INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Fifa Manager > Fifa Manager 10

Reply
 
Thread Tools
Old 29-09-2010, 07:48 PM   #41
masli
Member
 
masli's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Madrid
masli is on a distinguished road
Default Am gasit-o pe net

Este foarte tare tactica, am testat-o numai in FM09 si am avut rezultate bune.

Ce este mai jos este citat:
Quote:



Long Shots (ON)
Offside Trap (OFF)
Counter Attacks (OFF)

Then I use General Orders

ST - get a target man or penalty box player - attacking normal often normal mostly short mixed normal
CF - get runs channels or penalty box player - very offensive normal often normal mostly short mixed normal (make sure you tick runs channels, i also tick free role)
LW (could use a RW doesn't matter) winger or dribbler - very offensive normal often normal mostly short mixed always
AM (the one who is in the middle) playmaker - very offensive normal often risky mostly short mixed normal (if you gonna put risky - make sure he has very high passing, i also tick free role)
AM (the one who is on the right) playmaker - attacking normal sometimes normal mostly short mixed always
DM - playing style doesn't matter - defensive robust never normal mostly short never mixed rarely (i tick hold up)
LWB/RWB - attacking or defensive or ball winner - normal robust sometimes normal mostly short mixed normal
CD - ball winner or holding - defensive robust never normal mostly short never mixed rarely

make sure you tick - use general orders on each position.

then you just find players to fit positions, rather than finding positions to fit players.
link-ul >>> http://board.fm10.de/index.php?s=&sh...ndpost&p=94672

Last edited by Astristul; 30-09-2010 at 12:01 PM.
masli is offline   Reply With Quote
Old 17-10-2010, 01:54 PM   #42
masli
Member
 
masli's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Madrid
masli is on a distinguished road
Thumbs down Tactici

Nu pot sa editez mesajul anterior, asa ca scriu unul nou.
Am tot citit ca AI-ul "invata" tactica ta de joc. Astazi s-a intamplat ca AI-ul mi-a "invatat" tactica de joc dupa primul sezon. Sa va explic si cum.
Joc cu U.Craiova cu tactica scrisa mai sus, am jucat contra U.Urziceni si am scos un egal nesperat. Echipa a facut un joc foarte prost. Urmatorul meci am luat bataie de la P.Tg Jiu, cu aceiasi tactica cu acelasi meci foarte prost jucat. Urmatorul meci, un amical, cu o echipa din divizia inferioara (pentru moral ) am castigat cu 2-1, aceiasi tactica, acelasi meci infect. Dar imi aduc aminte ca citisem ca AI-ul iti invata tactica. Si am zis sa reiau meciurile cu Unirea, Tg.Jiu si amicalul. Aceiasi tactica aceleasi meciuri oribile, in schimb am luat bataie de la Urziceni si de la Tg.Jiu si am batut cu 7-0 echipa slab cotata. Am reluat de 2-3 ori meciurile si aproximativ acelasi lucru, am mai castigat ori cu Unirea ori cu Tg.Jiu jucate foarte prost, amicalul l-am castigat mereu.
Dupa toate astea am zis sa schimb tactica si sa reiau, surpriza!!!!, echipa mea a jucat exceptional .. AI-ul nu "invatase" inca tactica.
Acum sa explic cum a invatat AI-ul tactica:
- jucatorii mei nu mai intra la minge
- adversarii ii dribleaza foarte usor
- nu mai tin cont de tactica, fata de cum a fost la inceput
- pase (60%) la adversari
- singur cu portarul, sut de rugbist
- singur cu poarta goala (de 3 ori s-a intamplat, in mecurile anterioare) jucatorul meu a pasat
- obosesc in meci foarte usor, fata de sezonul trecut
- cei care driblau mai tot, acum sunt varza
- adversarii cu pase exceptionale, suturi bune
- portarul meu, parca plictisit, nu ii mai plac intrarile 1 la 1 si asteapta adversarul sa suteze
- si ce m-a frapat cel mai tare in amicalul cu echipa slaba, un jucator advers cu Acc 50, Spd 54, Fit 90, Res 50 cu mingea la picior fugea mai repede decat un jucator de al meu care il urmarea cu Acc 84, Spd 78, Fit 100, Res 74. M-am gandit ca poate moralul este scazut, dar cat sa cantareasca moralul intr-un meci?

Cam atat.

Last edited by masli; 17-10-2010 at 01:57 PM.
masli is offline   Reply With Quote
Old 17-10-2010, 04:27 PM   #43
Astristul
Moderator FIFAM
 
Astristul's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Ploieşti
Astristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to all
Default

Punctele pe care le-ai subliniat la final mai tin si de gameplay-ul pe care-l folosesti. Totusi, e corect ce ai spus. AI-ul jocului iti invata tactica dupa 1 sezon, asa ca cel mai bine e sa schimbi tactica dupa fiecare sezon. Unii schimba tactica in functie de adversar, deci pentru ei n-ar fi o problema asta, dar pentru cei care folosesc aceeasi tactica mult timp, e ideal s-o schimbe dupa 1 sezon.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Astristul is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:28 AM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL