INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Discutii generale > Sporturi
Register FAQ Community Calendar

Reply
 
Thread Tools
Old 19-06-2008, 10:29 PM   #361
boggy
Member
 
boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Location: Iasi
boggy is a splendid one to beholdboggy is a splendid one to beholdboggy is a splendid one to beholdboggy is a splendid one to beholdboggy is a splendid one to beholdboggy is a splendid one to beholdboggy is a splendid one to behold
Post

Quote:
Originally Posted by dorel View Post
Alexandrescu e extrem de enervant. Cum ai spus si tu, vorbeste peste team radio, tin minte o cursa cand s-a oprit ca prin minune si apoi a spus "n-am inteles ce i-a zis". N-a inteles pentru ca nu stie limba engleza, daca ia un interviu cuiva, intrebarile puse de el suna cam asa: "how much benzin you have?". Pe langa asta, foloseste niste expresii preluate de la comentatorii de la Speed TV, glumele le traduce prost si mai si rade singur cand le spune. Alt lucru enervant e ca vorbeste prea mult de rezultatele pilotilor romani, si il lauda in special pe Doru Sechelariu chiar daca acesta e la multe locuri sub Marinescu in clasamentul formulei BMW si nici Marinescu nu e un pilot prea stralucit, se plimba de cativa ani intre competitii minore. Cum doi romani nu-s de ajuns trebuie sa mai ameste sportul pe patru roti cu cel pe 2 si sa vorbeasca despre clasarile sub locul 20 ale lui Muresan. Bonifaciu nu e cel mai bun comentator, dar macar vorbeste mai putin si incearca sa-l mai intrerupa pe "Micky" cu toate ca nu inteleg de ce nu-i mai taie microfonul din cand in cand.
De Sechelariu nu vorbeste pe degeaba ,are "sponsorizari" presupun pt. asta.
boggy is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2008, 08:04 PM   #362
shinoda
duc *****ul īn cārcă
 
shinoda's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: at the center of the earth, in the parking lot
shinoda has much to be proud ofshinoda has much to be proud ofshinoda has much to be proud ofshinoda has much to be proud ofshinoda has much to be proud ofshinoda has much to be proud ofshinoda has much to be proud ofshinoda has much to be proud ofshinoda has much to be proud of
Default

Ah, ce final de sezon. Imi venea sa sparg televizorul de nervi cand am crezut ca a castiga Massa campionatul. Oricum nu-l merita. Bravo Hamilton si m.u.i.e. Ferrari.
shinoda is offline   Reply With Quote
Old 08-11-2008, 04:51 PM   #363
stef.
Member
 
stef.'s Avatar
 
Join Date: Nov 2008
stef. is on a distinguished road
Default

Idem shinoda
stef. is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2009, 12:28 AM   #364
stefan
Guest
 
Default

Cum Liga I este un mare blat si de sarituri cu schiurile uit cam prea des in ultimul timp, Formula 1 a ramas cam singurul sport care ma mai pasioneaza. Din pacate si acest sport se duce intr-o directie gresita dupa parerea mea.
Mai intai sa zic vreo 2 cuvinte despre schimbarile majore din acest sezon:

-Interzicerea multor elemente aerodinamice: o masura destul de buna, de cand s-a interzis efectul de sol multi au exagerat cu numarul de aripioare de pe masina. Cred ca toti stiu ca aerodinamica creste viteza fara sa cresti puterea si cum Formula 1 este laboratorul industriei auto mi se pare exagerat sa investesti milioane de dolari in niste elemente aerodinamice care nu vor ajunge pe strada. In plus monoposturile arata ceva mai bine fara coarne si alte chestii si cum acestea nu vor mai avea in spate un climat propriu depasirile vor fi mai usoare si mai spectaculoase.
-KERS: un sistem inteligent care recupereaza o parte din energia degajata la franare care probabil va prinde si la autoturisme (mai ales la cele electrice sau cele alimentate cu hidrogen) pentru ca prin oras apasam frana mai des decat acceleratia.
-Pneuri slick: emblematice pentru sporturile cu motor pe circuite asfaltate, compenseaza lipsa apasarii aerodinamice printr-o aderenta mai buna.
-Doar 8 motoare pe sezon: ce rost are sa scoti in jur de 800 de cai dintr-un V8 daca nu poti ajunge de la Iasi la Bucuresti cu el? Pe langa prelungirea duratei de viata a motoarelor aceasta masura se aplica si in cazul cutiilor de viteze dar nu-mi mai aduc aminte numarul maxim.

Prin urmare aceste schimbari par bune la prima vedere tinand cont ca in trecut au fost interzise inventii mult mai spectaculoase. De exemplu in 1993 Williams folosea o suspensie activa care isi modifica geometria in functie de denivelarile de pe traseu. Se vorbea chiar de scanarea pistei cu lasere sau de folosirea unui sistem GPS dar in 1994 aceasta suspensie activa a fost interzisa. Partea proasta e ca Formula 1 se pare ca se indreapta spre o competitie monomarca si isi cam pierde rostul pentru ca deja avem formulele Renault, GP@, Formula BMW, chiar si Ford, A1GP. Ce rost ar mai avea Formula 1 doar cu motoare Cosworth si alte componente Magneti-Marelli?

Am ajuns la partea care chiar ma enerveaza: circuitele. Daca in trecut Formula 1 era mai mult un sport european, in prezent cam jumatate din curse se tin in afara Europei. Japonia si-a spus cuvantul in trecut prin producatorul de motoare Honda, Canada l-a avut pe Gilles si Jacques Villneuve, Brazilia pe Senna, Australia a avut 3 campioni mondiali, SUA 2, dar Malaezia? China? Bahrain? Singapore? Emiratele Arabe Unite? Pai cei din Abu Dhabi stiu ce-i aia Formula 1 cum stiu eu unde sa caut pe o harta Abu Dhabi. In Germania Hockenheim si Nurburgring organizeaza cursa pe rand in timp Marele Premiul al Europei se tine pe un circuit stradal in Vlanecia printre cladiri de sticla si cursa in nocturna de la Singapore de anul trecut a fost interesanta doar pentru ca Massa a plecat cu frutunul si cu un mecanic dupa el si Raikkonen a uitat sa ia curba. De ce o cursa plictisitoare prin desert si nu una la Imola? Daca si circuitul din Monte Carlo va fi inlocuit de o cursa prin New York eu nu ma mai uit.
  Reply With Quote
Old 24-02-2009, 04:32 PM   #365
shinoda
duc *****ul īn cārcă
 
shinoda's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: at the center of the earth, in the parking lot
shinoda has much to be proud ofshinoda has much to be proud ofshinoda has much to be proud ofshinoda has much to be proud ofshinoda has much to be proud ofshinoda has much to be proud ofshinoda has much to be proud ofshinoda has much to be proud ofshinoda has much to be proud of
Default

In contextul actual, criza mondiala a lovit din plin Marele Circ iar aceste modificari aduse regulamentului sunt de bun augur, in principal echipelor mici. In cazul reglementarilor tehnice, sunt de acord cu marirea fiabilitatii masinii insa la partea estetica monoposturile arata ca dracu. Probabil pe parcursul sezonului ma voi obisnuii cu noul look. Cat despre raspandirea curselor pe tot mapamondul, este clar ca nu se tine cont de traditie ci numai de marketing. Eu unul nu am nimic impotriva disputarii unor noi mari premii pe circuite moderne, spectaculoase atat timp cat vor fi pastrate in calendar si circuitele clasice, gen Spa, Monte Carlo, Monza.

Last edited by shinoda; 24-02-2009 at 04:35 PM.
shinoda is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2009, 11:11 PM   #366
stefan
Guest
 
Default

Nu arata chiar asa de rau. Eleronul spate e prea ingust si prea inalt iar cel din fata e prea lat si parca e facut de mine din placaj dar in rest arata chiar bine, sunt mult mai curate, seamana cu monoposturile de la mijlocul anilor 90. Poate cursele prin desert aduc venituri mai mult din publicitate pentru ca am inteles ca incasarile din bilete nu-s chiar stralucite. Si o cursa prin desert mi se pare cam la fel de spectaculoasa ca statul la semafor in New York intr-o decapotabila scumpa in spatele unui SUV al carui esapament iti sufla fix in freza.
  Reply With Quote
Old 29-03-2009, 09:42 AM   #367
Cornel*
Nick vechi: xdevil
 
Cornel*'s Avatar
 
Join Date: May 2005
Location: Deasupra ta
Cornel* is a splendid one to beholdCornel* is a splendid one to beholdCornel* is a splendid one to beholdCornel* is a splendid one to beholdCornel* is a splendid one to beholdCornel* is a splendid one to beholdCornel* is a splendid one to behold
Send a message via Yahoo to Cornel*
Default

Prima cursa a sezonul a fost castigata de Button, de la echipa debutanta Brawn Mercedes. De altfel, Brawn Mercedes a castigat si locul secund prin Rubens Barichello.
Pacat tare de ciocnirea din final dintre Vettel si Kubica.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


Cornel* is offline   Reply With Quote
Old 17-04-2009, 09:32 PM   #368
shinoda
duc *****ul īn cārcă
 
shinoda's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: at the center of the earth, in the parking lot
shinoda has much to be proud ofshinoda has much to be proud ofshinoda has much to be proud ofshinoda has much to be proud ofshinoda has much to be proud ofshinoda has much to be proud ofshinoda has much to be proud ofshinoda has much to be proud ofshinoda has much to be proud of
Default

Incitant inceput de sezon. Brawn GP cu o masina foarte bine pusa la punct in comparatie cu celelalte competitoare. Acum ca s-a stabilit ca acel difuzor spate este regulamentar, va fi adoptat de toate echipele si astfel vom avea parte de o lupta de la egal la egal. Sunt curios cat vor mai rezista Brown GP in fruntea clasamentului, eu unul nu ii vad avand puterea de a lupta pentru titlul, atat la constructori cat si la piloti. Maine de la 9 am, calificarile de la Shanghai.
shinoda is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:13 AM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL