INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Fifa Manager > Fifa Manager 09

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 09-04-2009, 10:40 PM   #1
RaduB
Banned
 
Join Date: Dec 2008
Location: Madrid
RaduB is on a distinguished road
Send a message via MSN to RaduB Send a message via Yahoo to RaduB Send a message via Skype™ to RaduB
Lightbulb Fifa Manager 09 in Limba Romana !

Vrea cineva sa ajute la traducerea in limba romana a jocului Fifa Manager 09 !?
Sunt necesare numai ceva cunostinte de limba engleza si Google Traductor ! Ca programe se poate folosi NotePad sau orice editor de text !
Daca da .. puteti lasa mesajele aici, trimite mesaje private sau la craiovita@hotmail.com !

Last edited by RaduB; 09-04-2009 at 10:43 PM.
RaduB is offline  
Old 09-04-2009, 10:52 PM   #2
Astristul
Moderator FIFAM
 
Astristul's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Ploieşti
Astristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to all
Default

Cu ce program ai realizat traducerea? Stiu ca fisierul translations.huf din fmdata este raspunzator pentru scrisul din joc si acolo se poate face traducerea. Si notepad nu cred ca deschide acel fisier asa cum ar trebui.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Astristul is offline  
Old 09-04-2009, 11:00 PM   #3
gravediga
Member
 
gravediga's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Constanta
gravediga is on a distinguished road
Default

Quote:
Originally Posted by RaduB View Post
Vrea cineva sa ajute la traducerea in limba romana a jocului Fifa Manager 09 !?
Sunt necesare numai ceva cunostinte de limba engleza si Google Traductor ! Ca programe se poate folosi NotePad sau orice editor de text !
Daca da .. puteti lasa mesajele aici, trimite mesaje private sau la craiovita@hotmail.com !
pai eu as vrea...:P
gravediga is offline  
Old 09-04-2009, 11:04 PM   #4
RaduB
Banned
 
Join Date: Dec 2008
Location: Madrid
RaduB is on a distinguished road
Send a message via MSN to RaduB Send a message via Yahoo to RaduB Send a message via Skype™ to RaduB
Post

Da asa este fisierul mama este translations.huf din fmdata ! Nu se editeaza acela asa cum e in format .huf... Am gasit un convertor care transforma formatul .huf in format .txt (si invers) !
Tranformat in translations.txt fisierul translations.huf are 5,2 MB e cam maricel ! Odata transformat in .txt se editeaza cu orice editor de text apoi se traduce (e vorba de traduceri simple de text din engleza in romana, nu de coduri, programare sau alte chestii complicate) iar dupa traducere fisierul .txt se comprima inapoi in .huf cu convertorul si asta ar fi tot !
O mica inconvenienta care nu am gasit cum sa o scot este ca pe unul din ecranele de start jos in stanga apare scris micut Numele programului convertor folosit si site-ul de unde e luat.. Imaginile astea de start sunt, cred eu, incluse in fisierele .tpi care eu unul nu am gasit cum sa le deschid si sa modific imaginile dinauntrul lor.. acolo cred ca e si logo-ul ala de start cu emblemele catorva ligi !
Cam 10-15 % din fisier deja e tradus ... dar cum e mare cand il deschid si fac traducere mi se ia repede cand vad ca inaintez greoi.. daca ne-am strange 5-6 persoane si l-am imparti in tot atatea parti egale pentru traducere cred ca in 1 saptamana ar fi gata macar o prima varianta 98% completa in limba romana urmand apoi sa se revizuiasca intr-o a doua versiune eventualele posibile greseli de ortografie !

gravediga ... Pai eu deja incep sa impart in mai multe parti fisierul .txt mare... da-mi adresa ta de email unde sa-ti trimit o parte plus un mic fisier exemplu cum se traduce (e foarte simplu) ... si bineinteles numele tau adevarat sa il adaugam la pagina aia de sfarsit la echipa care a lucrat la traducere

Last edited by RaduB; 09-04-2009 at 11:08 PM.
RaduB is offline  
Old 09-04-2009, 11:54 PM   #5
Astristul
Moderator FIFAM
 
Astristul's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Ploieşti
Astristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to all
Default

Fisierele TPI sunt o enigma de ceva timp pentru toti impatimitii de FIFA Manager.
Traducerea vrei s-o faci cu sau fara diacritice?
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Astristul is offline  
Old 10-04-2009, 12:19 AM   #6
RaduB
Banned
 
Join Date: Dec 2008
Location: Madrid
RaduB is on a distinguished road
Send a message via MSN to RaduB Send a message via Yahoo to RaduB Send a message via Skype™ to RaduB
Default

Quote:
Originally Posted by Astristul View Post
Fisierele TPI sunt o enigma de ceva timp pentru toti impatimitii de FIFA Manager.
Traducerea vrei s-o faci cu sau fara diacritice?
O sa fie fara diacritice... Eu cred ca e mai bine asa ... deoarece o sa fie o versiune sa mearga 100% pe toate calculatoarele !
Sunt, de exemplu, multi romani plecati in strainatate care eu WIndows-urile instalate cu setarile tarilor respective si nu or sa le recunoasca diacrititricile.. SI nu stiu daca o simpla schimbare a setarii prin trecere la Romana o sa faca sa mearga... din cate stiu eu (poate gresesc), la WinXP de exemplu trebuie reinstalat Windows cu setari de Romania ca sa le recunoasca ... Si plus nu as vrea sa pun lumea la munca sa reinstaleze windows sau joc.. e frumos sa ai caracterele romanesti dar eu zic ca iasa destul de frumos cu limba romana fara caracterele speciale si este avantajul ca iasa o versiune ce o sa mearga sigur 100% la toti cei ce vor sa o foloseasca !
Probabil... dupa ce terminam varianta fara caracterele speciale... daca si cei ce lucreaza la asta or sa vrea.. o sa facem si o versiune cu caracterele romanesti sa impacam toata lumea !
Sunt editori care lucreaza si au reusit sa modifice fisierele alea incluse in .TPi ... nu stiu cum au facut inca.. da' nu ma las pana la urma aflu.. Rusii astia care facura convertorul nu se obosira sa ma lamureasca cum editeaza fisierele alea... Dar nici eu nu ma las aflu eu pana la urma
RaduB is offline  
Old 10-04-2009, 02:24 AM   #7
Astristul
Moderator FIFAM
 
Astristul's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Ploieşti
Astristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to all
Default

Da, cred ca pentru inceput asa este cel mai bine.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Astristul is offline  
Old 10-04-2009, 10:44 AM   #8
Danny79
Member
 
Danny79's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Iasi
Danny79 is a splendid one to beholdDanny79 is a splendid one to beholdDanny79 is a splendid one to beholdDanny79 is a splendid one to beholdDanny79 is a splendid one to beholdDanny79 is a splendid one to beholdDanny79 is a splendid one to behold
Default

In momentul in care instalez un fisier care contine diacrtice acesta nu se modifica.
Se modifica doar fisierele al caror nume contin diacritice.
Asta este o diferenta foarte mare.Deci se poate traduce folosind diacriticile fara probleme.
La fisierul acesta folosirea diacriticilor nu mai are legatura cu windowsul.
Va merge oricum deoarece caracterele "diacritice" se afla in interiorul fisierului.
Pai cand ati instalat RLUP ati avut probleme si cu diacriticile din fisierul "Country 39", sau numai cu diacriticile care numeau fisierele la vedere si anume "badge, Foto pentru orase".
Danny79 is offline  
Old 10-04-2009, 02:28 PM   #9
LoLzZz
Member
 
LoLzZz's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
LoLzZz is on a distinguished road
Default

Foarte tare ... ma bag si eu .... m-am gandit si eu la chestia asta dar nu stiam cum sa modific ... iti trimit acum mail-ul meu
LoLzZz is offline  
Old 10-04-2009, 06:33 PM   #10
RaduB
Banned
 
Join Date: Dec 2008
Location: Madrid
RaduB is on a distinguished road
Send a message via MSN to RaduB Send a message via Yahoo to RaduB Send a message via Skype™ to RaduB
Default

Quote:
Originally Posted by Danny79 View Post
In momentul in care instalez un fisier care contine diacrtice acesta nu se modifica.
Se modifica doar fisierele al caror nume contin diacritice.
Asta este o diferenta foarte mare.Deci se poate traduce folosind diacriticile fara probleme.
La fisierul acesta folosirea diacriticilor nu mai are legatura cu windowsul.
Va merge oricum deoarece caracterele "diacritice" se afla in interiorul fisierului.
Pai cand ati instalat RLUP ati avut probleme si cu diacriticile din fisierul "Country 39", sau numai cu diacriticile care numeau fisierele la vedere si anume "badge, Foto pentru orase".
Cred ca ai dreptate tu .... dar cum deja e inceput si o parte din el e tradusa fara diacritice cred ca ar arata aiurea o parte cu diacritice alta fara !
Plus ca eu de exemplu .. in fisierele .txt vad caracterele romanesti dar eu nu le pot scrie decat sa dau copy/paste la ele ... eu nu le am pe tastatura asta !
Am Windos Vista Ultimate instalat cu interfata si setarile de Romania dar am o tastatura Spanila si incercai toate combinatiile posibile de taste sa le pot scrie dar nu le scrie cred ca din cauza tastaturii este asta !
In fisierul country39.sav eu vedeam toate caracterele romanesti, dar, in alte fisere .txt (unele subtitrari la filme) vedeam numai anumite diacritice romanesti iar altele nu le vedeam eu ma gandesc ca si fontul cu care sunt scrise are legatura cu asta !
De asta zic ca ar fi mai bine sa o terminam varianta asta fara diacritice si urmatoarea sa fie facuta toata cu diacritice sa vad unde gasesc si eu o tastatura care sa imi permita sa scriu cu diacritice !

LoLzZz ... deja iti trimisai in mail un fisier exemplu care explica cum sa traduci si o prima parte .txt pentru tradus !
RaduB is offline  
Closed Thread

Bookmarks

Tags
fm 09 in limba romana

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:38 AM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL