INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Fifa Manager > Fifa Manager 08

Reply
 
Thread Tools
Old 21-06-2011, 02:09 PM   #251
masli
Member
 
masli's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Madrid
masli is on a distinguished road
Default

Este ok tactica, dar cred ca daca ai conduce o echipa mai slabuta cu fundasi lenti si mijlocasi speriati (calitate indoielnica) vei lua o gramada de goluri.

Poate la tine merge, la mine nu a mers aceasta tactica.
Eu prefer 4-4-2 (1.CM sa fie CM si DM iar al 2-lea CM sa fie CM si AM).
In topul preferintelor plecand de la 4-4-2 este cu 1 CM si 1AM.
RB CD CD LB
LM CM RM
AM
ST ST
Am umblat la 5x5 si cand echipa ataca pe banda, am fie RB sau LB pe post de DM (mai inaintat). Ex. daca echipa ataca pe partea dreapta, LB-ul va fi DM ca backup, in cazul in care pierd mingea, este aproape de poarta sau in cazul in care ai mei nu mai au unde sa paseze se vor folosi de acest jucator.

Dupa: 4-4-2 clasic, neschimbat
1CM are individuals orders ca un DM iar al 2-lea CM ca un AM.
Aici la 5x5 nu am modificat prea multe, doar ca RM si LM sunt asezati tot timpul atat aproape de atacant cat si de CM dar si putin in lateral (cam ciudat) pentru a face triunghiuri (legaturi) cu atacantii si CM-ii.

Apoi 4-4-2 super aparare, in care formatia arata:
RB CD CD LB
DM DM
RM LM
ST ST
Unde RB si LB nu vor inainta mai mult decat DM-ii, iar RM si LM in functie de tactica adversa vor evolua pe flancuri sau in loc de CM (depinde foarte mult de spatiul liber). ST-ii vor fii mereu langa RM si LM.

Mai am tactica, dar numai atunci cand am un CM cu long pass excelent si viziune in joc, tot 4-4-2 dar eu am numit-o benzi .
Am numit-o benzi pentru ca toti stau pe o banda. Am modificat 5x5-ul in asa fel incat majoritatea jucatorilor, din atac, in functie de unde este mingea, se duc toti pe o banda, ex. daca se actiunea se desfasoara pe stanga toti se duc pe partea stanga numai ca RM-ul va sta singur pe partea cealalalta a terenului asteptand o pasa lunga. Numai un anumit CM, care este bine asezat pe teren va trimite pase acolo la RM-ul singur si atunci jocul se va muta pe partea dreapta .. si tot asa. Este funny sa urmaresti acest joc, sa vezi cum toti jucatorii alearga dintr-o parte in alta. Nu este foarte buna tactica, pentru ca in aparare esti cam descoperit, dar daca stii sa iti tii fundasii laterali langa CD nu ai probleme mari. Repet nu este buna tactica, doar funny.
masli is offline   Reply With Quote
Old 29-08-2012, 01:14 AM   #252
mr.bebe
Member
 
Join Date: Sep 2009
mr.bebe is on a distinguished road
Default

explicami si mie ce e ala 5x5 ...
mr.bebe is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:32 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL