INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Discutii generale > Muzica, filme, carti etc

Reply
 
Thread Tools
Old 19-09-2008, 10:33 AM   #31
gianni
Member
 
gianni's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
gianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these parts
Default

Bravo, Claudia! Ar trebui sa facem cumva ca povestile sa nu mai fie fragmentate, pentru ca multi poate n-au citit posturiel precedente si uneori nu inteleg ceea ce se intampla.
Imi place ideea ta: un amestec de Twin Peaks si poveste moderna!
Cat despre mine: este destul de greu sa scriu, fiindca, din pacate, am multe treburi de rezolvat pe la birou.
Dar o sa fac tot posibilul sa-mi duc la bun sfarsit povestea. Numai sa nu o lungesc prea mult.
__________________



gianni is offline   Reply With Quote
Old 27-09-2008, 02:30 PM   #32
sunshine_claus
Member
 
sunshine_claus's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Bucuresti
sunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant future
Default

Exista si week-end-ul. Nu cred ca si atunci te duci la birou . Dar hai sa continui povestea mea. Sa vad ce mai imi trece prin cap:
____________________
Cei trei erau socati de ceea ce citeau.
-Nu pot sa cred cate s-au intamplat sub ochii nostri! Nu stiu daca sa continuam sau nu. Mai e foarte putin!
Dupa ce au terminat de citit jurnalul au coborat in living. Fetele erau toate triste. Corina plansese, le spusese adevarul prietenelor ei. Era insarcinata (nu am avut alta idee si acum Vladimir ii promisese ca ii elibereaza pe prietenii ei. Trebuia sa continue cu aceasta minciuna. Trebuia sa se prefaca ca il iubeste macar pana cand plecau prietenii ei si erau in siguranta. Vladimir nu avea putere decat aici. Vladimir o presa sa se casatoreasca cu el. Incerca sa amane momentul, dar isi dadea seama ca nu existau variante.Trebuia sa accepte casatoria cu Vladimir. Incerca doar sa amane pana dupa plecarea prietenilor ei. Acum erau hotarati sa fie alaturi de ea. Poate chiar sa gaseasca o solutie. Erau hotarati sa nu plece fara Corina. Sa nu o paraseasca.
-Stiu!!!Daca il omoram pe Vladimir sau cum il cheama?!?! Crezi ca se poate?
-Da, poate fi omorat. Dar nu stiu daca o sa reusim. Toti il pazesc atat de bine.
-Am un plan. Daca eu ma prefac indragostita de el? Si in timp ce eu il tin ocupat, voi il omorati?
-E un plan minunat Anca...
-Nu. E foarte riscant. Mai mult decat atat nu cred ca va functiona. Eu o sa ii dau copilul pe care si-l doreste atat. Nu va fi interesat de tine.
-Eu zic sa incercam. Cum intram in ascunzatoarea lor?
-Ati innebunit cu totii. Nu vreau sa va risc si voua vietile.
-Nu intelegi ca nu te lasam aici?! daca tu ramai ramanem toti. Sau vii cu noi.
-O sa va omoare.
-Nu o sa reuseasca. Ai zis ca e o usa secreta in living nu? Perfect. Hai sa o cautam. Dupa ce o gasim, Anca tu mergi pana la el. Eu si Remus o sa te urmam fara sa ne vada si il omoram. Mihai tu ramai cu Elena si Corina. Acum hai sa cautam usa aia.
In cele din urma au gasit usa, si Anca s-a dus sa il caute pe Vladimir. Sperau toti sa ii distraga atentia numai atat cat sa il omoare. Dar din pacate, asa cum ii avertizaze Corina, Vladimir nu era singur. Nu aveau cum sa lupte cu 10 barbati. Anca a reusit totusi sa vorbeasca cu Vladimir. Se prefacea indragostita de el de cand l-a vazut serile trecute cand o vizitase pe Corina. Din fericire pe Remus si Andrei nu ii vazuse nimeni. Trebuia sa il atraga in casa singur. Dar cum?!? Sa riste in continuare si sa continue cu planul lor. Sa o puna pe Corina sa il ademeneasca?!
__________________
I'M JUST A KITTY

Last edited by sunshine_claus; 27-09-2008 at 03:29 PM.
sunshine_claus is offline   Reply With Quote
Old 29-09-2008, 11:11 AM   #33
gianni
Member
 
gianni's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
gianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these parts
Default

Nu merg la birou, dar nici nu folosesc Net-ul in week-end. Intelegere intre mine si prietena mea! O sa revin si eu cu o continuare!
__________________



gianni is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2008, 06:34 PM   #34
gianni
Member
 
gianni's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
gianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these parts
Default

" Mda... Sa-mi amintesc despre viata mea nefericita? Despre dorinta aceea necontrolabila de a distruge totul in jurul meu, de a vedea suferinta, durere, groaza celor terorizati de mine? Despre toate acele priviri infricosate, de ochii aceia atat de diferiti prin culoarea lor, dar atat de comuni prin expresia fricii groaznice ce faceau pupilele sa se dilate intr-un mod nefiresc? IMI PLACE SA UCID OAMENI!"...
Continuarea cat de curand!
__________________



gianni is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2008, 10:42 AM   #35
sunshine_claus
Member
 
sunshine_claus's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Bucuresti
sunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant future
Default

S-au hotarat sa incerce sa fuga in noaptea urmatoare. Era destul de riscant daca ii prindeau dar nu era corect sa o forteze pe Corina sa il ademeneasca iar ei sa incerce sa il omoare. Asa cum spusese Corina era nemuritor. Nu stiau ce sanse aveau in planul lor de al ucide. Nu o sa isi stranga bagajele ca sa nu banuiasca nimeni nimic in cazul in care erau spionati. Plecau asa cum erau. Ninsoarea se potolise si puteau pleca cu masina. Sau macar puteau incerca.
In timpul zilei au incercat sa se poarte normal, sa nu atraga atentia asupra lor. S-au dus in camere ca de obicei stabilind ca ora de intalnire 2 dimineata. Totul a mers conform planului si la 2 s-au intalnit in living. Fara lumini aprinse, fara zgomote, fara nimic care ar putea trezi pe cei care ii tineau prizonieri. Prizonieri ai propriului lor vis. Dar ceva neprevazut s-a intamplat, ceva la care nu se asteptau.


Si cum nu mai am inspiratie vad mai tarziu ce s-a intamplat.
__________________
I'M JUST A KITTY
sunshine_claus is offline   Reply With Quote
Old 08-10-2008, 10:37 AM   #36
gianni
Member
 
gianni's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
gianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these parts
Default

O sa incerc sa fac ceva deosebit. Nu-mi place sa scriu doar pentru a scrie. Vreau sa transmit ceva, chiar daca este doar o povestire cu caracter restrans.
Vreau sa transmit felicitarile mele celor ce au avut curajul sa scrie in acest topic. Imaginatia denota nu numai inteligenta ci si o mare capacitate de transpunere in ceea ce povestesti!
__________________




Last edited by gianni; 08-10-2008 at 11:17 AM.
gianni is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2008, 03:34 PM   #37
sunshine_claus
Member
 
sunshine_claus's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Bucuresti
sunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant future
Default

Mica lor evadare a decurs usor, fara nici un incident. Parca prea usor, le-a trecut o secunda prin cap. Dar fericirea de a fi scapat din acel iad le-a alungat repede gandurile negre. Ajunsi acasa a doua zi dupa pranz, au dormit linistiti, fara vise, fara a mai fi nevoiti sa stea de veghe. Dupa o noapte de somn, au hotarat sa se adune toti sa ia o decizie in legatura cu ceea ce se intamplase.
-Propun sa nu povestim nimanui ceea ce s-a intamplat. Ne vor crede nebuni.
-Eu vreau sa renunt la acest copil. Nu cred ca am alta solutie. Stiu ca e copilul meu dar nu mi-l doresc.....
-O sa te sustinem indiferent de decizia ta. Eu stiu un cabinet bun, unde iti garanteaza profesionalism si discretie. O sa vin cu tine daca vrei.
-Multumesc. Poti sa faci o programare pentru maine?
-Ok nici o problema. Sun acum.
Dupa ce aceste detalii au fost puse la punct s-au hotarat sa nu mai vorbeasca despre acest subiect si sa il uite, sa il considere un vis urat. Dar ceea ce s-a intamplat a doua zi avea sa le demonstreze contrariul. Dupa ce a ajuns la cabinet Corina a inceput sa se simta rau. Au internat-o de urgenta sa ii urmareasca starea si sa descopere cauza starii ei. Si a primit o vizita neasteptata: Vladimir. El comunica telepatic cu copilul lui, din cauza asta se simtise Corina rau. Presimtind pericolul copilul il avertizase pe Vladimir, care sosise sa il salveze.

Trebuie sa vad cum continui de aici.
__________________
I'M JUST A KITTY
sunshine_claus is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2008, 04:04 PM   #38
gianni
Member
 
gianni's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
gianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these parts
Default

" Imi placea sa le urmaresc privirea, sa le simt zbaterea inimii, tremuratul corpului, sa traiesc alaturi de ei toate aceste clipe unice. Clipe unice pe care doar eu le ofeream. Eu, acest Dumnezeu al ultimelor lor clipe. Eu aveam puterea de a le lua viata. Sau de a le permite sa continue efemera lor existenta. Oare cati am trimis catre zari mai bune? Oare cati am eliberat de povara vietii? Eu sunt Eliberatorul! Eu sunt cel ce le-a dat o noua viata! Eu...eu nu sunt nebun! Nu, nu, nu! Nu sunt nebun! Asta imi spun ei mie! Nebunule! Esti un nebun!
Nu... voi sunteti nebunii! Voi, cei care treceti zilnic pe langa mine si va uitati ciudat la mine!Voi, cei care treceti prin viata si nu stiti de ce! Habar n-aveti de ce sunteti si de existati! M-AM SATURAT DE VOI!"
Gandurile imi zboara prin minte. Ma simt slabit. Obosit. Pierdut. Pierdut in lumea uitata a unui hotel prafuit si uitat de lume. Ca o umbra. Da, sunt ca o umbra pe un perete, mereu pe fuga, mereu dornica sa scape de stapanul ei. Mereu in cautarea eliberarii.
Ecranul palpaie usor. Litera cu litera cuvintele se aduna in propozitii, in fraze, in idei, in argumente, in sentinte. Oare cine este urmatorul?..."
__________________



gianni is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2009, 03:56 PM   #39
sunshine_claus
Member
 
sunshine_claus's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Bucuresti
sunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant future
Default

Hai sa continui povestea...... cu toate ca poate nici nu va amintiti despre ce e vorba, dar timpul nu a fost chiar cel mai bun prieten al meu. Si am fost si in pana de idei terifiante.....


Dar aici Vladimir nu mai avea nici o putere. Iesit din lumea lui, era neputincios. In incercarea lui de a o rapi pe Corina, a intampinat rezistenta garzilor spitalului. Un gardian reuseste sa il raneasca destul de grav. Vladimir isi aduna ultimele puteri si se apropie de Corina. Aceasta este atat de impresionata de suferinta lui Vladimir, incat il ia in brate. Dar ea nu stia ca in apropierea copilului Vladimir isi recapata din puteri, si vrea sa o rapeasca. In acel moment, copilul are de facut o alegere: viata mamei si implicit a lui, sau a lui Vladimir. Prin puterea pe care o mostenise de la Vladimir, copilul il stoarce de forta. Paradoxal, Vladimir moare ucis de propriul copil. In urma efortului depus, Corina sufera un avort spontan, care duce atat la moartea copilului cat si a ei.

The end ca prea o lungisem.
__________________
I'M JUST A KITTY
sunshine_claus is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2009, 05:46 PM   #40
gianni
Member
 
gianni's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
gianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these parts
Default

Claudia, iti multumesc pentru incredere si ca o recompensa, imi voi continua povestea.
Cred ca si tu mai poti spune ceva, asa ca nu are rost sa te opresti aici...

"...Urmatorul?
Dar cine-a fost primul?...
Frunzele toamnei se impleteceau in jocul vantului tacut. Pasii mei rataceau fara nicio tinta pe aleile dezordonate ale parcului. Vant tacut si rece. Ploaia cadea incet, ca dintr-o orga cereasca, dezacordata si senila. Chipul ei imi sufocase mintea. La fiecare gand, inima imi batea mai tare, din ce in ce mai tare...Imi venea sa-mi scot inima din piept...Nenorocito, din cauza ta, numai din cauza ta! Te-ai indragostit, cretino! Fara macar sa ma intrebi! Eu, eu, tocmai eu!
Iar tu, tu, fiinta josnica ce te-ai strecurat in inima mea...ti-am dat eu voie sa intri in inima si-n mintea mea? Ti-ai aruncat privirea ta adanca peste chipul meu si ai ramas o clipa mirata...si intrebatoare! Ce ti-as mai turti mutrisoara ta adorabila; ti-as taia parul tau negru ca abanosul si m-as sugruma cu el!Ah, cat mi-as dori sa te pot uri atat cat de iubesc!
Din clipa aceea, mi-am pierdut mintile...si noptile si somnul si...totul! Ti-am urmarit privirea si te-am urmat! Mersul tau lin m-a purtat printre strazile batranei urbe, prin parcuri, printre amintiri... Intr-un final ti-am prins mana, iar tu...tu n-ai schitat nicio miscare, te-ai cufundat in curbura pieptului meu si ai suspinat adanc...Mai tarziu mi-ai spus ca atunci ai fi vrut sa-mi atingi inima, sa-mi posezi sufletul.
Ti-am ridicat mana pana in dreptul buzelor mele si ti-am atins usor degetele fine, mirosinde a lavanda si ti-am sarutat varful fiecarui deget...primul nostru sarut! In jurul nostru pierise totul...era noapte si vantul sufla povesti de amor crengilor copacilor...batranul turn parasit isi tinea semeata cocoasa in lupta cu Timpul...
Buzele tale au rostit usor numele tau..cat de diafan era...si cat de voluptoase erau buzele tale pe care le-am gustat apoi de-un infinit de ori...
- Amara, numele meu este Amara, mi-ai soptit, privindu-ma in adancul ochilor.
- Amara? Ce nume ciudat! Oare trandafirii pot fi "amari"?
Mi-ai suras usor, iar eu m-am trezit facandu-ti declaratii de dragoste...Eu, tocmai eu...
-Da, ba, tu...tu, ba, "fatalule"! Hai mai repede, bai baiat frumos si plin de lovele! Loveste-ne si pe noi cu ce-ai prin portofel! Ca ne e foame, ba!
Amara a incremenit, cu mana la buzele mele...I-am simtit crispare si frica...
Incet i-am parasit mana si m-am intors, protejand-o.
La cativa metri de noi, in noapte, trei matahale grohaiau strambandu-se...erau mai negri decat noaptea si cu hainele curgand de pe ei.
- Ce e ba? N-ai vazut gagii, noaptea prin parc? Tu n-ai auzit ce-am spus? Sau ai nevoie de un stimulent?
Am inceput sa zambesc...Amara, in spatele meu isi inclestase degetele in umerii mei...
-Hei, domnilor, nu cred ca trebuie sa vorbiti asa in prezenta unei doamne?
-Cine ba, pasarica asta?, imi raspunse unul dintre ei. Si incepura cu totii sa rada.
-Daca aveti chef de scandal, cred ca ati nimerit gresit.
-Hai ba, lasa garagara si scoate malaiul ca ne grabim! Si isi scoasera cutitele de prin zdrente.
Am zambit din nou, in timp ce inima incepu sa-mi bata cu putere. Simteam in mine crescand o furie incontrolabila. Am indepartat-o usor pe Amara si m-am indreptat catre cei trei, cu pumnii stransi. Vedeam cum zambetul le pierea cu fiecare pas pe care-l faceam.Primul pumn i-a zdrobit fata celui mai apropiat, iar sangele ce-a izbugnit din fata lui tumefiata a descatusat furia din mine. Pumn dupa pumn, pana cand n-a mai ramas nimic din fata lui. Ceilalti doi n-au apucat sa schiteze nicio miscare...priveau si nu mai intelegeau nimic...Nici eu nu mai intelegem nimic.Niciodata nu fusesem atat de furios, atat de inversunat impotriva unui alt om. Sagele sarea din capul lui, stropindu-ma, racorindu-ma, alinandu-ma. Simteam cum imi curge pe haina, cum se scurge catre pamantul avid ce-l inghitea imediat, tranzitandu-ma. Intr-un final, carpa din mainele mele n-a mai miscat. Iar eu m-am oprit, lasandu-l sa lunece la pamant.
Mi-am intors privirea catre Amara...erai atat de speriata, atat de frumoasa...tu, un inger...eu, un demon........
__________________




Last edited by gianni; 25-02-2009 at 05:49 PM.
gianni is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:44 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL