sau istoric web, totul e transferat in noua versiune;
- taburile sunt deasupra (ca la Chrome);
- mai aerisit, chiar daca nici inainte nu aveam sute de toolbar-uri care sa-mi ocupe pagina.
Caly is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2011, 01:01 PM   #250
stefan
Guest
 
Default

Folosesc Firefox de ani buni pe desktop si Chrome de vreo luna pe un netbook Asus EeePC si chiar n-am gasit avantajele Chrome-ului despre care tot vorbiti voi. In primul rand ocupa aproape 200mb, poate fi instalat doar unde vrea el si pentru un netbook cu o partitie primara care ocupa primul SSD de 4GB (al doilea e mai mare si poate fi schimbat) asta e o problema. In al doilea rand mananca la fel de mult RAM ca Firefox deci nu ma ajuta nici la capitolul asta. Imi place totusi ca se gasesc foarte multe aplicatii pentru el si sunt asemanatoare cu cele pe care le folosesc in Firefox de ani buni. La capitolul stabilitate si viteza nu prea pot sa ma pronunt pentru ca inca n-am deschis in Chrome zecile de taburi pe care le tin deschise in Firefox.
  Reply With Quote
Reply

Bookmarks


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:01 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL