INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Discutii generale > Pe langa

Reply
 
Thread Tools
Old 28-10-2010, 01:02 AM   #301
stefan
Guest
 
Default

Oricine ar fi la putere nu se va schimba nimic pentru ca Romania nu produce nimic. Deja avem o gaura imensa in buget cu toata ca in fiecare an platim din ce in ce mai multe taxe si impozie pentru niste servicii de care nu avem parte. In conditiile in care singurele fabrici care mai produc cate ceva sunt cu capital strain, petrolul nostru e vandut de mult timp, reteaua de energie electrica a fost vanduta unor companii straine si guvernul are impresia ca putem trai din impozarea veniturilor din piete chiar e imposibil sa se schimbe ceva.

Cat de greu e sa produci o hota de exemplu? Iei o bucata de tabla, o indoi, dai niste gauri, faci o matrita pentru partea de plastic, faci rost de un motor produs prin Romania, de 2 comutatoare, un bec si niste cabluri electrice. Daca a avut cineva curiozitatea sa desfaca 2 modele diferite probabil a observat ca poti sa iei motorul de la o hota produsa in China anul trecut si sa il pui la una produsa in Romania prin anii 90 la o intreprindere care acum nu mai exista. Dar noi preferam sa le importam din China. Nu e vorba doar de hote, nu zic ca produce iar ca pe vremea lui Ceausescu absolut tot dar am puta produce macar subansamble pentru export. Surse pentru PC-uri, pompe de benzina, bujii, motoare electrice. Cu niste utilaje cat de cat performante poti produce lucruri de calitate medie spre buna si le poti vinde cu succes. Nu-ti cere nimeni perfectiune, intr-o politica bazata pe consum nici nu e indicat sa produci un frigider care sa te tina 20 de ani. Dar noi ori producem porcarii utilizand utilaje invechite ori nu producem nimic. In vest durata de viata a unei masini e considerata 5 ani, cam atat sunt garantate si airbagurile din masina (dupa 5 ani s-ar putea sa sara in caz de accident, s-ar putea sa nu sara). Ar putea produce si Romania airbaguri garantate pentru 5 ani.

Agricultura este la pamant pentru ca dupa CAP-uri ne-am intors la munca individuala a pamantului cu tehnologia folosita in Anglia acum 150 de ani. Cu pluguri trase de cai si terenuri cultivate unul cu porumb, unul cu grau si unul cu lucerna nu are nimeni de castigat si e pacat pentru ca potential avem. Si candva chiar stateam foarte bine la capitolul asta.

Deci industrie nu avem, agricultura e un fel de hobby pentru unii si un mod de a-si asigura conditii minime de trai pentru altii si noi platim zeci de taxe si impozite. Dar din ce le platim?

Sa luam cazul unei masini. Daca nu vrei sa-ti cumperi mandria nationala si vrei o masina produsa dupa 2000 cu cateva airbaguri, cu frane bune, ABS, ESP si o tabla care nu se indoaie cand te sprijini de ea atunci te duci in vest si iti cumperi. Ajungi cu ea in tara, dai 100 euro la RAR, cateva sute de euro taxa de poluare, taxa pentru certificat, taxa de poluare si la primarie (exista si acolo pe langa cea de la finante), taxa de numere, un RCA care e desul de scump tinand cont ca trebuie sa dai in judecata compania de asigurari ca sa te despagubeasca, mai cumperi si o rovinieta daca vrei sa mergi pe un drum "european", apoi te duci sa-i faci plinul si in benzina mai platesti o data taxa de poluare si de drum, a doua zi ti-o gasesti atinsa in parcare si te duci cu ea la service unde platesti un tva de 24% si dupa un an schimbi toate bucsele si amortizoarele, eventual si 2 cauciucuri taiate cand traversai linia de tramvai si te intrebi pentru ce. De ce platim o taxa de poluare de 3 ori cand aceasta nu curata aerul pe care il respiram? Nu ar fi logic ca atunci cand aduci o masina la mana a doua in tara sa te oblige statul ca in 3 luni sa faci conversia la standardul EURO 4? Ca nu trebuie sa-i schimbi decat catalizatorul. Mi-ar conveni sa dau 1000 de euro pe un catalizator si eventual o adaptare intr-un service specializat decat sa dau 900 de euro pentru niste copaci care nu se planteaza (ca nu inteleg cum elimina poluarea taxa asta). Doar ca RAR-ul refuza sa omologheze noul catalizator si se bazeaza doar pe caracteristicile celui montai din fabrica. Mai nou masinile vor fi impozitate in functie de vechime si norma de poluare, nu doar in functie de capacitate. Mai nou se vrea impozitarea veniturilor celor care vand masini. Stiu ca sunt multi care sunt de acord cu asa ceva dar putini au facut asa ceva. Sa zicem ca te duci in Olanda, iei o Bora la 3500, te mai costa 500 euro drumul pana in tara, numerele, vinietele, mancarea... Mai vopsesti in spoiler, mai schimbi 2 bucse si ai mai dat 100 euro. Deci masina te-a costat 4100 si o vinzi cu 4400 rezultand un profit de 400 euro. Cheltuielile astea nu ti le recunoaste nimeni si impozitul se aplica la 900 euro in loc de 300, deci mai platesti 144 de euro si ramai cu 156 in loc sa platesti 48 de euro si sa ramai cu 252. Iti mai vine sa-ti mai declari venitul cand statul ti-a luat 96 euro din buzunar si va castiga cateva mii de euro de pe urma masinii tale? Am dat acest exemplu pentru ca in ultimele 6 luni am fost si eu "implicat" in afaceri de genul asta si rasplatit cu pizza, bere si o excursie gratuita in Amsterdam. Astept sa platesc impozit la berea primita.

Exemple ar mai fi, in Iasi platesti si caldura generata de tevile de apa calda dar la Electrica Serv Iasi oamenii stau in curte si joaca table pentru ca Electrica Bucuresti a subcontractat lucrarile unor firme care au sponsorizat in campanie actuali parlamentari, etc.

Pana acum toti care au fost la putere au distrus tot ce mergea si acum o tara intreaga traieste din impozitele aplicate de 3 ori unei legaturi de patrunjel. Si Basescu, Boc, Geoana, Ponta McRae si restul nu realizeaza asta, vorbesc numai de reduceri ale veniturilor si imprumuturi. Poate ca democratia nu este o solutie pentru noi, poate avem nevoie de altceva deoarece cu actualul sistem politic bazat pe masuri luate cu pixul si stampila aceasta criza economica va deveni normalitate pentru noi.
  Reply With Quote
Old 28-10-2010, 10:29 AM   #302
gianni
Member
 
gianni's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
gianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these parts
Default

Stefane ai perfecta dreptate!
Ne-am invatat sa gandeasca altii pentru noi; suntem o natiune care are doar asteptari, nu si initiative...indiferent de "culoarea" celor care ne conduc, noua o sa ne fie greu... din ce in ce mai multe firme isi suspenda activitatea, nu-si mai declara veniturile, angajatii sunt incadrati in munca pe salariul minim pe economie si primesc banii la negru...
Platim taxe si impozite care sunt folosite pentru acoperirea unor "gauri" realizate de "baietii destepti"...statul asta roman este un stat fomist...traim din imprumuturi si ne indatoram pe zi ce trece...dintr-o tara care era libera de datorii am devenit una inglodata...
__________________



gianni is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2011, 01:44 PM   #303
gianni
Member
 
gianni's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
gianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these parts
Default

Se pare ca incepem sa ne revenim la viata...doar mai este putin si incepe lupta electorala...mai cu primaria, mai cu una-alta...
Boc a rezistat...Basescu a rezistat...Udrea a rezistat...
Noi cat mai rezistam?
__________________



gianni is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2011, 06:16 PM   #304
Razor
Member
 
Razor's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Zalau
Razor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond repute
Default

Cred ca deja s-a saturat toata lumea de ei, am vazut cu totii ca nu mai avem ce sa facem, cu proteste nu rezolvam nimic, asa ca trebuia sa ne inarmam cu rabdare pana la urmatoarele alegeri. Nu zic ca va fi mai bine, dar mi-e greu sa-mi imaginez cum ar putea fi mai rau decat cu actualul guvern de incapabili. La urma urmei toti au interesele lor, toti fac promisiuni false, depinde insa fiecare cata rusine are ( cat de putina ) . Asadar trebuie sa mai rezistam, pentru ca nu avem de ales.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Razor is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2011, 06:33 PM   #305
io0
Banned
 
Join Date: Aug 2010
Location: Arad
io0 is a name known to allio0 is a name known to allio0 is a name known to allio0 is a name known to allio0 is a name known to allio0 is a name known to all
Default

Stefan ai dreptate : "industrie nu avem,agricultura = hobby" ..

Stiti , exact cu cateva zile in urma am discutat la scoala despre politica ,cu o profesoara si bineinteles cu,colegii . Zicea profesoara : politica e mult mai grea decat ni se pare de afara .

Tind sa o cred si pe ea,dar tot nu pot sa inteleg de ce se privatizeaza toate fabricile,toate fermele de stat ? De ce se vand ?

Noi importam ca prostii si dam bani grei pe o gramada de produse,in loc sa le fabricam la noi in tara ca mai apoi sa exportam noi si sa scoatem bani .

Asta este nelamurirea mea....
io0 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2011, 11:33 AM   #306
gianni
Member
 
gianni's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
gianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these parts
Default

Asta pentru ca am devenit piata de desfacere pentru ceilalti...politica este o chestiune simpla pe care o complica politicienii...
__________________



gianni is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:49 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL