INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Discutii generale > Pe langa
Register FAQ Community Calendar

Reply
 
Thread Tools
Old 16-12-2003, 11:09 AM   #11
sanshine
Member
 
sanshine's Avatar
 
Join Date: Oct 2002
Location: Bucuresti
sanshine will become famous soon enough
Send a message via Yahoo to sanshine
Default

scouville, ai pomenit si confucianismul in lista de religii. Asta mi se pare cea mai cinstita "religie", tocmai pentru ca nu se declara asa ceva, si nici Confucius nu a zis "Asta e Adevarul, omorati-i pe aia care zic altfel". Confucianismul e doar o lunga lista de percepte, mare parte filozofice, despre cum ar trebui o persoana sa traiasca "corect". Nu zice unde te duci dupa ce mori, zice numai sa-i respecti pe strabuni. Nu te ameninta cu focurile Gheenei, ci cu pierderea onoarei. Deci asta chiar nu stiu de ce e religie, e mai mult o filozofie de viata.
Apropo de evolutie, mi se pare fascinant cum la inceput era o singura celula, si asta a descoperit ca daca se asociaza cu alta, si una se misca si cealalta prinde prada, impreuna au mai multe sanse de supravietuire. Si 4 miliarde de ani mai tarziu, exista grupurile astea de X miliarde de celule, fiecare cu functia ei, care in lupta lor pentru supravietuire omoara alte grupuri de celule cu ajutorul unor ustensile incredibile. Si unele din grupurile astea de celule, numite oameni, mai stau si mai filozofeaza despre conditia lor pe forumul asta. Ma intreb ce-ar zice daca ne-ar vedea prima celula aparuta pe Pamant :P
__________________
We don't need a fountain of youth. We need a fountain of smart.
sanshine is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2003, 02:47 PM   #12
stefan
Guest
 
Default

Quote:
Originally posted by mns@Dec 16 2003, 12:02 PM
A, numai asa o intrebare, voi credeti ca va veni Apocalipsa? sfarsitul lumii,...,unele din semnele din Biblie deja s-au adeverit, si cum zicea cineva, noi traim deja apocalipsa :P
din cate stiu eu ultimul semn inaintea apocalipsei va fi construirea unei biserici (defapt nu e biserica, e alctceva da nu mai stiu ce :P ) pe locul unde sa intamplat nushce (deh, nu am fost prea atent la orele de religie). da acum stau si ma gandesc, nu putem impiedica contructia acelei biserici?
  Reply With Quote
Old 16-12-2003, 03:02 PM   #13
sanshine
Member
 
sanshine's Avatar
 
Join Date: Oct 2002
Location: Bucuresti
sanshine will become famous soon enough
Send a message via Yahoo to sanshine
Default

pai cum s-o impiedici, daca nu stii ce biserica si unde e :P
diavolul ti-a distras atentia la orele de religie
__________________
We don't need a fountain of youth. We need a fountain of smart.
sanshine is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2003, 03:06 PM   #14
stefan
Guest
 
Default

nu eu mah, nam nici un chef sa am duc pana in israel sau unde e cu barosu sa o daram...da sunt persoane care stiu
  Reply With Quote
Old 16-12-2003, 03:14 PM   #15
sanshine
Member
 
sanshine's Avatar
 
Join Date: Oct 2002
Location: Bucuresti
sanshine will become famous soon enough
Send a message via Yahoo to sanshine
Default

Si se duc ele, persoanele astea, cu baroase, cu picamere, si ce gasesc? Un biletel pe care scrie "Tzeapa! Sincerely yours, The dEvIl"
__________________
We don't need a fountain of youth. We need a fountain of smart.
sanshine is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2003, 03:16 PM   #16
ReKo
Member
 
Join Date: Nov 2003
Location: Bucharest
ReKo is on a distinguished road
Send a message via MSN to ReKo
Default

mama...
m-ati ametit...
va place religia nu gluma........

Scouville .. respectele mele...... dar n-am inteles prea multe :P ... !

Care dintre voi dupa forumul asta a citit biblia... ?
...eu da
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.



To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
ReKo is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2003, 03:23 PM   #17
sanshine
Member
 
sanshine's Avatar
 
Join Date: Oct 2002
Location: Bucuresti
sanshine will become famous soon enough
Send a message via Yahoo to sanshine
Default

pai sa-ti spun eu pana unde am citit Biblia: era faza cu Sodoma si Gomora, unde scapa din oras doar tipul ala , sa-i zicem Joe, ca nu-i mai stiu numele, cu nevasta-sa si cele 2 fete. Nevasta-sa se uita in urma si se face stana de piatra. OK. merg astia prin munti. OK. la fete li se face dor de... banane. Opa, zic eu, devine interesant. Si aia mare ii zice lu' aia mica: "Si tu ai chef? Si eu am. Uite, Joe e aici, he's a man, il adormim si ne potolim... setea". Ceea ce si fac. Amandoua. Si raman insarcinate. Amandoua. Eu in gandul meu: acu' sa vezi trasnete, pucioasa, alea alea. Si cand colo ce zice: si fii lor au ajuns regi nu stiu pe unde, si din ei s-a tras nu stiu ce dinastie de regi, imparati whatever.
Si n-am mai citit mai departe. punct.
__________________
We don't need a fountain of youth. We need a fountain of smart.
sanshine is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2003, 05:29 PM   #18
Scouville
Member
 
Join Date: Jun 2003
Location: Bucuresti
Scouville is on a distinguished road
Default

Eheh sa stii ca nu numai confuciaismu ci si daoismu sunt reliigile specifice japoniei (confuciasmu si in sud-estul chinei si N pen Indochine) in care pe langa dogmele filozofice explica si un mod echilibrat de a trai ... iti dau o vocatie a vietii si tot odata te invata sa fii cumpatat(poate va intrebati de ce chinezii se taie intre ei una doua iar japonezii sunt asa de calmi)exista si exceptii ... cea mai periculoasa e islamismu ... desi din eopca moderna sa zicem sf sec al 17 Djihadu nu mai era privit ca un concept al Coranului (acolo scrie calr ''inpunerea adevaratei religii chiar cu ajutorul sabiei'') totusi majoritatea terroristilor actioneaza pe princpiu asta ... si s-a gasit israelu sa fie singura tara din sud-vestu asiei care nu e islamica
Partea cu sf lumiii o vad in fiecare zi ... parca in fiecare zi iai impresia ca se duce totu de rapa .... deh ... geologic vorbind pt terra sf lumii vine sa zicem ori peste cateva sute de ani(datorata incalzirii globale si excesului de polure;in antarctica de 3o a disparut complet stratu de ozon) sau peste 2 miliarde de ani ca soarele se va stinge (mai era si teoria unor exploziii de caldura in interioru terrei dar treb sa ma cosnult cu profa de geografie)
Oricum cel putin pe plan spiritula in afara de babele si mosii si eventual parintii nostri care pana acu 14 ani nici nu aveau voie sa pomeneasca de religie , cred ca lumea atrasa din ce in ce mai mult de stiinta si noile tehnologii(se pare ca sec 21 va fii secolul nanotehnolgiei) o sa uite de unele religii si din nefericire treb sa spun Crstinismu va fii prima vitima a uitarii ... ultima va fi probaabil islammismu sau religiile trad din asia ... oricum am mai zis si o mai zic .. e bine sa crezi in ceva : esti mai linistit sufleeste daca stii ca exista o speranta
__________________
All we see or seem is but a dream within a dream !-E.A.Poe
Scouville is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2003, 12:50 PM   #19
sanshine
Member
 
sanshine's Avatar
 
Join Date: Oct 2002
Location: Bucuresti
sanshine will become famous soon enough
Send a message via Yahoo to sanshine
Default

Quote:
Originally posted by Scouville@Dec 16 2003, 06:29 PM
se pare ca sec 21 va fii secolul nanotehnolgiei
suntem de-abia la inceput. probabil ca daca intrebai pe cineva in 1903, ar fi zis ca secolul XX va fi secolul zborului, sau al cuanticii. Computerele au aparut de-abia dupa 1930, si au cam monopolizat restul secolului. Deci inca nu se poate vorbi de asa ceva. Poate peste 10 ani se descopera teleportarea. Poate peste 20 de ani lansam prima nava cu propulsie super-luminica. Poate peste 40 de ani realizam primul contact cu o civilizatie extraterestra. Poate peste un an se dezlantuie un Jihad care distruge orice urma de civilizatie pe Terra.
Crestinismul are nevoie de o schimbare, nu se mai potriveste lumii de azi, de-aia si apar atatea secte care se bazeaza pe el. Dar nu cred ca va disparea, perioade din-astea tulburi au mai existat in istorie, la fiecare noua revolutie tehnologica (vezi romanul "Numele trandafirului"), e nevoie "doar" de niste schimbari pe ici, pe colo prin punctele esentiale. Poate urmatorul papa le va face, poate urmatorul dupa el, Ioan Paul al 2-lea a inceput deja treaba asta, cu o deschidere mai larga fata de public, cu recunoasterea unor greseli din trecut.
__________________
We don't need a fountain of youth. We need a fountain of smart.
sanshine is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2003, 03:39 PM   #20
ReKo
Member
 
Join Date: Nov 2003
Location: Bucharest
ReKo is on a distinguished road
Send a message via MSN to ReKo
Default

din cate stiti sau nu... de la al 2-lea razboi mondial... au ramas nishte documente... care sunt pazite foarte bine pentru a nu le citi nimeni... in chestile alea sunt scrise lucruri foarte naspa.. si inca FOARTE FOARTE NASPA......... si... daca le-ar citi cineva s-ar ivi un nou razboi mondial..... !!!
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.



To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
ReKo is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:40 AM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL