INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Fifa Manager > Fifa Manager 08
Register FAQ Community Calendar

Reply
 
Thread Tools
Old 10-10-2008, 12:11 PM   #151
rabesandratana
Banned
 
Join Date: Sep 2008
rabesandratana will become famous soon enough
Wink incerc

Va promit ca incerc sa vb cu fratele meu (Candrix pe acest forum) care se pricepe la patchuri ff bine si sper sa posteze ori el ori eu detalii luate din fisierele jocului pt a intelege si voi cum incearca sa ne pacaleasca cei de la EA. Oricum un lucru e clar: Fifa M 08 e de departe mai bun iar CPU triseaza mai putin decat anu trecut.

Anu trecut in FM 07 il puneam pe el sa scoata toate prostiile puse de cei de la EA si sa putem juca de la egal la egal cu CPU pt ca daca mai tineti si voi minte nu de putine ori se intampla ca in special in meciurile din deplasare sa luati gol numai dupa min 80 si asta pt ca in aceste fisiere este setat un mod in care din acel minut practic oponentii tai parca innnebunesc si nu contenesc cu pase, suturi spectaculoase pana ce egaleaza sau chiar te inving.

Tin minte din sezonu trecut un meci in care fratele meu conducea 3-0 pe Chelsea la pauza, 3-1 in min 70 si din min 80 a inceput dezastrul, 4-3 Chelsea cu niste goluri de iti venea sa stergi jocul de pa hard si sa numai auzi de el. Din acel moment am decis sa jucam doar cu patch-uri unele gasindu-se pe fmboard facute de programatori. Insa nici ele nu sunt excelente, tocmai pt ca unii programatori stiu cu "tastatura" dar mai putin le au cu fotbalul. Asa ca a facut fratele meu cateva versiuni de patchu-ri in care in sfarsit daca pierdeai cu Chelsea o faceai doar pt ca nu ai ales bine tactica sau doar pt ca a avut unu din jucatori o sclipire.

In FM 08 am descoperit insa ca numai e nevoie de patch daca folosesti setari very easy/easy, asa ca am renuntat la ideea creari unuia.

Sa vedem ce ne rezerva Fifa M 09 care va fi pe o alta structura si alt engine, al Fifa 08 dar care daca va amintit din modul BE A PRO pe modul world class, era imposibil sa nu primesti gol in ultimele minute, iar loviturile libere erau executate ca la carte de toti oponentii CPU.

Incercati sa faceti unrmatorul lucru: apasati line-up 2 sau 3 (unu care sa nu il aveti stabilit) astfel incat terenul sa fie gol, luati fiecare jucatori in parte si duceti-l cu mouse-ul pe teren si veti vedea ca atunci cand ii dati drumul toti se vor aseza automat pe stanga. Asa cum va spuneam si in postul anterior, asta e o dovada ca tot se bazeaza pe acel flanc si vorba reclamei "crema face diferenta" tot asa putem zice si in FM ca "flancul stang face diferenta".
Obisnuiesc sa il iau fundas dreapta pe M.Richards atunci cand am un bani, si il pun sa urce mult dar niciodata nu reuseste sa dea gol spre deosebire de fundasul stanga, in cazul meu Gareth Barry pe care l-am luat de la A. Villa, care a reusit un gol de senzatie plecand cu mingea la picior din defensiva si dribland tot a finalizat cu un sut in vinclu. Mereu e de preferat sa investesti mai mult in jucatorii de flanc stang decat cei din dreapta. Acu ca mai sunt si exceptii si prinde vreo extrema dreapta meciuri mari iar cel de pe stanga nu e f valoros si nu joaca f bine, asta e partea a doua. Dar daca sunt jucatori de valoare cum ar fi Ashley Young de la Villa care poate sa joaca si stanga si dreapa, veti vedea ca pe stanga e letal iar pe dreapta doar in unele meciuri joaca bine dar dispare din joc des.

Acu' sa va mai zic si de modul instant/text: Un jucator are setate mai multe posibilitati, ca de exemplu: in ziua de 22 oct: 1.se accidenteaza, 2.se antreneaza f bine 3.lipseste de la antrenament nemotivat , 4. in ziua meciului da gol, 5. daca e titular da gol, daca intra la pauza nu , etc. Astfel Pc-ul alege Random unul dintre evenimente pt fiecare jucator in parte din cei 11 + rezerve. Daca jucatorul are setat sa dea 30 goluri pe sezon , atunci e clar ca fiind asezat pe pozitia lui pt a juca cu LVL cel mai bun si nefiind sacait de accidentari, el va inscrie foarte des, va creste mult la pret si la LVL si normal ca vor aparea asa zisii antrenori magnifici cum am vazut aici pe forum care vor zice " dom'le am castigat cu Steaua Liga Campionilor si 100 de campionate, iar jucatorii mei au numai 99 la toate skill-urile, nespecificand la ce mod joaca, dupa care vom citi noi cei care jucam la 3D si ne vom mira cum fac astia de sunt asa buni si castiga tot pe banda iar tu te chinui cu Manchester sa treci de optimi in CL dupa niste meciuri f grele, presarate de multe emotii intense cu AC Milan sa spunem, cu pase excelente ale lui Seedorf care iti destabilizeaza apararea pe care tu te-ai chinuit sa o organizezi f bine , cu suturi tun marca KAKA (cacaofonie cu intentie) sau cu paradele lui Dida. Daca vei reusi sa treci de ei vei exulta si vei fi nevoit sa bei o cola rece pt ati reveni putin dupa acel tur-retur care te-a epuizat psihic si fizic. Vei simti pt cateva momente ca esti antrenor si ca ai realizat ceva. In schimb daca apesi Instant, stai linisit fara emotii, ca la jocurile de ruleta, cum o vrea norocu, ce pica la zar, ca o fi 1-1, ca bati, ca pierzi, nu simti niciun sentiment special, singuru lucru fiind doar disperarea de ajunge in finala de a te lauda cu un trofeu fara macar sa iti vezi echipa dupa care sa urmeze inevitabilul "unninstal" si exclamatia: "gata am terminat si jocu asta, acu sa trec la altceva mai palpitant, poate un Counter!"

A nu se intelege ca am ceva cu cei care joaca la instant/text, insa e clar ca ei sunt genu de oameni pe care ii cunoastem cu totii, specificul celui care nu se uita la un meci la TV ci doar vine si te intreaba: "Si cat a fost scoru ieri?" Tu zici: 1-0 pt ei, dezamagit vizibil" iar el continua impasibil: "Aha, prosti tare ma, nu sunt in stare sa bata pe nimeni!" iar daca il mai intrebi dupa 30 min care a fost scorul el numai stie. Exact asa si aici, credeti ca unu care joaca la aceste moduri mai isi aminteste sezonu viitor ce rezultat a avut el in meciul cu Fulham din deplasare? Nici vorba! El stie doar ca a luat cupa sau campionatul, nimic mai mult spre deosebire de tine care ai jucat la 3D, si care parca si poti revedea in minte fazele senzationale pe care le-a creat echipa ta in meciul cu Reading, sau penalty-ul refuzat cu Chelsea ori ratarile uluitoare ale atacantului tau preferat din semifinala cupei.

Voi reveni zilele urmatoare cu detalii din acele fisiere de care spuneam. Va Salut!

Last edited by rabesandratana; 10-10-2008 at 01:10 PM.
rabesandratana is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2008, 06:29 PM   #152
:P @ 7 0
Member
 
:P @ 7 0's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
:P @ 7 0 is on a distinguished road
Default

si mai interesant :P
:P @ 7 0 is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2008, 08:27 PM   #153
d3xmeister
Member
 
Join Date: Oct 2008
d3xmeister is an unknown quantity at this point
Default

HMMMMMMMMM cu unele chestii sunt de acord cu altele nu. Faza cu stanga pare intr-adevar reala, si mie intotdeauna imi joaca prost si fundasul si mijlocasul sdreapta, intr-un meci l-am bagat pe Dida la Mila fundas stanga si a jucat de 10, a dat si pasa de gol. Legat de 3d/instant, imi pare rau sa va contrazic, eu joc 98% pe instant si vreau sa va zic ca foarte greu am ajuns sa castig UCL, si meciurile nu sunt asa usoare, am pierdut campionate, am avut o data un inceput de sezon dezastruos cu Manchester, in iarna eram pe lucul 14, si multe altele.

Nu vreau sa ma cert cu voi dar din experientza mea de 8-9 ani la manager pot sa zic ca aproape nimic din ce ati spus legat de 3d / instant nu e adevarat. Nici io nu l-am vazut pe Codrea avand 99 LVL pe linie, desi am jucat cu el titular 4 sezoane, nu am reusit sa castig UCL decat o data cu dinamo dupa vreo 7 sezoane cand aveam super echipa, si o data cu Barcelona ( asta la FM08 ). Si inca ceva, las-o moarta cu alegerea random a calculatorului, si pe instant rezults conteaza tactica ENORM, fiecare mica ajustare face diferentza, mie mi se pare super OK. R adevarat ca in 3d ai posibilitati mai multe si vezi jucatorii exact cum joaca, e adevarat ca de multe ori nota nu reflecta realitatea, dar chiar credeti ca 8 minute de joc sunt suficiente sa ziceti ca 3d e modul ,,adevarat,, ? Pai daca o judec asa 3d ar fi cel mai fals mod, in realitate cate goluri se inscriu in 8 minute ?
d3xmeister is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2008, 08:37 PM   #154
d3xmeister
Member
 
Join Date: Oct 2008
d3xmeister is an unknown quantity at this point
Default

Intre 19 si 25 de ani, ii pun doar pe cei care mi-au dat mie randament :


Belluschi, Bangoura, Lobont, Gourcuff, Fabregas, Aguero

Care nu au dat randament :

Quaresma, Ramos, Rooney, Lahm

P.S. Era sa uit : Tom Soares - THE BEST

Last edited by d3xmeister; 10-10-2008 at 08:41 PM.
d3xmeister is offline   Reply With Quote
Old 11-10-2008, 11:17 AM   #155
daci
Nick vechi: Dacy
 
daci's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
daci has a little shameless behaviour in the past
Default

cativa dintre ei ii am la echipa si se descurca excelent
__________________
viziteaza:

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
daci is offline   Reply With Quote
Old 11-10-2008, 11:20 AM   #156
daci
Nick vechi: Dacy
 
daci's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
daci has a little shameless behaviour in the past
Default

sunt de acord cu d3xmister si eu cu dinamo odata atata ma-m chinui si am terminat pe 7 si jucam la instant
__________________
viziteaza:

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
daci is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2008, 02:08 AM   #157
alabala
Member
 
Join Date: Oct 2008
alabala is an unknown quantity at this point
Default

un jucator exagerat de bun. Nu lafel de ieftin, valoareaza in jur de 12 mil la inceput. Diego - Werder Bremen. Da nenumarate goluri din afara careului.
alabala is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2009, 07:55 PM   #158
toodor
Member
 
toodor's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
toodor has a little shameless behaviour in the past
Default

stiu ca e un post tarziu a aparut de mult FM 09 dar poate mai joaca cineva si FM 08 deci un sfat... sincer nu stiu la ce echipa joaca(undeva in anglia liga 3,4) dar il cheama bastinas este german si ieftin lam luat la Leeds si dupa 2 sezoane lam vandut la Ac Milan cu 25 m
toodor is offline   Reply With Quote
Old 18-02-2009, 09:52 AM   #159
sicedaca5
Member
 
Join Date: Feb 2009
sicedaca5 is on a distinguished road
Default

Ricardo vaz te - ST (Bolton Wanders)
Anichebe - ST (Everton)
Barnes(numaistiucum) - DM CM (Derby County)
Ninis - AM (Parka P.Atena Este un jucator de 17 ani si 5 stele ...... parca)
Diaby - DM (Arsenal) Foarte bun folosit DM :>
Martins - ST (Newcastle)
Dudka - CD ( ii de la o echipa din polonia parka wisla krakovia level 80 2mil euro si joaca foarte bine)
S.Frey - GK ( probabil cel mai bun portar din fifa manager 08 insa nu este fff tanar din cate imi amintesc 27 de ani insa apara incredibil :O )
Lavezzi - ST (Napoli)
Taiwo - LB (O.Marseile)


Echipele din japonia au jucatori foarte buni olandezi care sunt selectionati la nationala olandei sincer sunt foarte buni majoritatea.


A si sa nu uit un super jucator Gary Speed ( Bolton Wanders) 37 de ani se retrage in acel an insa intrati in EDManger si facetii contract pana in 2017 sincer merita acest jucator este absolut incredibil daca ajunge la level 77 minim da niste pase (mai ceva ca ronaldinho)
sicedaca5 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-2009, 10:23 AM   #160
rabesandratana
Banned
 
Join Date: Sep 2008
rabesandratana will become famous soon enough
Default

Doi atacanti f buni din esaloanele inferioare ale Angliei sunt Alex Revell si Blackstock.

Blackstock face fatza cu brio in Premier League, iar Revell este poate cea mai buna solutie daca evoluezi in League One/Two sau Championship.
rabesandratana is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:56 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL