INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Fifa Manager > Fifa Manager 08 > Cariere

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-2010, 11:01 PM   #1
RabeSandraTan@
Member
 
RabeSandraTan@'s Avatar
 
Join Date: Nov 2009
RabeSandraTan@ is on a distinguished road
Talking Rabesandratana - CARIERA MEA

Pentru ca tot mi s-a cerut in cateva randuri sa povestesc cariera mea in Fifa Manager dar sa pun si filmulete sau sa explic tacticile folosite, o sa incep de astazi cu cea mai recent cariera inceputa acum vreo 2-3 zile.

Mod joc: numai la meci full 3D
Database: original fara update oficial
Echipa aleasa: Osasuna

SEZONUL 1

Nu am efectuat niciun transfer in vara pentru ca nu am jucat niciodata in campionatul spaniol si aveam nevoie sa cunosc intai foarte bine jucatorii de la Osasuna. Obiectivul cerut este salvarea de la retrogradare. Am folosit training camp doar de 2 ori fiecare a cate 14 zile si m-am decis ca in aceasta cariera sa nu folosesc mod exchange player pentru eventualele transferuri din iarna tocmai pentru a-mi face misiunea mai grea.

Meciurile din pregatire un dezastru: infrangeri pe linie cu Arsenal, Milan si Reading.
Incepe sezonul si pregatesc o tactica defensiva pentru ca aveam meci derby cu Bilbao. Nu eram prea increzator dar speram la un egal cel putin. Inceput perfect pentru echipa mea cu o victorie in deplasare cu 4-1. Goluri Nekounam, Delporte, Portillo si Punal.

tactica



jucatorii de baza se regasesc in pozele atasate in bara din partea inferioara

etapa 2: egal cu Sevilla 1-1, gol Juanfran
etapa a 3-a am meci cu Barca. dupa o prima repriza terminata la egalitate, 1-1, T.Henry face o a doua repriza fantastica si da 3 goluri, scor final 4-1 pt catalani. Prea puternica Barcelona pt echipa mea dar si foarte greu sa aleg in tactica pe cine sa marchez. Trebuia sa pun minim 2 jucatori la marcaj pe Messi, Eto'o, Ronaldinho, Iniesta, Xavi, ceea ce era imposibil, astfel ca m-au zdrobit.

etapa 4 am facut 0-0 cu Zaragoza
etapa 5 am invins Levante cu 2-1 dupa golurile lui Delporte si Portillo
etapa 6 inving Atletico Madrid cu un gol in minutul 90 al lui Dady dupa un meci foarte greu in care principala preocupare a mea a fost sa il blochez complet pe Forlan. L-am inconjurat cu 3 jucatori si astfel nu a miscat tot meciul iar Aguero este momentan prea tanar ca sa decida un meci asa ca l-am lasat relativ liber dar nu mai aproape de 16 m de poarta mea pentru ca ar fi devenit periculos si el.

etapa 7 echipa mea face un meci senzational cu Villarreall care m-a condus cu 2-0 dar la final a fost 3-2 pt ai echipa mea dupa golurile lui Punal, Delporte si Josetxo
Dupa atatea meciuri bune si doar cu o singura infrangere in fata Barcelonei am inceput sa sper la un loc de cupa europeana si asta pt ca echipa mea era f organizata si contraataca decisiv.

etapa 8 un meci mai slab cu Almeria terminat 1-1 dupa ce Portillo a egalat cu mare greutate
etapa 9 castig 1-0 cu Valladolid - gol elvetianul Margairaz
etapa 10 victorie obtinuta din nou cu 1-0 in deplasarea de la Sevilla cu Betis, gol Punal in min 90

etapa 11 castig 2-0 cu Getafe dupa un meci fara probleme cu golurile lui Margairaz si Portillo
in etapa 12 vine insa si o infrangere neasteptata cu 3-1 la Recreativo. A doua infrangere din sezon dupa cea cu Barca insa eram pe loc de CL inca si am considerat ca este doar un accident.

Vine un meci din Cupa cu Celta Vigo castigat cu 3-0 iar apoi urmeaza doua victorii extrem de mari pt echhipa mea: 2-1 cu Espanyol (2 goluri Delporte pe care l-am reprofilat in al doilea varf din mijlocas dreapta) si inca o victorie cu 1-0 contra lui Depor (gol fundasul stanga Corrales)
Deja ajunsesem locul 3 la 2 sau 3 puncte de Real si la 6 de Barca. Urmau insa doua meciuri cu greutate: Valencia si Real.

ce s-a intamplat cu cele 2 o sa va spun maine cand o sa si postez pe youtube inregistrarea full a reprizei a 2-a din meciul cu Valencia dar si cateva faze din cele cu Real.

UPDATE

A venit meciul cu Valencia si in prima repriza Delporte deschide scorul dar Morientes reuseste sa egaleze. Repriza a doua va las sa o urmariti in totalitate in acest filmulet pentru a vedea cum s-au aparat jucatorii mei si cum Portillo a surprins pe contraatac.

Meciul de pe Bernabeu contra Realului era f important pt ca in cazul unei victorii treceam in fata lor pe locul 2. Primul 11 al albilor nu arata prea infricosator pt mine pt ca in atac erau prezenti jucatori ca V.Nistelrooy, un jucator rigid care daca e marcat strans nu face nimic tot meciul, Baptista care este lipsit total de fantezie si daca ii blochezi culoarele de sut este ca si inexistent iar cel mai periculos ramanea Saviola care de altfel a si reusit sa marcheze si sa egaleze dupa ce Metzelder si-a dat un autogol. In partea a doua insa Portillo a reusit sa marcheze din nou si am castigat cu 2-1. Filmuletul este prezent aici

Eram pe locul 2 in luna decembrie si mai aveam un meci inainte de a trece in anul calendaristic 2008. Am pierdut insa fara drept de apel cu Mallorca 3-1 insa m-am mentinut pe locul 2 pt ca Real a dat-o si ea in bara.

Vine perioada de transferuri si dupa ce am avut timp un tur intreg sa analizez lotul, imi vand 90% din jucatorii de rezerva (Juanfran, Elia, Javi Garcia, Monreal, Dady, Plasil, Pandiani, etc - am folosit "offer player to other club" ca sa scpa mai repede de ei) Dezavantajul cand folosesti aceasta optiune este ca vinzi jucatorii la valoarea lor si nu poti sa scoti mai mult pe ei ca atunci cand vine o oferta concreta care de multe ori este chiar dubla fata de valoarea jucatorului. In fine, am ajuns la 18 milioane buget de transferuri si am adus pe clauze "offer from abroad" si "offer for higher division" jucatori fara bani ca: S.Dalla Bona mijlocas de la Napoli, Frey - portarul Fiorentinei, Pedro Mendes - mijlocasul de la Pompey, Gekas - atacantul de la Leverkusen, da silva - mijlocas ofensiv de la Stuttgart, Abardonado - fundas de la Nice, Coulibaly - fundas de la Lens, Engelhardt - mijlocas def. de la Frankfurt, Zyrianov - mijlocas din Rusia, Pinto - portar de la C.Vigo si Gera - ungurul de la WBA.

Vine meciul retur de cupa cu Vigo castigat cu 3-0 in tur, astfel ca introduc in teren toti jucatorii adusi ca sa vad ce le poate pielea. Castig cu 4-o dupa dubla lui Gekas si cate un gol da Silva si Margairaz.

Nu am vandut niciun titular pt ca ar fi fost o prostie sa fac asta dupa ce am ajuns cu ei pe locul 2, si nici nu prea am de gand sa schimb brusc primul 11 pt ca echipa e f puternica. Nu am avut parte de accidentari pt ca in Spania se joaca fair-play. Schimbarile in priumul 11 le voi face treptat si doar cand o sa fiu convins ca vreun nou venit merita sa ia locul unui jucator de baza, voi face aceasta mutare.

La up&down jucatorii din primul 11 au mai crescut si ma voi baza pe ei in continuare.

Prima etapa din anul 2008 este cea cu Murcia , meci castigat greu cu 0-1 in deplasare prin golul noului venit, Samuele Dalla Bona.

Azi urmeaza sa mai joc cateva etape despre care o sa vorbesc zilele urmatoare. Filmuletul cu toate fazele si golurile echipei o sa il urc pe youtube la finalul sezonului.

@Astristul - in legatura cu ce ziceai tu cu "atacking FB" sa stii ca si eu la inceput am inceput sa ii editez pt ca ma enerva acest lucru dar dupa un timp mi-am dat seama ca sunt chiar buni si utlili pt tactica mea. Sunt jucatori care prefera mereu sa se duca in atac si sunt de multe ori si cam individualisti ceea ce mie imi convine atata timp cat joc cu 2 maxim 3 jucatori in ofensiva si restul sunt doar fundasi si DM. Incearca sa cumperi cativa "AFb" si o sa vezi ca sunt foarte buni si nu trebuie schimbati din editor. Chiar cand fac pathcuri am inceput sa pun si eu acest stil la unii atacanti sau mijlocasi.
Attached Images
File Type: jpg tactica.jpg (52.1 KB, 495 views)
File Type: jpg corrales.jpg (147.1 KB, 79 views)
File Type: jpg cruchaga.jpg (145.8 KB, 53 views)
File Type: jpg delporte.jpg (147.3 KB, 53 views)
File Type: jpg izquierdo.jpg (145.2 KB, 43 views)
File Type: jpg josetxo.jpg (146.8 KB, 44 views)
File Type: jpg mflano.jpg (145.6 KB, 40 views)
File Type: jpg nekounam.jpg (146.1 KB, 49 views)
File Type: jpg portillo.jpg (145.2 KB, 42 views)
File Type: jpg ricardo.jpg (139.6 KB, 40 views)

Last edited by RabeSandraTan@; 19-04-2010 at 08:00 PM.
RabeSandraTan@ is offline   Reply With Quote
Old 18-04-2010, 11:31 PM   #2
Astristul
Moderator FIFAM
 
Astristul's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Ploieşti
Astristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to all
Default

Aiurea rau in Spania cu baza de date oficiala. Multi mijlocasi si/sau atacanti au ca playing style "attacking FB". A trebuit sa "repar" toti jucatorii cu playing style aiurea de acolo!
Mult succes la Osasuna!
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Astristul is offline   Reply With Quote
Old 19-04-2010, 10:42 AM   #3
mrs.
Member
 
mrs.'s Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Campulung
mrs. is on a distinguished road
Send a message via Yahoo to mrs.
Default

am avut si eu o cariera cu osasuna . am terminat turul pe locul 1 dar returul a fost un dezastru total si am terminat pe 7 sau 8 ..
mrs. is offline   Reply With Quote
Old 20-04-2010, 11:46 AM   #4
Astristul
Moderator FIFAM
 
Astristul's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Ploieşti
Astristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to all
Default

Quote:
Originally Posted by RabeSandraTan@ View Post
@Astristul - in legatura cu ce ziceai tu cu "atacking FB" sa stii ca si eu la inceput am inceput sa ii editez pt ca ma enerva acest lucru dar dupa un timp mi-am dat seama ca sunt chiar buni si utlili pt tactica mea. Sunt jucatori care prefera mereu sa se duca in atac si sunt de multe ori si cam individualisti ceea ce mie imi convine atata timp cat joc cu 2 maxim 3 jucatori in ofensiva si restul sunt doar fundasi si DM. Incearca sa cumperi cativa "AFb" si o sa vezi ca sunt foarte buni si nu trebuie schimbati din editor. Chiar cand fac pathcuri am inceput sa pun si eu acest stil la unii atacanti sau mijlocasi.
Probabil asa este, cum spui tu, dar nu mi se pare realist. Profilul acela este valabil doar pentru fundasi. In FIFAM 10 de exemplu acest "bug" s-a reparat. Fiecare post fundas/mijlocas/atacant au playing style corespunzator.
Poate ca in tactica pe care o folosesti acest stil de joc chiar te ajuta, eu in schimb n-am folosit-o deocamdata.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Astristul is offline   Reply With Quote
Old 27-04-2010, 01:39 AM   #5
schiffer
Member
 
Join Date: Jan 2010
schiffer is on a distinguished road
Default

la mine in cariera cel mai bun jucator e scholes, 37 ani.

Last edited by Astristul; 27-04-2010 at 05:56 PM.
schiffer is offline   Reply With Quote
Old 27-04-2010, 03:15 PM   #6
RabeSandraTan@
Member
 
RabeSandraTan@'s Avatar
 
Join Date: Nov 2009
RabeSandraTan@ is on a distinguished road
Default

joci cu "training camp" la fiecare 3 zile ca sa iti antrenezi jucatorii unde doresti tu in mod rapid sau a crescut el de-a lungul anilor datorita evolutiilor bune de a ajuns sa arate in asa fel , majoritatea cu 99?

Last edited by Astristul; 27-04-2010 at 05:56 PM.
RabeSandraTan@ is offline   Reply With Quote
Old 27-04-2010, 03:52 PM   #7
schiffer
Member
 
Join Date: Jan 2010
schiffer is on a distinguished road
Default

mereu pun antrenorul secund sa ii antreneze.

Last edited by Astristul; 27-04-2010 at 05:57 PM.
schiffer is offline   Reply With Quote
Old 27-04-2010, 04:32 PM   #8
mariusghe
Banned
 
mariusghe's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
mariusghe is on a distinguished road
Default

Schiffer adica Scholes ti-a crescut tie atat in 2 sezoane?Este IMPOSIBIL
mariusghe is offline   Reply With Quote
Old 27-04-2010, 05:58 PM   #9
Astristul
Moderator FIFAM
 
Astristul's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Ploieşti
Astristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to all
Default

Nu e imposibil deloc. Eu de exemplu ajunsesem prin 2012 selectionerul Angliei si cel mai bun AM era Scholes, care ... nu juca nicaieri si l-am batut la cap sa revina in nationala si jucam meci de meci cu el. Adevarul e ca se dezvolta foarte bine.

@ Rabesandratana: training camp la 3 zile? E obositor asa ceva si strica si atmosfera in lot.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Astristul is offline   Reply With Quote
Old 27-04-2010, 08:07 PM   #10
mrs.
Member
 
mrs.'s Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Campulung
mrs. is on a distinguished road
Send a message via Yahoo to mrs.
Default



cam asa arata Dica dupa 4 ani . nu am modificat nimic , ci doar am jucat cu URL v2.0 .
mrs. is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
rabesandratana

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:34 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL