INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Fifa Manager > Fifa Manager 10

Reply
 
Thread Tools
Old 14-09-2010, 02:04 PM   #1
RabeSandraTan@
Member
 
RabeSandraTan@'s Avatar
 
Join Date: Nov 2009
RabeSandraTan@ is on a distinguished road
Exclamation Traducerea abilitatilor jucatorilor

Am inceput acest thread pt cei care editeaza fifa manager. Eu fac asta de cativa ani insa foarte greu gasesc explicatii despre cum se traduc in meciul 3D abilitatile jucatorilor.

E lesne de inteles pentru fiecare ce reprezinta la 3D meci abilitati precum shooting, long shoot, passing, jumping, etc. , problema este insa cu abilitati mai putin familiare precum intimidation, determination, consistency, etc.

La acestea nu se gasesc explicatii date de cei de la EA Sports si astfel ramane la latitudinea fiecarui user sa creada ce vrea despre ele.

Mult timp eu am crezut ca punand la consistena o valoare ridicata, respectivul jucator se va remarca foarte mult pe parcursul unu meci si va fi genul de fotbalist muncitor (Nicolita daca mi se permite comparatia). Am aflat ulterior ca nu este de fapt asa si ca abilitatea aceasta se traduce prin capacitatea unui jucator de a-si mentine o forma ridicata pe tot parcursul unui sezon. De exemplu jucatorii care au la consistenta o valoare mica, pot face 2 meciuri foarte bune dupa care 10 meciuri sunt de nerecunoscut.

Touch am considerat mult timp ca reprezinta doar prima atingere a mingii de catre un jucator, adica preluarea, dar am testat f mult si am descoperit ca este poate cea mai importanta abilitate care recomanda un jucator ca fiind foarte tehnic si de mare calitate. Touch in afara de preluare reprezinta si momentele in care jucatorul are mingea la picior si o controleaza. Daca vrei sa creezi un jucator cu un control fin (care are mingea parca lipita de gheata) precum Xavi sau Iniesta, trebuie sa setezi o valoare peste 90.

Tehnica * ea se traduce prin abilitatea crescuta a unui jucator de a avea bune executii atunci cand suteaza de la distanta sau paseaza.

Flair - reprezinta libertatea unui jucator de a face lucruri neasteptate, executii iesite din comun, precum Messi, Ronaldo, etc

Anticipation - se foloseste la fundasi si mijlocasi la acoperire si este abilitatea prin care jucatorul reuseste sa anticipeze un culoar pe care se va duce o pasa, inchizand culoarul imediat, sau intrand prin deposedare pt a stopa mingea dar si felul in care anticipeaza urmatoarea miscare a adversarului, driblinguri , centrari, pase, ei blocand foarte bine daca au valori ridicate.

Agression - la inceput am avut tendinta sa cred ca acest lucru se refera la cat de agresiv intra prin deposedare dar din explicatiile pe care le-m regasit pe siteuri straine mai degraba pare sa fie vorba despre cat de mult poate sa tolereze arbitrul numeroase intrari dure/faulturi ale unui jucator fara sa ii dea galben sau chiar fara sa sanctioneze faultul respectiv. Pare credibil aceasta explicatie din urma pt ca mereu cand joc contra echipelor de top unde valorile acestea sunt mai mari in cazul jucatorilor defensivi, mereu echipa mea sufera din cauza numeroaselor faulturi de multe ori trecute cu vederea.

Composure - este starea de relaxare de care da dovada jucatorul in situarii chieie, cum sunt de exemplu pentru atacanti in special faze de singur cu portarul. Cei cu valori mari transforma cu mult calm de obicei, cei cu valori foarte mici trag de obicei cu ochii inchisi si tinesc ori portarul ori dau pe langa pt ca se precipita. Nu sunt foarte sigur la ce ajuta aceasta abilitate in cazul fundasilor de exemplu. Poate ca nu se precipita in momentele grele cand sunt inconjurati de adversari si aleg varianta simpla mereu ca sa nu piarda mingea si sa iei gol. Poate stie vreunu dintre voi.

Concentration - la prima vedere pare sa fie cat de conectat este un jucator la acea partida dar acum nu stiu ce au gandit cei de la EA si cum se traduce acest skill in cazul unui atacant sau a unui fundas sau a portarului. nu gasesc nicaieri o explicatie asa ca astept pareri in cazul in care ati testat la meciul 3D aceasta abilitate.

Decision - pare a fi capacitatea unui jucator de a lua o decizie imediat intr-o fractiune de secunda si normal ca aceasta ar trebui sa fie si una cat mai buna. Nici aici nu am gasit o explicatie asa ca astept comentarii in caz ca aveti manuale de Fifa Manager sau Fifa unde este posibil sa fie ceva explicatii clare. E posibil sa fie vorba de clarviziune in cazul mijlocasilor cel putin.

Determination - din ce am inteles este dorinta jucatorilor de a pune osul la treaba, joaca agresiv, intra si foarte dur pt a recupera mingea si se implica in joc mai mult decat ceilalti care nu au o valoare mare

Team work - reprezinta altruismul si jocul de echipa de care sunt capabili jucatorii. O valoare ridicata ii face pe acestia sa paseze foarte des la coechipierii aflati in pozitii mai bune, in cazul atacantiilor egoismul dispare si cauta solutii daca nu sunt in cea mai buna pozitie de finalizare (paseaza lateral la un coechipierul bine plasat. Eu setez foarte mult la Arsenal aceasta abilitate tocmai pt ca ei sa joace foarte mult in pase precum in realitate.

Intimidation - nu am gasit explicatia dar din ce cred eu, pare sa fie abilitatea prin care un jucator isi sperie adversarul (de obicei mai slab cotat) si acesta evolueaza cu mult trac, gresind foarte des. E ca atunci cand o echipa romaneasca intalneste in Europa o mare echipa (Real, Bayern, etc) Daca aveti alte explicatii, le astept

Leadership - jucatorii care au un cuvant greu de spus in vestiar (capitanii) au o valoare ridicata si se traduce la 3D meci prin faptul ca acesti jucatori nu iau in deradere niciun adversar si nu considera niciodata un meci castigat dinainte, jucand la capacitate maxima ei putand sa isi influenteze si coechipierii pt a avea un joc mai determinat in orice partida. Aceasta explicatie e luata dintr-un manual de Fifa Manager 2006 sau Fifa 2006 parca, asa ca e sigura.

Agility - este o abilitate utila pt atacanti si fundasi si in momentele cand mingea se afla de exemplu intr-un careu cel care este mai agil, va lovi primul mingea (fundasul sau atacantul). Si asta este luata dintr-un manual de Fifa.

Asadar astept comentarii de la toti cei care pot sa completeze explicatiile mele si care au si surse sau au testat aceste abilitati. Nu doresc explicatii de la cei care doar vor sa isi dea cu parerea si nu au nici cea mai vaga idee despre editare Fifa/Fifa Manager pt ca nu ajuta la nimic. Multumesc pt intelegere!

Last edited by RabeSandraTan@; 14-09-2010 at 02:11 PM.
RabeSandraTan@ is offline   Reply With Quote
Old 28-09-2010, 05:19 PM   #2
masli
Member
 
masli's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Madrid
masli is on a distinguished road
Thumbs up Super

Multumesc RabeSandraTan@,
foarte frumos si clar explicat. Eu am cumparat jocul Fifa Manager 09 iar cartea pe care o are este mai degraba un pliant, nu sunt explicate decat butoane si functii, in general. Probabil cand o sa apara FM2011 o sa cumpar CD-ul si poate o sa aiba o carte cu explicatii mai in amanunt.

Daca poti sa-mi (sa ne) explici si Playing Styles ar fii super. Merci.
masli is offline   Reply With Quote
Old 28-09-2010, 11:20 PM   #3
Astristul
Moderator FIFAM
 
Astristul's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Ploieşti
Astristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to all
Default

Iti faci sperante degeaba. Manualul e (aproximativ) acelasi de ani de zile. Ma indoiesc ca pentru FIFAM 11 va fi altfel. Singura aditie ar fi acea carte de 100 de pagini care va fi disponibila doar in Germania si va contine doar pagini reflectand istoria de 10 ani a jocului!
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Astristul is offline   Reply With Quote
Old 29-09-2010, 07:18 PM   #4
masli
Member
 
masli's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Madrid
masli is on a distinguished road
Default Traducerea abilitatilor jucatorilor

Ceva adaugari, de pe net si din ce am observat

Anticipation - am mai vazut ca si la atacanti conteaza foarte mult. Cand acestia primesc o pase proasta pot sa o intercepteze, sa ajunga inaintea adversarului la minge.
Cand jucatorii observa ca un coechipier sprinteaza spre o pozitie viitoare, anticipeaza unde va ajunge ca sa ii dau o pase pe pozitia anticipata.
Posibil sa mai fie si anticiparea miscarii adversarului. Astfel un atacant poate sa anticipeze coltul pe care va sari portarul. Parerea mea aici, imi place sa cred asta.

Composure - din cate am observat, in cazul fundasilor, cei cu composture mare aleg variantele optime, claritatea executiilor este mare. Cred ca are efect destul de mare la respectarea tacticii antrenorului in situatii grele.

Concentration - cred ca este exact ceea ce ai spus tu. In plus pot adauga ca jucatorii nu se deconecteaza de la meci in situatii grele, gen joaca in 10 jucatori, sunt condusi, etc...

Decision - din cate am vazut intr-adevar are efect asupra deciziei jucatorului. De exemplu: nu de multe ori, am vazut toti ca atacantul la o distanta de 20m singur cu portarul ia decizia sa suteze la poarta in loc sa inainteze si sa incerce sa dribleze portarul, clar aici este o decizie proasta si mica la valoare. Sau atacanti care pot sa suteze si nu o fac, dar paseaza unui alt coechipier care se afla singur cu poarta goala, decizie buna si valoare mare a "Decision".

Determination - pot adauga ca determinarea jucatorului in timpul meciului este influentata si de banii pe care ii platesti in cazul victoriei. Mai pot adauga si faptul ca daca joaca cu o echipa mai slaba sunt la fel de seriosi.

Intimidation - da, asa este, sperie adversarul. Eu am vazut ca jucatorii cand intalnesc unul cu Intimidation mare nu mai pot sa-l dribleze cu aceiasi acuratete, parca se balbaie in fata lui si in plus atunci cand fug amandoi spre minge castiga mai mereu cel cu Intimidation mai mare, aceste doua situatii le-am vazut mai des.

In rest, rezonez cu tine.

Last edited by Astristul; 30-09-2010 at 11:57 AM. Reason: Composure, nu composture, asta daca tot rezonezi ...
masli is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
editare

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:37 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL