INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Fifa Manager > Fifa Manager 13

Reply
 
Thread Tools
Old 20-06-2013, 03:56 PM   #1
Arabu
Member
 
Arabu's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Arabu is on a distinguished road
Default Tactici

Salut. Deschid acest thread ca sa ne putem scrie experientele in legatura cu tacticile de joc. Eu joc cu FC Magdeburg Bundesliga 2 si sunt antrenorul echipei nationale a Muntenegrului.

La FC Magdeburg joc 4-1-2-1-2 adica GK - RB,CD,CD,LB - DM - RM,LM - AM - ST,ST.

Jucatori:
2 GK
2 RB - Dribler si Attack minded
4 CD - Fighter (2), Ball winer, Tower of strength
2 DM – Box to Box si Ball winner
2 RM – Pulls Wide si Dribler
2 LM – Winger si Dribler
2 AM – Playmaker si Distance shooter
4 ST – Dribler, Runs channels (2) si un Penalty box

1.Team Tactics

a) Goal kicks - normal (adica sageata la jumatate 50%)
b) Defensive line - very high
Closing down - all over (pressing) - necesita fitness, energy mare ca sa sustina ritmul tot meciul si mai e nevoie de commitment high;
Offside trap - activat (aici e nevoie de un indice bun la offside trap (3/5, 4/5, 5/5) si la “player skills” la pozitionare “positioning” fundasii sa aiba un skill bun;
Commitment (echipa fuge tot meciul) - 65-70% la inceputul meciului (daca sunt condus cresc commitment)
La aceste 3 optiuni se adauga si “Tackling” de la individual orders la 60%
c) Counter attacks – activate (depinde ce adversar am)
d) Passing – lungimea pasei normal
- felul pasei normal
Risky (trebuie pasatori buni long si short)
Daca sunt condus pun mostly long (mai multe centrari => presiune mai mare pe adversari) si risky deoarece jucatorii vor incerca sa paseze mai multe mingi pe culoar (aici pun tot timpul la atacanti runs channels).
e) Crossing position – deep
f) Corners 50%
g) Crossing height – 50%
h) Playmaker – none
i) Playng direction – all (daca adversarul joaca cu 2 DM pun wings)

2. Individual orders

a) Position Bias – inseamna work rate a jucatorului in pozitia favorita
- am pus la toti creativity la 60% - 70% reprezentata prin cerculetele hasurate din jurul jucatorilor ceea inseamna ca au libertate mai mare de miscare si nu lasa spatii mari intre ei (aceasta trebuie corelata cu running routes).
b) Taclking – toti 60% inafara de RB,LB care au 50% (tactica cu closing down all over si defensive line very high cu commitment mare nu merge cu tackling mic deoarece jucatorii nu vor recupera mingea repede)
Tackling mare cu commitment mic nu merge
Tackling agresiv nu inseamna faulturi repetate
c) Forward runs – reprezinta frecventa cu care un jucator alege sa participle in activitati ofensive. Eu am pus la fundasii laterali on deoarece unul e dribler si celalat winger (dau pase de gol si goluri).
d) Crossing frequency – RB,LB – 50%, CD – 40%, DM – 40%, RM, LM – 60%, AM – 40%, ST – 40%

Daca aripile au un dribbling bun atunci activez setarea, la fel si la atacanti. Daca o aripa nu are dribbling bun si o activez tot timpul incearca driblinguri sa isi creeze pozitie buna de centrare si are trendinta sa piarda mingea (si o pierde de multe ori).

3. Running routes
Varfurile sagetilor albastre reprezinta asezarea echipei pe faza defensiva.
Varfurile sagetilor roz reprezinta asezarea echipei pe faza ofensiva.
Sagetile trebuie bine aranjate in asa fel incat sa nu existe spatii mari intre jucatori.
De exmplu daca linia de fund este joasa si restul jucatorilor se retrag doar pana la mijlocul terenului va exista un spatiu mare intre linia de mijloc si cea de fund unde atacantii adversarilor pot combina.

La mine aceasta tactica a functionat f.bine in Bundesliga 3 am avut 10 meciuri fara infrangere din care 7 victorii consecutive si un egal, de pe locul 12-14 am terminat pe 4 (pana nu s-a prins AI in sezonul urmator) , dar in acest caz fac cateva ajustari minore pe ici colo si se pare ca il cam incurca. Acum in Bundesliga 2 dupa 13 meciuri sunt pe locul 1 la un avans de 6 pct. Am mai observat ca nu prea merge vs. GK - RB, CD, CD, LB - DM, DM – RM, LM – ST, ST si vs. GK - RB, CD, CD, LB – DM – RM, LM – CF, ST, CF dar atunci schimb sistemul in GK – RB, CD, CD, LB – DM, DM – RW, LW, CF, ST cu care am reusit calificarea la Europene cu Muntenegru batand Danemarca si Rusia, dar aceasta tactica o las pe alta data.
Attached Images
File Type: jpg 2013_06_20 14_49_57.jpg (119.6 KB, 144 views)
File Type: jpg 2013_06_20 14_50_06.jpg (160.7 KB, 148 views)
File Type: jpg 2013_06_20 14_50_14.jpg (102.5 KB, 140 views)
File Type: jpg 2013_06_20 14_50_24.jpg (114.2 KB, 107 views)
__________________
Inimile noastre canta-n cor, FC Bihor
Lupta si castiga pentru noi, FC Bihor
Oradea suntem noi, Oradea suntem noi, Oradea suntem noi..doar noi!

Last edited by Astristul; 30-06-2013 at 12:45 PM.
Arabu is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2013, 08:34 PM   #2
benny_lyvyu
Member
 
Join Date: Mar 2013
benny_lyvyu is on a distinguished road
Smile

Buna baieti, are cineva din intamplare tactica lui Pinuccio pentru Fifa Manager 13, Barcelona Tiki Taka?

Obisnuia sa o aiba pe blog insa acum a schimbat-o cu una de la Fifa Manager 12... si este diferita....
Ceva ajutor primesc?

Last edited by Astristul; 30-06-2013 at 12:44 PM.
benny_lyvyu is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2013, 12:44 PM   #3
Astristul
Moderator FIFAM
 
Astristul's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Ploieşti
Astristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to all
Default

Nu a schimbat-o deloc. Pinuccio a facut patch-uri doar pentru FIFAM 12. Ah, ca puteau fi folosite acele patch-uri si pentru FIFAM 13 este cu totul alta discutie!
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Astristul is offline   Reply With Quote
Old 02-07-2013, 07:22 PM   #4
benny_lyvyu
Member
 
Join Date: Mar 2013
benny_lyvyu is on a distinguished road
Default Barca Tiki Taka. FM 13

Poate ca Pinuccio face asa cum spui tu. Eu nu il cunosc prea bine, l-am descoperit cu cateva luni in urma. Insa atunci avea pe blog o tactica de-a Barcelonei care era adresata jocului Fifa Manager 13.

Diferenta dintre cele doua tactic este minima, trebuie sa ai un ochi bun ca sa observi. Mai precis, atacul este compus din doi CF si un ST, pe langa, cea pe care o avea mai demult si era adresata FM13 avea 1 LW, 1 CF, 1 RW.

Insa aceasta nu este problema. Nu este problema nici sagetile care indica jocul. Ci problema este ca nu stiu daca sunt aceleasi Orders...

Oricum, pana atunci merg cu cea pe care o are el acum pe site.

---------- Post added at 07:22 PM ---------- Previous post was at 07:08 PM ----------

Interesanta tactica ai ales, mi se pare un pic cam incurcata...pentru stilul meu de joc.

Eu am inceput o cariera cu Zenit din Rusia, vreau sa incerc ceva nou, o provocare noua. Echipa pe care am primit-o era una destul de buna, insa nu pe placul meu. In primul rand erau foarte multi jucatori, adunati laolalta cei din prima echipacu echipa de rezerve aveam peste 60 de jucatori. Impresionant...Dar pentru ca am un buget consistent, imi permit sa reziliez contracte si sa mai scap.

Primul lucru pe care l-am facut a fost sa innoiesc echipa, aduc jucatori noi si ii bag in primul 11. Cei vechi din primul 11 ii bag la rezerve, rezervele vechi le dau afara. Asa am adus pana acum pe Mata, Torres ( si cu Hulk fac atacul). In mijloc am pe Ramires si Marchisio cu Thiago Motta, temporar pentru ca vreau sa il aduc pe Khedira. Ca fundasi am pe Marcelo, David Luiz, Vermaelen si Anyokov pe care o sa il schimb cu Philip Lahm. Si o sa aduc un portar bun s echipa este gata.

Ce fel de tactica folosesc? 4-3-3. Tiki Taka.

Fundasii centrali vin si sprijina mijlocul, cei laterali urca sus la atac, pana la corner. Mijlocasii mei sustin atacul si fac jocul, il am pe Marchisio ca playmaker. In atac, Torres este target man si cel care inscrie. ceilalti atacanti il sustin...

Pana acum e bine, am castia Supercupa cu Rubin Kazan cu 4-1. Dubla Torres, Hulk si Marchisio.
benny_lyvyu is offline   Reply With Quote
Old 03-08-2013, 10:17 PM   #5
samy90
Member
 
Join Date: Dec 2007
samy90 is an unknown quantity at this point
Default

Scuzati creearea unui nou topic ! In care dintre serii a fost inclusa ptr prima data optiunea Complex Tactics ?
Pentru cei care nu stiu despre ce vorbesc, am atasat urmatoarea imagine:


Nu are nimeni un raspuns ?

Last edited by Astristul; 04-08-2013 at 09:44 PM.
samy90 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-2013, 09:45 PM   #6
Astristul
Moderator FIFAM
 
Astristul's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Ploieşti
Astristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to all
Default

Daca nu ma insel, in FIFAM 09! Si nu trebuia sa creezi un alt topic pentru asa ceva. Am mutat postarea in topicul destinat tacticii!
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Astristul is offline   Reply With Quote
Old 04-08-2013, 10:27 PM   #7
samy90
Member
 
Join Date: Dec 2007
samy90 is an unknown quantity at this point
Default

Quote:
Originally Posted by Astristul View Post
Daca nu ma insel, in FIFAM 09! Si nu trebuia sa creezi un alt topic pentru asa ceva. Am mutat postarea in topicul destinat tacticii!
Data viitoare n-am sa mai gresesc. Multumesc !
Am inceput sa joc incepand cu editia 2010, dar nu-mi amintesc sa fi avut aceasta optiune, dar daca tu zici ca din 2009 s-a introdus, inseamna ca 2010 tre sa aiba obligatoriu aceste setari. Totusi, eu cred ca FIFA.M11 a fost primul, dar nu sunt sigur. Daca are cineva vreun raspuns exact, rog sa ma ajute !

Last edited by samy90; 04-08-2013 at 10:29 PM.
samy90 is offline   Reply With Quote
Old 05-08-2013, 01:37 PM   #8
Astristul
Moderator FIFAM
 
Astristul's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Ploieşti
Astristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to all
Default

Ai dreptate. Tocmai am verificat si FIFAM 11 este primul joc in care a aparut modulul de tactica avansata cu creare de trasee.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Astristul is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2013, 08:14 AM   #9
cuchisan
Member
 
cuchisan's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Bucuresti
cuchisan is on a distinguished road
Default

Arabu ,f.buna tactica ta. Am inteles acum multe chestii. Poti sa mai explici tot asa bine si alte sisteme ? M-ar interesa 4-4-1-1 (recomanzi folosirea unui ST target man sau penalty box) sau cum pot folosi cel mai eficiet un ST target man ?
cuchisan is offline   Reply With Quote
Old 21-08-2013, 01:02 PM   #10
Arabu
Member
 
Arabu's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Arabu is on a distinguished road
Default

Quote:
Originally Posted by cuchisan View Post
Arabu ,f.buna tactica ta. Am inteles acum multe chestii. Poti sa mai explici tot asa bine si alte sisteme ? M-ar interesa 4-4-1-1 (recomanzi folosirea unui ST target man sau penalty box) sau cum pot folosi cel mai eficiet un ST target man ?
Sal
Ma bucur ca te-am putut ajuta si mersi pt. apreciere. Mai stiu 4-3-3 (RB, CD, CD, LB - DM, CM, CM - RW, LW, ST). 4-4-1-1 nu am jucat dar as folosi Target Man si CF un dribbler sau playmaker cu CM pasatori bun si LM, RM crossing, dribbling f. bun. Mai multe acuma nu pot sa scriu ca am 2 tone de lucru
__________________
Inimile noastre canta-n cor, FC Bihor
Lupta si castiga pentru noi, FC Bihor
Oradea suntem noi, Oradea suntem noi, Oradea suntem noi..doar noi!
Arabu is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:36 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL