INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Discutii generale > Sporturi

View Poll Results: Care este cel/cea mai bun/a jucator/jucatoare de tenis?(LA MOMENTUL ACTUAL!)
R.Nadal 20 43.48%
R.Federer 24 52.17%
A.Murray 3 6.52%
N.Djokovic 5 10.87%
A.Roddick 2 4.35%
M.Sharapova 2 4.35%
Una din surorile Wiliams precizti 3 6.52%
D.Safina 2 4.35%
altcineva(precizati) 4 8.70%
Multiple Choice Poll. Voters: 46. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 12-03-2010, 08:29 PM   #1
dinamovistu_ady
Nick vechi: dinamovistu_hai dinamo
 
dinamovistu_ady's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Location: Bucuresti
dinamovistu_ady has a spectacular aura aboutdinamovistu_ady has a spectacular aura about
Default Cel mai bun jucator de tenis?

Cel/Cea mai bun/a jucator de tenis?
dinamovistu_ady is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2010, 12:27 PM   #2
Cătălin
Nick vechi: cata_dinamo
 
Cătălin's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Cătălin has a brilliant futureCătălin has a brilliant futureCătălin has a brilliant futureCătălin has a brilliant futureCătălin has a brilliant futureCătălin has a brilliant futureCătălin has a brilliant futureCătălin has a brilliant futureCătălin has a brilliant futureCătălin has a brilliant futureCătălin has a brilliant future
Default

cred ca cel mai bun jucator este federer, din wta nu stiu, mi se pare mult mai echilibrat
Cătălin is offline   Reply With Quote
Old 12-04-2010, 11:12 PM   #3
Razor
Member
 
Razor's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Zalau
Razor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond repute
Default

Cu siguranta Federer a fost si este cel mai bun jucator de tenis din lume, poate chiar si din toate timpurile. Nu zic asta din cauza ca are 16 Grand Slam-uri si tot 16 cred Masters seriers, pentru ca poti juca robotic si sa castigi multe turnee ( cum faceam Sampras deseori , numai service-vole ) insa Federer are un joc spectaculos, complet, pur si simplu e o placere sa te uiti la meciurile lui. Iar revenirea pe care a avut-o anul trecut cred ca a socat pe toti iubitorii tenisului, in sensul bun. Sper ca in continuare sa aiba mult succes si sa mai joace un pic, poate poate il voi prinde si eu la un meci in realitate candva.

In WTA deocamdata domina Serena Williams, insa acolo mereu se schimba liderul si fetele au perioadele lor de oscilatie, nu e una clar cea mai buna pe o perioada mai lunga.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Razor is offline   Reply With Quote
Old 13-04-2010, 01:05 AM   #4
roberto97
Nick vechi: roby_dinamo39
 
roberto97's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Nu ma intreba.....
roberto97 has a brilliant futureroberto97 has a brilliant futureroberto97 has a brilliant futureroberto97 has a brilliant futureroberto97 has a brilliant futureroberto97 has a brilliant futureroberto97 has a brilliant futureroberto97 has a brilliant futureroberto97 has a brilliant futureroberto97 has a brilliant futureroberto97 has a brilliant future
Send a message via Yahoo to roberto97 Send a message via Skype™ to roberto97
Default

Roger Federer za best. Nu o sa mai vedem niciodata un jucator ca Federer , el acum nici nu il mai intereseaza asa sa castige, a spart toate recordurile ATP , daca vrea sa joace cu adevarat il aduci pe Nadal+Djokovic ei joaca amandoi la dublu si Federer joaca singur si tot ii bate. Doamen ce as da sa vad si eu un meci cu Federer.
La WTA niciodata nu se stie care este cea mai buna tenismena. In momentul de fata Serena Williams este cea mai buna nu pentru ca este pe primul loc , dar ea joaca foarte frumos.
__________________
Il vrei la Steaua?!


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
roberto97 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-2010, 01:42 AM   #5
Stegaru
Nick vechi: JaRdEl
 
Stegaru's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Brasov
Stegaru is on a distinguished road
Send a message via Yahoo to Stegaru
Default

la ATP cel mai bun este Roger Federer,iar la WTA Kim Clijsters
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Stegaru is offline   Reply With Quote
Old 13-04-2010, 08:58 PM   #6
stephen
I Don't Believe a Word
 
stephen's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Bucuresti/Constanta
stephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond repute
Default

Quote:
Originally Posted by roby_dinamo39 View Post
Roger Federer za best. Nu o sa mai vedem niciodata un jucator ca Federer , el acum nici nu il mai intereseaza asa sa castige, a spart toate recordurile ATP , daca vrea sa joace cu adevarat il aduci pe Nadal+Djokovic ei joaca amandoi la dublu si Federer joaca singur si tot ii bate. Doamen ce as da sa vad si eu un meci cu Federer.
La WTA niciodata nu se stie care este cea mai buna tenismena. In momentul de fata Serena Williams este cea mai buna nu pentru ca este pe primul loc , dar ea joaca foarte frumos.
Stii ca din 20 de meciuri jucate cu Federer, Nadal a castigat 13, nu?
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
stephen is offline   Reply With Quote
Old 13-04-2010, 09:22 PM   #7
Cătălin
Nick vechi: cata_dinamo
 
Cătălin's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Cătălin has a brilliant futureCătălin has a brilliant futureCătălin has a brilliant futureCătălin has a brilliant futureCătălin has a brilliant futureCătălin has a brilliant futureCătălin has a brilliant futureCătălin has a brilliant futureCătălin has a brilliant futureCătălin has a brilliant futureCătălin has a brilliant future
Default

meciurile dintre nadal si federer au fost foarte spectaculoase
Cătălin is offline   Reply With Quote
Old 13-04-2010, 09:33 PM   #8
Omega
Tunar
 
Omega's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Urziceni
Omega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond repute
Default

Cel mai bun jucător de tenis la momentul actual se cere în poll. Aşa că lăsaţi-o moartă cu Federer, că la ultimele două turnee de Masters a luat-o în mână şi chiar şi în meciurile în care a câştigat n-a jucat foarte bine. Cel mai în formă este clar Andy Roddick, a câştigat cele mai multe meciuri în 2010 şi a ajuns în ambele finale la Indian Wells şi Miami, câştigând-o pe cea din urmă. Partea proastă pentru el e că urmează sezonul de zgură unde se descurcă de la prost în jos.

Roger Federer, la palmaresul lui este clar cel mai bun jucător care a existat vreodată, dar nu cred ca şi cel mai spectaculos. Cel mai frumos tenis în opinia mea îl joaca Rafael Nadal care e 100% baseliner pe când Federer în ultimii ani şi-a dezvoltat şi ceva calităţi de net rusher, deci ştie şi el câte ceva din servici-vole(în finala Wimbledon 2009 serviciul l-a ţinut în viaţă). Dacă nu sunteţi de acord căutaţi pe youtube videouri marca Play Of The Week şi veţi vedea passing shoturi nebuneşti, mingi ajunse în ultima secundă, forehanduri din alergare, etc.. Un jucător spectaculos e un jucător care nu se bazează atât de mult pe servici ci pe schimbul de lovituri, genul de jucător care joacă "la linii". Mai trebuie să mai adaug că Nadal a câştigat Wimbledonul cu un servici mediocru? Faptul că Federer şi-a recăpătat numărul 1 mondial se datorează şi unei conjucturi norocoase, dar şi faptului că a ajuns în toate cele 4 finale de Grand Slam, desigur. Lunile cât a stat pe bară fostul număr 1 mondial şi mai ales punctele pierdute din cauza neparticipării la Wimbledon(2000) şi a prestaţiei slabe din cauza accidentării la Roland Garros(peste 1500) au fost cauzele principale datorită căreia elveţianul e in fruntea clasamentului, lucru care se va schimba până în august, părerea mea.
__________________
I probably got a couple of screws up in my head loose.
Omega is offline   Reply With Quote
Old 13-04-2010, 10:14 PM   #9
Razor
Member
 
Razor's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Zalau
Razor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond repute
Default

Sunt curios ce va face Roddick la Wimbledon anul acesta daca tot e cel mai in forma jucator, desi mi-ar placea sa joace cat mai bine. Si te rog sa fii corect, Federer nu a jucat NICIODATA la service-vole nici macar un meci intreg. Normal ca sunt puncte in care vine la fileu, normal ca are un serviciu bun ( Roddick are cel mai bun serviciu din lume, chestia cu 50 de asi ai lui Federer de anu trecut e discutabila pt ca si Roddick a dat aproape 100 de semi-asi , pe care nimeni nu-i ia in statistici ) deoarece asta trebuie sa aiba "cel mai bun jucator al momentului", sa fie complet.

Vrei sa-ti zic de ce nu vine Nadal la fileu ? pentru ca nu stie ce e ala vole. Nu l-am vazut in viata mea dand mai mult de 2-3 vole-uri pe meci, se bazeaza doar pe "footwork", adica ajunge la majoritatea mingilor si le trimite inapoi, n-am vazut de asemenea niciun slice pana anul trecut,ce sa mai vorbim de scurte ? zero. Desigur ca anul 2008 a fost unul incredibil pentru el, insa s-a fortat prea mult si pana la urma a crapat. Daca isi vedea limitele nu se accidenta, dar el a vrut mai mult si a
fortat peste puterile sale. Apropo, accidentarea a venit dupa Roland Garros 2009, in turneu a jucat la capacitate de 100% dar Soderling a produs o minune pana la urma , pe care sincer nimeni altul nu cred ca o putea produce.

Federer e un jucator de baseline de asemena, insa in tenis trebuie sa imbini toate elementele, nu doar sa trimiti mingea inapoi la adversar ( lucru pe care in sfarsit l-a inteles si Murray ).
Crede-ma eu sunt un mare fan al tenisului in general si nu stiu daca ai vazut tu atatea faze cate mine din tenis, iar sa zici ca a revenit pe locul 1 doar din cauza unei conjuncturi norocoase e prea mult. Nadal s-a refacut cu mult inainte de US Open, chiar daca nu 100%....si totusi uite ca e aproape 1 an de cand n-a castigat nimic, a facut pe el si la turneul campionilor si la Australian Open. Ai vazut vreun meci de la AO ? ai vazut cum a jucat Federer si cum a jucat Nadal ? Daca da, te rog sa te uiti din nou mai atent.

P.S. Daca nu se facea noapte la Wimbledon 2008 nu stiu care era rezultatul dar ma rog, asta a trecut. Te rog doar sa fii corect.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Razor is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2010, 06:51 PM   #10
Omega
Tunar
 
Omega's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Urziceni
Omega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond repute
Default

Da, se făcea noapte doar în terenul lui Federer, care în meciul ăla n-a reuşit să ia un break distanţă în niciun set. Singurul mod prin care putea câştiga meciul ăla era prin tiebreak în decisiv, ceea ce nu se poate, evident. Şi eu sunt un fan al tenisului, chiar am practicat o grămadă de timp aşa că nu veni cu replici gen "nu ai văzut tu meciuri câte am vazut eu". Da, am văzut şi meciurile de la AO, unde tot o accidentare i-a forţat lui Rafa retragerea. Dar recunosc, după revenirea în circuit a jucat foarte slab, practic Davydenko şi Djokovic îl băteau pe unde îl prindeau pe hard şi îl surclasau net la winners fiindcă juca, inexplicabil, pe centrul terenului, la greşeala adversarului. Aşa a jucat şi la Turneul Campionilor. Dar chestiile astea negative au dispărut după pauza competiţională. Dacă n-o să mai aibă parte de accidentări cel putin până la sfârşitul verii, o să vezi că am dreptate. Federer va pierde multe puncte la Roland Garros şi Wimbledon, el trebuie să îşi apere titlurile acolo.
În legătura cu faza cu "nu ştie ce e ăla vole" nici nu ştiu ce să îţi răspund. E jucător profesionist, normal că ştie, însă are alt stil. La capitolul scurte să ştii că stă destul de bine, să te uiţi la meciuri pe zgură şi iarbă.
__________________
I probably got a couple of screws up in my head loose.
Omega is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:41 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL