INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Discutii generale > Sectiunea IT

Reply
 
Thread Tools
Old 09-08-2009, 04:16 PM   #551
Razor
Member
 
Razor's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Zalau
Razor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond reputeRazor has a reputation beyond repute
Default

Da, normal. Pentru un monitor mai mare, ai nevoie de o rezolutie mai mare , iar un monitor de 22" este prea mult pentru 8800 GT daca vrei sa joci cu detaliile la maxim jocurile actuale si cele din viitorul apropiat.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Razor is offline   Reply With Quote
Old 09-08-2009, 07:38 PM   #552
b_ady20
Guest
 
Default

Placa video e bunicica, imi inchipui ca are 512 Mb, nu? Cam tot vreo 3 milioane, putin peste cred, e si 9600 GSO al meu, care are insa 768 Mb GDDR3. Tind totusi sa cred ca ar fi mai performanta placa ta, datorita frecventei procesorului grafic, dar si a memoriei.. care am impresia ca e peste ce am eu. Oricum, eu am programul placii de baza Vtune, cu care pot face overclock la ambele frecvente ale placii video.. la procesorul grafic de la 670 Mhz la 900 si ceva, iar la frecventa memoriei de la 1400 Mhz la peste 1900. In fine, curiozitatea mea era defapt cam la cat s-au ridicat costurile in total, pentru tot ce ai luat pana acum.
  Reply With Quote
Old 10-08-2009, 09:10 AM   #553
Kelly
Banned
 
Join Date: Aug 2008
Location: Merseyside
Kelly is infamous around these partsKelly is infamous around these parts
Default

Care a fost desteptu ce mi-o dat reputatie bad pe motivul ca E8600 e peste II X3? =)))))))))) HHAAHHAHAHAHAH

3

2

1


HAHAHHAHAHAHAHAHHAHAA.

Fratele meu, un II X3 se ia la tranta cu I7 si in Crysis si FarCry 2 castiga DETASAT. Ia uite:



Uitete la X3 720 si la I7.





Daca II X3 se ia la tranta cu I7 fi sigur ca e cu MULT peste E8600.
Kelly is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2009, 03:40 PM   #554
jacko
Member
 
jacko's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Location: CV
jacko is just really nicejacko is just really nicejacko is just really nicejacko is just really nice
Send a message via Yahoo to jacko
Default

b ady20...ajung(inca n'am dat vechiul sistem)undeva pe la 1200,incepand de la caracasa pana la sursa(schimbat tot la prima mana,exceptand placa video)...macar le'am ales yo&sunt noi...
kelly...yo am inceputul thread'ul,dar n'am avut de comentat ceva despre phenom II al tau...ca sa n'ai impresia ca dac'am inceput thread'ul dau shi calificative celor cu care'am conversat!
jacko is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2009, 04:32 PM   #555
timisica_cristian
Member
 
timisica_cristian's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
timisica_cristian is a splendid one to beholdtimisica_cristian is a splendid one to beholdtimisica_cristian is a splendid one to beholdtimisica_cristian is a splendid one to beholdtimisica_cristian is a splendid one to beholdtimisica_cristian is a splendid one to beholdtimisica_cristian is a splendid one to behold
Default

Jacko, nu tu ai inceput threadul. Sau ai conturi multiple?
timisica_cristian is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2009, 05:27 PM   #556
jacko
Member
 
jacko's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Location: CV
jacko is just really nicejacko is just really nicejacko is just really nicejacko is just really nice
Send a message via Yahoo to jacko
Talking . . .

Quote:
Originally Posted by timisica_cristian View Post
Jacko, nu tu ai inceput threadul. Sau ai conturi multiple?
aaa...ai dreptate,man...ma gandeam la cel de pe forumul local,deh...asta'i inceput din anul in care nici nu ma gandeam sa am un PC prin camera...
jacko is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2009, 07:06 PM   #557
Kelly
Banned
 
Join Date: Aug 2008
Location: Merseyside
Kelly is infamous around these partsKelly is infamous around these parts
Default

Care e desteptu ce imi tot da reputatie minus pt. ca asa crede el? in primul rand nu am spus ca phenom-ul e peste i7, doamne fereste. Doar ca in unele aplicatii, de ex in jocuri Phenom-ul e MULT mai mult recomandat decat I7.

De ce?

pai d'aia:

1. pretul unui phenom II X3 este de 5 milioane 500 pe cand un I7 cel mai ieftin e de 11 milioane si in jocuri nu ai performante mai mari deloc cu I7.
2. Pentru ca phenom-ul are cache lvl 2 de 8 mb. (II X4) ceea ce intel-ul viseaza sa atinga la cache lvl 2. ce sa mai spunem de lvl 3 care nici nu au.
3. singurul avantaj al lui i7 fata de amd in jocuri este ca are 4 core-uri care se overclockeaza mai bine decat ale phenom-ului, atat.

So please cut the crap ca eu nu am zis ca I7 e naspa. Doar ca e prea scump si diferenta de performanta nu e de nici macar 5%. (undeva intre 1-3%).

Ce mi-ai spus tu in mesajul de la reputatie, ca I7 extreme e mult mai bun, da e adevarat, dar e 30 de milioane unu si e mai mult pentru studiouri/randari si mai stiu eu ce. Cu un Phenom II X4 900+ sau I7 Extreme in jocuri e FIX ACELASI LUCRU.
Kelly is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2009, 07:38 PM   #558
b_ady20
Guest
 
Default

Quote:
2. Pentru ca phenom-ul are cache lvl 2 de 8 mb. (II X4) ceea ce intel-ul viseaza sa atinga la cache lvl 2. ce sa mai spunem de lvl 3 care nici nu au.
Vorbesti prostii..

Phenom II X4
955
- Frecventa: 3.2 Ghz
- Soclu: Socket AM3
- FSB: 2000 Mhz
- Cache Level 1: 512 KB
- Cache Level 2: 2048 kb
- Cache Level 3: 6144 kb
- Tehnologie: 45 nm
- Puterea consumata (W):125
- Mod de operare: 64 biti / 32 biti
- Nucleu procesor: Deneb


INTEL CORE I7 920
- Frecventa 2660 MHz
- Socket 1366
- FSB / HTT/ QPI 2400 MHz
- Cache L1 4 x 32Kb instruction cache
- 4 x 32Kb data cache KB
- Cache L2 4 x 256 KB (2048 Kb)
- Cache L3 8192 KB
- Tehnologie de fabricatie 45 nm
- Consum 130 W
- Nucleu Nehalem

Din cate observi Extreme-ul celor de la AMD are atat Cache-ul, cat si FSB-ul mai slab decat low-end-ul noii serii de la Intel. Asa cum spuneai si tu, frecventa lui I7 poate fi marita mai mult decat la Phenom II X4, iar diferenta de cost dintre cele doua este doar de un milion. Inchipuie-ti peste doi ani, cand Socket-ul 1366 va fi folosit ca etalon pentru placile de baza, iar I7 va veni pe la jumatate de pret, ce vanzari vor avea cei de la Intel. Procesor puternic nu iti trebuie neaparat pentru jocuri, nici pentru un sistem de tip home. In general pentru aplicatiile ce necesita puteri de calcul mari sunt folosite astfel de procesoare, de catre companiile mari sau oameni ce nu au ce face cu banii. Nu inteleg de ce ai ajuns cu discutia aici, cand saracul jacko spunea ca nu doreste AMD, deoarece a avut 4 ani din cate am inteles, ci vrea sa ia un Intel destul de ieftin, fiindca nu isi permite sa arunce cu banii pe fereastra. Sper ca acum esti ceva mai lamurit in ceea ce priveste
AMD vs. Intel.

P.S. Incearca sa nu mai folosesti marimi astronomice pentru text atunci cand postezi mesaje pe forum-ul acesta. E suparator la ochi totusi. Sper sa-mi urmezi sfatul si as ramane dator daca nu te-ai mai inflama asa. Oricine e liber sa iti scada la reputatie pentru orice motive posibile pe Terra, asa cum si mie mi se scade pentru motive de genul "spammer", "esti stelist", "bla bla bla", etc. Nu e un motiv sa te superi asa rau

L.E. Optiunile acelea nu iti dau dreptul sa abuzezi de ele si sa devii enervant. Poftim link cu preturile celor doua:
http://www.mediadot.ro/procesoare/pr...el-core-i7-920
http://www.emag.ro/procesoare/proces...pHDZ955FBGIBOX
Eu faceam comparatia intre Phenom II X4 si I7 920, procesoare cu performante apropiate, banuiesc ca, in ciuda rezultatelor acelor teste din jocuri postate de tine, X3 e mai slab decat X4, nu? Si vezi ca eu ti-am scazut ultima oara la reputatie si sunt sigur ca nu iti doresti sa ma faci dobitoc.

Last edited by b_ady20; 10-08-2009 at 07:54 PM.
  Reply With Quote
Old 10-08-2009, 07:42 PM   #559
Kelly
Banned
 
Join Date: Aug 2008
Location: Merseyside
Kelly is infamous around these partsKelly is infamous around these parts
Default

Pai nu dar reputatia e folosita se pare de toti dobit....scuze am vrut sa zic copii care habar nu au ce vorbesc.

Am spus si eu ca I7 e mai bun ca Phenom, dar arata-mi tu unde ai vazut I7 la 6 milioane 500. (1 mil mai mult decat phenom II X3). Cel mai ieftin e la 10-11 milioane si diferenta in jocuri e de FIX 0. Puterile alea care le are I7, ma refer la multi MHz, se folosesc daca vrei rezolutie de 2000+, altfel cu 2.8 GHz poti face totul la 1800-1900+.

Am scris acel text mare ca sa iasa in evidenta, ca doar d'aia e optiune, sa o folosim, daca iti strici ochii nu o citesti sau iti cumperi ochelari. Fair enough.


p.s: ai vazut in pozele de mai sus cum un I7 e facut praf de un II X3 si X4 de la Amd in Crysis si FarCry 2.
Kelly is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2009, 10:18 PM   #560
jacko
Member
 
jacko's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Location: CV
jacko is just really nicejacko is just really nicejacko is just really nicejacko is just really nice
Send a message via Yahoo to jacko
Default

ce facem,bre,o luam pe aratura...hai sa continuam sa conversam civilizat!asha puteam sa'i dau shi yo lu' b ady minus la reputation doar pentru ca'i stelist,dar el sta prin Oltenia...b ady,este mai mult o chestie de tachinare sa nu crezi ca...
n'am zis ca nu mi'a convenit AMD(chiar 4 ani de FIFA&chiar shi PES in ultimi 2 ani,aproape zilnic shi a mers bine),doar ca ash incerca shi un INTEL(chiar daca low-price)...ideea era ca,daca nu folosesc toate resursele componentelor,la ce sa arunc banii pe un I7 cand,poate peste 2-3 ani,se vor hotari cei de la EA sa faca FIFA PC NEXT GENERATION...
jacko is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:00 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL