INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Discutii generale > Sectiunea IT
Register FAQ Community Calendar

Reply
 
Thread Tools
Old 27-04-2011, 07:51 PM   #641
Razor
Member
 
Razor's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Zalau
Razor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond repute
Default

Nu neaparat, e o idee gresita pe care si-a format-o lumea... ca-i Intel, ca-i AMD, conteaza puterea procesorului, viteza, cache, etc... Ca Intel ar fi pentru putere de calcul si AMD pentru jocuri, sunt doar pareri de obicei lipsite de argumente. i5 e mai bine cotat ca aproape toate quad-urile de la AMD ( poate chiar decat toate ) , asa ca si in jocuri ar duce perfect tot ce trebuie. Oricum nu pot sa ma plang nici de Phenom-ul meu, a mers perfect in orice pana acum, doar ca s-a mai incins uneori.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Razor is offline   Reply With Quote
Old 27-04-2011, 07:52 PM   #642
DarkComy
Arcichitect
 
DarkComy's Avatar
 
Join Date: Mar 2003
Location: Bucuresti
DarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant futureDarkComy has a brilliant future
Default

@Jokes...Sa stapanesti sanator sistemul. Totusi, sunt nitel dezamagit de placa video (nu stiu daca adobe premier foloseste si placa video sau daca te mai joci, dar un gtx460 ar fi stat frumos alaturi de restul componentelor).
Cand ne-ai zis prima data ca iti iei sursa de 1000W, m-am gandit ca o sa ai doua placi video in SLI sau Crossfire. Nu a fost prea mult 1000W pentru sistemul asta? (iar sursele nu sunt tocmai ieftine)

@gianni
1. si eu am dat 1000euro pe fostul laptop, luat in 2006 cred, care m-a tinut bine atat ca jocuri si programe, asta pana prin 2009 cand deja au inceput sa apara tot felul de probleme. Sincer, am ajuns la concluzia ca desktopul e cel mai bun si nu se merita sa iti iei un laptop ca sa-l folosesti drept desktop. Laptopul trebuie sa fie ceva destul de ieftin si light...pentru prezentari de serviciu sau umblat pe net. Cu banii care ii dai acu pe un laptop bun (dual core, placa video dedicata, 4sau mai multi gb ram), iti faci un sistem desktop de 3 ori mai tare.
2. O sa fac niste mici observatii legate de configuratia lui Razor, dupa care o sa postez si configuratia facuta de mine

-procesorul - eu sincer nu as merge pe INTEL decat daca faci editare grafica/post-processing. La intel, o mare parte din pret il reprezinta numele si eu nu am chef sa platesc asta. Pentru jocuri, mai indicat mi se pare AMD
-sursa - la capitolul asta iti recomand sa nu te zgarcesti. Mai bine scoti acu cativa bani in plus, decat sa scoti mult mai multi cand ti se arde ceva. Eu recomand Corsair, OCZ ( nu am "lucrat" cu sirtec sau recom)

Uite wishlist-ul facut de mine gianni
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
DarkComy is offline   Reply With Quote
Old 27-04-2011, 10:49 PM   #643
Razor
Member
 
Razor's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Zalau
Razor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond repute
Default

Ai dreptate in legatura cu sursa DarkComy, nu e un capitol la care sa te zgarcesti. Sirtec sunt foarte bune, Recom stiu si eu doar in auzite si pareri de pe net, dar Sirtec chiar sunt bune, la fel si Corsair,am uitat de ele.
OBS: Cred ca hexa-core e prea mult pentru zilele noastre, sunt foarte putine jocuri care stiu sa recunoasca quad-urile, dapoi hexa...Un quad ar fi suficient chiar si pentru urmatorii ani in gaming, de aceea am recomandat Intel, cele de la AMD incep deja sa fie fortate.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Razor is offline   Reply With Quote
Old 28-04-2011, 09:32 AM   #644
gianni
Member
 
gianni's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
gianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these parts
Default

Multumesc Dark!
O sa tin cont de recomandare!
Nu sunt genul care se zgarceste atunci cand vine vorba despre electronice! Vreau sa am o configuratie buna, care sa nu-i faca probleme!
Am ajuns si eu la concluzia ca mai bun este un desktop decat un laptop, doar ca eu aveam multe deplasari si mi-a fost foarte util.
__________________



gianni is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2011, 05:18 PM   #645
Jokes
Invincible
 
Jokes's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Bucureşti
Jokes is a splendid one to beholdJokes is a splendid one to beholdJokes is a splendid one to beholdJokes is a splendid one to beholdJokes is a splendid one to beholdJokes is a splendid one to beholdJokes is a splendid one to behold
Default

@DarkComy
Mersi mult.Sincer nu stiu ce sa zic.Alte persoane mi-au zis ca-i ok de 1000 + alea 4 vent-uri de pe carcasa + eventuale upgrade-uri.Asa am ajuna sa cumpar una de 1000.Ti se pare prea mult din pct de vedere financiar(adica n-ar fi fost neaparat nevoie de asa ceva) sau tehnic?
Jokes is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2011, 12:43 PM   #646
JohnnyUSA
Tata' LOR
 
JohnnyUSA's Avatar
 
Join Date: Jan 2003
Location: Pitesti
JohnnyUSA is a splendid one to beholdJohnnyUSA is a splendid one to beholdJohnnyUSA is a splendid one to beholdJohnnyUSA is a splendid one to beholdJohnnyUSA is a splendid one to beholdJohnnyUSA is a splendid one to beholdJohnnyUSA is a splendid one to behold
Default

Din punctul meu de vedere, chiar nu se merita investiti prea multi bani intr-un PC, de ce? Pentru ca ce este acum High-End, peste 2-3 luni devine Medium.. etc.

Daca vreti sa investiti bani pentru gaming, luati o consola care va tine cel putin 5-6 ani si totul va merge cum trebuie, fara nevoie de a reinvesti bani in Placa Video nu-s care pentru ca vezi domne, jocul X nu mai merge cum trebuie.. etc.
__________________
VINDE !! PLEACA !! MORI !!


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.



To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
JohnnyUSA is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2011, 01:31 PM   #647
Razor
Member
 
Razor's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Zalau
Razor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond repute
Default

Nu chiar in 2-3 luni, aici ai exagerat. Eu am un sistem facut acum doi ani care si acum face fata tuturor jocurilor ( nu joc tot pe maxim, dar cu setarile potrivite duce orice )... Pe langa asta, un PC este folositor din foarte multe puncte de vedere, editare foto/video, programare, etc, si de aceea in momentul in care il poti folosi si pentru gaming, merita sa investesti in unul bun , decat sa iei 2 dispozitive diferite.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Razor is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2011, 01:36 PM   #648
gianni
Member
 
gianni's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
gianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these partsgianni is infamous around these parts
Default

Raman pe ideea de Pc...si eu ma gandisem la o platforma pentru jocuri, doar ca mi se pare putin mai util computerul...
__________________



gianni is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2011, 01:44 PM   #649
JohnnyUSA
Tata' LOR
 
JohnnyUSA's Avatar
 
Join Date: Jan 2003
Location: Pitesti
JohnnyUSA is a splendid one to beholdJohnnyUSA is a splendid one to beholdJohnnyUSA is a splendid one to beholdJohnnyUSA is a splendid one to beholdJohnnyUSA is a splendid one to beholdJohnnyUSA is a splendid one to beholdJohnnyUSA is a splendid one to behold
Default

Quote:
( nu joc tot pe maxim, dar cu setarile potrivite duce orice )...
Pe mine ma intereseaza maximul de performanta/calitate in time.

Hai sa facem un calcul,

Un PC High-End la ora actuala + Monitor = 40 mil + Dupa un timp necesita upgrade-uri pentru a beneficia la MAX. Durata de viata la MAX: max 6 luni

O consola PS3/XBOX360 = 8-15 mil - Avantaje: Orice joc merge la MAX fara a necesita upgrade-uri. Durata de viata: 5-6 ani


In prima faza consola castiga clar. Voi ati adus argumentul utilitatii PC-ului. Facem un alt calcul:

Un PC Mediu (Multimedia, Editare foto/video, Programare + Net) + monitor = 25 mil
O consola PS3/XBOX360= 8-15 mil

Total= 40mil + , ambele

Concluziile le trageti voi :-)
__________________
VINDE !! PLEACA !! MORI !!


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.



To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
JohnnyUSA is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2011, 03:08 PM   #650
Razor
Member
 
Razor's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Zalau
Razor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond repute
Default

Hai sa fim sinceri si sa punem in calcul si pretul pentru fiecare joc, insa doar de partea consolelor...calculand la 100 RON bucata, cu 2000 RON iti iei PS3 si 7-8 jocuri, iar cu 2000 de RON in plus la PC joci fara probleme cam tot ce vrei timp de 2 ani macar, dupa care bineinteles are nevoie de upgrade pe ici pe colo, insa numarul jocurilor..hmm...sa zicem ca tinde la infinit.

Oricum Johnny, din moment ce te intereseaza maximul de performanta tot timpul, ai dreptate, merita sa-ti cumperi consola si 5-6 ani te serveste... si apropo, daca tot ai inclus si monitorul in pret, baga si un LCD de 94 cm macar, in dreptul consolelor, ca doar n-o sa le conectezi la TV cu tub, si apoi intradevar e o comparatie cinstita .
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Razor is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:29 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL