INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Discutii generale > Sectiunea IT

Reply
 
Thread Tools
Old 28-12-2007, 08:31 PM   #1
cRisTy_fifa
Member
 
cRisTy_fifa's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Location: Bucuresti
cRisTy_fifa is on a distinguished road
Exclamation Intrebare despre o placa video

Am si eu o intrebare despre o placa video si anume GE FORCE 8500 GT ( http://www.cel.ro/placi-video/placa-...mb-ddr3-pci-l/ )
Acolo scrie fregventa la procesor si fregventa la memorie;(600/1400)Bun......Astazi am incercat sa fac OC la placa dar am ramas surprins vazand ca am fregventa la procesor 500 si la memorie 700!(la OC nu ma lasa mai mult de 600/800)
M-am uitat in manualul placii video si am vazut ca este recomandata o sursa de 450 W.Eu am o sursa decat de 300 W.Oare acesta sa fie motivul pentru fregventele joase ala placii video?Sau mi-am luat "tzeapa"?
__________________
Ce vina avea saraca oaie
To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
ca ciobanu`
To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
n`are .....

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
cRisTy_fifa is offline   Reply With Quote
Old 28-12-2007, 10:22 PM   #2
sisu_stelistul
Member
 
sisu_stelistul's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
sisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to beholdsisu_stelistul is a splendid one to behold
Send a message via Yahoo to sisu_stelistul
Default

Stiu ca ce vezi tu in program trebuie sa inmultesti cu 2, si atunci iti da 1400, nu stiu exact de ce, deci cand ai 800, e de fapt 1600, nu recomand sa faci OC, eu marisem parca cu 50, iar in jocuri dupa ce jucam putin se vedea imaginea ciudat, mai bine o lasi asa cum ai luat-o din fabrica.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
sisu_stelistul is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2008, 01:47 PM   #3
Kahn
Member
 
Kahn's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Location: Braila
Kahn will become famous soon enough
Default

Ce placa e mai buna?GeForce 8600 GT sau GeForce 7900 GT extreme?Ca sa stiu sa-mi schimb si eu placa.
__________________
Timpul este imaginea mobila a eternitatii imobile-Platon
Cunoaste-te pe tine insuti-Socrate
Nu de vorba celor multi trebuie sa tinem seama,ci de judecata celui care cunoaste adevarul pur-Platon
Chibzuieste fara graba dar executa repede hotararile ce le-ai luat-Socrate
Dumnezeu nu joaca zaruri cu lumea-Einstein
Kahn is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2008, 04:39 PM   #4
Sirius
Shipwrecked Pioneer
 
Join Date: Nov 2002
Location: Londra
Sirius is a splendid one to beholdSirius is a splendid one to beholdSirius is a splendid one to beholdSirius is a splendid one to beholdSirius is a splendid one to beholdSirius is a splendid one to beholdSirius is a splendid one to beholdSirius is a splendid one to behold
Default

Ca și performanțe, 7900 GT Extreme cred că are un plus. Pe de altă parte, această placă nu suportă DirectX 10, iar asta poate fi un dezavantaj dacă vrei să joci jocuri (sau poate să faci grafică 3D ) la cele mai înalte standarde.
__________________
In Romania se poate orice!


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2008, 11:14 AM   #5
DarkComy
Arcichitect
 
DarkComy's Avatar
 
Join Date: Mar 2003
Location: Bucuresti
DarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant future
Default

Quote:
Originally Posted by cRisTy_fifa View Post
Am si eu o intrebare despre o placa video si anume GE FORCE 8500 GT ( http://www.cel.ro/placi-video/placa-...mb-ddr3-pci-l/ )
Acolo scrie fregventa la procesor si fregventa la memorie;(600/1400)Bun......Astazi am incercat sa fac OC la placa dar am ramas surprins vazand ca am fregventa la procesor 500 si la memorie 700!(la OC nu ma lasa mai mult de 600/800)
M-am uitat in manualul placii video si am vazut ca este recomandata o sursa de 450 W.Eu am o sursa decat de 300 W.Oare acesta sa fie motivul pentru fregventele joase ala placii video?Sau mi-am luat "tzeapa"?
Daca sistemul tau consuma mai mult decat poate duce sursa, s-ar putea ca frecventa placii video sa fie redusa ca sa fie in afara oricarui risc.
Stiu ca la unul din desktop-uri Nvidia Control Panel mi-a dat mesaj acu ceva timp ca placa video nu primeste destul curent si ca frecventa procesorului bla bla bla va fi redusa pentru o functionare optima.

Schimba si Sursa daca e.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
DarkComy is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2011, 09:47 PM   #6
kawasaki
Member
 
Join Date: Jan 2011
kawasaki is on a distinguished road
Default

sall am o placa video nvidia 8400gs 512 mb tip memorie gddr2 sa cam invechit si vreau sa-mi achitionez o placa video nvidia 9800gt ddr3 1gb si nu stiu daca va fi compatibila cu PC-ul meu va rog raspundeti

---------- Post added at 10:47 PM ---------- Previous post was at 10:45 PM ----------

din cauza tipului de memorie oare va merge?
kawasaki is offline   Reply With Quote
Old 09-01-2011, 10:00 AM   #7
timisica_cristian
Member
 
timisica_cristian's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
timisica_cristian is a splendid one to beholdtimisica_cristian is a splendid one to beholdtimisica_cristian is a splendid one to beholdtimisica_cristian is a splendid one to beholdtimisica_cristian is a splendid one to beholdtimisica_cristian is a splendid one to beholdtimisica_cristian is a splendid one to behold
Default

Nu este nici o problema daca pui pe o placa de baza DDR2 o placa video DDR3. Eu am facut asta acum cateva luni si totul e ok(vezi ca o sa trebuiasca sa faci updateuri la drivere)
timisica_cristian is offline   Reply With Quote
Old 09-01-2011, 11:48 AM   #8
kawasaki
Member
 
Join Date: Jan 2011
kawasaki is on a distinguished road
Default

mersi timisica cristian
kawasaki is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:20 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL