INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Discutii generale > Pe langa
Register FAQ Community Calendar

Reply
 
Thread Tools
Old 14-12-2003, 03:38 PM   #1
mns
Administrator
 
mns's Avatar
 
Join Date: Oct 2002
Location: München
mns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond repute
Default

Hmm, un topic despre religie, am si eu niste intrebari, voi de ce religii sunteti, daca aveti religie, sau sunteti liber cugetatori.... credeti in vreo zeitate ? :P
__________________
The end?


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
mns is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2003, 03:52 PM   #2
ReKo
Member
 
Join Date: Nov 2003
Location: Bucharest
ReKo is on a distinguished road
Send a message via MSN to ReKo
Default

eu unul nu cred in zei si tot felul....
Dumnezeu.... is the only one !
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.



To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
ReKo is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2003, 04:25 PM   #3
stefan
Guest
 
Default

hm, de cand voiam sa deschid topicu asta, da ma gandeam ca o sa ma creada lumea nebun...deci eu is ortodox, problema e ca dau pe la biserica din an in paste...

am si eu o intrebare pt voi: cum puteti explica prezenta lui Dumnezeu, adica mi se pare ciudat ca toate au fost creeate de El, da pe el nu la creeat nimeni ....si daca pamantul exista de milioane (sau miliarde, nu mai stiu) de ani, de ce se zice ca de la facerea lumii is numai vreo 7000 si ceva?
a nu se intelege ca neg existenta lui Dumnezeu, da mi se apre mai logica explicatia stiintifica
  Reply With Quote
Old 15-12-2003, 01:33 PM   #4
mns
Administrator
 
mns's Avatar
 
Join Date: Oct 2002
Location: München
mns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond repute
Default

noi suntem intr-un fel limitati si nu cred ca putem gandi asa departe sa vedem cine a creeat pe vine, incearca sa te gandesti numai ca universul e marginit si nu infinit si incearca sa vezo daca iti poti imagina ce e dupa el sau in afara lui
__________________
The end?


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
mns is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2003, 01:35 PM   #5
stefan
Guest
 
Default

acu mai ametit si mai tare
  Reply With Quote
Old 15-12-2003, 05:18 PM   #6
sanshine
Member
 
sanshine's Avatar
 
Join Date: Oct 2002
Location: Bucuresti
sanshine will become famous soon enough
Send a message via Yahoo to sanshine
Default

Quote:
Originally posted by stefan@Dec 14 2003, 05:25 PM
am si eu o intrebare pt voi: cum puteti explica prezenta lui Dumnezeu, adica mi se pare ciudat ca toate au fost creeate de El, da pe el nu la creeat nimeni ....si daca pamantul exista de milioane (sau miliarde, nu mai stiu) de ani, de ce se zice ca de la facerea lumii is numai vreo 7000 si ceva?
a nu se intelege ca neg existenta lui Dumnezeu, da mi se apre mai logica explicatia stiintifica
In general, Biblia mi se pare , e buna ca o colectie de sfaturi, proverbe si povesti, nu ca motiv de razboaie. E un fel de "Istoria poporului evreu", n-are nici o treaba cu mine, mai ales Vechiul Testament. stefan, daca tii neaparat poti sa vezi si partea cu crearea lumii ca pe o parabola. Adica Biblia zice "7 zile", dar poate pe vremea aia zilele tineau 2 miliarde de ani ca si Adam si copii lui traiau cate 200-500 de ani, deci notiunea de timp e cam vaga pe la inceputuri, pe-acolo.
__________________
We don't need a fountain of youth. We need a fountain of smart.
sanshine is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2003, 05:28 PM   #7
stefan
Guest
 
Default

Quote:
Originally posted by sanshine@Dec 15 2003, 06:18 PM
In general, Biblia mi se pare , e buna ca o colectie de sfaturi, proverbe si povesti, nu ca motiv de razboaie. E un fel de "Istoria poporului evreu", n-are nici o treaba cu mine, mai ales Vechiul Testament. stefan, daca tii neaparat poti sa vezi si partea cu crearea lumii ca pe o parabola. Adica Biblia zice "7 zile", dar poate pe vremea aia zilele tineau 2 miliarde de ani ca si Adam si copii lui traiau cate 200-500 de ani, deci notiunea de timp e cam vaga pe la inceputuri, pe-acolo.
hm, din cate am inteles eu in biblie exista multe inexactitati in legatura cu perioadele in care s-a intamplat ceva anume....si mai apare si faza ca aia au visat ceva si au scris Biblia, inspiratie divina, cum zic ei, da daca imi dati si mie de baut va scriu 10 Biblii .
  Reply With Quote
Old 15-12-2003, 07:59 PM   #8
Scouville
Member
 
Join Date: Jun 2003
Location: Bucuresti
Scouville is on a distinguished road
Default

depinde din ce perspectiva canditi ... adica ar fii teoria evolutionista a lui Darwin sau biblia ... si ar mia fii ceva ... de exemplu Descartes(filosof din perioada iluminista) spunea ceva de genu : ,,cogito ego sum''(in traducere ,,Cuget deci exist'') sa zicem ca atata timp cat nu mia gandim incetam sa mai existam si automat toate cele din jutu nostru inceteaza a mai exita .... deci toate lucruriile din juru nostru exista doar ca le percepem noi(e destulk de tricky partea asta dar ne-a explicat o profa de filosofie si nici nu avea voie ma rog a zis pt cultura generala)
acuma partea cu religia ...hmn .... va zic eu trebuie sa existe religie indiferent ca-i ortodoxism,catolicism,protestaism,baptism,atventis m,islamism,budist,sintoism,confucioism,daoism,brah manism(cred ca le-am zis pe toate celem ia importante),deoarece din timpurile stravechi religia a aparut tocmai ca sa explice unele fenomene pe care oamenii nu le intelegea ... (nu mai scriu de zei alea alea stiti si voi)
in sec 21 cu atat stiinta in juru nostru de reusim sa clonam si oameni (si s-au facut experimente chair daca nu offcicial) sa reparam maini si late alea e greu pt un pusti sa se duca la nenea parintele sa-l intrebe de ce Dumneazeu a facut cutare si cutare si de ce la tv apare cutare si cutare ....ca sa ajung la concluzie ... religie e necesara ca un mod de gandire ... o persoana rleigioasa (nu fanatica ineaparat) se simte mailinistita spiritual stiid ca existaceva acolo sus care are grija de toate ... pe cand un ateu de ex stie ca nimic nu exista si ca tottul depinde de el totul sta in puterea lui si tot ceea ce se intampla e urmare a actiunilor sale ... deobicei sunt foarte singuri oamenii astia dar au si o calitate:sunt constienti de ce se intampla in juru lor si tot odata isi organizeaza bine viata(cred ca majorittea ateilor fac parte din persoanele ce merg pe studiul stiintelor reale dar exista si exceptii in ambele sensuri
Eu sincer inafara de bunica si mamica nu m-a batutu nimeni la cap cu rugaciuni si late alea si pana acuma n-am intalnit aceea interventie divina (acel ''Doamne ajuta'') dar nici nu pot sa zic ca sunt ateu ... m-as simti prea singur intr-o lume in care violenta , imoralitatea si multe alte lucuri domina mai mult ca niciodata
Sper sa nu primesc avertisment de la biserica ortodoxa
__________________
All we see or seem is but a dream within a dream !-E.A.Poe
Scouville is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2003, 08:35 PM   #9
stefan
Guest
 
Default

hm, numai filozfi pe forumu asta, Scouville, credca ai dreptate pe acolo cu toate ca nu am inteles chiar tot :P , oricum cand mori afli raspunsurile la o gramada din intrebarile astea...zicei acolo de nenea preotu, nush de ce da la astia li se pare logic ca exista dumnezeu si viata dincolo de moarte si alte alea, daca ii intrebi iti spun ca asa trebuie sa fie....in fine, e complicat subiectu
  Reply With Quote
Old 16-12-2003, 11:02 AM   #10
mns
Administrator
 
mns's Avatar
 
Join Date: Oct 2002
Location: München
mns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond repute
Default

Hmmm, o fi biblia o istorie a poporului evreu, dar, nu stau chiar asa lucrurile, si cum zicea sanshine, e o carte care in cele mai multe cazuri spune tot felul de povestiri si alte chestii, dar care sunt folositoare. :P

A, numai asa o intrebare, voi credeti ca va veni Apocalipsa? sfarsitul lumii,...,unele din semnele din Biblie deja s-au adeverit, si cum zicea cineva, noi traim deja apocalipsa :P
__________________
The end?


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
mns is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:41 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL