INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Discutii generale > Zona libera

Reply
 
Thread Tools
Old 03-03-2014, 12:40 AM   #1
El Raduu
Member
 
El Raduu's Avatar
 
Join Date: Dec 2013
Location: Bucuresti
El Raduu is on a distinguished road
Default Propunere joc Echipa Fantastica

Hei lume,am revenit pe forum dupa vreo 2 luni...ideea nu e originala,dar am facut ajustari.

Fiecare concurent trebuie sa-si faca propria sa echipa.Un lot de jucatori trebuie sa aiba minim 15 jucatori(minim 2 portari,minim 5 fundasi,minim 5 mijlocasi,minim 3 atacanti) si poate avea maxim 22 de jucatori.
Jucatorii alesi trebuie sa joace la echipe din urmatoarele competitii: Premier League,La Liga ,Seria A, Bundesliga.
Trebuie sa cumperi jucatorii pentru a face parte din echipa ta. Pretul acestora este dat de cota lor de piata de pe site-ul transfermarkt. Perioada de transferuri o vom stabili in aceste zile.

Cum cumperi jucatori?Ideea este primul venit,primul servit,dar numai la jucatorii care valoreaza sub 10 milioane.De la 10 milioane in sus,se vor face licitatii. Cine doreste jucatorul trebuie sa ofere o suma egala cu cota de piata ,iar daca altcineva vrea sa cumpere acelas jucator trebuie sa ofere mai mult cu minim 500.000 de mii de euro. Se liciteaza maxim pana la 3/2 din valoarea jucatorului.Licitatiile dureaza maxim 3 zile.
Bugetul de transferuri ar fi undeva la 160 mil de euro insa as vrea sa aud si opiniile voastre.

Cum se puncteaza treaba:
Iti faci o echipa de start.
Echipa de start poate fi schimbata numai dupa ce se termina etapa in toate cele 4 competitii(la sfarsitul saptamanii/luni seara)

Dupa fiecare etapa se vor acorada puncte dupa urmatorul sistem:

portar - 2 puncte pentru clean sheet (0 goluri primite) ; 0.5 pentru o pasa de gol ; 0,5 pentru un gol
fundas- 1,5 clean sheet ; 1 pentru pasa de gol , 0,5 pentru gol
mijlocas- 2 puncte pentru pasa de gol ,1 punct pentru un gol
atacant- 2 puncte pentru un gol , 1 punct pentru pasa de gol

Fiecare trebuie sa aleaga un capitan. Punctele aduse de capitan vor fi dublate.

Exemplu de punctaj:
S-a terminat etapa in toate campionatele. Sa zicem ca il am pe Neuer in echipa care nu a primit gol (clean sheet) , Il am pe Vidic care a dat un gol , il am pe Pirlo care a dat o pas de gol si il am pe Robinho care e si capitan si a dat un gol. Restul jucatorilor nu au evenimente care sa fie punctate.
Punctajul va arata cam asa : 2(Neuer) + 0,5 (Vidic)+2 (Pirlo)+ 2 (Robinho) *2 (Capitan) =8,5

Punctele sunt adunate la finalul etapei si sunt puse la punctajul userului.La final,cine are cele mai multe puncte castiga!Este doar o idee,nu promit ca vom incepe concursul,sper sa existe interes pentru 4-5 useri,daca sunt mai multi voi avea nevoie de 1-2 ajutoare.Acestea sunt regulile de baza,cu restul revin dupa.
Va rog sa-mi spuneti daca sunt doritori sau daca aveti sugestii sau nelamuriri!

Last edited by El Raduu; 03-03-2014 at 10:17 AM.
El Raduu is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:28 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL