INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Fifa Manager > Fifa Manager 09
Register FAQ Community Calendar

Reply
 
Thread Tools
Old 10-01-2009, 10:40 AM   #1
iulian_brutus
Member
 
iulian_brutus's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Location: Dragalina Megapolis
iulian_brutus is an unknown quantity at this point
Post Despre echipele create

propun sa spunem aici tot ce avem pe suflet despre echipele infiintate(CaC).
O sa incep eu :
De cateva ori mi-am infiintat echipa in Romania Liga a 2-a. De fiecare data echipa avea un level general in jurul a 55-60(suficient sa promovez in prima liga. Problema este alta . Banii. De fiecare data am avut un buget de maxim 1.9 mil euro cu sponsor cu tot.Ceea ce imi era insuficient pentru tot anul. La sfarsitul anului aveam 2 sau chiar 3 mil. euro in minus asta fara sa majorez salarii , sa cumpar noi jucatori sau sa-mi extind constructiile clubului (club facilities) . Am incercat in multe feluri sa imi redresez bugetul , niciuna nu a mers. Odata am primit chiar o sponsorizare de -90si ceva de mil de euro (de parca nu imi ajungeau cele 2-3 pe care le aveam in minus). Daca stie cineva cum ma pot incadra in buget sau vrea sa povesteasca despre cluburi infiintate nu numai in Romania ,. ci oriunde este binevenit aici .
__________________
RESPECT

Last edited by iulian_brutus; 10-01-2009 at 10:51 AM.
iulian_brutus is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2009, 12:44 AM   #2
masli
Member
 
masli's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Madrid
masli is on a distinguished road
Thumbs up

Quote:
Originally Posted by iulian_brutus View Post
propun sa spunem aici tot ce avem pe suflet despre echipele infiintate(CaC).
O sa incep eu :
De cateva ori mi-am infiintat echipa in Romania Liga a 2-a. De fiecare data echipa avea un level general in jurul a 55-60(suficient sa promovez in prima liga. Problema este alta . Banii. De fiecare data am avut un buget de maxim 1.9 mil euro cu sponsor cu tot.Ceea ce imi era insuficient pentru tot anul. La sfarsitul anului aveam 2 sau chiar 3 mil. euro in minus asta fara sa majorez salarii , sa cumpar noi jucatori sau sa-mi extind constructiile clubului (club facilities) . Am incercat in multe feluri sa imi redresez bugetul , niciuna nu a mers. Odata am primit chiar o sponsorizare de -90si ceva de mil de euro (de parca nu imi ajungeau cele 2-3 pe care le aveam in minus). Daca stie cineva cum ma pot incadra in buget sau vrea sa povesteasca despre cluburi infiintate nu numai in Romania ,. ci oriunde este binevenit aici .
Eu mi-am infiintat un club in Anglia, am jucat in Regional South am promovat, iar din Regional am promovat in Coca-Cola Two cu aceiasi jucatori din Reg.South. Cam atat, sper sa ma descurc prin CC2 Am inceput cu buget de 1.2 mil si acum am buget de 2 mil, fara sa construiesc nimic. Am luat jucatorii care am crezut eu ca o sa faca ceva parale dupa 2-3 sezoane, normal ca nu i-am ales bine, dar am mers cu ei de la inceput. Poate am noroc cu un junior de 7 stele (3+1/2) dar mic ca nivel dar are 17 ani si 5 ani contract, o sa incerc sa-l fac mare ca apoi sa-l vand.

La 2008 am infiintat o echipa, cu care am ajuns pana in Coca-Cola Championship unde aproape ca am dat faliment, am vandut aproape toti jucatorii buni si am retrogradat pana in Coca-Cola 2 .. acolo am terminat jocul ca au aparut zvonuri cu 09

Iti spun, din experienta, ca nu poti supravietui decat cu jucatori de perspectiva in Div. A. Incearca de la inceput sa investesti in jucatori de viitor cu salariul mic pe 5 ani de contract. Mai poti sta cateva sezoane in B pana iti faci o echipa bunicica, ii vinzi pe toti si faci rost de bani pentru jucatori de viitor.
Eu acum, joc la actiuni banii clubului, unde castig in jur de 50k la 2-3 saptamani sau chiar pierd, dar f. rar se intampla asta.

Cand iti mai infiintezi o echipa in B, vinde jucatorii cu salarii mari (chiar si gratis) sau sa ii imprumuti fara sa platesti salariul si incearca sa-ti aduci tineret pe 5 ani. Ai grija sa te uiti si la bonusuri, eu am un jucator cu salariul de 1000 dar cu bonus pe gol de 1500 mi-a dar 48 de goluri sezonul asta, am strans din dinti si merg mai departe cu el, ca in CC2 nu e ca in regionale, he he, poate da mai putine goluri. Chiar spre final de sezon,mi-am dat seama ca si fundasii au prime pe meci fara gol primit (destul de mari, avand in echipa 4 fundasi, 1 portar si 1DM) iar cand aveam 3-0 prin minutul 75-80 scoteam fundasii la atac si atacantii fundasi, portarul il bagam mijlocas .. pana luam gol (daca luam) .. apoi reveneam la pozitia initiala, asta ca sa nu dau prime, Copos zgarcit mic ce sunt
Ahh... scuza-mi pleonasmul Copos zgarcit he he

Last edited by masli; 13-01-2009 at 12:56 AM.
masli is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2009, 09:32 AM   #3
iulian_brutus
Member
 
iulian_brutus's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Location: Dragalina Megapolis
iulian_brutus is an unknown quantity at this point
Default

exact asa am facut si eu. am vandut toti jucatorii buni(de onicei imi genera un RB de level 62-65 care era cel mai bun din echipa . il vindeam pe acesta si pe urmatorii 2-3 ca level. faceam bani ca sa ajung cu maxim 2-300 de mii de euro in minus sau pe plus cu 100-200 de mii euro cand imi donam si banii stransi . promovam cei mai buni 2-3 jucatori de la juniori si rezerve si era ok. plus ca am observat ca jucatorii promovati de la yourth joaca extrem de bine si in consecinta si levelul creste ametitor(ex : un atacant cu level 50 de la yourth care era titular si care a marcat cam 20 de goluri in 30 de meciuri la sfarsitul sezonului avea level si peste 60, asta la un talent de minim 3 stele. Ceea ce se intampla sezonul urmator este destul de urat . Daca termin primul sezon chiar pe plus in urmatorul sezon nu primesc decat banii din sezonul anterior+banii de la sponsor+banii de la federatie pentru locul din campionat(care sunt foarte putini) si nu reusesc orice as face sa termin sezonul pe + cum se zice .
Merci de pont cu jucatul banilor clubului la actiuni . E o idee buna la care nu m-am gandit dar cred ca nu este f profitabila , dar in cazul nostru(de Copos-i) orice cent conteaza .
Sincer nu credeam ca mai are cineva rabdarea si ambitia sa infiinteze o echipa din start si sa o creasca "mare". Toata stima mea MASLI .
La echipa pe care o infintez ii dau la nr de locuitori de pana in 50000 si odata cand am promovat in prima liga , mi-a aratat un filmulet foarte misto cum ca o echipa dintr-un oras mic a venit pentru a le tine piept granzilor din prima liga . si chiar asa s-a intamplat. Aproape ca am castigat campionatul , in final am terminat pe 3 . la 4-5 pct de lider dar apoi am abandonat cariera din cauza datoriilor
P.S. Sper sa nu va plictiseasca postul meu
__________________
RESPECT
iulian_brutus is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2009, 12:02 PM   #4
masli
Member
 
masli's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Madrid
masli is on a distinguished road
Default

Quote:
Originally Posted by iulian_brutus View Post
exact asa am facut si eu. am vandut toti jucatorii buni(de onicei imi genera un RB de level 62-65 care era cel mai bun din echipa . il vindeam pe acesta si pe urmatorii 2-3 ca level. faceam bani ca sa ajung cu maxim 2-300 de mii de euro in minus sau pe plus cu 100-200 de mii euro cand imi donam si banii stransi . promovam cei mai buni 2-3 jucatori de la juniori si rezerve si era ok. plus ca am observat ca jucatorii promovati de la yourth joaca extrem de bine si in consecinta si levelul creste ametitor(ex : un atacant cu level 50 de la yourth care era titular si care a marcat cam 20 de goluri in 30 de meciuri la sfarsitul sezonului avea level si peste 60, asta la un talent de minim 3 stele. Ceea ce se intampla sezonul urmator este destul de urat . Daca termin primul sezon chiar pe plus in urmatorul sezon nu primesc decat banii din sezonul anterior+banii de la sponsor+banii de la federatie pentru locul din campionat(care sunt foarte putini) si nu reusesc orice as face sa termin sezonul pe + cum se zice .
Merci de pont cu jucatul banilor clubului la actiuni . E o idee buna la care nu m-am gandit dar cred ca nu este f profitabila , dar in cazul nostru(de Copos-i) orice cent conteaza .
Sincer nu credeam ca mai are cineva rabdarea si ambitia sa infiinteze o echipa din start si sa o creasca "mare". Toata stima mea MASLI .
La echipa pe care o infintez ii dau la nr de locuitori de pana in 50000 si odata cand am promovat in prima liga , mi-a aratat un filmulet foarte misto cum ca o echipa dintr-un oras mic a venit pentru a le tine piept granzilor din prima liga . si chiar asa s-a intamplat. Aproape ca am castigat campionatul , in final am terminat pe 3 . la 4-5 pct de lider dar apoi am abandonat cariera din cauza datoriilor
P.S. Sper sa nu va plictiseasca postul meu
Hmm .. am creat si eu o echipa in Liga a II-a, este enorm de greu. Mi-am vandut toti jucatorii cu salarii mari si am luat de la rezerve si tineret cu contracte pe 5 ani. Am un fundas cu 950Euro salariul si la Clean Shet Bonus: 4500Eusi nu ma lasa sa-l dau (probabil in iarna o sa-l dau gratis, ca nu o sa-l joc deloc) cam mult totusi
Incerc sa joc, sa vad cum ma descurc. Sunt sigur ca primul sezon nu o sa promovez, sper ca al 2-lea sa fie mai bun.

Uitasem, am pus si campoinatul englezesc in simulare pentru ca imi pot lua jucatori buni si ieftini cu salarii mici din regionale

Last edited by masli; 13-01-2009 at 12:04 PM.
masli is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2009, 08:23 AM   #5
iulian_brutus
Member
 
iulian_brutus's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Location: Dragalina Megapolis
iulian_brutus is an unknown quantity at this point
Default

nu am pus regional liga din anglia pt ca nu vreau ca peste cativa ani sa beau o cafea si sa fumez o tigara pana imi simuleaza o zi. de obicei pun din Anglia , Italia , Spania , Italia , Franta si Germania primele ligi sau maxim si a 2-a .Dar oricum eu sunt fan jucatori romani . Dar mai am o idee. Cred ca nu o sa vand nimic in primul an chiar daca termin pe minus primul sezon numai sa promovez si in cel de-al doilea imprumut jucatori care stiu ca se fac fff buni cu clauza de cumparare . Spre exemplu ma gandesc sa-l imprumut pe Balotelli de la Inter Res cu max 1-2mil euro si clauza de max 10-11mil euro si spre sfarsitul sezonului sa-l cumpar . Oricum el va face peste 25 de mil . In urmatorul sezon il vand(sez 3). Si numai de la el voi scoate profit de min 10 mil. Plus inca vreo 2-3 jucatori asemanatori....viitorul suna bine. Plus ca acesti jucatori ma vor ajuta enorm in campionat si cupa .
Dar nu exista nici un program pentru ca sa intri din start in joc cu o anumita suma de bani??Ca din cate stiu eu erau pe la FM 06-07. Pentru ca nu cred ca un patron de club are o avere de 1-2 mil de euro....
__________________
RESPECT
iulian_brutus is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2009, 10:54 AM   #6
alecs
Member
 
alecs's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Location: Timisoara
alecs is an unknown quantity at this point
Default

si mie imi place sa infiintez echipe. Dar cu unele ma chinui cu banii, si la altele bag cheat-ul de bani . Ultima isprava este in Austria. Am ajuns in prima liga cam in 8 sezoane cu jucatori sub 23 ani .
__________________
AMD Athlon II X4 640 Quad Core, 3000MHz ||Asus M4A77T || Gainward GTX460 768MB GDDR5 || 4GB 1600MHz DDR3

"If the brain were simple enough for us to understand it, we would be too simple to be able to do so."

(Ken Hill)
alecs is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2009, 05:16 PM   #7
iulian_brutus
Member
 
iulian_brutus's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Location: Dragalina Megapolis
iulian_brutus is an unknown quantity at this point
Default

Quote:
Originally Posted by alecs View Post
si mie imi place sa infiintez echipe. Dar cu unele ma chinui cu banii, si la altele bag cheat-ul de bani . Ultima isprava este in Austria. Am ajuns in prima liga cam in 8 sezoane cu jucatori sub 23 ani .
alecs unde ai gasit tu cheaturi de bani??ca am auzit pentru fm 07-08 dar nu pt 09. si nici nu stiu unde sa le caut pe celelalte pentru ca nu am jucat cu ele. in versiunile anterioare nu stiu cum se facea dar ma descurcam de minune cu banii, dar acum nici o sansa
__________________
RESPECT
iulian_brutus is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2009, 10:09 PM   #8
papimig
Member
 
papimig's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Constanta
papimig is on a distinguished road
Default

Quote:
Originally Posted by iulian_brutus View Post
alecs unde ai gasit tu cheaturi de bani??ca am auzit pentru fm 07-08 dar nu pt 09. si nici nu stiu unde sa le caut pe celelalte pentru ca nu am jucat cu ele. in versiunile anterioare nu stiu cum se facea dar ma descurcam de minune cu banii, dar acum nici o sansa
dai search "car" in directorul unde ai instalat FM09, deschizi fisierul de tip text, si unde este pretul masinii tu treci o suma cu "-". adica daca vrei 2miliarde de euro inlocuiesti acolo "-20000000", salvezi intri in joc, te duci sa cumperi masina care ai modificat-o si iti va intra in cont suma cu "-". Dupa aceea dai Donate Money To Club si ai imbogatit clubul imediat, dar nu mai ai aceeasi satisfactie cand cumperi jucatori, construiesti etc. . Nu trebuie sa incepi un joc nou ca sa iti mearga.

ps nu am stiut sa iti zaic locatia exacta a fisierului ca nu am Laptopul la mine si nu am instalat FM
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
papimig is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2009, 11:34 AM   #9
iulian_brutus
Member
 
iulian_brutus's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Location: Dragalina Megapolis
iulian_brutus is an unknown quantity at this point
Default

Quote:
Originally Posted by papimig View Post
dai search "car" in directorul unde ai instalat FM09, deschizi fisierul de tip text, si unde este pretul masinii tu treci o suma cu "-". adica daca vrei 2miliarde de euro inlocuiesti acolo "-20000000", salvezi intri in joc, te duci sa cumperi masina care ai modificat-o si iti va intra in cont suma cu "-". Dupa aceea dai Donate Money To Club si ai imbogatit clubul imediat, dar nu mai ai aceeasi satisfactie cand cumperi jucatori, construiesti etc. . Nu trebuie sa incepi un joc nou ca sa iti mearga.

ps nu am stiut sa iti zaic locatia exacta a fisierului ca nu am Laptopul la mine si nu am instalat FM
da am gasit asta pe un alt forum si am facut . dar mi s-a intamplat odata ca in al 2-lea sezon sa imi i-a baniadica , cumparam masina cu -10 mil si o vindeam cu -9 mil. dar nu este asta o problema)
__________________
RESPECT
iulian_brutus is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2009, 05:56 PM   #10
papimig
Member
 
papimig's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Constanta
papimig is on a distinguished road
Default

Quote:
Originally Posted by iulian_brutus View Post
da am gasit asta pe un alt forum si am facut . dar mi s-a intamplat odata ca in al 2-lea sezon sa imi i-a baniadica , cumparam masina cu -10 mil si o vindeam cu -9 mil. dar nu este asta o problema)
pai nu o mai vinzi. o tii acolo
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
papimig is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:06 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL