INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Fifa Manager > Fifa Manager 08

Reply
 
Thread Tools
Old 18-02-2009, 12:32 PM   #161
Urmelinho
Nick vechi: iarca_romica
 
Urmelinho's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Iași
Urmelinho will become famous soon enough
Default

Quote:
Originally Posted by rabesandratana View Post
Hai sa va explic diferentele dintre a juca pe mod 3D, mod instant sau text.
Si va spun asta tocmai pt ca fratele meu se pricepe la editarea fisierelor si a facut cateva patch-uri pentru Fifa M 07 care nu difera f mult ca structura de Fifa M 08.

...................
Quote:
Originally Posted by rabesandratana View Post
Va promit ca incerc sa vb cu fratele meu (Candrix pe acest forum) care se pricepe la patchuri ff bine si sper sa posteze ori el ori eu detalii luate din fisierele jocului pt a intelege si voi cum incearca sa ne pacaleasca cei de la EA. Oricum un lucru e clar: Fifa M 08 e de departe mai bun iar CPU triseaza mai putin decat anu trecut.

Anu trecut in FM 07 il puneam pe el sa scoata toate prostiile puse de cei de la EA si sa putem juca de la egal la egal cu CPU pt ca daca mai tineti si voi minte nu de putine ori se intampla ca in special in meciurile din deplasare sa luati gol numai dupa min 80 si asta pt ca in aceste fisiere este setat un mod in care din acel minut practic oponentii tai parca innnebunesc si nu contenesc cu pase, suturi spectaculoase pana ce egaleaza sau chiar te inving.

Tin minte din sezonu trecut un meci in care fratele meu conducea 3-0 pe Chelsea la pauza, 3-1 in min 70 si din min 80 a inceput dezastrul, 4-3 Chelsea cu niste goluri de iti venea sa stergi jocul de pa hard si sa numai auzi de el. Din acel moment am decis sa jucam doar cu patch-uri unele gasindu-se pe fmboard facute de programatori. Insa nici ele nu sunt excelente, tocmai pt ca unii programatori stiu cu "tastatura" dar mai putin le au cu fotbalul. Asa ca a facut fratele meu cateva versiuni de patchu-ri in care in sfarsit daca pierdeai cu Chelsea o faceai doar pt ca nu ai ales bine tactica sau doar pt ca a avut unu din jucatori o sclipire.

In FM 08 am descoperit insa ca numai e nevoie de patch daca folosesti setari very easy/easy, asa ca am renuntat la ideea creari unuia.

Sa vedem ce ne rezerva Fifa M 09 care va fi pe o alta structura si alt engine, al Fifa 08 dar care daca va amintit din modul BE A PRO pe modul world class, era imposibil sa nu primesti gol in ultimele minute, iar loviturile libere erau executate ca la carte de toti oponentii CPU.

Incercati sa faceti unrmatorul lucru: apasati line-up 2 sau 3 (unu care sa nu il aveti stabilit) astfel incat terenul sa fie gol, luati fiecare jucatori in parte si duceti-l cu mouse-ul pe teren si veti vedea ca atunci cand ii dati drumul toti se vor aseza automat pe stanga. Asa cum va spuneam si in postul anterior, asta e o dovada ca tot se bazeaza pe acel flanc si vorba reclamei "crema face diferenta" tot asa putem zice si in FM ca "flancul stang face diferenta".
Obisnuiesc sa il iau fundas dreapta pe M.Richards atunci cand am un bani, si il pun sa urce mult dar niciodata nu reuseste sa dea gol spre deosebire de fundasul stanga, in cazul meu Gareth Barry pe care l-am luat de la A. Villa, care a reusit un gol de senzatie plecand cu mingea la picior din defensiva si dribland tot a finalizat cu un sut in vinclu. Mereu e de preferat sa investesti mai mult in jucatorii de flanc stang decat cei din dreapta. Acu ca mai sunt si exceptii si prinde vreo extrema dreapta meciuri mari iar cel de pe stanga nu e f valoros si nu joaca f bine, asta e partea a doua. Dar daca sunt jucatori de valoare cum ar fi Ashley Young de la Villa care poate sa joaca si stanga si dreapa, veti vedea ca pe stanga e letal iar pe dreapta doar in unele meciuri joaca bine dar dispare din joc des.

Acu' sa va mai zic si de modul instant/text: Un jucator are setate mai multe posibilitati, ca de exemplu: in ziua de 22 oct: 1.se accidenteaza, 2.se antreneaza f bine 3.lipseste de la antrenament nemotivat , 4. in ziua meciului da gol, 5. daca e titular da gol, daca intra la pauza nu , etc. Astfel Pc-ul alege Random unul dintre evenimente pt fiecare jucator in parte din cei 11 + rezerve. Daca jucatorul are setat sa dea 30 goluri pe sezon , atunci e clar ca fiind asezat pe pozitia lui pt a juca cu LVL cel mai bun si nefiind sacait de accidentari, el va inscrie foarte des, va creste mult la pret si la LVL si normal ca vor aparea asa zisii antrenori magnifici cum am vazut aici pe forum care vor zice " dom'le am castigat cu Steaua Liga Campionilor si 100 de campionate, iar jucatorii mei au numai 99 la toate skill-urile, nespecificand la ce mod joaca, dupa care vom citi noi cei care jucam la 3D si ne vom mira cum fac astia de sunt asa buni si castiga tot pe banda iar tu te chinui cu Manchester sa treci de optimi in CL dupa niste meciuri f grele, presarate de multe emotii intense cu AC Milan sa spunem, cu pase excelente ale lui Seedorf care iti destabilizeaza apararea pe care tu te-ai chinuit sa o organizezi f bine , cu suturi tun marca KAKA (cacaofonie cu intentie) sau cu paradele lui Dida. Daca vei reusi sa treci de ei vei exulta si vei fi nevoit sa bei o cola rece pt ati reveni putin dupa acel tur-retur care te-a epuizat psihic si fizic. Vei simti pt cateva momente ca esti antrenor si ca ai realizat ceva. In schimb daca apesi Instant, stai linisit fara emotii, ca la jocurile de ruleta, cum o vrea norocu, ce pica la zar, ca o fi 1-1, ca bati, ca pierzi, nu simti niciun sentiment special, singuru lucru fiind doar disperarea de ajunge in finala de a te lauda cu un trofeu fara macar sa iti vezi echipa dupa care sa urmeze inevitabilul "unninstal" si exclamatia: "gata am terminat si jocu asta, acu sa trec la altceva mai palpitant, poate un Counter!"

A nu se intelege ca am ceva cu cei care joaca la instant/text, insa e clar ca ei sunt genu de oameni pe care ii cunoastem cu totii, specificul celui care nu se uita la un meci la TV ci doar vine si te intreaba: "Si cat a fost scoru ieri?" Tu zici: 1-0 pt ei, dezamagit vizibil" iar el continua impasibil: "Aha, prosti tare ma, nu sunt in stare sa bata pe nimeni!" iar daca il mai intrebi dupa 30 min care a fost scorul el numai stie. Exact asa si aici, credeti ca unu care joaca la aceste moduri mai isi aminteste sezonu viitor ce rezultat a avut el in meciul cu Fulham din deplasare? Nici vorba! El stie doar ca a luat cupa sau campionatul, nimic mai mult spre deosebire de tine care ai jucat la 3D, si care parca si poti revedea in minte fazele senzationale pe care le-a creat echipa ta in meciul cu Reading, sau penalty-ul refuzat cu Chelsea ori ratarile uluitoare ale atacantului tau preferat din semifinala cupei.

Voi reveni zilele urmatoare cu detalii din acele fisiere de care spuneam. Va Salut!
rabesandratana, oare cum de acord cu tine īn legătură cu instant şi text mode, doar că eu de exemplu nu am jucat fifa manager 08 decāt un campionat īn 3D, şi asta testānd patchul URL08. Poate foarte mulţi dintre noi au renunţat la 3D din motivele care le spui tu, dar fără să ne dam seama ...

Ceva ce ai uitat să spui este faza cānd in ultimile 2-3 etape te bati la campionat, şi te bati cu o echipă foarte slabă şi totuşi ăia te īnving şi cāştigă calculatorul campionatu . Mereu am vrut să īnţeleg de ce eu joc cu Steaua īmpotriva Gaz Metanului şi Dinamo cu Rapidul, eu ma bat pentru campionat cu dinamo, eu fac egal īn meciul 3D, iară eu disperat mă uit la celelalte rezultate şi văd egal ... poate nimic anormal ... adică dinamo - rapid un 1-1 nu e surprinzător, dar dacă dai Load Game şi joci din nou şi iei bătaie, şi atunci cu adevărat speriat te uiţi la rezultatele celorlalte echipe vezi că şi dinamo mănāncă bătaie, parcă īţi vine să te duci cu valiza la Rapidişti.

Niciodată nu am stat să mă īntreb de ce se īntāmplă chesti asta pentru că oarecum īmi convenea E super articolul tău şi poate merită postat pe forumul http://board.fm09.de să vadă oamenii ca nu toţi dintre noi suntem bătuţi īn cap şi nu ştim să verificăm dacă ni se pare ciudat ceva, sau spunem "Mi se pare că sunt prea implicat īn joc!"

Mulţumim că ne-ai confirmat cāteva din bănuielile noastre
__________________
Daca īți cumperi ceva pe siteul
To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
foloseste voucherul UUK7W3RR si vei avea 1% reducere.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Urmelinho is offline   Reply With Quote
Old 18-02-2009, 01:29 PM   #162
Astristul
Moderator FIFAM
 
Astristul's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Ploieşti
Astristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to all
Default

Quote:
Originally Posted by Urmelinho View Post
rabesandratana, oare cum de acord cu tine īn legătură cu instant şi text mode, doar că eu de exemplu nu am jucat fifa manager 08 decāt un campionat īn 3D, şi asta testānd patchul URL08. Poate foarte mulţi dintre noi au renunţat la 3D din motivele care le spui tu, dar fără să ne dam seama ...

Ceva ce ai uitat să spui este faza cānd in ultimile 2-3 etape te bati la campionat, şi te bati cu o echipă foarte slabă şi totuşi ăia te īnving şi cāştigă calculatorul campionatu . Mereu am vrut să īnţeleg de ce eu joc cu Steaua īmpotriva Gaz Metanului şi Dinamo cu Rapidul, eu ma bat pentru campionat cu dinamo, eu fac egal īn meciul 3D, iară eu disperat mă uit la celelalte rezultate şi văd egal ... poate nimic anormal ... adică dinamo - rapid un 1-1 nu e surprinzător, dar dacă dai Load Game şi joci din nou şi iei bătaie, şi atunci cu adevărat speriat te uiţi la rezultatele celorlalte echipe vezi că şi dinamo mănāncă bătaie, parcă īţi vine să te duci cu valiza la Rapidişti.

Niciodată nu am stat să mă īntreb de ce se īntāmplă chesti asta pentru că oarecum īmi convenea E super articolul tău şi poate merită postat pe forumul http://board.fm09.de să vadă oamenii ca nu toţi dintre noi suntem bătuţi īn cap şi nu ştim să verificăm dacă ni se pare ciudat ceva, sau spunem "Mi se pare că sunt prea implicat īn joc!"

Mulţumim că ne-ai confirmat cāteva din bănuielile noastre
Merita postat, dar sa fie in limba engleza!
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Astristul is offline   Reply With Quote
Old 18-02-2009, 03:16 PM   #163
rabesandratana
Banned
 
Join Date: Sep 2008
rabesandratana will become famous soon enough
Default

o sa caut diseara pe acasa sa vad daca mai am pe hard fisierele in care erau extrase partile de cod cu trisarile CPU. Sunt destul de multe iar cel mai mult pe mine ma enerveaza cea in care ei au o rata de goluri date din offiside destul de ridicata. Daca nu ma insel lor nu le sunt anulate goluri din offiside in 20-25% din cazuri.

Dar chiar si cu toate aceste "siretlicuri" tot poti sa ii bati pe CPU si nu vorbesc de un meci ci de o serie consistenta de meciuri in care sa strangi multe victorii fara sa iei gol pe 3D.

De ceva timp ma bazez mult pe ideea tactica de a inscrie cat mai rpd posibil un gol, pt ca de multe ori ei intra mai greu in meci si cel putin eu pot sa surprind f des CPU desfacandu-le apararea cu pase pe flancuri dupa care, wingerii mei paseaza in centru iar mijlocasii ofesivi alaturi de atacanti sunt de multe ori in superioritate numerica fata de cei 2 sau 3 fundasi ai lor si reusesc sa preiau conducerea. Am avut cazuri cand jucam la Sunderland si in primele 20 de minute aveam 2 sau 3-0 contra lui Manchester U. insa dupa aia urma tavalugul lor si ma bagau la mine in careu de numai stiam ce sa fac sa scap de presiune. Am patit-o de multe ori sa am 2-0 sau 3-0 iar la finalul meciului scorul sa fie 3-2 sau 4-3 pt ei. Si cu niste goluri de nu stiam de unde au aparut. Imi venea sa sterg jocu si sa numai aud de el.

Dar ma calmam si imi ziceam "Nu-i nimic, eu sunt un om, nu poate fi un calculator mai bun decat mine, trebuie sa fie o cale sa il inving cumva si incercand f multe tactici am ajuns la o concluzie: daca ramai in atac dupa ce deschizi scorul este sinucidere curata, cel putin atunci cand joci contra echipelor fruntase."

Eu ma multumesc sa marchez rapid un gol dupa care intru la team comparation si le blochez absolut toate culoarele, tactica cat mai aproape de "tactica in oglinda" (unde are el atacant sau mijlocas ofensiv, acolo pui si tu un DM sau un CD sau chiar SW). Pui vreo 5 DM in fata apararii insa nu asezati in linie niciodata pentru ca te omoara cu suturile de la distanta, iar o parte dintre DM sau fundasi trebuie setati sa stea sus, sa iasa la intreceptie, sa atace mingea de preferat si nu omul, pt ca prea multe lovituri libere pentru ei pot avea consecinte grave pentru portarul tau, iar alti cativa DM sau fundasi sa stea mai retrasi pe traseele unde anticipezi tu ca s-ar putea demarca jucatorii lor. In acest mod ei nu gasesc solutii, intra in criza de idei, incep sa oboseasca, carand mingea pe de-a latul terenului fara niciun sens, marcaj strict obligatoriu la cel mai periculos atacant al lor cu fundasul tau cel mai sigur. Daca atacantul lor are viteza si se demarca bine e de preferat sa pui un defend minded cu skilluri bune la viteza si foarte agil care sa nu atace direct si sa il marcheze f atent in caz ca una din pasele filtrante va trece de zidul creat de tine. Daca are un atacant inalt care are nevoie de preluari atunci poti folosi ca ultim fundas un Ball Winner care sa il "agreseze" continuu pe varful lor si sa intre direct la el. De obicei un atacant mai inalt si fara viteza are nevoie de preluare sa se intoarca spre poarta, sa potriveasca mingea iar un ball winner nu il va lasa sa faca atatea miscari (teoretic - aici intervine si valoarea fundasului)

Dupa cum ziceam, ei vor obosi si vor arunca mingi la intamplare de multe ori chiar direct in afara, si daca ai la dispozitie niste DM care stiu cu mingea, nu numai sa "rupa", poti castiga f usor mingea si sa pleci pe niste contraatacuri fulgeratoare , avand in avanposturi un vitezoman care cu siguranta va reusi sa inscrie pana la finalul meciului cel putin inca odata.

Astfel vei castiga foarte multe meciuri la rand, poate se vor mai ivi si niscaiva egaluri insa cu schimbari tactice bine gandite la fiecare etapa nu se poate sa nu termini in cupele europene indiferent ca antrenezi pe Stoke, Sunderland, Catania, etc.

Eu de exemplu acum joc in League One la Swindown Town si dupa 6 meciuri in toate competitiile am 5 victorii si 1 egal cu doar 2 goluri primite, asta tinand cont ca portarilor din ligile inferioare le cam aluneca mingea ca sapunu'.
Swindown fiind o echipa care imi cere sa o salvez de la retrogradare.

Deci cu toate avantajele pe care le are CPU, el poate fi invins meci de meci aproape, insa doar dupa ce cateva luni de zile te-ai umplut de nervi incercand nenumarate tactici. Pe mine in acest moment nu prea ma mai intereseaza ce echipa antrenez si de ce jucatori dispun pentru ca printr-o tactica adecvata dupa adversar poti sa bati pe oricine.

Poate reusesc sa capturez un meci de al meu la 3D sa vedeti modul in care se apara echipele pe care le antrenez.

Last edited by rabesandratana; 18-02-2009 at 03:20 PM.
rabesandratana is offline   Reply With Quote
Old 18-02-2009, 03:48 PM   #164
Astristul
Moderator FIFAM
 
Astristul's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Ploieşti
Astristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to all
Default

Quote:
Originally Posted by rabesandratana View Post
Poate reusesc sa capturez un meci de al meu la 3D sa vedeti modul in care se apara echipele pe care le antrenez.
Ar fi excelent!
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Astristul is offline   Reply With Quote
Old 21-03-2009, 05:59 PM   #165
mitza23
Member
 
Join Date: Mar 2009
mitza23 is an unknown quantity at this point
Default

Eu lam luat pe FARCAS portar ..avea 18/19 ani si lam vandut cu 18 mil...ca sa vezi....pe postul de atacant avea 81!va dati seama ca numa titular lam bagat sai creasca valoarea
mitza23 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-2009, 06:03 PM   #166
mitza23
Member
 
Join Date: Mar 2009
mitza23 is an unknown quantity at this point
Default

Apropo...cand zici "ieftin" la ce te referi..poate ca alti joaca cu R.Madrid si li se pare ieftin 2/3 mil..pentru alti care isi creaza club (de ex eu) 1 mil inseamna 30 de mil la R.Madrid
mitza23 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-2009, 06:48 PM   #167
mikkel
Member
 
mikkel's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Bucuresti
mikkel will become famous soon enoughmikkel will become famous soon enough
Send a message via Yahoo to mikkel
Default

vezi ca farcas ala e o eroare a jocului, mai este inca un portar (nu imi aduc aminte cum se numeste) cu aceleasi caracteristici...dar, daca instalezi update 2, acea eroare dispare din joc...
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
mikkel is offline   Reply With Quote
Old 21-03-2010, 10:12 PM   #168
mrs.
Member
 
mrs.'s Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Campulung
mrs. is on a distinguished road
Send a message via Yahoo to mrs.
Default

n.dica[AM , CF , ST] , arshavin[AM , CF] , d.bilyaletinov (sper ca am scris corect .. )[AM , CM , DM] , defour [AM ,RM] , m.jovanovic[ST] , m.fellami[DM , CD] , d.beckam[AM , RM] ... cu astia nu aveti cum sa nu iesiti pe + !
mrs. is offline   Reply With Quote
Old 08-11-2010, 07:46 PM   #169
Fan Bihoru
Member
 
Join Date: Nov 2010
Fan Bihoru is on a distinguished road
Default

Pato (Milan)

Theo Walcott ( Arsenal)

Giovani Dos Santos (Barcelona)

Gabriel Obertan prin franta parca

si mai multi
Fan Bihoru is offline   Reply With Quote
Old 11-11-2010, 09:55 PM   #170
l0c0
Member
 
l0c0's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Oradea
l0c0 will become famous soon enough
Default

Mesut Ozil

Giovani Dos Santos

Jozy Altidore

Hugo Lloris

Theo Walcott
l0c0 is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:08 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL