INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Fotbal > Fotbal intern

Reply
 
Thread Tools
Old 11-09-2013, 09:46 AM   #71
FichiRichi
Member
 
FichiRichi's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: München
FichiRichi is on a distinguished road
Default

Sfidarea lui Mihai Bulancea



În sezonul 1979/80 după opt etape Progresul acumulase 12 puncte și se afla între primele trei echipe, cu șanse reale de a participa în lupta pentru promovare. Dar se pare că din motive de propagandă unii jucători de la rivalele bucureștene din Divizia B ale Rapidului (Autobuzul, Metalul, Progresul) au fost transferați cu forța la clubul din Giulești. S-a încercat și legitimarea abuzivă a doi bancari: Dragu și Florian Dumitru. Ca răspuns la aceste acțiuni în forță, suporterii Progresului au trimis o scrisoare de protest ziarului „Scânteia Tineretului”. Acest protest a devenit public cu sprijinul ziaristului Vasile Cabulea. Rezultatul a fost reîntoarcerea celor doi jucători în Parcul cu Platani. Nu același lucru s-a întâmplat cu alți jucători aduși la Rapid atunci.

Către sfârșitul turului chiar dacă meciul dintre cele două echipe bucureștene s-a disputat în Divizia B și, pe deasupra, era transmis și la televizor, Stadionul Republicii a fost arhiplin. Martorii de atunci susțin că arbitrul de centru, Ioan Igna, a „ajutat” la greu Rapidul, care se lupta să revină în primul eșalon. La un penalty acordat de Igna în favoarea feroviarilor, Mihai Bulancea a protestat împotriva deciziei, întorcându-se cu spatele în momentul execuției. Scorul final a fost de 5-1 pentru giuleșteni, dar gestul lui „Țuțu” a rămas, mai cu seamă că el a fost făcut în timpul unui regim care nu permitea asemenea manifestări.

Progresul s-a revanșat în retur, pe “23 August”, marcând trei goluri giuleștenilor. Ultimul, cel al lui Vlad Marica, nu a contat numai din punct de vedere estetic (după ce a driblat trei adversari, a șutat cu stângul de la marginea careului mare, în colțul lung, lăsând portarul fără replică), ci a fost și golul care a decis echipa care urma să promoveze în prima divizie.

Destinul “eroului” de la Progresul s-a curmat brusc. La nici 28 de ani, în 1985, Mihai Bulancea înceta din viață, dupa o luptă inegală cu SIDA, o maladie care avea sa facă ravagii.
FichiRichi is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2013, 11:20 AM   #72
FichiRichi
Member
 
FichiRichi's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: München
FichiRichi is on a distinguished road
Default

Teodor Țarălungă și boema Cotrocenilor

[imgw]http://mereubancar.org/wp-content/uploads/2013/06/taralunga1.jpg[/imgw]

Una din cele mai bune extreme pe care le-a avut fotbalul românesc, Teodor Țarălungă a avut marele noroc de a se forma în preajma unor jucători precum Oaidă și Mateianu. Mai târziu s-a numărat printre artizanii câștigării primului titlu de către Universitatea Craiova. În cei 4 ani (1966-69) petrecuți în Parcul cu Platani evoluează de 64 de ori marcând 23 de goluri.

- Înainte de a ajunge la Universitatea Craiova, v-a racolat Steaua, dar în Ghencea aţi ajuns în… arest?! Dacă informaţia este reală, ce s-a întâmplat?

- N-am ajuns în arest! Era însă cât pe aci… Eram, într-adevăr, la Steaua şi conducerea a intenţionat să mă trimită la Progresul, la schimb cu Dumitru Popescu. Eu însă nu voiam să mă prezint la Progresul. Şi atunci cei de la Steaua au vrut să mă trimită în arest, vreo zece zile. În cele din urmă, am acceptat şi am plecat la Progresul. Şi bine am făcut deoarece la Progresul am avut cea mai boemă viaţă!

- De fapt, din câte mi-aţi spus cu alte ocazii, nu aţi agreat cluburile departamentale, militare, Steaua, Dinamo…

- Aşa este. În viaţa mea nu mi-a plăcut să spun „Să trăiţi!” şi „Ordonaţi!”, aşa că înţelegi.


La cină cu Ion Ţiriac şi ambasadorul Marii Britanii


Progresul București în sezonul 1967/68 (Divizia A)

La Progresul, atmosfera boemă era una care i se potrivea ca o mănuşă. “Acolo l-am cunoscut pe Ilie Năstase. Ăsta, împreună cu Matache făceau pariuri cu mine la loviturile de la 11 metri. Ei erau amândoi pe blat şi eu dădeam mereu berile. În aceea perioadă m-am împrietenit cu Ion Ţiriac. Datorită lui, în 1968, la Intercontinental, l-am cunoscut pe ambasadorul Marii Britanii în România. Toţi eram invitaţii lui Ţiriac la cină. Ce viaţă am dus eu la Progresul!!! Aşa de mult mă iubeau ăia acolo încât eram singurul pe care, prin vămi, nu-l controla nimeni de valută.”
FichiRichi is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2013, 08:39 AM   #73
FichiRichi
Member
 
FichiRichi's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: München
FichiRichi is on a distinguished road
Default

Paul Manta. Atletul din poartă.



S-a născut în București, la 2 iunie 1943, în cartierul Cotroceni. Cochetează mai întâi cu atletismul la vârsta de 10 ani (înălțime și prăjină) iar antrenamentele le face pe stadionul din strada Doctor Staicovici. Într-o zi, studenții de la I.E.F.S. neavând portar apelează la el. Antrenorul Cornel Drăgușin remarcându-i îndemânarea îi propune să vină la echipa de tineret “Progresul-București” la grupa lui Ioan Kluge (la vremea aceea avea 14 ani) si din acel moment nu s-a mai despărțit de minge.

Momentul terminării liceului în 1961 a adus și promovarea examenului de admitere la Politehnică (Facultatea de Metalurgie), motiv pentru care a plecat la echipa Sportul Studențesc (pe atunci Știinta București).
Debutează în echipa mare a Progresului în data de 01.10.1967, la partida Dinamo Bacău- Progresul (3-1) sub comanda antrenorilor Peniță Moldoveanu, Florin Știrbei și Cornel Drăgușin.
Lotul de atunci era cuprins din Matache, Mândru – Colceriu, Adrian Constantinescu, Alexandru Georgescu, Jean Grama, Măndoiu, Marinescu, Viorel Popescu, Peteanu, Mirauță-Al. Constantinescu (Kopa), Neacsu, I. Popescu-R. Ionescu, Alecu, Viorel Mateianu (Portocală), Oaidă, Stoicescu, Soangher, Țarălungă. De-a lungul celor 6 ani petrecuți în Parcul cu Platani, Manta i-a mai avut coechipieri și pe Andrei, Zamfir, Gherghel, Giron-Tănăsescu, Dumbravă, R. Rotaru, Condurache, V. Crăciunescu-A. Kassai, Raksi, Beldeanu, Dumitriu IV, Dinu Iordan, Dudu Georgescu, V. Năstase, Gh. Georgescu, I. Sandu, Filipescu, Bora, Pavlovici, D. Popescu iar ca antrenori V. Stănculescu, Al. Karikaș și L. Colceriu.



Cu Progresul joaca 3 ediții în Divizia A și 2 în Divizia B.

În anul 1972 antrenorii C. Cernaianu și C. Oțet l-au vrut la Universitatea Craiova unde Paul Manta joacă doi ani în care câștigă titlul de vicecampion în ediția 1972/73 și titlul de campion în următorul sezon.


04.04.1971, Dinamo – Progresul 1-2

În vara lui 1974 revine la Progresul, sub conducerea lui Viorel Mateianu și Dumitru Baboia unde firesc apar și coechipieri noi printre care: D. Stefan, Nignea, Ploscaru, Petre Victor, Dragu, Marin Moraru, Tevi, Apostol, Dumitriu II, Dragnea și Turbatu.
În perioada 1975-1977 a trecut la Tehnometal București, echipă ce promovează în ediția 1975/76 în Divizia B.
A acumulat 100 de prezențe pe prima scenă dar nu a îmbrățisat cariera de antrenor, preferând-o pe cea de inginer metalurg chiar la Tehnometal București.
FichiRichi is offline   Reply With Quote
Old 15-09-2013, 10:54 AM   #74
FichiRichi
Member
 
FichiRichi's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: München
FichiRichi is on a distinguished road
Default

Marius Lăcătuș. Cimitirul Elefanților.

În Africa există o legendă potrivit căreia elefanții bătrâni, știind că li se apropie sfârșitul, își părăsesc turmele și călatoresc către un loc numit “Cimitirul Elefantilor”. Se spune că aceasta este destinația finală a zecilor de mii de elefanți și că oasele și colții lor împânzesc zona respectivă. Cimitirul nu a fost niciodată descoperit și a fost subiectul unor speculații timp de ani de zile.


12 Martie 2000, Steaua – F.C. Național 2-3. Revenire în Ghencea a lui Marius Lăcătuș din postura de adversar.

De unde această analogie între un cimitir mai mult sau mai puțin fictiv și Parcul cu Platani ? Poate fiindcă multor jucători trecuți de prima tinerețe li s-a mai oferit șansa de a nu-și atârna ghetele în cui mai devreme decât simțeau ei și decât credeau alții.

Marius Lăcătuș este un exemplu elocvent pentru afirmația de mai sus. Unul dintre cei mai reprezentativi jucători ai echipei Steaua București din toate timpurile, supranumit “Fiara”, datorită răutății pozitive de care dădea dovadă și a dăruirii totale pentru echipa la care evolua, Lăcătuș a ajuns un idol în Ghencea, numele său fiind scandat minute în șir pe stadion la fiecare apariție a acestuia, chiar și în postura de adversar. Lăcătuș a făcut parteși din Generatia de Aur, jucând în echipa care a avut cele mai mari realizări în materie de echipă națională din toate timpurile.

In toamna lui 1999, venirea prietenului său Victor Piţurcă a însemnat plecarea sa de la Steaua. A plecat din Ghencea în Ianuarie 2000, la F.C. Național, ca jucător și antrenor secund. S-a întors mai repede decît s-a aşteptat, cu Naţionalul. A învins cu 3-2 în Ghencea, iar întreg stadionul i-a strigat numele!

La finalul ediţiei 1999/2000 avea să se retragă din iarbă după ce contabilizase 414 meciuri în Liga 1 pentru trei echipe şi 103 goluri. De asemenea, a cucerit 10 titluri, 6 cupe şi 3 supercupe. Pentru bancari evolueaza în 12 meciuri fără a marca vreun gol.

În vara aceluiași an avea să fie numit antrenor principal la formația din Parcul cu Platani.


17 Noiembrie 2000. Dând indicații în partida căștigată pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), împotriva echipei FCM Bacău, într-o partidă din cadrul etapei a XIV-a a Diviziei A.

F.C. Naţional – Dinamo 1-3, 5 august 2000, debutul său ca antrenor principal în Liga 1. De atunci a bifat 221 meciuri pe banca tehnică în campionatul României.
FichiRichi is offline   Reply With Quote
Old 09-11-2013, 12:09 PM   #75
FichiRichi
Member
 
FichiRichi's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: München
FichiRichi is on a distinguished road
Default

FichiRichi is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:40 AM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL