INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Jocuri Fifa > Fifa 10
Register FAQ Community Calendar

Notices

Reply
 
Thread Tools
Old 09-02-2010, 02:05 PM   #11
cristy21
Member
 
Join Date: Oct 2009
cristy21 can only hope to improve
Default

aha. poi creca pana la urma asta am sa, si fac imi iau fifa 2010 si punct deoare ce, mam uitat putin pe net si arata superb in schimb pes doar daca vor aduce astia contributi mai multe la pes 11 probabil ca atunci imi iau si pe psp 3 pana atunci jos pes
cristy21 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2010, 09:18 PM   #12
CrossFadeRo
Banned
 
Join Date: Jan 2010
CrossFadeRo is on a distinguished road
Default

Quote:
Originally Posted by fifaonline View Post
Deci sa incepem cu Fifa10
Fifa 10 = are un game play perfect fata de precedentele din serai fifa , buguri cat mai putine , chiar foarte putine fata de fifa09 , fifa08 , fifa07 sau fifa06 , deci la controlul jucatorului si la miscarile care le are jucatorului fifa10 e cel mai reusit din seria fifa , LA GRAFICA , aici e problema , sunt importate stadioane si vaze grafice din fifa2003 , deci as da o nota asa :
Game play : nota 9.0
Grafica : nota 5.0
dar sa nu uitam grafica si gameplayul de pe Playstation 3 si Xbox ,super grafica , super game play

Pes ( Pro Evolution Soccer 2010 )
Game play , cam de nivelul la fifa06 cu miscari ale jucatorului cam de robot si alergare de zici ca patineaza , suturi de gol din poziti bine stiute exact ca la fifa06 , ffia07 , fifa08 , fifa09 , deci buguri cam multe si mari
Grafica , aici nu am ce zice in comparatie cu fifa , este peste fifa cu un nivel , as nota asa :
Game play : nota 6.0
Grafica : nota 9.5
asta e o parere de a mea si nu contrazic pe nimeni
Te-as fii contrazis eu serios daca nu ziceai ca-i parerea ta.
Parerea mea e urmatoarea:
-ambele jocuri sunt slabe, PES per total e mai bun daca ai jucat prea mult FIFA si vrei ceva ... hai sa-i zicem mai real (desi PES e limitat in majoritatea situatiilor).
Nu te supara dar sa fim seriosi, dar daca voi ziceti ca jocul din PES "aluneca" inseamna ca voi nu ati juca(t) niciodata FIFA pe PS3/Xbox360, tocmai pentru ca si varianta FIFA pe consola e asemanatoare ("aluneca"), si asta v-o zic ca am jucat-o, DAR CHIAR SI ASA mi-a placut foarte mult (tocmai ca jucatorii "aluneca", nu e real dar se simte foarte bine pe un controller calumea!).
In schimb, FIFA 10 are aceleasi bugg-uri nesfarsite ca FIFA 09/08/07, gameplay-ul NU e deloc perfect : in mare parte acelasi joc de ping-pong limitat in care toti jucatorii nu au "personalitate", in sensul ca schemele personale au disparut (alea putine care erau), Messi e la fel de inalt ca Ibrahomovic, Torres are aceeasi viteza ca Messi s.a.m.d.
La PES desi grafica e buna si gameplay-ul e "hai ... merge", atmosfera e praf (comentariu + cantece de galerii), lucru care m-a determinat sa renunt si la el dupa aproape un an de joc relativ intens.
Dupa parerea mea, daca vrei ceva de calitate FIFA pe consola e solutia, dar eu dupa ce am jucat o ora la un Mall FIFA NG nu mi s-a parut ATAT de bun incat sa dau 1000+ lei doar ca sa-l joc cateva luni si sa ma satur si de el.
E un joc bun, dar are si el niste limite, totusi ... e un JOC.
CrossFadeRo is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2010, 09:06 AM   #13
El Ninio Torres
Member
 
El Ninio Torres's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Location: Romania / Bucuresti
El Ninio Torres can only hope to improve
Send a message via Yahoo to El Ninio Torres
Default

la cat m-am stresat cu fifa 10, ca l-am cumparat si nu am putut juca online, iar cei de la EA nu au scos niciun update, desi suntem in februarie, iar jocul a aparut in octombrie daca imi aduc bine aminte.......mi-am instalat PES 2010, care vreau sa spun ca nu se compara nici pe deplin cu fifa 10, sau chiar cu alte serii........nu stiu cum puteti spune voi ca are gameplayul prost, pentru ca mie mi se pare ca fifa are gameplayul prost......adica jucatorii alearga exact ca niste roboti, doar in stanga, dreapta, inainte, inapoi si pur si simplu de fiecare data dai goluri asemamanatoare....io aici deja stiu foarte bine pozitiile din care se da gol si cum se da gol, etc............alt lucru facut prost la fifa este legat de centrari......lucru care la pes pot spune ca este aproape perfect.........la fifa rar dau un gol din centrare, ma refer pe world class, poate pe amator sau profesional oi da mai multe, dar la pes centrarea este facuta sa se duca perfect spre jucator, la fifanu poti directiona centrarea deloc.........orcum sunt multe lucruri in plus si minus, cert este ca pentru PC PES merita 100% jucat, indiferent ca nu are licente la echipe, se pot downloada patchuri de pe net, plus ca ei au compensat cu licentele pt UCL si EL......iar FIFA de departe este un joc perfect pe PS3 sau Xbox...aici nu mai am ce zice, am jucat fifa 10 pe ps3 si este un joc extraordinar...dar pe PC lasa foarte mult de dorit....cert este ca pentru FIFA (pe PC ma refer) as da nota 6 , iar la PES, 8 .......punctele in plus fata de FIFA fiind grafica si gameplayul....iar in minus faptul ca nu are licente si are putine ligi ...............deci cam asta este parerea mea, bafta tuturor
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
El Ninio Torres is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2010, 12:16 PM   #14
cristy21
Member
 
Join Date: Oct 2009
cristy21 can only hope to improve
Default

nu putem critica pes acum. ca pana la urma sor facut schimbari multe fatza de 09 poi nici chiar asa nu putem arunca cu noroi in el. nu zic si fifa ii fain dar varianta pe pc ii dezamagitor nush cum o fi acum pe psp 3 sau xbox. dar pe pc ii o dezamagire totala ma asteptam sa faca si ei ca la pes stadioane mai reale. gazonul trebuia mult mai inbunatatit fatza de fifa 09 si tactica deloc numi place dai acelasi goluri ca la 07 08 09 pe cand la pes dai goluri diferite plus ca mingea se duce in plasa porti cum ar trebuipe cand la fifa nu vdm asta:mad. faceti o comparatie intre suporteri din fifa si pes sa vedeti ca la sant mai reali asta deoare, ce sant facuti in 3d/.3 gameplayiul iar ii o dezamagire.4 echipamentele, echipelor trebuie sa recunoastem cu toti ca sant peste fifa 5. in cazul in care nu va iesi fifa 11 in toamna pe pc atunci cei de la konami vor cumpara mai multe ligi si probabil ca vom juca cel mai tare fotbal pe care nici cand eram mici nu visam sa jucam !!

Last edited by cristy21; 10-02-2010 at 12:18 PM.
cristy21 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2010, 12:55 PM   #15
CrossFadeRo
Banned
 
Join Date: Jan 2010
CrossFadeRo is on a distinguished road
Default

ElNinio: tie iti place gameplay-ul PES pentru ca e ceva nou pentru mine, dar eu am jucat PES 2009 aproape un an, si sincer mari diferente n-am vazut (de grafica din 2010 m-am plictisit in 2-3 saptamani, de meniul schimbat la fel, si in rest cam acelasi joc, doar ca cu un online mode mai bun, dar nu ma ajuta pentru ca eu degeaba am online-ul bun daca gameplay-ul e slab).Si eu cand jucam PES pentru prima data mi s-a parut MUULT mai bun ca FIFA, dar la cat le-am jucat pe ambele, mai ales in ultimul timp, ambele mi se par slabe, cu un oarecare avantaj de partea PES-ului.
CrossFadeRo is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2010, 03:40 PM   #16
sergiu93
Member
 
Join Date: Oct 2009
sergiu93 is on a distinguished road
Default

El Ninio Torres poti da gol si din centrare insa manual cross sa fie pe ON nu pe OFF,astfel centrarile se duc mai in forta,cat despre coordonare o poti face din sageti sau centrezi qa(da mai mult efect),e un bug la fifa sau cel putin asa il consider eu----->centrrile intoarse.Cred ca mai este ceva,poti bate corner scurt----->chemi jucatoru'(C) si A sa se incarce la un sfert din bara maxim jumate si apoi apesi pe D si uite asa poti o gramada de goluri din centrari!

Eu unu' joc cu of(la pase,adica w-urile se duc unde vrea calculatoru'),daca e pe on e mai greu trebuie sa apesi mai tare si on la centrari!Unii spun ca nu conteaza astea insa conteaza foarte mult,dupa parerea mea 50% din joc il fac setarile astea.
Era sa uit daca ai manual cross pe on poti da gol din "STIUCA" adica te duci pe lina careului de 16metri si apesi A si sageti,sa vezi ce eurogoluri dai!

Cat despre acel update nu stiu nimic insa concret cand se incheie perioade de transferuri,azi am vazut ca la liverpool a venit numai stui cine))si tot asa,cand se va incheia perioada cred ca la o maxim saptamana va fi lansat update-ul!Sa zicem ca baga unu' acum si vezi ca azi s-au mai facut cateva transferuri,mai bine asteptam sa fie toate la zi!

Last edited by sergiu93; 11-02-2010 at 02:49 PM.
sergiu93 is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2010, 11:05 PM   #17
El Ninio Torres
Member
 
El Ninio Torres's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Location: Romania / Bucuresti
El Ninio Torres can only hope to improve
Send a message via Yahoo to El Ninio Torres
Default

cross , crede-ma ca am jucat pes 2008 un an intreg, iar pes 2009 o vara intreaga....dar tot mi se pare gameplayul mai bun ca fifa, in plus joaca tu fifa pe PS3 sa vezi ca are gameplay aproape identic cu PES-ul pe PC, oricum la pes cand joci in master league, simti ca joci, e aproape ca si cum ai juca online la fifa, simti ca joci si fifa 09 online am jucat aproape un an, non-stop si am foarte multa experienta, dar cand joc in manager la fifa, pur si simplu pierd timpul degeaba, pentru ca pot sa joc si pe world class si pe legendary, fiindca tot plictiseala e....pe cand la pes daca sti sa ti-l faci cum iti place tie, sa iti pui anumite patchuri, e impecabil........eu mi-am pus comentariu latino-american si un patch cu atmosfera pe stadion.....si este super adevarat........pe langa asta am patchul celor de la PES Ro (sper ca nu deranjez cu nimic da am scirs despre ei), care corecteaza toate echipele nelicentiate, transferurile neefectuate, numerele de pe tricouri gresite, si bine-inteles adauga liga 1 si liga a 2-a din romania.........deci eu cu patchurile astea, pot spune ca nu-mi pierd timpul cand joc pes....
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

Last edited by El Ninio Torres; 12-02-2010 at 11:07 PM.
El Ninio Torres is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2010, 12:24 PM   #18
CrossFadeRo
Banned
 
Join Date: Jan 2010
CrossFadeRo is on a distinguished road
Default

Nu seamana DELOC gameplay-ul FIFA NG cu cel al PES-ului, mie mi se pare mult diferit, si MULT mai bun.
In plus, eu, jucand fff. mult MM la FIFA in trecut (05-06, in special) m-am "atasat" de el.
Cand aud de Master League imi vine sa vomit, e mai complex ca MM-ul din FIFA PC dar tot pe cel din urma il prefer.
Stii, degeaba am eu Chelsea in joc daca n-am Stamford Bridge, si daca comentariul e praf si chant-urile la fel (am incercat multe versiuni, si niciuna nu mi-a placut, sunt prea "morti" si "putini" suporterii care canta), si daca joc cu lego-uri in loc de fotbalisti.
PES e clar mai bun per total, dar chiar si asa mie mi se pare DEPARTE de a fii un joc bun (vezi NBA 2K10, de exemplu, care are DE TOATE: animatii, grafica, atmosfera etc).
CrossFadeRo is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2010, 12:42 PM   #19
Caly
Member
 
Join Date: Dec 2007
Location: Dej
Caly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond repute
Default

Daca un joc ar fi perfect, ce subiect de discutie am mai avea? Acuma serios, niciodata nu o sa existe un simulator de sport care sa fie perfect, pentru ca, asa cum filmul nu poate bate viata, la fel nici un simulator pe computer nu poate imita realitatea in proportie mai mare de 60-70% dupa parerea mea. Omul nu va putea creea prea curand un algoritm atat de complex care sa reuseasca sa simuleze 100% realitatea.

Astfel, nici PES si nici FIFA (si nici NBA 2K10) nu sunt jocuri perfecte, ci chiar foarte departe de perfectiune, dar sunt ok din mai multe puncte de vedere. Asa ca, in loc sa speram la minuni si sa tot hulim ambele jocuri, mai bine revenim cu picioarele pe pamant si jucam ce avem: FIFA pe console next-gen si/sau PC si PES pe PC si/sau console. Pentru ca daca incepem sa insiram neajunsuri si probleme tehnice, oricum nu facem jocul mai bun. In plus, din cate am inteles eu, PES va evolua in mod considerabil anul acesta. Deci, sa speram ca asa va fi.

Last edited by Caly; 13-02-2010 at 12:46 PM.
Caly is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2010, 04:06 PM   #20
freestyler9
Member
 
freestyler9's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
freestyler9 is on a distinguished road
Send a message via Yahoo to freestyler9
Default

nici fifa nici pes
freestyler9 is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:41 AM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL