INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Discutii generale > Sectiunea IT
Register FAQ Community Calendar

View Poll Results: Xbox 360 sau Playstation 3
Xbox 360 70 59.83%
PS 3 49 41.88%
Multiple Choice Poll. Voters: 117. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 09-12-2007, 12:04 AM   #11
mns
Administrator
 
mns's Avatar
 
Join Date: Oct 2002
Location: München
mns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond repute
Default

e, chiar acum scriu de pe playstation si noul bravia de 81
__________________
The end?


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
mns is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2007, 12:01 PM   #12
bullzeye
版權
 
bullzeye's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pitesti
bullzeye has a spectacular aura aboutbullzeye has a spectacular aura aboutbullzeye has a spectacular aura about
Default

Pai normal ca pana la urma ceea ce faci e sa scrii de pe ea, din moment ce pe PS 3 chiar nu ai ce sa te joci . (o gluma destul de acra dar nu m-am putut abtine )

P.S. Poate pui si tu mai multe poze pe aici ca scule ca astea merita "etalate" .
bullzeye is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2007, 09:00 PM   #13
mns
Administrator
 
mns's Avatar
 
Join Date: Oct 2002
Location: München
mns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond repute
Default

Ba, tocmai ca ai ce sa te joci. Tota lumea abereaza aiurea pe tema asta, ca e un sistem scump si nefolositor.

Exista destule jocuri pentru PlayStation, poate nu la fel de multe ca pentru Xbox, dar exista totusi o diferenta intre datele la care au fost lansate.

Prefer o consola deschisa si cu adevarat "next generation" decat una sugatoare de bani ce se strica la fiecare 2 luni si mai e si facuta de Microsoft.
__________________
The end?


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
mns is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2007, 10:04 PM   #14
bullzeye
版權
 
bullzeye's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pitesti
bullzeye has a spectacular aura aboutbullzeye has a spectacular aura aboutbullzeye has a spectacular aura about
Default

Sa zicem ca exista destule jocuri, dar oricum nu sunt nici pe departe la fel de bune si "mari" ca cele de pe Xbox 360, care are cateva titluri cu adevarat epice in industria asta. Asa ca totusi sa dam cezarului ce e al cezarului , nu esti de acord?

Si chestia ca se strica dupa 2 luni deja nu e mai mult decat un stereotip, din ce s-a lasat sa se inteleaga, asta e un caz inchis si o problema rezolvata odata cu revizia din toamna asta.

Sunt totusi curios care e conceptia ta asupra unei console "next generation" ca sa stiu ce anume din ce are in plus PS 3-ul o face o astfel de console, spre deosebire de Xbox 360. Cred ca intelegi unde bat si nu mai e nevoie sa aduc si link-uri cu divesre comparatii facute pe baza performantelor scoase pana acum in jocuri de ambele console.

P.S. Daca ai timp tot as vrea sa vad niste poze.
bullzeye is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2007, 11:14 PM   #15
mns
Administrator
 
mns's Avatar
 
Join Date: Oct 2002
Location: München
mns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond repute
Default

Nici nu vreau sa aduc vorba despre performante. Una e sa dezvolti un joc strict pentru PS3 si sa ai niste rezultate cum nu ai sa vezi niciodata pe Xbox si alta e sa portezi un joc pe PS3 si apoi sa te plangi ca nu merge.

Ah, sa aduc aminte ca majoritatea jocurilor de pe Xbox nu pot sa ruleze 720p?

Pentru tine ce inseamna next generation ca hardware? Niste componente de computer bagate intr-o cutie?

Faptul ca trebuie sa iti iei o consola noua daca vrei HDMI, sau ca trebuie sa-ti iei separat unitate HD-DVD, placa de retea wireless si multe altele?

O sa pun poze si o sa fac si un review la Fifa 08, dar asta cand ma mut, ca nu se asorteaza mobila cu braviaul si ps3-ul.
__________________
The end?


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
mns is offline   Reply With Quote
Old 10-12-2007, 10:56 AM   #16
bullzeye
版權
 
bullzeye's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pitesti
bullzeye has a spectacular aura aboutbullzeye has a spectacular aura aboutbullzeye has a spectacular aura about
Default

mns, serios ca mie nu imi place deloc sa te contrazic si nu spun chestiile astea doar ca sa fiu un "gica contra", dar zici niste chestii pe care chiar nu pot sa le las sa treaca, nu de altceva dar sunt niste greseli prea mari.

In primul rand, mai bine las-o moarta cu performantele scoase in jocurile exclsuive pe PS 3 (first party de la SCE, care si asa le numeri pe degetele de la o singura mana) ca puteam foarte lejer sa vorbesc despre niste comparatii dintre titlurile first party de pe cele doua console, dar am ajunge exact la aceiasi concluzie insa PS 3-ul ar iesi si mai rau dupa comparatie.

Iti dai seama unde am ajunge daca am compara R:FoM cu Gears/Bioshock sau Motorstorm cu Forza Motorsport 2. Cred ca iti dai seama ca niste comparatii intre titluri multiplatform ar fi mult mai echilibrate oricum.


Apoi cum naiba sa nu poata rula Xbox-ul jocuri in 720p? Imi pare rau dar te-ai impuscat serios in picior la faza asta . Ce rost are sa mai vorbim de 720p cand Xbox-ul a demonstrat ca se descurca foarte bine si in jocuri cu Unreal Engine 3 la 1080p? Ia ca exemplu Mass Effect, care e un benchmark la grafica de care PS 3-ul inca nici nu s-a apropiat. Mass Effect este nativ 1920*1080 progresiv scan (lucru pe care nu il pot spune despre marea parte jocurilor de PS 3) si exclusiv pentru Xbox 360.


Conceptia mea asupra unei console "next generation" este o consola care scoate performante in par cu cerintele si ateptarile din ziua de azi, Xbox-ul face lucrul asta cu varf si indesat iar PS 3-ul il face indiscutabil putin mai tras de par, si nu o consola care are tot felul de "chicite" gen placa Wireless-ul, Blu-ray etc., care sunt frectii la picior de lemn si nu toata lumea are nevoie de ele, iar in niciun caz nu ele fac o consola sa fie next gen.

Tu mi-ai mai zis o data ca Xbox-ul e doar un PC cu niste componente mai "babane", dar atunci sunt curios cum ai descrie PS 3-ul. In caz ca nu stiai, si sunt convins ca nu stiai, GPU-ul PS 3-ului a fost dezvoltat in colaborarea cu nVidia si este bazat pe arhitectura placilor video de PC din seria geForce 7***, asa ca eu as putea sa numesc PS 3-ul un PC cu niste componente "mai putin babane" pentru ca placile geForce 7*** nu mai sunt de ceva timp de actualitate. Asta spre deosebire de Microsoft care chiar au incercat sa faca ceva inovator la partea de GPU si nu sa copieze arhitectura unei placi video de PC, iar rezultatele se vad, Xbox-ul are un GPU destul de "intersant".



Acuma nu vreau sa spun nici ca Xbox-ul este o consola net superioara din toata punctele de vedere. Daca am vorbi de CPU, si am lasa GPU-urile la o parte, Cell-ul are un avantaj clar si de aici rezulta loading time-uri mult mai mice, de multe ori chiar inexistente, plus alte avantaje care le aduce un CPU puternic.

Dar felia de paine e consolelor Xbox ramane grafica, cu asta a cucerit Microsoft piata cu prima lor cutie, care a surclasat clar Playstation 2-ul la capitolul asta, si cam asta se intampla si cu 360-ul si PS 3-ul.

Last edited by bullzeye; 10-12-2007 at 11:07 AM.
bullzeye is offline   Reply With Quote
Old 10-12-2007, 11:23 AM   #17
mns
Administrator
 
mns's Avatar
 
Join Date: Oct 2002
Location: München
mns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond repute
Default

Xbox

The CPU, named Xenon at Microsoft and "Waternoose" at IBM, is a custom triple-core PowerPC-based design by IBM. The CPU emphasizes high floating point performance through multiple FPU and SIMD vector processing units in each core. It has a theoretical peak performance of 115.2 gigaflops.

PS3

The PS3 uses the Cell microprocessor, which is made up of a PowerPC-based "Power Processing Element" (PPE) and six accessible 3.2 GHz Synergistic Processing Elements (SPEs). A seventh runs in a special mode and is dedicated to aspects of the OS and security, and an eighth is disabled to improve production yields. The floating point performance of the whole system (CPU + GPU) is reported to be 2 TFLOPS. PlayStation 3's Cell CPU achieves 204 GFLOPS single precision float and 15 GFLOPS double precision.
__________________
The end?


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
mns is offline   Reply With Quote
Old 10-12-2007, 11:48 AM   #18
bullzeye
版權
 
bullzeye's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pitesti
bullzeye has a spectacular aura aboutbullzeye has a spectacular aura aboutbullzeye has a spectacular aura about
Default

Da, am spus ca CELL-ul "kicks ass" . Dar ce impact ar putea avea un CPU asupra unui sistemului in a spori performantele vizuale in grafica jocurilor cat timp GPU-ul e sub cel al Xbox-ului, in termeni teoretici vorbind desigur?
bullzeye is offline   Reply With Quote
Old 26-12-2007, 08:50 PM   #19
mariusgardelli
Banned
 
mariusgardelli's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
mariusgardelli can only hope to improve
Default

pe 3 aprilie(ziua mea)imi iau xbox360...eu aleg xbox pt ca te duci la craiova siti monteaza aia un cip si joci jocuri piuratate decat sa iau ps 3 si sa dau 2 mil pe joc
mariusgardelli is offline   Reply With Quote
Old 26-12-2007, 09:19 PM   #20
mns
Administrator
 
mns's Avatar
 
Join Date: Oct 2002
Location: München
mns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond reputemns has a reputation beyond repute
Default

Pai na, cam asta e ideea, sa cumperi joc original ca sa vada ca si in romania se misca lucrurile si ca pe viitor sa se mai ieftineasca poate
__________________
The end?


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
mns is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:57 AM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL