INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Discutii generale > Pe langa
Register FAQ Community Calendar

View Poll Results: Pro sau impotriva pedepsei cu moartea?
Pro 27 40.30%
Impotriva 40 59.70%
Voters: 67. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 30-12-2006, 11:15 AM   #1
Saint
Finding Neverland
 
Saint's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Braşov
Saint has a brilliant futureSaint has a brilliant futureSaint has a brilliant futureSaint has a brilliant futureSaint has a brilliant futureSaint has a brilliant futureSaint has a brilliant futureSaint has a brilliant futureSaint has a brilliant futureSaint has a brilliant futureSaint has a brilliant future
Default Sunteti pro sau impotriva pedepsei cu moartea?

Eu ma declar impotriva pedepsei cu moartea, fiindca sunt de parere ca doar Dumnezeu poate lua o viata omeneasca, si nu omul! Pentru ca de aceea exista un Dumnezeu!
Chiar vorbeam pe Y!M cu un user de pe forum, despre moartea lui Saddam! M-a uimit ca sustine pedeapsa capitala, fiindca d-aia exista democratie! (citat: "Dumnezeu nu are timp sa ne faca legile / noi tre sa ne guvernam"; "atata timp cat executarea a fost in limite legale / ciocu mic si joc de glezne") - nu comentez... sa vedeti ce mai cred unii oameni ! Si ne mai miram ca nu ajungem la un nivel spiritual inalit! Cand i-am zis ca Dumnezeu a zis sa nu iti judeci aproapele, ala a inceput cu "esti de pe alta lume / tu si cu familia ta" !
Ramane anonim user-ul ala
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Saint is offline   Reply With Quote
Old 30-12-2006, 11:26 AM   #2
Ratonu
simpatizant hibrid
 
Ratonu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucureşti
Ratonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond repute
Default

Sincer, nu prea imi pasa. Daca ar fi sa aleg intre moarte si inchisoare pe viata pentru un mare criminal, in cele mai multe cazuri as da cu banul.
Problema cu Saddam e ca inca are sustinatori si ca era periculos sa fie tinut in viata, asa ca tribunalul irakian a cam luat decizia corecta si din punct de vedere moral, nu numai legal.
__________________
Căci cu noi este Dumnezeu...
Ratonu is offline   Reply With Quote
Old 30-12-2006, 11:27 AM   #3
Jokes
Invincible
 
Jokes's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Bucureşti
Jokes is a splendid one to beholdJokes is a splendid one to beholdJokes is a splendid one to beholdJokes is a splendid one to beholdJokes is a splendid one to beholdJokes is a splendid one to beholdJokes is a splendid one to behold
Default

Eu sunt PRO deoarece persoane ca Saddam sunt periculoase lasate in viata,chiar si asa "fara putere".Cu toate ca nu trebuie sa uitam nici partea religioasa dar in situatia data un astel de om nu merita sa traiasca.

Daca ne gandim si la Ceausescu,situatia era cam la fel,nu-mi spune mie ca au gresit cand l-au executat.
Jokes is offline   Reply With Quote
Old 30-12-2006, 11:40 AM   #4
Saint
Finding Neverland
 
Saint's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Braşov
Saint has a brilliant futureSaint has a brilliant futureSaint has a brilliant futureSaint has a brilliant futureSaint has a brilliant futureSaint has a brilliant futureSaint has a brilliant futureSaint has a brilliant futureSaint has a brilliant futureSaint has a brilliant futureSaint has a brilliant future
Default

pai la Ceausescu ce era periculos? Ca nimeni nu mai tinea cu el... doar bunica-mea mai zice ca era bine pe vremea lui ... deci nu cred ca era pericol! Si daca il exilau pe Ceausescu? Si nu il omorau... se intampla ceva?
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Saint is offline   Reply With Quote
Old 30-12-2006, 11:43 AM   #5
Jokes
Invincible
 
Jokes's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Bucureşti
Jokes is a splendid one to beholdJokes is a splendid one to beholdJokes is a splendid one to beholdJokes is a splendid one to beholdJokes is a splendid one to beholdJokes is a splendid one to beholdJokes is a splendid one to behold
Default

Depinde nu este chiar asa,mai erau destui care il puteau ajuta.Daca ar fi trait nu neaparat ar mai fi fost "vizibil" la putere dar influenta lui s-ar fi simtit,doar nu-l omorau degeaba
Jokes is offline   Reply With Quote
Old 30-12-2006, 11:45 AM   #6
mns
Administrator
 
mns's Avatar
 
Join Date: Oct 2002
Location: München
mns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond repute
Default

Eu nu sunt de acord cu pedeapsa cu moartea. Cel putin in cazurile oamenilor simpli, nu. Nu ma refer aici la dictatori si alte personaje de genul asta.

In cazul oamenilor simpli, adica a criminalilor, violatorilor etc, moartea mi se pare un fel de scapare. Adica baga curent in ei si gata, nu mai au nici o grija. O viata fara scapare in inchisoare mi se pare o pedeapsa mult mai dura decat moartea. Bine, aici poate sa mai intervina si factorul religios, cine suntem noi sa decidem si sa ne jucam cu viata unui om, asta nu te face cu nimic mai bun decat omul pe care il condamni/omori.

In cazul dictatorilor si a oamenilor cu o influenta uriasa, nu stiu ce sa zic. Problema e ca daca raman in viata, pot sa mai exista oameni si miscari intregi ce vor lupta pentru fostul regim, asta pentru ca mai exista o speranta.
__________________
The end?


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
mns is offline   Reply With Quote
Old 30-12-2006, 12:14 PM   #7
Tuby
tzac pac..
 
Tuby's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucharest
Tuby is a splendid one to beholdTuby is a splendid one to beholdTuby is a splendid one to beholdTuby is a splendid one to beholdTuby is a splendid one to beholdTuby is a splendid one to beholdTuby is a splendid one to behold
Send a message via Yahoo to Tuby
Default

Nu mi se pare moartea o scapare...ganditi-va ce e in sufletul unui om care stie ca va muri, orele si zilele de dinainte.
Sunt de acord cu pedeapsa capitala dar aplicata folosind injectia letala...ceea ce s-a intamplat cu saddam sigur va scoate o parte din populatia irakiana dar vor fi potoliti usor..orice caz, omul si-a meritat soarta, nu trebuie sa ai mila pentru cei care nu au stiut ce inseamna cuvantul asta.
Tuby is offline   Reply With Quote
Old 30-12-2006, 12:16 PM   #8
AnDreY_4_Steaua
Guest
 
Default

Nici eu nu sunt de acord cu pedeapsa cu moartea ...
Dar stiti proverbul ala : Ce tie nu iti place , altuia nu-i face !
-> Deci daca un om omoara pe cineva , de ce sa nu fie rasplatit cu acceasi moneda ?

  Reply With Quote
Old 30-12-2006, 12:31 PM   #9
sisu_stelistul
Member
 
sisu_stelistul's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
sisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to behold
Send a message via Yahoo to sisu_stelistul
Default

Eu sunt impotriva pedepsei cu moartea, nu mi se pare normal sa omori un om, si ganditva la cei care sunt obligati sa omoare condamnati, ei comit un mare pacat, chiar fara voia lor. Insa poate sunt uni detinuti care prefera moartea deoarece sa stea toata viata in puscarie nu e foarte placut. Ar fi bine ca detinuti sa poata, alege, sunt si ei oameni.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
sisu_stelistul is offline   Reply With Quote
Old 30-12-2006, 05:47 PM   #10
sorin
Super Moderator
 
sorin's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Bucureşti
sorin has a brilliant futuresorin has a brilliant futuresorin has a brilliant futuresorin has a brilliant futuresorin has a brilliant futuresorin has a brilliant futuresorin has a brilliant futuresorin has a brilliant futuresorin has a brilliant futuresorin has a brilliant futuresorin has a brilliant future
Default

sunt impotriva pedespei cu moartea pentru ca viata este un dar de la Dumnezeu si numai El ne-o poate lua si numai El este capabil cu adevarat sa ne judece.Plus, ca orice om se poate intoarce pe calea credintei indiferent cat de pacatos este(nu cred ca e cazul lui Saddam)
Tuby, crezi ca lui Saddam ii mai pasa ca moare?Se citea pe fata lui indiferenta.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
sorin is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:58 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL