INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Discutii generale > Muzica, filme, carti etc

Reply
 
Thread Tools
Old 27-05-2007, 09:08 PM   #1
mns
Administrator
 
mns's Avatar
 
Join Date: Oct 2002
Location: München
mns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond repute
Default Cannes

Quote:
Regizorul roman Cristian Mungiu a castigat marele premiu la Festivalul de Film de la Cannes, Palme d’Or, pentru filmul "4 luni, 3 saptamani si 2 zile". Performanta lui Mungiu nu are corespondent in filmografia din Romania, doar Liviu Ciulei reusind sa castige premiul pentru cea mai buna regie, in anul 1965, pentru filmul Padurea Spanzuratilor. Filmul lui Cristi Mungiu va fi prezentat in premiera pentru Romania in cadrul Festivalului International de Film Transilvania (TIFF).


Regizorul roman Cristian Mungiu a castigat marele premiu la Festivalul de Film de la Cannes, Palme d’Or, pentru filmul "4 luni, 3 saptamani si 2 zile". Performanta lui Mungiu nu are corespondent in filmografia din Romania, doar Liviu Ciulei reusind sa castige premiul pentru cea mai buna regie, in anul 1965, pentru filmul Padurea Spanzuratilor.

Filmul lui Cristi Mungiu va fi prezentat in premiera pentru Romania in cadrul Festivalului International de Film Transilvania (TIFF).

"Am pus pariu pe acest film inca de la inceput. Le-am spus tuturor prietenilor mei ca are mari sanse de castig. Singura mea frustrare e ca Ana Maria Marinca, fara de care filmul nu ar fi ceea ce este, nu sa numarat printre castigatorii serii, dar sper ca lucrul asta sa fie remediat la TIFF", a declarat pentru hotNews.ro, Mihai Chirilov, critic de film si directorul TIFF.



"Evident, pentru cinematoigrafia romaneasca e un pas inainte, o validare a unei tendinte, o confirmare de la cel mai inalt nivel. Dar sigur ca intotdeauna exista loc pentru si mai mult", a adaugat Chirilov.

Filmul lui Mungiu - regizat cu puritate si onestitate

Realizata excelent, pelicula "4 luni, 3 saptamani si 2 zile" prezinta povestea unei tinere (interpretata de Laura Vasiliu) care avorteaza un copil nedorit si suporta apoi consecintele, intr-o Romanie comunista si dezumanizata.

Actiunea se petrece inainte de '89, intr-un sistem totalitar. Titlul descrie lungimea exacta a perioadei in care Gabita (Laura Vasiliu) a lasat ca lucrurile sa se deruleze pana sa caute o persoana care face avorturi ilegale.

Otilia, prietena sa, nu numai ca o ajuta pe Gabita sa gaseasca banii necesari pentru procedura, dar se si duce sa se intalneasca cu omul care urmeaza sa realizeze operatia

Filmul lui Mungiu a mai castigat la Cannes filmul FIPRESCI, decernat de Federatia internationala a criticilor de film.

Aceasta editie a Cannes-ului a mai adus un premiu important pentru filmul romanesc, regretatul regizor Cristian Nemescu obtinand distinctia "Un certain regard" pentru pelicula "California dreaming (nesfarsit)".

Aceeasi distinctie (Un certain regard), fusese obtinuta si de Cristi Puiu pentru filmul "Moartea domnului Lazarescu", in anul 2005.
Doula filme romanesti au castigat premii la editia din acest an a festivalului de la Cannes.

Primul, "4 luni, 3 saptamani si 2 zile" a castigat premiul cel mare iar al doilea film, California Dreaming a castigat premiul "Un certain regard". Din pacate ultimul film nu a mai fost terminat deoarece regizorul Cristian nemescu a murit intr-un accident de masina.

Cred ca asta e una dintre cele mai mari realizari ale cinematografiei romanesti. Sa speram ca asta e doar inceputul.
__________________
The end?


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
mns is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2007, 09:09 PM   #2
liquid
Student wanna' be...
 
liquid's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: In the hood
liquid has a reputation beyond reputeliquid has a reputation beyond reputeliquid has a reputation beyond reputeliquid has a reputation beyond reputeliquid has a reputation beyond reputeliquid has a reputation beyond reputeliquid has a reputation beyond reputeliquid has a reputation beyond reputeliquid has a reputation beyond reputeliquid has a reputation beyond reputeliquid has a reputation beyond repute
Default

sincer asta ma face sa imi doresc sa vad si eu filmul (ciudat pentru ca pana acum cand am auzit de el nu imi trezea nici un interes)
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

walk on...
liquid is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2007, 09:16 PM   #3
Omega
Tunar
 
Omega's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Urziceni
Omega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond reputeOmega has a reputation beyond repute
Default

Am vazut si eu la stiri. E un lucru bun pentru tara noastra. Sa speram ca vom continua cu filme si mai bune decat acestea.
__________________
I probably got a couple of screws up in my head loose.
Omega is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2007, 11:13 PM   #4
Saint
Finding Neverland
 
Saint's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Braşov
Saint has a brilliant futureSaint has a brilliant futureSaint has a brilliant futureSaint has a brilliant futureSaint has a brilliant futureSaint has a brilliant futureSaint has a brilliant futureSaint has a brilliant futureSaint has a brilliant futureSaint has a brilliant futureSaint has a brilliant future
Default

Quote:
filmul "Moartea domnului Lazarescu"
Asta cum a fost?
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Saint is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2007, 09:26 AM   #5
poli tm in fifa
Member
 
Join Date: Apr 2006
Location: Timisoara, Teritoriu alb-violet
poli tm in fifa is a splendid one to beholdpoli tm in fifa is a splendid one to beholdpoli tm in fifa is a splendid one to beholdpoli tm in fifa is a splendid one to beholdpoli tm in fifa is a splendid one to beholdpoli tm in fifa is a splendid one to beholdpoli tm in fifa is a splendid one to behold
Default

Este destul de interesant filmul "Moartea domnului Lazarescu".L-am vazut prin decembrie.A fost si pe la TV de cateva ori...
__________________
08-11-2002, 11:51 AM
Quote:
Gandeste in viitor : FIFARomania -> cel mai MARE site din domeniu, iar noi suntem printre primii care s-au inregistrat: o sa fim priviti ca niste ZEI!!!
To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
:wink:
poli tm in fifa is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2007, 09:31 AM   #6
gianni
Member
 
gianni's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
gianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these parts
Default

Inseamna ca incepem sa avem valoare!
__________________



gianni is offline   Reply With Quote
Old 29-05-2007, 10:08 AM   #7
sisu_stelistul
Member
 
sisu_stelistul's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
sisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to behold
Send a message via Yahoo to sisu_stelistul
Default

Felicitari regizorilor, o sa ma uit si eu la filme in curand, este bine ca am ajuns sa avem performante la un asemenea festival, foarte renumit.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
sisu_stelistul is offline   Reply With Quote
Old 29-05-2007, 02:51 PM   #8
gianni
Member
 
gianni's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
gianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these parts
Default

Se pare ca, asa cum au titrat mai toate marile gazete ale lumii, : Romania rules!
__________________



gianni is offline   Reply With Quote
Old 29-05-2007, 04:14 PM   #9
Ratonu
simpatizant hibrid
 
Ratonu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucureşti
Ratonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond reputeRatonu has a reputation beyond repute
Default

Quote:
Originally Posted by gianni View Post
Romania rules!
Sau nu... http://www.adevarul.ro/articole/mung...-cannes/313812
__________________
Căci cu noi este Dumnezeu...
Ratonu is offline   Reply With Quote
Old 29-05-2007, 04:27 PM   #10
sisu_stelistul
Member
 
sisu_stelistul's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
sisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to behold
Send a message via Yahoo to sisu_stelistul
Default

Asa se intampla tot timpul, dupa un succes apar si criticile.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
sisu_stelistul is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:01 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL