INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Discutii generale > Zona libera

Reply
 
Thread Tools
Old 26-03-2010, 07:47 PM   #1
@lyn reloaded
Member
 
@lyn reloaded's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Location: Botoşani
@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute
Send a message via Yahoo to @lyn reloaded
Lightbulb Probleme de perspicacitate

Mie unul imi plac foarte mult acest gen de probleme care iti solicita mintea, si cum stiu ca pe forum sunt destui oameni inteligenti, m-am gandit ca ar prinde bine un astfel de topic.

Ca sa nu ne supa prea multe probleme si sa nu se gaseasca raspunsuri la toate vom face astfel: un user pune o problema, iar alt user, care raspunde corect la aceasta pune o noua problema de logica.

Si va rog fara raspunsuri cautate pe net ca isi pierde topicul farmecul.

Incep eu cu o problema care cred ca este cunoscuta de multi dintre voi:

Fie 12 bile. Una este de greutate diferita de celelalte (mai grea sau mai usoara) ai voie sa faci 3 cantariri cu o balanta, cu care sa descoperi bila de greutate diferita.
Cum procedam pentru a descoperi bila mai grea? (este vorba de o balanta clasica cu 2 talere fara cantar electronic si)
__________________
Nu voi fi un om obisnuit pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar!
@lyn reloaded is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2010, 08:55 AM   #2
sebseb
Member
 
sebseb's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Baia Mare
sebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud of
Default

Prima cantarire: 6-6, care sunt mai grele le mai cantaresti o data: 3-3, descoperi care sunt cele mai grele si dupa aceea alegi 2 bile la intamplare si le cantaresti, daca sunt egale, inseamna ca cea de-a treia este bila problema, daca una este mai grea, inseamna ca este acea.

Nu prea le am cu explicatu dar cam asa ar fi. Daca este bine, sa puna altcineva problema urmatoare ca nu am prea mult timp sa caut pe net si nu stiu din cap astfel de probleme

Buna idee ai avut aline cu acest topic.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
sebseb is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2010, 09:59 PM   #3
@lyn reloaded
Member
 
@lyn reloaded's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Location: Botoşani
@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute
Send a message via Yahoo to @lyn reloaded
Default

Asa e. Sper ca au inteles toti ideea rezolvarii.

Mai pun eu o problema.

Un barbat complet imbracat in negru iese beat dintr-un bar. Fiindca nu prea vedea pe unde mergea a luat-o pe mijlocul drumului. In acest timp o masina se deplasa cu farurile stinse, dar totusi se opreste exact la timp pentru a nu-l calca pe betiv. Trebuie specificat ca nu era aprins niciun neon, bec, felinar, etc aprins pe drum. Totusi, cum si-a dat seama soferul sa opreasca exact inainte de a-l calca pe om?
__________________
Nu voi fi un om obisnuit pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar!
@lyn reloaded is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2010, 10:49 PM   #4
mariusghe
Banned
 
mariusghe's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
mariusghe is on a distinguished road
Default

Era dimineata
mariusghe is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2010, 10:22 AM   #5
sebseb
Member
 
sebseb's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Baia Mare
sebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud of
Default

Era miner si avea o chestie de aia pe cap? )

@Alin: daca dupa o vreme nu ghiceste nimeni sa mai dai ceva indicii.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
sebseb is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2010, 10:43 AM   #6
timisica_cristian
Member
 
timisica_cristian's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
timisica_cristian is a splendid one to beholdtimisica_cristian is a splendid one to beholdtimisica_cristian is a splendid one to beholdtimisica_cristian is a splendid one to beholdtimisica_cristian is a splendid one to beholdtimisica_cristian is a splendid one to beholdtimisica_cristian is a splendid one to behold
Default

L-a auzit?
timisica_cristian is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2010, 11:16 AM   #7
Caly
Member
 
Join Date: Dec 2007
Location: Dej
Caly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond repute
Default

Pai, in problema nu se specifica momentul zilei, doar ca "betivul nu vedea pe unde mergea", iar asta poate fi din cauza incaracturii luate la bord. Apoi, ni se spune ca masina se deplasa cu farurile stinse, iar becuri, felinare sau orice alta sursa de lumina era inexistenta.

Astfel, teoria mea suna asa: masina mergea cu farurile stinse pentru ca era zi, iar datorita luminii generate de soare in timpul zilei, a reusit sa opreasca inainte de a-l calca pe betiv. Logic, nu?
Caly is offline   Reply With Quote
Old 30-03-2010, 02:45 PM   #8
sebseb
Member
 
sebseb's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Baia Mare
sebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud of
Default

Haide Alin zi daca a castigat cineva sau mai da indicii.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
sebseb is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2010, 05:55 PM   #9
@lyn reloaded
Member
 
@lyn reloaded's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Location: Botoşani
@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute
Send a message via Yahoo to @lyn reloaded
Default

Imi cer mii de scuze, am fost ocupat si nu prea am mai intrat la calculator. Raspunsul e corect. Nimeni nu a precizat vreun indiciu temporal. Masina a oprit pentru ca era ziua.

Puteti pune alta problema si inca o data imi cer scuze pentru intarziere!
__________________
Nu voi fi un om obisnuit pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar!
@lyn reloaded is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2010, 06:59 PM   #10
Caly
Member
 
Join Date: Dec 2007
Location: Dej
Caly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond repute
Default

Dupa cum am vazut si pe alte forumuri (ca sa nu ziceti ca am "furat" ideea de organizare a topicului), eu consider ca ar trebui sa numerotam problemele, raspunsurile sa fie trimise prin pm celui care propune o problema, iar timpul de rezolvare sa fie, sa zicem, o saptamana, urmand ca dupa expirarea lui rezolvarea sa fie postata pe forum. Ce ziceti? A.. si cel care raspunde primul s-o posteze pe urmatoarea.

Legat de urmatoarea problema, o sa revin cu edit.


L.E.: Deci, pana la urma am ales un test de inteligenta de-al lui Einstein, dar care poate fi privit ca si o problema.

Quote:
Problema 3 - Testul de inteligenta al lui A.Einstein

Prezumtii:
  1. Exista 5 case fiecare de alta culoare
  2. In fiecare casa locuieste doar o singura persoana fiecare de alta nationalitate
  3. Fiecarui locatar al fiecarei case ii place o anumita bautura, fumeaza o anumita marca de tigari si detine un anumit animal de casa.
  4. Nici una din cele 5 persoane nu bea aceeasi bautura, nu fumeaza aceeasi marca de tigari si nu detine acelasi fel de animal de casa.

Intrebare: Cui ii apartine pestisorul de acvariu ?

Indicatii:
  • Britanicul locuieste in casa rosie
  • Suedezul are un caine
  • Danezul bea cu placere ceai
  • Casa verde se afla in stanga casei albe
  • Locatarul casei verzi bea cafea
  • Persoana care fumeaza Pall Mall are o pasare
  • Locatarul ce locuieste in casa din mijloc, bea lapte
  • Locatarul din casa galbena fumeaza Dunhill
  • Norvegianul locuieste in prima casa
  • Fumatorul de Marlboro locuieste langa cel care are o pisica
  • Locatarul care are un cal locuieste langa cel care fumeaza Dunhill
  • Fumatorul de Winfield bea cu placere bere
  • Norvegianul locuieste langa casa albastra
  • Germanul fumeaza Rothmanns
  • Fumatorul de Marlboro are un vecin care bea apa
V-as ruga sa nu veniti cu rezolvari luate de pe internet, pentru ca isi pierde jocul tot farmecul.

Last edited by Caly; 01-04-2010 at 07:06 PM.
Caly is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
atentie, destepti, inteligenta, logica, probleme

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:33 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL