INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Discutii generale > Zona libera

Reply
 
Thread Tools
Old 09-04-2010, 06:34 PM   #11
Caly
Member
 
Join Date: Dec 2007
Location: Dej
Caly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond repute
Default

Deci pana la urma nimeni nu a venit cu raspunsul, oricum acesta este: Germanul detine pestele din acvariu. Eu unul am reusit sa fac testul in aproximativ 30 min.

Astept ca cineva sa posteze o alta problema

P.S.: Tabelul atasat mai jos nu este facut de mine.
Attached Images
File Type: jpg answer.JPG (31.2 KB, 45 views)
Caly is offline   Reply With Quote
Old 17-04-2010, 04:35 PM   #12
Caly
Member
 
Join Date: Dec 2007
Location: Dej
Caly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond repute
Default

Bun.. deci nimeni nimic. Atunci hai ca mai postez eu o problema ca sa nu moara topicul (un pic mai usoara de data asta):

Problema 4 - Varsta copiilor
Quote:
Un parinte a dat celor 3 copii ai sai tot atatia bani cati ani avea fiecare, in total 24 lei. De asemenea, le-a spus ca fiecare sa isi pastreze jumatate, iar restul sa-l imparta in mod egal cu ceilalti 2 frati. Ce varste au copii?
Astept raspuns prin pm in decurs de 4-5 zile. Castigatorul va avea dreptul de a propune urmatoarea problema.

Last edited by Caly; 17-04-2010 at 04:37 PM.
Caly is offline   Reply With Quote
Old 14-05-2010, 10:35 PM   #13
@lyn reloaded
Member
 
@lyn reloaded's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Location: Botoşani
@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute
Send a message via Yahoo to @lyn reloaded
Default

Vad ca nimeni nu mai incearca sa tina in viata acest topic. Nici eu nu prea am idei acum, dar am gasit cateva paradoxuri, unele dintre ele va vor amuza sau poate va vor pune cateva intrebari serioase:

1. De ce "prescurtare" este un cuvant asa lung ?
2. De ce soldatii Kamikaze purtau o casca ?
3. De ce se sterilizeaza acele cu care se fac injectiile condamnatilor la moarte ?
4. Care este sinonimul cuvantului " sinonim" ?
5. De ce nu exista mancare de pisici cu gust de soarece ?
6. Daca nimic nu se lipeste de teflon, cum e lipit teflonul de tigaie?
7. De ce balerinele merg mereu pe varfuri ? Nu ar fi mai simplu sa angajeze balerine mai inalte ?
8. Vreau sa imi cumpar un bumerang nou. Cum pot sa scap de cel vechi ?
9. De ce localurile deschise non stop au incuietori ?
10. De ce avioanele nu sunt fabricate din acelasi material din care sunt facute cutiile negre ?
11. Cum poate avea Donald nepoti daca nu are frati sau surori ?
12. Adam avea buric ?
13. Daca Superman este asa de destept, de ce isi ia chilotii peste pantaloni ?
14. Cand faci fotografii cu Mickey la Disneyland, omul din interiorul lui Mickey zambeste ?
15. Cand o masina merge, aerul din interiorul pneului se invarte ?
16. Daca o pisica pica mereu in picioare si o bucata de paine cu unt cade mereu pe partea unsa, ce se intampla daca legam o felie de paine unsa cu unt de spatele unei pisici si o aruncam pe fereastra ?
17. De ce nu castiga ghicitoarele la 6 din 49?
18. Cum se va numi epoca care va succede epoca contemporana?
19. Daca despre o femeie se spune atunci cand nu este moarta ca este vie,de ce nu face struguri?
20. Cum se traduce "Ziua Pacii" in engleza fara sa sune vulgar un romaneste?
21. Daca de la inot se slabeste, unde gresesc balenele?
22. Daca uleiul de porumb se face din proumb, cum este cu uleiul de corp?
23. Daca lipiciul superglue lipeste intr-adevar orice, de ce nu si interiorul tubului?
24. De ce nu suna ocupat cind gresim numarul?
25. De ce iti trebuie programare la clarvazator?
26. Daca azi sunt zero grade, si maine e de doua ori mai frig, cat de frig va fi maine?
27. Primesti bani inapoi daca taxiul merge cu spatele?
28. De ce morcovii sunt mai portocalii decit portocalele?
29. De ce oamenii te cred pe cuvant cand le spui ca exista 400 milioane de stele pe cer, dar cand le spui ca aceasta banca a fost proaspat vopsita, cred ca glumesti?
30. De ce sucul de lamaie este in mare parte din ingrediente sintetice, pe cand in solutia de spalat vase este zeama de lamaie adevarata?
31. De ce Tarzan nu are barba?
32. Oamenii casatoriti traiesc mai mult, sau doar li se pare?
33. Cu ce viteza se deplaseaza intunericul?
34. Cum se impacheteaza bilutele de polistiren cand vrei sa le trimiti pachet?
35. Exista alt cuvant pentru cuvantul "sinonim"?
36. Cum ar arata scaunele, daca am avea genunchii la spate?
37. De ce femeile nu merg niciodata singure la WC?
38. Un termos vara pastreaza bautura rece, iarna calda. De unde stie termosul cand e vara si cand e iarna?
39. Eschimosii orbi au caini de sanie dresati pentru orbi?
40. Un sofer care lucreaza pe masini de desapezire, cum ajunge dimineata la servici ?
41. Daca penisul se micsoreaza la apa rece, de ce nu se mareste la apa calda?
__________________
Nu voi fi un om obisnuit pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar!
@lyn reloaded is offline   Reply With Quote
Old 15-05-2010, 03:33 PM   #14
sebseb
Member
 
sebseb's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Baia Mare
sebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud of
Default

Acea problema a lui Einstein eu am rezolvat-o cam in 20 de minute, iar mami s-a chinuit vreo ora si nu o reusit sa o faca.

@Caly: O sa imi bat capul umpic si o sa iti dau un raspuns daca reusesc sa o rezolv, pentru ca pana acuma am fost banat...

PS: 4, 8 si 12?
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

Last edited by sebseb; 15-05-2010 at 03:40 PM.
sebseb is offline   Reply With Quote
Old 15-05-2010, 04:47 PM   #15
Caly
Member
 
Join Date: Dec 2007
Location: Dej
Caly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond reputeCaly has a reputation beyond repute
Default

Pai, variante de raspuns sunt mai multe (ex.8,8,8 sau cum ai zis tu 4,8,12), deci te declar castigator.

Asteptam problema!
Caly is offline   Reply With Quote
Old 15-05-2010, 06:39 PM   #16
sebseb
Member
 
sebseb's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Baia Mare
sebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud of
Default

Ai două camere izolate. Într-una dintre camere se află 3 becuri, iar în cealaltă cameră se află 3 întrerupătoare. Fiecare întrerupător aprinde un singur bec din camera alăturată. Trebuie să aflii cărui bec îi corespunde fiecare întrerupător. Ai voie să intrii o singură dată în cameră cu becurile şi să apeşi de câte ori doreşti pe oricare dintre întrerupătoare.

Va rog sa nu cautati pe net solutia ca nu mai are nici un sens, folositi-va doar creieru ( pentru cei care il au, inca ).Trimiteti-mi pe pm, raspunsul.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
sebseb is offline   Reply With Quote
Old 15-05-2010, 08:44 PM   #17
@lyn reloaded
Member
 
@lyn reloaded's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Location: Botoşani
@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute
Send a message via Yahoo to @lyn reloaded
Default

Quote:
Originally Posted by sebseb
Quote:
Originally Posted by @lyn reloaded
Poi ai intrerupatorul A,B si C. Apesi intrerupatorul A, stai 2-3 minute si apoi apesi intrerupatorul B. In acest moment intri in camera cu becurile: pui mana pe ele. Becul care este fierbinte ii corespunde intrerupatorului B, becul care este caldut(nu este complet rece, dar nici fierbinte) ii corespunde intrerupatorului A, iar becul rece ii corespunde intrerupatorului C. Cred ca ai inteles ceea ce am vrut sa zic.


PS: raspunsul nu e luat de pe net, dar acum vreo 3-4 luni aveam obiceiul sa caut astfel de probleme pe internet, aceasta problema o tin minte de atunci si recunosc ca daca nu citeam o varianta de raspuns acum cateva luni nu cred ca reuseam sa o rezolv.

Este corect, dar puteai ca sa fie mai simplu sa lesi becul A vreo 10 min aprins si dupa aceea sa aprinzi becul B, pe care sa il lasi aprins, si atunci cand mergi in cealalta camera, ai un bec aprins, unul caldut si unul stins si rece. Te rog sa pui o noua problema.


Deci pot pune o noua problema:

Facand o plimbare prin oras 3 studenti au observat ca soferul unui
autocamion a incalcat regulile de circulatie.Nici unul dintre ei n-a memorat
numarul masini (format din 4 cifre);fecare dintre ei a observant cate o
particularitate a acestui numar.Unul si-a amintit ca primele doua cifre erau
indentice.Al doilea ca ultimile doua cifre coincideau.In sfarsit al treilea student
afirma ca numarul dat este patrat perfect.Oare se poate afla numarul masinii
dupa ceste indicii?


Raspunsul este ca "da", iar rezolvarea este matematica.
__________________
Nu voi fi un om obisnuit pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar!
@lyn reloaded is offline   Reply With Quote
Old 15-05-2010, 09:24 PM   #18
sebseb
Member
 
sebseb's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Baia Mare
sebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud of
Default

7744=88x88, 7=7, 4=4.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
sebseb is offline   Reply With Quote
Old 15-05-2010, 09:40 PM   #19
@lyn reloaded
Member
 
@lyn reloaded's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Location: Botoşani
@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute@lyn reloaded has a reputation beyond repute
Send a message via Yahoo to @lyn reloaded
Default

Vina mea ca nu am zis ca astept rezolvarea prin PM.

Sa notam prima (si a doua )cifra a numarului cautat cu ,,a’’,iar cifra a treia(si
a patra) cu ,,b’’.Atunci intregul numar va fi
1000a+100a+10b+b=1100a+11b=11(100a+b)
Acest numar este divizibil cu 11 si de aceea(fiind un patat perfect)el se
imparte exct si cu .Deci, numarul 100a+b se imparte exact prin
11.Folosind oricare din cele doua criteria de divizibilitate prin 11 aratata mai
sus deduce ca si numarul a+b este divizibil prin 11.Deci: a+b=11 deoarece
atat a cat si b sunt mai mici decat 10.
Ultima cifra b a unui patrat perfect poate avea numai urmatoarele valori :
0,1,4,5,6,9 .
De aceea pentru cifra ,,a’’ care este egala cu 11-b putem avea urmatoarele
valori:11,10,7,6,5,2
Primele doua posibilitati se excluddeci ne raman urmatoarele patru
b=4 ; a=7;
b=5 ; a=6;
b=6 ; a=5;
b=9 ; a=2;
Rezulta ca numarul autocamionului trebuie cautat prin urmatoarele patru
cifre: 7744,6655,5566,2299
Dar ultimele trei numere nu sunt patrate perfecte;numarul 6655 se imparte la
5,dar nu se imparte la 25;
Numarul 5566 se imparte la 2,dar nu s eimparte la 4;numarul 2299=121*19
nu este,nici el,un patrat perfect.Ramane deci numai numarul 7744=88*88 care
da Solutia problemei.


Asta e rezolvarea completa, poti pune o noua problema.
__________________
Nu voi fi un om obisnuit pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar!
@lyn reloaded is offline   Reply With Quote
Old 15-05-2010, 10:41 PM   #20
sebseb
Member
 
sebseb's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Baia Mare
sebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud ofsebseb has much to be proud of
Default

Eu am facut mai simplu, ce atata matematica :P, am luat calculatorul si am bagat m-am gandit ca trebe sa fie un nr divizibil cu 11.
O sa pun maine o problema ca azi imi este somn si is si nervos pentru ca is roman.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
sebseb is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
atentie, destepti, inteligenta, logica, probleme

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:47 AM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL