INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Alte jocuri de fotbal > Pro Evolution Soccer / Winning Eleven

Reply
 
Thread Tools
Old 16-09-2010, 12:38 AM   #31
demonikul
Banned
 
demonikul's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
demonikul is on a distinguished road
Default

am 2 gamepaduri analog si vreau sa joc maine cu varu miu doar din gamepad
problema e ca tastatura fuge dintr-o parte in alta la select sides,nu sta deloc pe centru,adica sa fie neselectata
demonikul is offline   Reply With Quote
Old 16-09-2010, 01:56 AM   #32
mns
Administrator
 
mns's Avatar
 
Join Date: Oct 2002
Location: München
mns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond repute
Default

Quote:
Originally Posted by Scatterbrain View Post
Am jucat 10 meciuri și pot spune că e chiar așa cum au promis.

E superb gameplay-ul.

Plusuri:

+Libertatea totală de a alege unde să dai o pasă, cât de tare să o dai, mișcările jucătorilor total libere, etc.
+Acel power gouge care apare la lovirea mingii e bine făcut, atât grafic cât și ca un feature necesar într-un asemenea joc.
+Grafica îmbunătățită față de versiunea anterioară, cu mult peste orice alt joc de sport. Niște detalii incredibile la jucători, s-a pus accent pe corpul jucătorilor, mușchi, etc. Este chiar mai bună grafica inclusiv decât FIFA 11 PC, cu tot cu next-gen-ul lor.
+Animații mult mai multe, individuale în funcție de jucător.
+Șuturi realiste.
+Pase realiste.
+Sistemul de coliziuni (Collision System) MULT înbunătățit față de jocul precedent. Am avut parte de niște dueluri corl la corp absolut superbe. Cu Puyol am dominat pe toată lumea fizic. Mă bucur că în sfârșit contează și aspectul fizic într-un joc de fotbal.
+Arbitrul este perfect. Au introdus jocul periculos, iar acum fluieră mult mai corect. Se permit dueluri mai tari, dar regulamentare, iar cele urâte sunt pedepsite aspru.
+AI-ul MULT îmbunătățit. Nu are rost să mai vorbesc aici de AI, pentru că jocul e o bijuterie NUMAI când e jucat online, tipul ăsta de joc nu e făcut pentru manager mode (master league), pentru alea, există football manager, pentru simularea jocului de fotbal, există PES care poate fi jucat oricând în modul online (desigur, cu jocul original).
+În sfârșit mișcările jucătorilor sunt FLUENTE, NATURALE, nu mai fug ca niște roboți.
+Tactica aleasă de tine contează foarte mult când joci împotriva AI-ului, deci vă dați seama cât va conta la online, unde dacă o să greșești tactica, poți să joci cu Barcelona, că vine cineva cu Rangers și îți dă lecții.


+ Multe alte chestii estetice cum ar fi meniul jocului, etc.

Minusuri ar fi foarte puține, de exemplu animația jucătorilor la centrare, design-ul plasei porții e același, care e foarte aiurea. Nu neapărat animația plasei, care e superbă, mă refer la design.


Per total, un joc COMPLET, care se bate de la egal la egal cu FIFA anul acesta, diferența rămânând la tipul de joc.

FIFA = Arcade. Joc de fun, jucat pentru relaxare și eventual manager mode (deși nu sunt de acord cu asta, pentru că experiența adevărată este la modul online, nu LAN multiplayer jucat în spatele blocului, unde ai adversari diferiți, cu alte idei de joc, nu un AI pe care îl înveți inclusiv pe Legendary dupa 10 meciuri cu mișcări predefinite). Niciodată nu îl poți compara ca experiență fotbalistică cu PES.

PES = Simulatorul de fotbal, care va rămâne mereu cel mai bun la ceea ce face. Nu contează licențele, meniul și altele, atât timp cât îți oferă o simulare excelentă a jocului de fotbal împotriva unor adversari UMANI, nu AI.

Pentru mine tot PES rămâne regele și anul acesta, pentru că e un simulator, și eu vreau simulator de fotbal, nu vreau să treacă Dinu Gheorghe in viteză pe lângă Puyol.
O sa scot acum tot fanboyismul existent in mine numai pentru ca am ramas perplex de ce ai putut scrie aici. Tu ce jocuri ai jucat, pe bune? Chiar acum am terminat de butonat niste meciuri in PES 2011 Demo si Fifa 11 Demo pe PS3, avand in vedere ca nu mai exista diferente prea mari la Fifa intre PC si console si faptul ca PES ar trebui sa fie acelasi joc pe ambele platforme, permite-mi sa zic: ce om sanatos la minte ar putea sa spuna vreodata, cat timp Pamantul se invarte in jurul Soarelui si vara vine dupa primavara ca PES e SIMULATOR si FIFA e ARCADE.

Trec pe langa faptul ca au reusit sa ieftineasca atat de mult aspectul Fifa (meniul e pur si simplu oribil fata de 10, 09 si 0, tot nu au reusit sa-l duca atat de jos ca grozavia aia din PES ce aduce mai degraba la interfata PC a unui film cu Steven Segal din 1999.

Si acum sa trecem la grafica si gameplay. Au reusit si in Fifa sa bage niste culori mai saturate decat un curcubeu intr-o zi senina de primavara. In fine, sa spui totusi ca PES e un joc cu miscari fluente si naturale e ca si cum ai spune ca o roata patrata e mai eficienta. Pe bune? In viata mea n-am vazut jucatori mai tepeni (efectul ala de stalp mobil e genial) si pase mai explodate ca in PES, si aici sa explic, frate, cum naiba au putut sa faca sistemul de pase atat de deranjant incat si pentru un meci de fotbal sub apa ar fi fost exagerat modul in care se misca mingea pe teren. Sa spui despre PES ca e simulator si Fifa arcade e ca si cum ai spune ca o bicicleta e mai motocicleta decat un scuter, parol!

Acum grafica, de vreo 2 ani tot circula zvonurile cum ca PES are o grafica brilianta, ce mai, e ca si cum te-ai uita la televizor. Nu stiu ce televizoare au unii, dar eu n-am mai vazut asemenea fete si spectatori de multa vreme, sunt pur si simplu oribile, probabil le-au imprumutat din Silent Hill si au uitat sa le faca mai prietenoase.

Nu zic ca-i Fifa perfect, ca e plin de probleme si asta, dar cand aud cum un joc mai mult decat mediocru ca PES e atat de laudat si e considerat SIMULATOR! Mai putin si o sa fie considerat si GTA 4 mai bun decat Flight Simulator, pentru ca te poti da in voie cu elicopterul.

Word!
__________________
The end?


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
mns is offline   Reply With Quote
Old 16-09-2010, 10:01 AM   #33
poli tm in fifa
Member
 
Join Date: Apr 2006
Location: Timisoara, Teritoriu alb-violet
poli tm in fifa is a splendid one to beholdpoli tm in fifa is a splendid one to beholdpoli tm in fifa is a splendid one to beholdpoli tm in fifa is a splendid one to beholdpoli tm in fifa is a splendid one to beholdpoli tm in fifa is a splendid one to beholdpoli tm in fifa is a splendid one to behold
Default

mns, unde ai cont la PSN ? Uk sau US ? Eu pe US nu gasesc PES 11 demo
__________________
08-11-2002, 11:51 AM
Quote:
Gandeste in viitor : FIFARomania -> cel mai MARE site din domeniu, iar noi suntem printre primii care s-au inregistrat: o sa fim priviti ca niste ZEI!!!
To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
:wink:
poli tm in fifa is offline   Reply With Quote
Old 16-09-2010, 10:43 AM   #34
mns
Administrator
 
mns's Avatar
 
Join Date: Oct 2002
Location: München
mns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond repute
Default

Pe UK.
__________________
The end?


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
mns is offline   Reply With Quote
Old 16-09-2010, 11:44 AM   #35
stephen
I Don't Believe a Word
 
stephen's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Bucuresti/Constanta
stephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond repute
Default

Le-am jucat si eu pe amandoua, o sa scriu intai despre PES pentru ca pe-asta l-am downloadat primul.
Jocul in principiu e mai bun ca 2010 si se vad unele imbunatatiri. Grafic mi se pare foarte misto, acuma presupun ca la partea asta fiecare are preferintele lui. Gameplay-ul curge mult, mult mai bine decat anul trecut cand aveam uneori impresia ca joc ping-pong.

Mi se pare totusi misto concurenta de anul asta. De cand a iesit PES 2008 n-am mai pus mana decat pe demo-urile de la Fifa. Am adorat 08-ul dar 2009 si 2010 mi s-au parut extraordinar de mediocre. Acum nu stiu ce sa spun exact despre asta, e nevoie de timp ca sa-i dau un verdict final. Si 2010 imi parea perfect anul trecut pana cand am inceput sa-i vad toate nebuniile.
Totusi arata misto, imbunatatiri sunt si imi place eye-candy-ul ala cu cinematicuri de la Become A Legend.

Si totusi...Fifa 11 imi place mai mult :s

@scatterbrain, dude, esti orb? Categoric anul asta Fifa nu mai e arcade. Anul asta se bat de la egal la egal. Si in niciun caz PES nu e perfect.

@caly, imi pare rau ca nu-l poti rula, mai ales dupa zecile daca nu sutele de chestii interesante pe care le-ai postat pe-aici despre joc.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

Last edited by stephen; 16-09-2010 at 11:48 AM.
stephen is offline   Reply With Quote
Old 16-09-2010, 02:21 PM   #36
tweety73
Member
 
Join Date: Sep 2009
tweety73 is on a distinguished road
Default

Quote:
Originally Posted by mns View Post
O sa scot acum tot fanboyismul existent in mine numai pentru ca am ramas perplex de ce ai putut scrie aici. Tu ce jocuri ai jucat, pe bune? Chiar acum am terminat de butonat niste meciuri in PES 2011 Demo si Fifa 11 Demo pe PS3, avand in vedere ca nu mai exista diferente prea mari la Fifa intre PC si console si faptul ca PES ar trebui sa fie acelasi joc pe ambele platforme, permite-mi sa zic: ce om sanatos la minte ar putea sa spuna vreodata, cat timp Pamantul se invarte in jurul Soarelui si vara vine dupa primavara ca PES e SIMULATOR si FIFA e ARCADE.

Trec pe langa faptul ca au reusit sa ieftineasca atat de mult aspectul Fifa (meniul e pur si simplu oribil fata de 10, 09 si 0, tot nu au reusit sa-l duca atat de jos ca grozavia aia din PES ce aduce mai degraba la interfata PC a unui film cu Steven Segal din 1999.

Si acum sa trecem la grafica si gameplay. Au reusit si in Fifa sa bage niste culori mai saturate decat un curcubeu intr-o zi senina de primavara. In fine, sa spui totusi ca PES e un joc cu miscari fluente si naturale e ca si cum ai spune ca o roata patrata e mai eficienta. Pe bune? In viata mea n-am vazut jucatori mai tepeni (efectul ala de stalp mobil e genial) si pase mai explodate ca in PES, si aici sa explic, frate, cum naiba au putut sa faca sistemul de pase atat de deranjant incat si pentru un meci de fotbal sub apa ar fi fost exagerat modul in care se misca mingea pe teren. Sa spui despre PES ca e simulator si Fifa arcade e ca si cum ai spune ca o bicicleta e mai motocicleta decat un scuter, parol!

Acum grafica, de vreo 2 ani tot circula zvonurile cum ca PES are o grafica brilianta, ce mai, e ca si cum te-ai uita la televizor. Nu stiu ce televizoare au unii, dar eu n-am mai vazut asemenea fete si spectatori de multa vreme, sunt pur si simplu oribile, probabil le-au imprumutat din Silent Hill si au uitat sa le faca mai prietenoase.

Nu zic ca-i Fifa perfect, ca e plin de probleme si asta, dar cand aud cum un joc mai mult decat mediocru ca PES e atat de laudat si e considerat SIMULATOR! Mai putin si o sa fie considerat si GTA 4 mai bun decat Flight Simulator, pentru ca te poti da in voie cu elicopterul.

Word!
inainte sa lasi inpresia ca esti atotstiitor in PES vs. FIFA cred ca e cazul sa stai de vorba cu niste testgamer-ii si dupa aia ai dreptul sa fi asa categoric!pana atunci BAFTA LA JOC!Pariu ca e FIFA?
tweety73 is offline   Reply With Quote
Old 16-09-2010, 03:39 PM   #37
mns
Administrator
 
mns's Avatar
 
Join Date: Oct 2002
Location: München
mns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond repute
Default

Quote:
Originally Posted by tweety73 View Post
inainte sa lasi inpresia ca esti atotstiitor in PES vs. FIFA cred ca e cazul sa stai de vorba cu niste testgamer-ii si dupa aia ai dreptul sa fi asa categoric!pana atunci BAFTA LA JOC!Pariu ca e FIFA?
Ca sa ce?
__________________
The end?


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
mns is offline   Reply With Quote
Old 16-09-2010, 05:33 PM   #38
demonikul
Banned
 
demonikul's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
demonikul is on a distinguished road
Default

tweety testeri suntem toti,doar jucam demo-urile
asa ca parerea tuturori testerilor difera,sunt subiective majoritatea comentariilor
oricum nici msn si nici tu tweety nu aveti dreptate
eu unul am jucat ambele si imi plac,pes 2011 pe pc e un pic mai fain decat fifa 11 pc
dar fifa 11 pc are lan/direct ip mode si pes2011 pc va avea de pierdut
parerea mea se bazeaza pe multimea de romani(majoritara)care nu vor cumpara jocul

a aparut un tool in care sunt 7 echipe in pes 2011,dar e cam complicat cu acel afs explorer,am reusit cu greu sa importez si tot am o mica problema cu echipamentul la nemti,de la departare se vede aproape tot echipamentul alb,iar de aproape cand unul din jucatori bate o lovitura fixa sau la reluari se vede normal echipamentul,tricou alb si short negru


a aparut un tutorial cu tool cum sa adaugi echipe in demo,e foarte lung si sincer nu inteleg nimic
dar cine vrea sa-si incerce norocul http://www.moddingway.com/news/1996.html

Last edited by demonikul; 16-09-2010 at 11:08 PM.
demonikul is offline   Reply With Quote
Old 17-09-2010, 03:22 PM   #39
Scatterbrain
Member
 
Scatterbrain's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Scatterbrain will become famous soon enough
Default

mns, FIFA e arcade. De ce ? pentru că nu are un sistem de stats al jucătorilor cum e în PES. La FIFA există doar OVERALL, asta înseamnă că vine Ionescu Mihai și îți face slalom într-o apărare cu Puyol și Pique.


demonikul în nota lui obișnuită...total pe lângă.

Avantaj FIFA pentru că are LAN/Direct Play ? eu îl consider dezavantaj pentru că:

1. Vor putea juca toți cocălarii jocul în spatele blocului pe gratis.
2. Pirateria.



Nu zic că FIFA are gameplay prost, pentru că nu e așa, ba chiar dimpotrivă, e foarte bun și întrece pe alocuri PES-ul, dar tot nu e simulator.

Motive sunt o grămadă, de la faza cu stats-urile până la tactică...

Despre grafică nu are rost să vorbim, se vede cu ochiul liber cum arată PES-ul și cum arată FIFA-ul, nu e de preferințe. Grafica aia e din 2006, deci e învechită, ați văzut cum arată în FIFA modelele jucătorilor ? dar fețele ? nu se mai poate numi next-generation în 2010.

Încă este o diferență mare între FIFA 11 PC și FIFA 11 pe console. Oricum ai întoarce-o, FIFA rămâne arcade și nu are acel "ceva" care îl are PES-ul, dar anul ăsta au făcut un progres mare pentru jocurile arcade.




P.S: Spălați-vă pe cap cu grafica asta:


Last edited by Scatterbrain; 17-09-2010 at 03:32 PM.
Scatterbrain is offline   Reply With Quote
Old 17-09-2010, 04:40 PM   #40
Caly
Member
 
Join Date: Dec 2007
Location: Dej
Caly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond repute
Default

Eterna lupta dintre fanii PES si fanii FIFA. Eu nu inteleg ce va tot agitati atat si veniti cu sute de argumente care de care mai plauzibile (sau nu)? Pentru ce? Fiecare joaca ce vrea si ce-i place!

P.S. Azi o sa butonez putin si eu cele doua jocuri

Last edited by Caly; 17-09-2010 at 04:42 PM.
Caly is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:54 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL