INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Discutii generale > Sectiunea IT

Reply
 
Thread Tools
Old 22-04-2012, 11:56 AM   #11
kevin10
Member
 
kevin10's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Piatra - Neamt
kevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to behold
Default

Razor , te vad cunoscator in domeniu. Ce laptop imi poti recomanda la 2000 lei care sa ma duca 3-4-5 ani ?
__________________
** Best username -> 2nd Place
** Best avatar -> 2nd Place
kevin10 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-2012, 01:02 PM   #12
stephen
I Don't Believe a Word
 
stephen's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Bucuresti/Constanta
stephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond repute
Default

@kevin10, să ştii că din banii ăia nu îţi ei un laptop exagerat de dotat...asta dacă te interesează gaming-ul. Dacă-l vrei pentru chestii de zi cu zi, găseşti câteva modele frumuşele cu un procesor capabil şi o placă video care să ducă eventual nişte filme hd.

Prietena mea, spre exemplu, şi-a cumpărat în ianuarie un Asus cu i5, o placă Nvidia de 2gb (nu ţin minte exact seria, "GT540??!!" parcă... nu mă pricep la nVidia) şi 4gb de ram upgradabili. A dat 2800 de lei, fără licenţă de Windows. Laptopul e capabil să ruleze orice în materie de jocuri dar mie placa aia video nu-mi dă mare încredere. Într-adevăr, procesorul e super dar asta nu te ajută prea mult când ai o placă video depăşită şi nici n-o poţi schimba pentru că...ştii tu - e un laptop.

@Razor...o să te contrazic. Eu am un procesor care deja e considerat antic - Intel Pentium D 930. Prima serie de dual-core-uri lansată de Intel. 2005. Alăturat unui Sapphire AMD HD 6570 (luată prin decembrie), configuraţia mea (modestă de altfel) rulează absolut orice pe detalii superioare (mai puţin Fifa care e special). Dar în rest, numeşte tu jocul, şi eu ţi-l rulez impecabil cu un procesor mult inferior unui iCore sau chiar unui Core2Duo. Procesor vechi de 7 ani.
Am dat ceva pe el la vremea respectivă. Dar uite că mă ţine şi acum. Iar eu zic că 7 ani este o perioadă îndelungată pentru orice piesă de calculator.
E o mare făcătură cu componentele astea pe bandă rulantă. Nu zic că nu sunt superioare faţă de ce am eu. Doar că jocurile n-au nevoie de ele de cele mai multe ori şi merg foarte frumos şi pe sisteme mid-low.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
stephen is offline   Reply With Quote
Old 22-04-2012, 07:56 PM   #13
Razor
Member
 
Razor's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Zalau
Razor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond repute
Default

Asa e stephen, procesorul destul de vechi, si multi l-ar considera slab pentru jocurile care sunt acum pe piata, dar placa video ajuta foarte mult, si duce "greul". Totusi nu stiu daca merita sa bagi multi bani intr-un PC acum, ca sa tina o perioada cat mai lunga ( si sa fie performant, ca doar pt navigare pe net ma descurc si cu vechiul Sempron de 1.8 ghz single core ). Aceste mari companii au niste strategii de marketing foarte puternice, si ne fac sa dam de 2 ori mai multi bani pe componente , comparativ cu nevoile noastre, de asta spuneam initial ca eu n-as da 1000 pe o placa video, in conditiile in care cu 600-700 mi-as lua ceva cu care oricum ma descurc, indiferent de ce vreau sa fac cu sistemul. De aceea am si recomandat componentele respective pe pagina anterioara, cu 1100-1200 se poate lua procesor si placa video care sa fie suficient de bune pentru destul timp de acum inainte, 1800-2000 era exagerat.

@kevin10, chiar aseara discutam cu un prieten pe tema asta, ma intreba ce laptop sa-si cumpere cu maxim 2000 de lei , pe care sa joace cam orice... i-am zis sa se uite pe okazii, ca altfel n-are sanse. Eu cred ca laptopurile pur si simplu nu-s facute pentru gaming. Imi spunea si un coleg ca performanta unui laptop scade rapid in timp , fata de cea a unui dekstop, pentru ca sunt prost ventilate componentele, se incalzesc daca e solicitat prea mult, si cu timpul lucreaza tot mai greu. Daca vrei totusi laptop bun care sa te duca ~4 ani, cu 2500-2800 iei ceva chiar ok ( de ex, ce-a zis stephen mai sus ) , si joci deocamdata tot ce se poate, insa ai nevoie neaparat de un cooling pad, sa ajute la racire.

Pentru utilizare normala, eu mi-as alege un netbook . Daca vrei neaparat laptop, variante sunt, depinde la ce il vei folosi ( si de ce sistem ai acum ).
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Razor is offline   Reply With Quote
Old 22-04-2012, 08:19 PM   #14
kevin10
Member
 
kevin10's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Piatra - Neamt
kevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to behold
Default

Ce spuneti de acesta ?
http://www.flanco.ro/it-c/laptopuri-...b-freedos.html
__________________
** Best username -> 2nd Place
** Best avatar -> 2nd Place
kevin10 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-2012, 09:17 PM   #15
stephen
I Don't Believe a Word
 
stephen's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Bucuresti/Constanta
stephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond repute
Default

Tot nu ne-ai spus exact ce vrei să faci cu el...Pentru jocuri deocamdată e bunicel, dar ţine cont că procesorul e dual core şi cât de curând o să înceapă nebunia cu quad-urile iar placa aia video iarăşi nu o văd prea bine pentru prea mult timp.
Depinde la ce vrei să-l utilizezi. Aşa pentru un Fifa, un film şi o muzică e ideal. Te sfătuiesc să mergi pe firme solide gen Asus, HP sau Toshiba.

Şi cum a spus Razor, e foarte importantă aerisirea. Un laptop care se încinge prea mult şi nu este ajutat cu răcirea este unul care nu va trăi prea mult.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
stephen is offline   Reply With Quote
Old 22-04-2012, 10:06 PM   #16
kevin10
Member
 
kevin10's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Piatra - Neamt
kevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to behold
Default

Cam pentru gaming l-as incerca in urmatorii 3-4 ani. Sper sa ma tina atat.
PS: El e luat deja , dar va cer doar pareri sa vad daca m-am pacalit cand l-am luat. Am dat 2000 pe lei ca era la oferta.
__________________
** Best username -> 2nd Place
** Best avatar -> 2nd Place
kevin10 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-2012, 10:57 PM   #17
Razor
Member
 
Razor's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Zalau
Razor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond repute
Default

Eh, frumoasa tactica ... eu chiar m-am uitat pe PcGarage sa vad ce ti s-ar potrivi, si iti scriam 2-3 posibilitati daca ai fi zis la ce ai nevoie de el. Daca e luat deja, foarte bine.

De pacalit nu aveai cum sa te pacalesti, decat daca vedeai acelasi model in alta parte, mai ieftin. Altfel, atat ai platit => atat ai primit. Si eu as fi mers pe Asus sau Dell ( da, Dell a crescut mult in ultima vreme, si majoritatea prietenilor care au laptop, au Dell ) , procesorul eventual i5 ( chiar si dual, quad era scump ), si placa video putea fi putin mai buna, vorba lui Stephen, nu stiu cat timp va face fata in jocuri. Momentan e ok, si pentru 2000 de lei cat ai dat pe el, cred ca ai facut o afacere buna. Sa-l folosesti sanatos !
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Razor is offline   Reply With Quote
Old 22-04-2012, 11:00 PM   #18
stephen
I Don't Believe a Word
 
stephen's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Bucuresti/Constanta
stephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond repute
Default

O să fiu sincer şi-o să-ţi zic că eşti optimist pentru 3-4 ani la jocuri. Nu e neapărat păcăleală. Laptopul e bun , firma excelentă iar piesele de pe el sunt de bună calitate. Numai că o să facă exact cât ai dat. Va rula ok acum şi cam încă un an, poate doi. Dar la ritmul la care avansează cerinţele jocurilor...o sa vezi tu.

Aşa de chestie, cu banii ăia îţi faci o configuraţie bestială pentru un pc. Nu ştiu de ce tot mai mulţi oameni care vor să se joace se orientează tot mai des spre laptopuri. Pur şi simplu nu e ideal. Ecran mic, hardware neupgradabil, tastatură meh...

În fine, nu-ţi face probleme deocamdată. O să te ţină lejer, să te bucuri de el!
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
stephen is offline   Reply With Quote
Old 22-04-2012, 11:24 PM   #19
kevin10
Member
 
kevin10's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Piatra - Neamt
kevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to beholdkevin10 is a splendid one to behold
Default

Multumesc baieti. Ideea era urmatoarea. Vacantele si week-end-urile le petrec mai mult prin alte parti , nu acasa. Voiam sa ma bucur de el peste tot. In ceva vreme ,stiu ca va fi depasit , dar sper sa mai mearga pe low "un" Fifa 15 gen. Ramane de vazut.
__________________
** Best username -> 2nd Place
** Best avatar -> 2nd Place
kevin10 is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:12 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL