INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Fifa Manager > Fifa Manager 11

Reply
 
Thread Tools
Old 27-10-2010, 04:53 PM   #1
RabeSandraTan@
Member
 
RabeSandraTan@'s Avatar
 
Join Date: Nov 2009
RabeSandraTan@ is on a distinguished road
Thumbs down FIFA Manager 11 Demo - Analiza bazei de date

Fiind o persoana care a lucrat la patchuri pentru Fifa Manager 08 aproape 3 ani la rand dar si fan Premier League, nu am cum sa nu observ gravele erori din database-ul pentru Fifa Manager 11, asa ca mi-am propus sa le iau pe rand cu explicatii in cele ce urmeaza:

Man UTD:
Van der Sar: valoare imensa la handling si in discrepanta totala cu celelalte skilluri ale sale dar si cu realitatea. Cei ce urmaresc etapa de etapa pe Man U stiu ca olandezul daca are o problema undeva aceasta este la priza la minge (handling) chiar acum 1 etapa cu WBA scapand mingea ca pe sapun. Nu poti sa ii pui handling mai mult decat shoot stoopind sau position unde este "rege"

Giggs: prea mult la valoarea dribling. Daca nu ma insel are mai mult decat fasnetul Nani. Acea valoare era reala pt galez acum multi ani cand e adevarat ca insira adversari ca pe margele dar acum este mult mai linistit in joc, creier al echipei, mai static, paseaza des, se apropie mai mult de stilul playmaker decat de ceea ce inseamna winger (jucator in general de viteza cu preluari si dribiling, rezistent, bun centrator). Prea putin la passing pentru Giggs in comparatie cu valoarea de la dribing

Park ji Sung: stil Holding total eronat. Holding este stil de joc adresat mijlocasilor defensivi care acopera bine zonele. Park este un muncitor si trebuia setat BUSY sau BOX to BOX.

Valencia: mult prea scump, nu-si justifica pretul de 20 mil euro. E adecarat ca Sir Alex a platit lui Wigan nu mai putin de 17 mil de lire dar din cauza evolutiilor mai putin bune dar si accidentarii groaznice suferite de ecuadorian, valoarea sa este mult in scadere si nu trebuie sa fie mult peste 10 mil lire.

Berbatov: stil Penalty Box total eronat. Penalty Box se adreseaza acelor atacanti care nu fac nimic tot meciul si se lipesc de gol ca musca de ...ma rog (gen Inzaghi, Creso, Nistelrooy, Trezeguet). Bulgarul este un jucator creativ, joaca din devieri punandu-si in situatii bune coehipierii, tine mult de minge si uneori chiar e criticat pt incetinirea rimtmului de joc si de aceea el trebuie sa fie HOLD UP

MAN CITY:
Kolarov nu benificiaza de valori mari la sut si nici de driven free kick
Carlos Tevez este Holds Up ca stil de joc si el ar trebui sa fie Run channel sau dribbler
Balotelli este incredibil de scump pentru varsta sa: 19 ani 35 mil de lire. Pai de banii astia, daca il vinzi te duci la Tottenham si ii cumperi vedetele (Modric, Bale si Lennon). Nu poti sa exagerezi atat cu un jucator care este cu adevarat un mare talent, s-au platit pe el 22 mil lire catre Inter dar nu justifica deloc aceasta suma care apare in joc de 35 mil. Daca ii faci oferta oare cat iti cere pe el City? 50-60 mil? E dezgustator si nerealist. Mai scump decat Tevez, David Silva si multi altii, un jucator care are mari probleme de comportament si care o poate lua pe urmele lui Adriano care si el era o promisiune pe cand era de varsta lui Mario.

Chelsea:
Ivanovic : Incredibil!!! Oamenii astia care lucreaza la BF nu se uita la fotbal. Sarbul este in top 3 la jocul aerian alaturi de Vidic si Terry iar ei dintre toate valorile necesare unui fundas ii pun la jumping si heading valoarea cea mai mica sub ceea ce are la man marking sau tackling.

Zhirkov: mult prea bun in comparatie cu Benayoun care este un talent nativ al fotbalului european.

Anelka: Target Man: ha ha ha! asta e o gluma tare. Pacat insa ca cei de la database BF chiar o iau de buna. De unde si pana unde este Anelka target man, stil ce se refera in general la jucatorii inalti, cei care au rol de pivot si joaca mult cu spatele la poarta exemple: Crouch, C.Cole - W.Ham, Drogba.
Anelka este pulled wide right, un jucator caruia ii place sa traga pe flanc si sa astepte sa fie atacat de catre adversar. Statisticiile spun ca este unul dintre jucatorii care pierde cele mai putin mingi, are o posesie uluitoare si un control desavarsit si este si un creator de faze de atac si de pase filtrante. Dar ma rog, ce sa le ceri unora picati din pom de la BF. Ceva ma face sa cred ca acei programatori care sunt de cele mai multe ori asiatici cu ochelari (asta e stereotipul) si care nu au treaba cu fotbalul ei recreeandu-se in C++, au facut acest database.

Arsenal:
Sagna: doar 6 mil lire, parca e un mar stricat cu pret la un sfert in comparatie cu Balotelli - 35 mil lire
Chamakh: stil dribbler - eronat. Marocanul este cunoscut ca fiind jucatorul cu cel mai bun joc aerian din Ligue 1 (asta cand evolua la Bordeaux). Este Target Man. Oare unde l-au vazut baietii astia de la BF pe Chamakh, dribland si luand actiuni pe cont propriu?? Peste 70% din golurile sale sunt marcate cu capul. Dar cine stie, poate dribleaza cu capul, mai stii?!!! Singurul capabil sa dribleze cu capul era Kerlon acum 2-3 ani, aviz cunoscatorilor.

Spurs:
Dawson: pretul sau este ridicol de mic pt un fundas de baza la echipa de CL nu mai zic faptul ca face parte de multe ori din lotul Angliei. Doar 3 mil lire.
Huddlestone: nu are driven free kick


O SA CONTINUI SI CU CELELALTE ECHIPE IN CURAND

Last edited by Astristul; 28-10-2010 at 12:58 AM.
RabeSandraTan@ is offline   Reply With Quote
Old 27-10-2010, 06:31 PM   #2
andreig
Member
 
Join Date: Sep 2010
andreig is on a distinguished road
Default

Fara niciun misto iti dau un Mare 10 si ai foarte mare dreptate in ceea ce spui mai ales faza cu Mario ...45 mil de euro si tevez are doar 30-35 ...si e diferenta de la cer pana la pamant....oamenii astia chiar fac treaba asta la misto am impresia ...nu se intereseaza si ei nu cauta nu se informeaza ..fac asa la caterinca am impresia si ceea ce ma deranjeaza la fifa sunt evaluarile jucatorilor si valoarea lor pe piata de transfer ...deci Bruno Alves de la Zenit este cotat la 9 mil ..iar daca te duci pe transfermarkt ..este cotat la 18 mil de euro chiar 19 ...vreau si eu o valoarea cat de cat apropiata de cea reala sau daca nu sunt in stare de asa ceva ...macar sa copieze preturile de pe transfermarkt la cat sunt cotati jucatorii si sa le bage in joc ca nu e asa greu dar ei nu ...fac totul la misto asa la caterinci... vorba ta Dawson ala 3 mil lire ?? jucator in nationala angliei care a trecut si pe acolo putin dar a trecut si multe altele...chivu vreo 8-9 mil ....si el este cotat la vreo 15 cam asa...sau cel mai mare ...nush Dzagoev CSKA MOSCOW ...30 de mil de euro ..bai eu cred ca este un super jucator ..chiar e talentat dar nu 30 tati...nu 30....15-maxim 20 era de ajuns...Akinfeev un super portar doar 18 ...Buffon nr 1 din lume votat all time portari 18 mil sau 20 maxim...e adevarat ca a fost acc dar valoarea nu e pierduta si altii.....
andreig is offline   Reply With Quote
Old 27-10-2010, 06:45 PM   #3
Stefy333
Member
 
Join Date: Oct 2008
Stefy333 is on a distinguished road
Default

Dar ce e cu atatea greseli?hai ca daca era 1-2 mai ziceam dar nu la fiecare echipa

Sper sa se rezolve cat mai curand posibil ca e nasol asa...
Stefy333 is offline   Reply With Quote
Old 27-10-2010, 06:51 PM   #4
andreig
Member
 
Join Date: Sep 2010
andreig is on a distinguished road
Default

Greseli o tona....de ex Sergio Aguero aproape 60 de mil -70 pe acolo se invarte suma...ba o fi ginerele lu maradona o fi argentinian o fi tanar dar las o ba vere 70 de mil......e adevarat ..acum vreo 4-5 ani a jucat in cupa uefa Lokmotiv Moscow - At Madrid si ...cei de la moscova l-au remarcat pe aguero care avea sa zic vreo 17 ani 18 pe acolo era tanar de tot si au oferit 56 de mil stiu sigur de asta ca a dat si la tv dar valoarea lui pe piata nu e mai mare de 50 ...stai sa ma uit si va zic exact cat e....36 mil e cotat acum deci...nu 60-nu 70
andreig is offline   Reply With Quote
Old 27-10-2010, 09:13 PM   #5
alexis1016
Member
 
alexis1016's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucharest,Romania
alexis1016 is on a distinguished road
Default

Ati observat la Balotelli ce scrie cica "Never given problem " ,cand el umbla prin cluburi si face tot felul de porcarii.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.



To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.



To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.



Facebook-ul e un mare gay parade unde toți cerșesc mai mult sau mai puțin strident atenție.

George Moise
alexis1016 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2010, 12:30 AM   #6
Astristul
Moderator FIFAM
 
Astristul's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Ploieşti
Astristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to all
Default

Aia nu poate fi modificata. Asa apare la inceputul fiecarui joc. Toti au "cazierul" curat!
Caracteristica "scandal prone" o are insa!

Quote:
Originally Posted by Stefy333 View Post
Dar ce e cu atatea greseli?hai ca daca era 1-2 mai ziceam dar nu la fiecare echipa

Sper sa se rezolve cat mai curand posibil ca e nasol asa...
Sa rezolve? Ce sa rezolve cand ei nu asculta de nimeni?! Le arati unde au gresit si ei raman cu greseala nereparata editie dupa editie.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Astristul is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2010, 08:36 AM   #7
andreig
Member
 
Join Date: Sep 2010
andreig is on a distinguished road
Default

si inca ceva..iar au pastrat acelasi sistem de premiere pentru fiecare campionat adica nu au schimbat sumele de premiere...spania tot 20 de mil pt 1st si 18 tv sponsor....franta 5 mil 1st si 8 tv....deci cum ma 5 mil locu 1 in franta ...mi se pare aiurea dar ma rog vad ca astia au lucrat in sictir la fm 11 si la 12 si la 13 si la 14 si tot asa ...doar actualizeaza jucatorii transferuri si putin design si bft ......atat nimic mai mult
andreig is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2010, 01:21 PM   #8
RabeSandraTan@
Member
 
RabeSandraTan@'s Avatar
 
Join Date: Nov 2009
RabeSandraTan@ is on a distinguished road
Default

continuare

Liverpool:
D.Wilson: fundas venit din Scotia de 18 ani e cotat la 3 mil lire, cotat cam la aceeasi valoare cu Dawson
Milan Jovanovic: un atacant sarb care a fost golgeter la Standard Liege dar care are deja 30 de ani, venit liber la Liverpool si care nu a demonstrat inca nimic in Anglia e cotat la peste 6 mil lire (mai mult decat dublu fata de Bobby Zamora - super atacantul de Fulham care a facut furori in ultimii 2 ani in Anglia dar si in Eurpoa League)
Danny Pacheco: unul dintre cei mai buni jucatori de la ultimul campionat european de tineret castigat de Spania, e cotat de 2 ori mai slab decat un tanar englez (Shelvey) venit de la Charlton si care nu a demonstrat nimic la acelasi campionat european cu nationala Angliei.

Aston Villa:
Warnock - fundas stanga care cocheteaza cu nationala Angliei este cotat foarte slab (parca 3 mil)
Agbonlahor: declarat de statisticienii englezi drept jucatorul cu cea mai buna viteza din PL (chiar peste Lennon si Walcott) are valoare la speed si acceleration mult sub 90

West Ham:
Franck Nouble: un atacant de 18 ani pe care l-am vazut pe Eurosport la CE de tineret. E facut Run Channel iar el este de fapt Target Man si copia fidela a colegului sau de echipa C.Cole (amandoi au peste 1.90 si sunt pivoti de mseserie)

Sunderland:
Daca ati urmarit-o pe Sunderland in acest sezon cu siguranta il stiti pe egipteanul El Mohammady care joaca mijlocas dreapta si e copia lui Nicolita (doar ca mult mai bun), un jucator care ara toata partea dreapta a lui Sunderland si este cu siguranta Busy. Ei il fac extrem de slab si ii pun stil de joc Playmaker - RANDOM clar. Cred ca au dat cu banu' si ce stil a picat aia au pus

Fulham:
Halliche: fundasul central algerian pe care cred ca multi il stiti de la CM de anu acesta. El e un fundas robust, inalt iar ei i-au facut viteza mai daca nu gresesc mai mare decat are Agbonlahor sau Lennon (RANDOM again)

Zamora: de el nu mai vorbesc. Doar 2 mil si ceva cota, nu are deloc o valoare buna la sut. Ziarele din Anglia scriau la inceputul sezonului despre un posibil transfer al sau la Chelsea sau Liverpool pentru aprox 15 mil lire (la 29 ani asta) si e in vederea echipei nationale iar cei de la BF il considera "o zdreanta", vorba unui patron minunat de la noi

Damien Duff: de unde il scot oamenii astia pe irlandez, stilul "dribbler"??? Este "winger" toata ziua. Daca exista un jucator care sa se plieze pe stilul de joc "Winger" foarte bine. atunci cu siguranta Duff este un element de referinta. Un jucator cu viteza, determinat, da in minge si fuge (acum la batranete nu prea il mai tin picioarele si de asta si are evolutii sterse). Daca era asa dribbler cum zic ei atunci odata cu varsta si pierderea vitezei, ar fi avut evolutii bune asa cum inca are Giggs care este foarte tehnic. Duff nu e tehnic, nu dribleaza (poate doar din greseala sau din fuleu) punct.

Bolton:
normal ca nu s-au sinchisit sa urmareasca niste meciuri ale lui Bolton sau sa angajeze niste cunoscatori care ar fi stiut ca Steinsson, JL Samuel si S.Ricketts (toti fundasi de banda) au long throw.
Martin Petrov: nu are driven free kick

Stoke:
Shawcross: fundas extrem de bine cotat de englezi si in vederea lui Liverpool si Man U, este cotat destul de slab
Ricardo Fuller: foarte slab reprezentat fata de ceea ce poate el
Ma mir ca nu au uitat sa puna long throw lui Delap asa cum au facut in Fifa Manager 08

Newcastle:
Sol Campbell: la 36 de ani i-au facut o cota uluitoare. Nu numai ca nu joaca la Newcastle, momentan, dar nu mai este marele fundas din anii 2000-2005. A trecut vremea lui, a fost acum un an si ceva si il liga a 3-a la Notts County si poate fi doar o varianta de avarie asa cum a fost la Arsenal in sezonul trecut. Este talentat, de necontestat asta, inca joaca din instinct mai mult, dar nu poti sa ii faci cota peste Dawson
K.Nolan: doar 1 mil si ceva are cota. A fost golgeter sezonul trecut si mult timp vedeta celor de la Bolton
Shola Ameobi: un jucator mereu subapreciat care inca isi face treaba (l-am vazut in Cupa Angliei acum 2-3 sapt contra lui Chelsea si a marcat, a marcat si acum 1 etapa in PL) si care a inscris multe goluri in PL, are 29 de ani si are o valoare de doar 600-700 mii lire

Birmingham:
aici deja au dat-o in bara cu aproape tot lotul. Echipa care anul trecut a fost o revelatie si venita din liga secunda a facut senzatie avand si un record de invincibilitate, are jucatori foarte slab cotati. Nu mai dau nume pt ca sunt foarte multi aici.

RESTUL MAINE (sau poate nu va mai fi cazul pt ca vor fi rezolvat baietii de la BF in varianta finala!!! Ti-ai gasit!!

Last edited by RabeSandraTan@; 28-10-2010 at 01:26 PM.
RabeSandraTan@ is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2010, 02:50 PM   #9
Astristul
Moderator FIFAM
 
Astristul's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Ploieşti
Astristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to all
Default

Buna gluma de la final.

Totusi, daca vrei sa fii luat in seama, ar trebui sa postezi aceste observatii pe forumul lor oficial, si poate cineva din staff-ul lor va corecta aceste greseli.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Astristul is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2010, 03:11 PM   #10
Robbert_ro
Member
 
Robbert_ro's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Arad
Robbert_ro is on a distinguished road
Default

...dar artistule, cum tu te-ai ocupat de liga 1, nu există cineva care se ocupă de premier league? mă gândesc că nu îi neapărat vina celor de la EA și BF. bine, adică sunt vinovați că nu le-au verificat dar eu cred că au introdus loturile primite fără să mai verifice cineva ceva.
Robbert_ro is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
fm11

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:31 AM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL