INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Fifa Manager > Fifa Manager 08 > Cariere

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-2011, 02:40 AM   #1
masli
Member
 
masli's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Madrid
masli is on a distinguished road
Talking Cariera - Masli

Cum FifaM 2011 este varza, modul 3D desigur, am decis sa reinstalez vechiul FifaM 2008 cu acea tactica 5x5 mult mai buna decat 2 sageti trase pe teren.
Am instalat jocul si mi-am creat o echipa in Anglia.


Dupa ce mi-am luat 6 jucatori de la Youth mi-am dat seama ca imi lipseste un AM si am zis sa ma bag si eu la joc .

Realizati ca jucatorul de mai sus este de 10 ori mai bun ca mine
Si nici pe departe Busy nu-mi defineste stilul meu de joc, mai degraba Lazy.

Primul amical


Iar in urma amicalelor mi-am facut 2 tactici, arata cam asa:

preferata


a 2-a in top


Matricea 5x5 este modificata la cele 2 tactici, nu sunt decat 2 asezari in teren.



Si lista cu toate amicalele, nu prea imbucurator pentru moral, dar am descoperit urmatoarele:
- Wilkinson este un atacant pe care ma pot baza
- aparatorii centrali sunt buni
- aparatorii laterali nu se pricep la preluari
- DM-ul este super varza, are acc 22 si spd 39 (l-am schimbat deja cu un RM cu viteza mai buna)
- RM-ul "scapa" mingea cam des la adversari, nu stie sa dribleze (i-am gasit inlocuitor. El este RM-ul care acum este DM).
- mai imi trebuie un atacant, pentru ca Joe Reid nu le are. (Dar o sa am rabdare pana in toamna sa vad ce stie, poate-si revine. Trage numai in aut.).
- AM-ul (adica eu) se descurca pe teren, alearga mult, cauta culoare, 90% pase bune, suturi de la distanta cam slabe dar per ansamblu sunt multumit. (Hehe ar fi fost culmea sa nu fiu multumit de mine )
- restul jucatorilor sunt ok pentru nivelul lor.
masli is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2011, 02:49 AM   #2
masli
Member
 
masli's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Madrid
masli is on a distinguished road
Default

Nu merge sa pun 10 imagini intr-un sigur post, asa ca fac dublu post. Sper sa nu fie o problema in asta.

RM-ul de care va vorbeam ... super jucator (cel mai bun din echipa)


Am uitat sa precizez ca obiectivul este: PROMOVAREA.


Campionatul incepe.
Prima etapa, Wilkinson MoM. A barbierit echipa adversa.


A 2-a etapa. Cine este MoM?
Wilkinson are 4 goluri, sa vedem cate baga pana la final.


In a doua etapa am vazut ca stadionul a fost full cu toate ca nu jucam cu o echipa de top, asa ca am decis sa imi maresc capacitatea stadionului. Totul construit cu banca (imprumut) pentru ca nu am banii necesari.


Cam atat pentru prima zi, ne vedem in curand cu alte imagini si comentarii.
masli is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2011, 11:56 AM   #3
Astristul
Moderator FIFAM
 
Astristul's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Ploieşti
Astristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to all
Default

De mult timp n-am mai vazut o cariera atat de bine detaliata! Succes la promovare. Imi aduci aminte de o cariera de-a mea care a ajuns prin 2020 sa fie ... corupta.

PS: Banuiesc ca stii ca pentru a putea beneficia de avantajul maxim al matricei 5x5 trebuie sa aranjezi pozitionarea jucatorilor pentru fiecare haşură din acel 5x5.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Astristul is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2011, 09:45 PM   #4
RabeSandraTan@
Member
 
RabeSandraTan@'s Avatar
 
Join Date: Nov 2009
RabeSandraTan@ is on a distinguished road
Default

Pune si niste filmulete pe youtube cu golurile date de echipa ta. Foloseste FRAPS pt captura iar pt editarea filmelor Sony Vegas 6 pt ca eu asa procedez.
RabeSandraTan@ is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2011, 10:35 PM   #5
masli
Member
 
masli's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Madrid
masli is on a distinguished road
Default Mijlocul sezonului

Am pe fiecare patratel asezarea pe teren schimbata si aproape in fiecare meci mai modific ceva in tactica in functie de adversar.

Am sa incerc sa fac si ceva filmulete, am download-at fraps si sony vegas, sa vedem ce o sa iasa.

Am ajuns la mijlocul sezonului. Nu am facut print screen dupa fiecare meci, am uitat sa fac etapa a 3-a si a 4-a apoi am zis ca este prea tarziu, dar am sa incerc sa fac de acum inainte.

Rezultatele echipei din prima jumatate a campionatului


Clasamentul


Golgeterii la jumatatea campionatului


Impresii la jumatate
Joe Reid - in ultimele 4 meciuri a jucat impecabil (avand in vedere nivelul jucatorului), chiar ii gasisem un inlocuitor dar m-am razgandit sa-l inlocuiesc la semnare, mai ales ca cel cu care trebuia sa semnez nu era prea stralucit.
Aparatorii centrali - ii voi schimba la inceputul campionatului viitor pentru ca nu dau randament, au viteza si acceleratie foarte foarte mica (acc ~25). Am cautat inlocuitori dar nu am gasit mai buni.
DM-ul - TREBUIE SCHIMBAT, noul DM trebuie sa fie si CM pentru ca tactica o pot schimba in meci in functie de rezultat.
LM-ul - nu arata nimic in teren, voi incerca sa-l schimb la inceputul sezonului viitor.
Rezerve nu am - nici nu imi permit sezonul viitor voi avea rezerve de la youth.

Cam atat, data viitoare sper sa prezint si un fimulez cu goluri.
masli is offline   Reply With Quote
Old 09-01-2011, 01:06 PM   #6
Astristul
Moderator FIFAM
 
Astristul's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Ploieşti
Astristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to all
Default

In ligile inferioare gasesti mai greu jucatori polivalenti (DM/CM cum vrei tu).
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Astristul is offline   Reply With Quote
Old 09-01-2011, 05:05 PM   #7
masli
Member
 
masli's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Madrid
masli is on a distinguished road
Default

Nu am mai facut print screen la clasamentul final si nici la golgeteri, am uitat
Am facut poze la aproape toate meciurile de la jumatatea clasamentului pana la final insa nu le voi pune aici pentru ca sunt foarte multe si nu sunt chiar importante.

Am doar poza asta


Asta


si ...


Cel mai ciudat lucru mi s-a parut intrebarea asta, cu toate ca eu am creat echipa


La final de sezon am incheiat un contract cu nationala Austriei. Nu am negociat mai mult pentru ca mi-a fost teama de un refuz.
Stiu ca am nevoie de bani pentru a sustine echipa, afaceri cu terenuri nu fac, fabrici nu am, deputat nu sunt, asa ca aduc bani de pe unde pot
Am atasat imagini pentru ca iar nu ma lasa sa adaug mai multe.

Intrebare: Pot sa atasez imagini in text fara sa folosesc imageshack pentru ca imi este peste mana.

Later edit:
La final am constatat urmatoarele:
- toata linia de fund + DM-ul trebuie schimbata. CD-ii slabi, am primit foarte multe goluri pe contraatac din cauza acceleratiei si vitezei scazute, nu stiu sa faca un tackling si sunt deseori depasiti prin forta (umar la umar). LB si RB - au preluari de parca sunt facuti din cauciuc. DM-ul este un RM cu viteza bunicica dar cauciucat si el.
- am sa cumpar un LM, cel pe care il am nu stie decat sa paseze in spate sau sa piarda mingea.
- un ST de rezerva, poate chiar unul titular
- un AM in locul meu, dar caut unul tot Busy pentru ca imi place stilul asta de joc, alearga mult in fata careului, tine mingea (daca ii selectezi Holding) si pune pase foarte bune (cel putin AM-ul actual face lucrul asta )
- daca merg vanzarile de bilete voi incerca sa imi mai maresc stadionul, cu toate ca sezonul trecut nu prea am dat lovitura cu marirea stadionului. Media de spectatori fiind la 4.000 din 6.000 de locuri.
Cam atat din vechiul sezon. Astept sa-l incep pe urmatorul, cred ca pe la finalul saptamanii viitoare voi avea noi poze si noi comentarii. Jobul!
Attached Images
File Type: jpg contract nationala.jpg (63.1 KB, 26 views)
File Type: jpg CE_1.jpg (129.2 KB, 28 views)
File Type: jpg CE_2.jpg (120.6 KB, 28 views)
File Type: jpg CE_3.jpg (127.9 KB, 27 views)
File Type: jpg clasament_CE.jpg (105.2 KB, 26 views)
File Type: jpg CE_Final.jpg (71.9 KB, 26 views)

Last edited by masli; 09-01-2011 at 05:22 PM.
masli is offline   Reply With Quote
Old 10-01-2011, 10:04 AM   #8
Astristul
Moderator FIFAM
 
Astristul's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Ploieşti
Astristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to all
Default

Quote:
Originally Posted by masli View Post
Intrebare: Pot sa atasez imagini in text fara sa folosesc imageshack pentru ca imi este peste mana.
Din cate stiu eu nu se poate.

Felicitari pentru promovare. Asteptam imagini din al 2-lea sezon!
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Astristul is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2011, 01:34 PM   #9
RabeSandraTan@
Member
 
RabeSandraTan@'s Avatar
 
Join Date: Nov 2009
RabeSandraTan@ is on a distinguished road
Default

Cum ai reusit sa bati Anglia cu Austria cu 4-3? Sigur nu ai jucat la nationala la instant result, pt ca la 3D este aproape imposibil sa bati un gigant cu o nationala modesta? Eu am antrenat Austria (joc doar la 3D match) si in afara de cativa jucatori (Prodl,Stranzl Pogatetz, Fuchs, Ivanshitz, Linz si Kavlak care parca are si driven free kick nu prea ai ce sa pui in teren, poate doar Atan pe care vad ca il ai pe banca si pe care l-am avut la o echipa de club).
Portarul Austriei e foarte slab, eu il foloseam pe Almer si orice sut pe poarta din partea unui jucator bun este gol. De asta te intreb cum ai batut cu 4-3? Poate pui pe youtube golurile.
RabeSandraTan@ is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2011, 05:35 PM   #10
masli
Member
 
masli's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Madrid
masli is on a distinguished road
Default

Joc toate meciurile 3D. Este foarte greu de crezut ca am batut Anglia, nu am secvente video. Dar iti pot spune ca Anglia a inceput tare meciul, am dat golul dintr-un sut a lui Janko din careu apara portarul si respinge mingea la unul de al meu, ajunge mingea printr-o pase la Schoop, asta centreaza si GOL! gol norocos, gol din centrare, mi-a parut rau dupa meci ca nu am facut o salvare, a fost un gol destul de amuzant, cred ca nu am facut o salvare din cauza emotiilor.
Anglia ataca, contraatac si Janko singur cu portarul GOL!
Apoi numai eu la balon, Anglia se apara, asa a decurs toata prima repriza.
Anglia da gol pe contraatac si ea.
Austria ataca incontinuu, pase super bune, moral exagerat, viziune .. excelent si am mai marcat 2 goluri.
PAUZA!!!

Repriza a doua la fel, tin de minge dar nu mai atac deloc, Anglia nu trece de fundasii mei. Imi zic ca este super ok si ca voi castiga meciul sigur.
Rooney da gol si incepe colapsul.
Anglia inscrie inca 2 boabe, din minutul 61 echipa nu a mai jucat nimic, absolut nimic .. parca erau niste jaloane, am fost atat de demoralizat la 4-4 incat am zis ca nimic si nimeni nu o mai poate oprii pe Anglia din castigarea meciului si ca orice schimbare as face, as face-o degeaba.

Nu mai stiu decat ca Janko mai da un gol, nici nu mai stiu ce s-a intamplat pentru ca ma gandeam deja la ce umilinta am fost supus si ce gresisem in tactica folosita.
Stiu decat ca dupa acest gol Anglia nu am mai jucat nimic, jucatorii Angliei nici nu mai alergau s-a intors vremea jaloanelor.

Cam atat din meciul cu Anglia.
PS: Toate meciurile le joc 3D chiar si alea fara importanta, pentru ca imi mai pot pune tactica la punct, mai ales ca meciurile astea le joc fara presiune.
masli is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:35 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL