INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Alte jocuri de fotbal > Pro Evolution Soccer / Winning Eleven

Reply
 
Thread Tools
Old 19-02-2004, 02:40 PM   #1
Centru
Member
 
Join Date: Sep 2003
Centru is on a distinguished road
Default



Intro simplutz: am jucat toate jocurile fifa de la road to the world cup 98. Parerea mea despre fifa 2004 intr-o fraza: a adaugat lucruri bune si care erau necesare de mult (usor de executat lov.libere, cornere) dar a scos prea multe lucruri importante. (prea multe de zis aici)

PES-ul... primele impresii: ne-patchuit mi se misca prea incet, dupa ultimul patch mi se misca prea repede nu e amuzant de loc. Are editor in-game, tare bine, nu se pot crea echipe noi, tare rau. (parca vedeam un download cu toate echipele din europa care sa taie macaroana EURO 2004-ului).

Si m-apuc sa joc Romania-Australia la bucuresti, niv. 2 dificultate. Creierul mi se facuse tandari dupa training, mai stiam vreo trei taste restul le ghiceam dupa ocazie.

Domin, dar sutam prea tare (chestie nitzelus enervanta: dai o secunda pe tasta se duce sutul peste mari si oceane), ia practica sa rezolvi problema, oarecum merge.

Si cum ziceam dominam la cel mai pur stil romanesc, pase si ocazii, goluri ioc. Imi dau australienii un gol in minutul 39, centrare lunga la coltul lung, Radoi si Iencsi sunt batuti de un pustan cu nume tare britanic (l-am uitat): cap, gol, 0-1. Multimea chiraie si chitaie de nu se poate dupa care se apuca sa taca.

La pauza observ ca Moldovan nu e in echipa, il pun in locul lui Codrea. Efecte:
un-doi Mutu-Ganea printre trei australieni cam zbarliti, scor: 1-1.
Centrare scurta pana in fatza careului, Moldovan suteaza din cadere, un semi-lob perfect din 18 metri, mingea mai loveste si transversala pt. efect artistic, scor: 2-1.
Dorinel Munteanu, bara din 20 de metri: inca 2-1.
Nu va bat capul cu restul, scor final 4-1 cu mine tinand mingea in propriul teren ultimele 10 minute si stadionul fluierand tactica

Ce este special? Match length-ul l-am pus la ***25 de minute*** (ziceam sa ma antrenez). Realismul scorului si ritmul meciului m-au daramat.

Alte chestii care m-au facut literalmente sa ma minunez si sa ma bucur (nu exagerez, cred ca-s fericit acum imp: ):

1. pasele cu calcaiul intervin natural, eventual poti sa memorezi combinatia dar important e ca se intampla pur si simplu natural, adica in timpul meciului.

2. Fiecare gol e *lucrat*, ma bucuram ca la un meci adevarat al echipei Romaniei, sunt goluri frumoase, ne-scriptate si iti dau o satisfactie incredibila.

3. Complexitatea in sens bun. 3 moduri de a centra * 2 nivele de inaltime = 6 posibilitati pentru jucatorul care e pe extrema cu mingea, ca de exemplu.

4. Plasamentul camerelor dupa un gol, la sfarsitul reprizei, exact ca la un meci de televiziune.

5. Zecile de optiuni pentru strategia echipei, vreme, tonul comentatorilor (pro-gazde, pro-oaspeti, neutri, etc). Cand te gandesti ca FIFA nici macar n-are ploaie...
Mai sunt niste lucruri care vor fi rezolvate probabil in PES4. Ganea are pielea alba ca smantana , se da click in editor si se rezolva. Nu ma plang de lipsa licentelor, le rezolva net-ul pe toate. Sunetul multimii mi se pare cam anemic, se mai trezesc la goluri si faze importante si atat. Nu stiu cum arata jocul pe alt nivel de detaliu decat pe 'low', asta pana imi rezolv probleme cu hardwareu', dar la 1280*1024 si low detail nu m-am plans. E greu sa joci aparare. Nici cu loviturile libere nu am nici un fel de experienta, 1/2 din cornere le-am trimis din margine in margine, asta e - viata e complicata si are multe aspecte

Tare as vrea ca fiecare fan FIFA sa aiba jocul asta macar doua zile si nitelusa rabdare sa invete ce-i cu tastele. In rest, FIFA, move on (sau cum zicea unul pe forumurile soccergaming, "if it's in the game, we probably didn't notice it and didn't put it in our games").

Nota: A se exclude RCIF-ul din fraza dinainte. Am chef sa aud scandarile Ceahlaului din nou.
Centru is offline   Reply With Quote
Old 19-02-2004, 06:33 PM   #2
ReKo
Member
 
Join Date: Nov 2003
Location: Bucharest
ReKo is on a distinguished road
Send a message via MSN to ReKo
Default

super marfa !
asta-mi place
itzi poti comenta jocul !

uite...
eu am stat 2 saptamani in prostie si m-am jucat
am studiat jocul tot... cu atentie !
daca stai sa vezi tot ce poti face in acest joc
ramai mut.... !
deci eu pot sa jur... ca daca nu scotea KONAMI acest joc ... nici in 3 ani EA SPORTS nu scoteau un asemenea joc (acum au concurenta...) !
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.



To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
ReKo is offline   Reply With Quote
Old 19-02-2004, 08:13 PM   #3
RaPiDuTz
Member
 
Join Date: Oct 2003
Location: Bucuresti
RaPiDuTz is on a distinguished road
Send a message via AIM to RaPiDuTz Send a message via MSN to RaPiDuTz Send a message via Yahoo to RaPiDuTz
Default

Quote:
Originally posted by Centru@Feb 19 2004, 03:40 PM
2. Fiecare gol e *lucrat*, ma bucuram ca la un meci adevarat al echipei Romaniei, sunt goluri frumoase, ne-scriptate si iti dau o satisfactie incredibila.
aici ai mare dreptate...nu ca la fifa de mingea dintr-o pozitie se duce in 1-2 moduri in porta...
iar aici la replay iti arata exact pe unde sa dus mingea nu ca la fifa
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
RaPiDuTz is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2004, 02:48 AM   #4
cocomic
Member
 
Join Date: Nov 2003
cocomic is on a distinguished road
Default

bravo... am mai spus eu... ajunge sa ii dati sansa jocului pentru 1-2 partide... si cd-urile cu fifa o sa prinda praf...
cocomic is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2004, 05:00 AM   #5
Centru
Member
 
Join Date: Sep 2003
Centru is on a distinguished road
Default

Totti: incep sa inteleg ce-ai zis, am jucat inca doua partide.. parca FIFA e fatza de PES ce e un joc de calculator fatza de o partida reala de fotbal, in PES nu cred ca am vazut aceeasi faza de poarta de doua ori. Incredibil, nu stiu cum s-a programat tot codul, dar rezultatele sunt uluitoare...

RaPiDuTzule, si cand te gandesti ca golurile din FIFA 2004 sunt cam urate. In special suturile din afara careului, in reluare vezi ca ai marcat exact la mijloc intre portar si vinclu.. pe cand in PES poti sa marchezi la paianjen , si cand te gandesti ca FIFA e jocul scriptat si nu PES-ul..

cocomic: FIFA are un avantaj fatza de PES, cel putin pana ma prind ce e cu download-urile. Baza de date (si nu vorbesc de chestii gen ad-boarduri sau ghete, ci pur si simplu echipe). Dar in fiecare an e mai rau. Daca PES-ul la anul o sa aiba optiuni de importare ca Madden, o sa rupa - Madden e un joc de fotbal american de la EA sports in care poti sa faci urmatoare chestie: te duci pe net, d-lodezi fisierul cu echipa X (jucatori, echipament, tot), intri in joc, dai import si ai o echipa noua. Hard-diskul sa te tina, ca in rest ai cate echipe vrei . *Asta* ar fi crima de misto.

Tot invat cum e cu editarea jucatorilor, complicat ca pt. Playstation. (pe bune cand joc PES parca invat o limba straina). Voi cum faceti sa nu dati sutul prea pe sus? O fi de vina reflexele mele de FIFA si d-aia apas cam mult, cine stie...

Centru is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2004, 05:35 AM   #6
Centru
Member
 
Join Date: Sep 2003
Centru is on a distinguished road
Default

Inca o chestie: poate johnnyusa ne lamureste ce-i cu Winning Eleven 7, pentru ca o sa apara pe PC primavara asta, e facut tot de Konami si din descrierea pe care am vazut-o pe net e ff asemanator cu PES-ul..

Edit: http://www.konami.com/winningeleven7/
uitati-va si la site si la pop-up.
Centru is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2004, 06:38 AM   #7
Centru
Member
 
Join Date: Sep 2003
Centru is on a distinguished road
Default

Si gata ultima chestie pe care o mai pun pe forum pana intru cu totul in PES... ce conteaza scoala???

Mi-am dat seama de o chestie care imi place enorm la PES: sunetul care exista atunci cand faci o inlocuire.. cred ca stiti despre ce vorbesc... un 'dong' ca la gara sau aeroport.. o voce neclara a crainicului stadionului.. si multimea se bucura (daca joci acasa) sau fluiera (daca joci in deplasare)... gata, tac
Centru is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2004, 07:59 AM   #8
ReKo
Member
 
Join Date: Nov 2003
Location: Bucharest
ReKo is on a distinguished road
Send a message via MSN to ReKo
Default

Quote:
Originally posted by Centru@Feb 20 2004, 05:35 AM
Inca o chestie: poate johnnyusa ne lamureste ce-i cu Winning Eleven 7, pentru ca o sa apara pe PC primavara asta, e facut tot de Konami si din descrierea pe care am vazut-o pe net e ff asemanator cu PES-ul..

Edit: http://www.konami.com/winningeleven7/
uitati-va si la site si la pop-up.
din cate am vazut...
e superb... si nu cred ca e pes :P
dar e pentru PlayStation2 !

uite aici site-ul oficial !

__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.



To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
ReKo is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2004, 08:13 AM   #9
Centru
Member
 
Join Date: Sep 2003
Centru is on a distinguished road
Default

Pai uite, Totti,

http://www.soccergaming.tv/showthread.php?...?threadid=96503

Daca nu poti intra pe link, cauta pe forumul soccergaming 'winning eleven 7' si vezi...
... sau crede-ma. Apare si pe PC.
Centru is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2004, 12:00 PM   #10
JohnnyUSA
Tata' LOR
 
JohnnyUSA's Avatar
 
Join Date: Jan 2003
Location: Pitesti
JohnnyUSA is a splendid one to beholdJohnnyUSA is a splendid one to beholdJohnnyUSA is a splendid one to beholdJohnnyUSA is a splendid one to beholdJohnnyUSA is a splendid one to beholdJohnnyUSA is a splendid one to beholdJohnnyUSA is a splendid one to behold
Default

Centru: Winning Eleven 7 este "concurentza" lui PES3 pe PS2 .. culmea este ca firma producatoare este tot Konami :-)
.. din cate stiu eu , WE7 nu va apare pe PC.. fiind dedicat strict consolelor.. o sa ma mai documentez.


P.S.: Sunt mandru de voi copii! Totti tu ce faci frate cu echipele alea ?
__________________
VINDE !! PLEACA !! MORI !!


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.



To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
JohnnyUSA is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:31 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL