INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Fifa Manager > Fifa Manager 11

Reply
 
Thread Tools
Old 30-08-2011, 01:45 PM   #11
masli
Member
 
masli's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Madrid
masli is on a distinguished road
Default

Este dificil de dat sfaturi pentru ca fiecare are stilul lui de joc. Va spun cum joc eu. In primul rand joc numai creand o echipa intr-o divizie inferioara apoi incet, incet urc sus. Cum fac asta?

1. De obicei cu echipa generata de joc in primul sezon pot promova fara probleme. In prima zi intru la tineret si iau tot ce are un nivel cat de cat bun pe 5 ani. Cei cu stelute multe ii iau pe 2 sezoane si fac contract cu ei la jumatatea primului sezon, contract pe 5 ani + 1 de prelungire. In primul sezon o sa joc o tactica sau doua, aceste tactici invartindu-se in jurul celui mai bun jucator din echipa, preferabil acest jucator sa fie mijlocas. Daca nu aveti mijlocas bun este momentul sa va bagati la joc, cel putin pentru un sezon. Nu cumpar nimic primul sezon, joc decat cu juniorii si ce mai ramane din echipa a mare, restul la rezerve. Nu-mi place sa vad in prima echipa 30+ de jucatori.

2. Cumpar in prima zi terenuri si "plantez" pe ele un stand chips, un hamburger, peco, etc.... daca priviti cu atentie in 2 sezoane deja o sa aveti profit de aprox. in total 30.000-50.000EUR pe luna. Eu zic ca merita asteptarea asta, numai cu banii primiti din chipsuri, hamburgeri si peco poti plati salariile primului 11 cand vei fi in divizia a 2-a.

3. Maresc stadionul. Pentru divizia a 7-a sau a 8-a din Anglia un stadion de 6.000-8.000 de locuri este perfect.

4. La market am sa cumpar cat ma lasa magazia si banii.
--------------------------------------------------------------------
Atat fac in primul sezon.

Sezonul 2 (daca am promovat) si restul.
5. Cumpar jucatorii buni care nu au promovat cu echipele lor. Cumperi tot ce iti trebuie. Hint: Poti usor converti un RW sau LW intr-un CF sau ST, deci este util orice jucator cu stele multe si valoare buna. Sezonul viitor la fel, cumperi jucatorii care nu au promovat si tot asa.

6. La sfarsitul sezonului o sa vezi ca nici nu ai nevoie sa vinzi jucatori pentru ca deja chipsurile si hamburgerii incep sa "functioneze" si o sa ai profit formidabil pentru diviziile inferioare.

7. Nu uita de stadion, in sezonul al 2-lea nu construiesti nimic. Nu este nevoie, dar daca ai stadionul full poti mari pretul biletelor.

8. Uitasem de pretul biletelor. Pretul biletului il pun pentru profit nu pentru umplerea stadionului. Nu pierzi foarte multi fani marind pretul si asa nu ai foarte multi la inceput. Ex. daca stadionul este de 6.000 locuri si biletul este de 4EUR pe tot stadionul si il ai full inseamna ca ai un profit pe meci de 24.000EUR, dar daca ai biletul 9EUR si iti vin pe stadion 3.000 spectatori ai profit de 27.000EUR Trebuie sa te lupti pentru fiecare euro la inceput de cariera.

9. Nu vind nimic ce este bun, decat daca mai are 1-2 ani de contract si salariul cerut pentru prelungirea contractului este prea mare pentru buget.

10. Decat sa vind un tanar cu stelute multe care nu are loc in echipa mare mai bine il imprumut la echipe mai mici chiar platind salariul 100% dar macar aici o sa joace si poate o sa si creasca.

11. Contractele personale sunt un venit pentru echipa, incercati sa refuzati toate contractele personale de 24 de luni si 36 luni, acceptati decat pe 12 luni, sunt mai profitabile.

12. La Team Sponsor la fel, cat mai scurta este perioada de contract cu atat mai bine pentru echipa, sezonul viitor vei primii oferte mai bune. Vei primii oferte bune numai daca vei fi promovat.

13. Incearca sa faci contractele fara bonusuri. Ex. bonus pentru gol. Nu are sens, pentru ca in diviziile inferioare atacantii o sa marce foarte multe goluri si daca te gandesti ca dai 300EUR pe gol si in toata echipa iti da 80-100 de goluri = 24.000-30.000 EUR bonus + si plus bonusul pentru "clean sheet" sunt 4 fundasi + 1 DM sau 2 DM + CM poate sa aiba + GK se duc foarte sus cheltuielile. Mai bine mai pui la contract in 100EUR si scoti bonusurile.

14. Jucatorii tineri sunt pentru viitor, nu cumpar jucatori tineri fara viitor. Mai buni sunt "batraneii" de 29-34 ani. Nu platesc mare lucru pe transfer. Iar contractul pe 2-3 ani maxim, pentru ca stiu ca voi promova si nu voi mai avea nevoie de el.

15. Staff-ul este important. Eu unul dupa ce mi-am facut cele de mai sus imi iau un Assistance, Scout si Youth.

16. Scout-ul il folosesc pentru descoperire de jucatori, nu pentru scout-ul urmatorului meci. Sa vad cu ce echipa joc, cam ce nivel are echipa si ce jucatori are echipa adversa, pot face si eu.

17. Cand ai promovat joaca repede 2-3 amicale cu echipe din aceiasi divizie, daca nu se poate cu echipe cu acelasi nivel de joc, pentru a vedea unde se afla valoarea echipei.

18. Youth Day o pun numai dupa ce fac cheful de promovare, am senzatia ca vin jucatori mai buni. Poate este doar o senzatie.

19. ... nu mai am idei ...
masli is offline   Reply With Quote
Old 30-08-2011, 10:13 PM   #12
skrtel
Member
 
Join Date: Feb 2011
skrtel is on a distinguished road
Default

Problema e ca NU vin jucatori la tabara de tineret care am facut-o..
skrtel is offline   Reply With Quote
Old 31-08-2011, 09:01 AM   #13
mr.dark04
Member
 
mr.dark04's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Iasi
mr.dark04 is on a distinguished road
Send a message via Yahoo to mr.dark04
Default

Quote:
Originally Posted by skrtel View Post
Problema e ca NU vin jucatori la tabara de tineret care am facut-o..
cat timp a trecut ? poate ca pur si simplu nu vin , si eu aveam o tabara unde aveam vreo 3 deci... :| asta e viata fati alta tabara
mr.dark04 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-2011, 05:37 PM   #14
masli
Member
 
masli's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Madrid
masli is on a distinguished road
Default

Interesant ca nu vin jucatori la tabara, mai ales ca probabilitatea sa vina un jucator este de 1/365. Depinde ce fel de jucatori accepti. Daca ai setat sa accepte numai jucatori de 8+ stele este normal sa nu primesti nimic. In cazul asta 1/365 se inmulteste cu probabilitatea sa gasesti un jucator bun si in final pentru un jucator de 8+ o sa ai probabilitate de 1/100000 si tot asa.

Mai stiu ca daca mai ai construite ceva in baza spotiva, cladiri upgradate si ceva cladiri pe langa, pomi, etc... creste probabilitatea sa vina jucatori la club, printre ei mai apare si unul mai rasarit. Si cred ca si nivelul antrenorului la juniori din echipa principala conteaza.

Oricum, trebuie sa ai noroc sa gasesti un jucator bun.

Sfat: trebuie sa accepti orice tip de jucator, chiar si de 0 stele cand ai ajuns la limita, dai afara din cei slabi. Pastrandu-i pana la limita ai sanse ca un jucator, oarecum slab la inceput, sa se dezvolte fabulos intr-un timp foarte scurt. Ce este nasol ca trebuie sa ii urmaresti, cel putin o data la doua luni.
masli is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2011, 09:55 AM   #15
skrtel
Member
 
Join Date: Feb 2011
skrtel is on a distinguished road
Default

Nu am pus limita, antrenorul e de 5 stele dar mai e si newcastle united in acelasi oras cu o tabara poate fi asta problema?
skrtel is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2011, 10:56 AM   #16
masli
Member
 
masli's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Madrid
masli is on a distinguished road
Default

Cu siguranta este o problema.
Dar nu trebuie sa te preocupi pentru ca in curand centrul lui Newcastle se va umple si atunci incep sa iti vina si tie jucatori. Ai rabdare. Dar daca nu mai vrei sa astepti, il vinzi si iti faci altul in alta tara.
masli is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2011, 06:36 PM   #17
skrtel
Member
 
Join Date: Feb 2011
skrtel is on a distinguished road
Default

Asta am facut acuma
skrtel is offline   Reply With Quote
Old 26-09-2011, 11:58 PM   #18
Astristul
Moderator FIFAM
 
Astristul's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Ploieşti
Astristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to all
Default

Quote:
Originally Posted by masli View Post
18. Youth Day o pun numai dupa ce fac cheful de promovare, am senzatia ca vin jucatori mai buni. Poate este doar o senzatie.
Nu este doar o senzatie! Chiar asa e!
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Astristul is offline   Reply With Quote
Old 03-07-2013, 09:29 PM   #19
CataSteaua
Member
 
Join Date: Feb 2008
CataSteaua is on a distinguished road
Default

eu am o problema cu transferurile. Nu reusesc sa vand niciun jucator. Bine, joc cu Man Utd. dar nu am preturi exagerate pe jucatori. La 30 de ani incerc sa ii vand si nu am nicio oferta pentru ei. La Contract negotiations e Normal deci n-ar trebui sa am o problema. o medie a cotei de piata este cam la 4-6 mil. de E. si la cei cu peste 30 de ani, cam 10-15 mil. E. ce pot sa fac?
CataSteaua is offline   Reply With Quote
Old 28-12-2013, 09:52 PM   #20
T4vY
Member
 
T4vY's Avatar
 
Join Date: Dec 2013
T4vY is on a distinguished road
Default

Cata incearca sa reinstalezi jocul
T4vY is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:30 AM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL