INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Discutii generale > Muzica, filme, carti etc

Reply
 
Thread Tools
Old 02-02-2011, 04:50 PM   #11
Caly
Member
 
Join Date: Dec 2007
Location: Dej
Caly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond repute
Default

Ieri am dat accidental de al treilea film documentar din seria "Zeitgeist" si aunme "Zeitgeist: Moving Forward", lansat chiar luna aceasta. Mi-am amintit ca vroiam acum ceva timp sa vad primele doua documentare, dar din anumite motive n-am mai avut sansa. Asa ca, aseara am dat play la primul din ele. Cu ce impresie am ramas? Ei bine, mi s-a parut bine documentat si totodata strucutrat foarte logic, deci usor de inteles. Realizatorii reusesc sa atinga cateva puncte sensibile ale societatii americane si ale comploturilor facut de conducatori din trecut si pana acum. Cu un singur lucru nu am fost deacord si am refuzat sa-l accept, chiar daca pare veridic si bine documentat: partea legata de istoria religiei ortodoxe, respectiv catolice si a provenintei acesteia. Nu ca as fi eu foarte religios, dar totusi aceste lucruri pur si simplu nu le-am putut "digera".

In rest, problemele legate de World Trade Center, Pentagon, sau mai vechile comploturi din primul si al doilea Razboi Mondial mi s-au parut socante. Adica, una e ce inveti din cartile de istorie si alta e defapt realitatea. Un documentar care mi-a dat impresia ca vrea sa dea un semnal de alarma, sa trezeasca lumea la realitate. Cel putin pe mine m-a convins. Am in plan ca in seara asta sa le vad si pe urmatoarele doua parti.

Si daca tot am scos la lumina topicul, haideti sa mai discutam cate ceva, nu neaparat legat de Zeitgeist, ci despre orice documentar. Am vazut mai sus ca se discuta despre "Codul lui Da Vinci" al lui Dan Brown, care mie mi s-a parut foarte bun tocmai prin faptul ca am luat cartea ca si un roman, adica ceva fictional, si nu o carte documentar. Si ca tot veni vorba de Dan Brown si romanele lui, am vazut acum cateva zile un alt documentar, produs de Discovery, care facea o paralela intre faptele expuse in "Ingeri si Demoni" si realitatea. Nu mi s-a paruti cine stie ce, insa mi-a adus aminte cat de mult mi-a placut la vremea respectiva romanul lui Brown
Caly is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2011, 11:21 AM   #12
Caly
Member
 
Join Date: Dec 2007
Location: Dej
Caly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond repute
Default

Al doilea film ("Zeitgeist: Addendum") in mare parte e o prostie. O schimbare a societatii intr-un mod atat de radical mi se pare imposibila. Doar vorbe goale spuse de idealisti, care nu cred ca s-au gandit la toate paturile societatii cand au gandit proiectul. Auzi, cica "Project Venus", eliminarea sistemului monetar si inlocuirea cu celui bazat pe resurse. Aiureli in mare parte! De faptul ca energia necesara in momentul actual pe Glob ar putea fi obtinuta prin cai alternative, nepoluante, nu ma indoiesc. Insa restul e pur si simplu imposibil de pus in practica.
Caly is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:39 AM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL