INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Fifa Manager > Fifa Manager 08 > Cariere

Reply
 
Thread Tools
Old 15-01-2011, 03:26 PM   #11
masli
Member
 
masli's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Madrid
masli is on a distinguished road
Default Sezon 2

Nu am foarte multe de spus in sezonul2.
A inceput campionatul.


La inceputul sezonului am cumparat jucatorii din atasament. Toti jucatorii de care aveam nevoie pentru a pleca favorit in cursa pentru promovare. Pe Dyer l-am cumparat in iarna cand am vazut ca eu nu mai sunt util echipei.
Am dat ceva bani pe ei, au salarii destul de mari (cu veniturile lunare ale echipei platesc salariile pe o saptamana, salarii cam mari) dar am backup de bani de la Austria, nationala pe care o antrenez.

Astfel pe la jumatatea sezonului am primit urmatorul mesaj.


Pentru ca aveam stadionul mereu full am marit capacitatea stadionului. Initial am incercat sa maresc pretul biletelor (de la 3 la 4) si de la 6.000 de spectatori pe meci scadea la 5.9xx (nu stiu exact numarul) si am zis ca mai bine maresc capacitatea si o sa castig mai bine. Si asa a fost, la inceput aveam in jur de 7.000 - 8.000 apoi cu rezultatele bune am ajuns la stadion full in finalul sezonului.

Vreau sa-mi fac un stadion de 20.000 de locuri in urmatoarele 2 sezoane, sa ajung in Coca Cola cu stadion mare.

Mi-am contruit pizzeria, hot-dog stand, ice cream si chip stand. Am calculat ca in 2 sezoane imi voi recupera investitia.


Meciurile disputate



si clasamentul final


Uitasem


Cam atat sezonul 2. Eu astept sa ajung in Coca Cola unde voi incerca sa postez cu mai multe detalii.
Am cateva goluri salvate, am incerc sa fac un filmulet. Nu sunt greu de utilizat cele 2 programe, dar trebuie sa ai rabdare si imi cam lipseste.

Sezonul urmator voi incerca sa aduc un CD, nu va pleca de la echipa nimeni. Decat cei cu contract pana la finalul sezonului.

Cu Austria nu am mers prea bine, am uitat sa fac print screen la finalul sezonului, asa ca am facut mai tarziu.
Rezultatele si clasamentul.


Repet, toate meciurile jucate 3D cu viteza 2x, uneori 3x, never 4x.
Attached Images
File Type: jpg sez2 nouvenit1.jpg (100.4 KB, 25 views)
File Type: jpg sez2 nouvenit2.jpg (105.7 KB, 22 views)
File Type: jpg sez2 nouvenit3.jpg (106.1 KB, 19 views)
File Type: jpg sez2 nouvenit4.jpg (105.0 KB, 20 views)
File Type: jpg sez2 nouvenit5.jpg (101.3 KB, 18 views)
File Type: jpg sez2 nouvenit6.jpg (105.0 KB, 17 views)
File Type: jpg sez2 nouvenit7.jpg (105.0 KB, 16 views)
File Type: jpg sez2 nouveniti_toti.jpg (101.4 KB, 19 views)
File Type: jpg sez2 new am.jpg (100.1 KB, 16 views)
masli is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2011, 12:06 PM   #12
RabeSandraTan@
Member
 
RabeSandraTan@'s Avatar
 
Join Date: Nov 2009
RabeSandraTan@ is on a distinguished road
Default

E ciudat sa joci cu viteza 2 sau 3X. Eu joc la viteza normala pt ca asa observ cel mai bine fiecare miscare a jucatorilor si traiesc altfel un meci. Si poti vedea mai bine asezarea adversarului si locurile unde ei iti lasa spatii libere pt ca apoi sa faci mutari in tactica ta. Eu cel putin asa joc, urmarind foarte atent tot ce misca pe gazon, altfel e greu sa iei cele mai bune decizii. E ca si cum ai derula un film pe repede inainte si din care nu ai inteles mai nimic, doar niste imagini in miscare.
RabeSandraTan@ is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2011, 07:42 PM   #13
Nicklas-Bendtner52
Banned
 
Join Date: Feb 2011
Nicklas-Bendtner52 is on a distinguished road
Default

Cariera ft frumoasa! Bafta
Nicklas-Bendtner52 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-2011, 02:01 PM   #14
masli
Member
 
masli's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Madrid
masli is on a distinguished road
Default

Am spus ca rabdarea nu este punctul meu forte. Daca am 3-0 dau imediat pe 3x, meciul este ca si jucat. Daca adversarii baga un gol, atunci ma intorc la 2x unde vad destul de bine asezarea pe teren. Intr-adevar se vede mult mai bine asezarea pe 1x, am meciuri pe care le joc la 1x, mai bine zis momente .

Cariera am continuat-o si o voi continua insa nu am mai jucat de aprox. 2 saptamani, voi pune poze curand. Pot spune sigur ca sunt in cursa pentru promovare in CC2, alte detalii nu stiu despre echipa (shame on me).
La servici, nu pot sa ma joc, dar ma tot documentez cu tactici de joc .. tot felul de asezari pe teren si miscari in teren. Daca aveti ceva site-uri de genul asta va rog sa le postati.

Am ajuns la concluzia ca tacticile pe care le folosesc necesita un efort foarte mare din partea jucatorilor, mult prea mare. Dupa meci majoritatea titularilor stau la regenerare. Am incercat si creat tot felul de tactici dar nu ma multumeste niciuna.

Am in plan sa fac o noua tactica 4-1-2-2-1 (LWB CD CD RWB, DM, CM CM, AM AM (cei 2 AM usor la limita cu LW si RW) sau RW LW aproape de AM, si un ST). Echipa vreau sa o fac "stransa", liniile de mijloc, aparare si atac sa fie apropiate, fara counter-attack, cu pase scurte si normale (sau risky, in functie de calitatea jucatorului). CM dreapta sa dea pase numai in Stanga si CM stg sa dea pase numai in dreapta. LW, RW (AM-eii) pase in centru + long shot, iar ST - free role. Am sa postez daca o sa fie ok.
Daca aveti o tactica balansata, in care jucatorii nu alearga mult astept sa o impartasiti.
masli is offline   Reply With Quote
Old 11-03-2011, 08:16 PM   #15
Astristul
Moderator FIFAM
 
Astristul's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Ploieşti
Astristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to all
Default

Eu urmaresc blogul acesta: http://tactic-zone.blogspot.com/
Este foarte explicit in ce priveste tacticile de joc, diseaca aproape fiecare meci important, dar e greu sa implementezi in joc asa ceva.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Astristul is offline   Reply With Quote
Old 17-03-2011, 10:52 PM   #16
mrs.
Member
 
mrs.'s Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Campulung
mrs. is on a distinguished road
Send a message via Yahoo to mrs.
Default

Foarte intresanta cariera si e actractiva,adica ma uita la ea si as vrea sa vad mai mult .Sper sa mai postezi .. macar tu ,ca din cate vad putini isi mai posteaza carierele(ma refer la 0.
mrs. is offline   Reply With Quote
Old 18-03-2011, 10:21 AM   #17
masli
Member
 
masli's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Madrid
masli is on a distinguished road
Default

Cariera am continuat-o nu ma las de ea pana in toamna 2011, sperand ca FifaM2012 sa fie o reusita.
Aseara am terminat un nou sezon si am promovat in Coca-Cola League Two.

Stadionul l-am facut putin peste 21.000 de locuri.

Am semnat cu un atacat, la jumatatea campionatului, pe 5 ani + 1 de prelungire (optiune club), am dat pe el 45.000, are salariul cam mare ... dar nu am fost atent si nu am vazut ca are decat 1.66m inaltime. L-am luat pentru ca le are cu "Heading" dar inaltimea nu-l ajuta. O sa incerc sa-l vand, stiu ca o sa-mi fie cam greu dar trebuie sa scap de el .. o sa-l dau gratis numai sa nu ii mai platesc salariul.

Am dezvoltat o noua tactica, 4-1-2-2-1 (RB,LB,CD,CD, DM, AM, AM, RW,LW,ST), mai bine zis este un 4-1-2-3 pentru ca RW, LW si ST sunt pe aceiasi linie de atac. Este destul de ok tactica asta, apararea este solida iar atacul ucigator ... ucigator nu pentru ca atacantii mei inscriu des ci mai degraba pentru ca am ocazii foarte multe la poarta adversa. Pe meci lovesc bara de cel putin 2 ori, cel putin asa a fost in final de sezon. Imi aduc aminte ca intr-un meci, am lovit bara de 5 ori, echipa adversa a inscris 2 goluri iar eu tot loveam bara, echipa mea a atacat incontinuu si intr-un final am castigat cu 3-2 am fost multumit de meciul asta.
Sa povestesc ceva despre tactica asta, fundasii nu se misca din aparare .. nu le dau voie, pasele lor sunt scurte pentru ca nu vreau sa arunce mingea in atac sa ma prinda adversarii pe contraatac. DM-ul in ton cu fundasii, nu are voie sa urce .. dar pozitia putin mai avansata il face sa mai urce pana in careul advers si sa mai traga cate un sut anemic, paselele lui sunt numai in laterale, in centru nu are voie sa peseze (cel putin asa ii zic ). AM-ii - in atac, dar nu prea mult, oricum pozitia de pe teren ii situeaza mereu in fata careului si Long Shot activat, fara dribling decat daca intr-adevar le are. RW,LW - nu au voie sa centreze, au voie sa dribleze decat daca stiu sa faca asta, fara LongShot. O sa vedeti ca atunci cand atacul se desfasoara pe o banda, RW-LW vor alerga cu mingea aproape de coltul terenului, vor crea spatii in apararea adversa iar daca nu au voie sa centreze atunci vor pasa AM-iilor la marginea careului, care asteapta un loc liber sa suteze si o vor face mereu cand au posibilitatea. Daca AM-ii trag pe spatiul portii si portarul o respinge, este ST-ul atent si o baga in poarta. Repet, pe mine m-au disperat cu suturi in bara, insa per ansablu sunt multumit de tactica asta. Am mai observat ca aceasta tactica nu functioneaza contra 4-4-2 defensive foarte bine .. adica ... atacul nu mai este atat de taios, adversarii ocupa golurile din aparare foarte bine.

In seara asta, voi pune poze cu stadionul, ST-ul cu pricina, tactica si cateva imagini surpriza cu jucatorii actuali.

PS: de acum voi actualiza cariera cu mai multe detalii, mi-a placut modul tau de a prezenta cariera si mai mult ca sigur ca-l voi adopta si eu.

-------------------------------
Am adaugat si pozele ...
Attached Images
File Type: jpg CC2.jpg (99.7 KB, 22 views)
File Type: png stadion.png (536.2 KB, 21 views)
File Type: png ST.png (513.5 KB, 22 views)
File Type: png winters.png (514.2 KB, 22 views)
File Type: png wilkinson.png (519.5 KB, 21 views)
File Type: png hay.png (498.7 KB, 20 views)
File Type: png dyer.png (506.6 KB, 20 views)
File Type: png formation.png (274.0 KB, 26 views)
File Type: png team_tact.png (73.0 KB, 21 views)
File Type: png builth.png (511.2 KB, 20 views)

Last edited by masli; 18-03-2011 at 11:14 PM. Reason: Poze
masli is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2011, 12:56 PM   #18
masli
Member
 
masli's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Madrid
masli is on a distinguished road
Default

Nu am rezistat pana strang mai multe informatii, pentru ca ai mei au facut un meci mare contra Manchester United.
Poza atasata spune tot.
Attached Images
File Type: jpg eagles-manchester.jpg (154.5 KB, 29 views)
masli is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2011, 12:28 AM   #19
masli
Member
 
masli's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Madrid
masli is on a distinguished road
Wink

Am inceput noul sezon si sper sa promovez in CC1. O sa fie greu de promovat, dar cu siguranta o sa promovez, am incredere in echipa mea si in jucatorii mei.

Nu am facut print screen in primele etape, nu stiu de ce dar tot timpul uit sa fac print screen, cu toate ca am un post-it pe ecran pe care am scris "PRINT SCREEN !!!", dar degeaba.

Primul screen este din etapa a 8-a, un egal 4-4 pot sa spun ca am avut noroc ca am reusit egalul.

Etapa a 9-a.
In acest meci am observat ca apararea mea este foarte dezorganizata si am luat decizia de a reface 5x5 de la inceput. Si in meciurile anterioare am observat ca apararea mea este varza, tot mai schimbam in 5x5 dar aici am zis ca mai rau fac si asa ca am luat-o de la zero.


Primul meci cu 5x5 schimbat, in fixtures etapa a 10-a. Am salvat imaginea, dar rezultatul de mai jos l-am salvat peste imaginea cu etapa a 10-a, sper ca imi este scuzata greseala.: ) Un rezultat fantastic.


Sa povestesc putin acest meci absolut memorabil. Am dat gol in minutul 5, am schimbat tactica in 4 (DEF) - 4(DM) - 1(AM)-1(ST) instant, am rezistat pana in minutul 67 unde un CD de-al meu a dat pase la adversar si Manchester a dat gol. Am revenit la tactica initiala si ... hehehe.... uraa!!

Si inca o imagine memorabila:


Etapa 11, 12, 13 am uitat complet sa fac print screen, imi este permis dupa rezultatul de mai sus.

Etapa a 14-a, rezultat excelent .. adversarii nu au miscat mai nimic:


Etapa a 15-a, rezultat bun, chiar norocos pentru ca am dat golul victoriei in minutul 93-94 .. intr-un meci in care am dominat tot meciul, cu adversari in contraatac .. aici am observat ca AM-ul meu de 800k este foarte prost pasator si-l voi schimba in iarna 100%. Nu imi place sa fiu intr-un contraatac si AM-ul meu sa dea pase inapoi sau cand incearca o pase "desteapta", o da la adversari.


FA Cup, primul meci, AM-ul si-a arata limitele .. foarte, foarte slab a jucat.


Si fixtures:


Cum arata echipa dupa primele etape:
Apararea - sunt multumit, DM-ul este extraordinar
AM-ul il voi schimba, nu stiu cu cine, nu am gasit inca inlocuitor dar am inceput cu scoutul sa caut un jucator acceptabil.
de RW-ul nu sunt foarte multumit, are sclipiri dar per ansamblu este fad
LW-ul extraordinar, cred ca va fii impreuna cu apararea singurul jucator din atac caruia ii voi prelungii contractul.
ST-ii buni, nu foarte buni, doar decat .. buni. Builth are valoare de piata imensa nu si in teren, il voi vinde cand voi promova. Va aduce bani buni, sper ca voi gasi inlocuitor foarte repede.
Rezervele - foarte slabe, daca un jucator titular se accidenteaza este foarte naspa ca din 5 rezerve decat 3 sunt in regula, adica oarecum rezonabili.
masli is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2011, 07:51 PM   #20
mrs.
Member
 
mrs.'s Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Campulung
mrs. is on a distinguished road
Send a message via Yahoo to mrs.
Default

arata foarte bine cariera .joci cu vreun update sau e database original(echipele din 200?


edit:vad ca ai probleme cu ss-urile.incearca sa folosesti fraps pentru poze ,e mult mai util si usor de folosit.

Last edited by mrs.; 28-03-2011 at 09:29 PM.
mrs. is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:15 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL