INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Jocuri Fifa > Fifa 14 > Career Mode Stories

Notices

Reply
 
Thread Tools
Old 31-12-2013, 07:29 PM   #1
SOULBLAST
Member
 
SOULBLAST's Avatar
 
Join Date: Feb 2013
Location: București
SOULBLAST is just really niceSOULBLAST is just really niceSOULBLAST is just really niceSOULBLAST is just really niceSOULBLAST is just really nice
Send a message via Yahoo to SOULBLAST Send a message via Skype™ to SOULBLAST
Post [•STORY•] Visul unui Român... - FM10

Spoiler for Atenție!:
Inițial, m-am inspirat din povestea lui Răzvan (razwyx) și am început și eu o carieră de acest gen. Orice coincidență cu un personaj normal este pură coincidență.
( Tot inițial, primele 2 părți au fost începute pe GM și am decis să vă împărtășesc și vouă acest deliciu literal. Spor la lectură și "Hai Ghana!" )

__________________________________________________ ______________

Iunie, 2009. Ultima zi din campionatul românesc...


Ma trezesc. Eram in pat. Langa mine, imi vibreaza telefonul, un Sony Ericsson W580i... Mai stau in pat, uitandu-ma pe tavan pana sa imi vin in fire. Dupa, raspund la telefon...


???: ...hai ma ca nu mai raspunde... Stai, a raspuns... Alo?

Eu: Da?

???: Daline, haide vi la un meci de fotbal?

Eu: Acuma? Dabia m-am trezit... Cat e ceasul?

???: E 14:27... Apropo, cum te descurci cu licenta aia de fotbal?

Eu: Licenta... *loading* LICENTA! (strig) Astazi trebuie sa aflu daca o primesc. Am dat s-o iau pe A+. Mi-am dat toti banii pe licenta aia, mai ca imi vindeam si Loganul ca sa mai fac rost de bani sa-mi intretin studiile...

???: Sper ca ai luat-o pentru ca weekendul trecut am stat dupa tine ca sa termini cu invatatul...

Eu: Deah... La test am facut varza, daca primesc licenta e minune... Totusi, in practica am facut mai bine...

???: Uite de ce te-am sunat.. A castigat Unirea campionatul. Stii, prietenul meu Vasile e fan Unirea si da petrecere maine. Poti sa vi? Mai vin eu, Vali si altii...

Eu: Hai sa zicem ca vin...

???: Si cand trebuie sa vezi daca ai luat-o?

Eu: Acu, la 15... Hai ca ma duc sa mananc repede si ma duc la Centru. Vorbim mai tarziu, salut...

???: Bine, salut.


Inchid telefonul. Imi fac rapid 4 oua si le mananc. Ma imbrac, ma spal pe dinti si ies din cas. Iau Loganul meu nou, si ma duc spre centru...


In trafic.

Eu: Doamne... Intarzii in ritmul asta! Hai mai cu talent boule; Ti-o dat ma-ta permis?!

???: Da sa-mi s**i p**a...

Eu: Tigan borat... Bucurestiul asta e plin de specimene ca asta... Capitala de rah*t... Sa plec cat mai repede din tara asta...


Ajung la Centru. Era 15:17. Intarziasei...
Speram ca nu incepusera inca cu mine... Intru in Sala, calm, incercand sa nu par "agitat". Ma asez undeva in fata si imi astept randul...

???: Olarul Treistariu... Ai luat in test 96 de puncte din 200. In practic ai luat 170. Media este de 133 puncte. Ne pare rau, te mai asteptam data viitoare, sa redai testul... [...] Paraschiv Mihai... Ai luat in test 78 de puncte din 200. In practic, ai luat 180 de puncte. In medie, ai 129 de puncte. Ne pare rau, te asteptam data viitoare...


Imi era deja frica. Stiam ca o nota proasta in test mi-ar fi stricat totul. Pe rand ce treceau cei de dinaintea mea, cu atatea mai multe emotii aveam... Urmam eu...

???: Petre Leonid Dalin...


Imi fierbea sangele in vene... Nu mai aveam rabdare...

???: ...ai luat in test 169 de puncte din 200...


WOW! Am laut un scor chiar foarte mare... Dar...

???: In practica, ai luat...


...practica imi putea strica "scorul"... Sper...

???: 200 de puncte! Felicitari! In medie, ai 185 de puncte. Vino sa iti iei diploma...


Dupa ce imi iau diploma cobor "de pe scena". Ies din sala si vine omul dupa mine. Incercam sa-mi stapanesc emotiile... Eram in extaz. Iau zambind diploma.


???: Petre, stati putin...

Eu: Da? Spuneti...

???: Uite cum sta treaba. Tu ai luat cel mai mare scor si pari cel mai promitator de aici. Uite, am vorbit cu niste oameni si am hotorat sa te trimitem intr-o tara speciala ca sa inveti pentru Licenta Pro. Ti-ar surade ideea sa inveti in Germania, Anglia sau in Franta?

Eu: Super... Umm... Nu stiu, sa spunem in Anglia. Daca nu se poate in Anglia, atunci Germania...

???: Bun, asa. Da-mi numarul tau de telefon si te sun ca sa vedem cum ne organizam...


Ma duc inapoi acasa... Dau cateva telefoane... Imi sun parintii, le spun reusita mea... Era doar ora 16:13 si ma simteam obosit... M-am asezat in pat, uitandu-ma la TV...
SOULBLAST is offline   Reply With Quote
Old 31-12-2013, 07:36 PM   #2
T4vY
Member
 
T4vY's Avatar
 
Join Date: Dec 2013
T4vY is on a distinguished road
Default

E cam mult sa mananci 4 oua. Oricum felicitari e o poveste interesanta, astept continuarea
T4vY is offline   Reply With Quote
Old 31-12-2013, 08:01 PM   #3
Hadrianus
Member
 
Hadrianus's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Location: Baia Mare,MM
Hadrianus has a spectacular aura aboutHadrianus has a spectacular aura about
Default

Tigani..Tigani Everywhere..Foarte interesant story.Astept continuarea
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Hadrianus is offline   Reply With Quote
Old 31-12-2013, 09:23 PM   #4
Atrium
Member
 
Atrium's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Location: Borsa MM
Atrium is a jewel in the roughAtrium is a jewel in the roughAtrium is a jewel in the roughAtrium is a jewel in the rough
Default

Bine ai revenit! Un scor mare... nu te lasi de 69
__________________
Career Mode of the Year 1st Place
Best Username 1st Place
Cel mai inbunatatit la cariere 2nd Place
Update-ul anului 3rd Place
Atrium is offline   Reply With Quote
Old 01-01-2014, 03:37 PM   #5
Shaarawy24
Member
 
Shaarawy24's Avatar
 
Join Date: Nov 2013
Location: Giurgiu
Shaarawy24 is on a distinguished road
Send a message via ICQ to Shaarawy24
Default

Frumos,asteptam continuarea.
Shaarawy24 is offline   Reply With Quote
Old 01-01-2014, 05:11 PM   #6
Le_e
Member
 
Le_e's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Le_e has a spectacular aura aboutLe_e has a spectacular aura about
Default

Poveste interesanta, sa vedem daca te duci sa inveti in Anglia. :>
Le_e is offline   Reply With Quote
Old 02-01-2014, 07:27 PM   #7
razwyx
Member
 
razwyx's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Marte
razwyx is just really nicerazwyx is just really nicerazwyx is just really nicerazwyx is just really nice
Default

Frumos, frumos! Imi place cand sunt sursa de inspiratie!
Ma, da' ce dracu' ai tu cu numaru' 69?
razwyx is offline   Reply With Quote
Old 03-01-2014, 01:41 PM   #8
SOULBLAST
Member
 
SOULBLAST's Avatar
 
Join Date: Feb 2013
Location: București
SOULBLAST is just really niceSOULBLAST is just really niceSOULBLAST is just really niceSOULBLAST is just really niceSOULBLAST is just really nice
Send a message via Yahoo to SOULBLAST Send a message via Skype™ to SOULBLAST
Default

În timpul reclamelor mă gândeam la faptul că am luat licența de mult-dorită. Unde mai adăugăm și studiile care trebuiau făcute în Anglia pentru Pro. Eram în al 9-lea cer!... Îmi sună telefonul. Mă dezmeticesc puțin din "profunzimea" mea , și întind mâna spre telefon ca să răspun.


Eu: Alo?

???: Alo? Sunt eu, Ion. Mă, tu chiar nu vrei să "petreci" faptul că ai luat licența?

Eu: Ioane, păi nu-mi ziceai tu azi dimineață să vin mâine la Vasile, că dădea petrecere în numele Unirii Urzicieni?

Ion: Bine mă, dar ziceam separat de asta...

Eu: Cu care bani? Până nu-mi găsesc și loc de muncă , fac risipă de bani...

Ion: Păi, te ajutăm noi dacă e... Adică, noi organizăm, facem tot și...

Eu: Măi, tu unde bați?

Ion: Hai la fotbal să-ți explic! Vino în Cișmigiu 'colo...

Eu: Umm.. Dar măi... (îmi țin ideea) ... Cine mai vine?

Ion: Vom fi mai puțini acuma, vin eu cu Vali , Alin ....

Eu: Fratimiu?

Ion: Dada, el...

Eu: Hmf... Hai că vin. Salut.

Ion: Bine, salut.


Închid telefonul. În lipsa bunului meu simț, mai stau puțin în pat. Mă întind. Mă ridic și mă întid iarăși... Mă ia o amețeală subită. Stau confuz pentru câteva secunde în picioare și mă duc să mă îmbrac. Iau echipamentul meu de portar , Kappa , cu mănuși adidas , în picioare niște adidași de o firmă necunoscută chiar și pentru mine, și mingea mea din 2006 de la Campionatul Mondial de forbal , respectiv "Teamgeist". Schimb câteva tramvaie până în Cișmigiu , unde sunt bine primit în parc de băieți.


Ion: Daline, bine ai venit...

Dalin: Eu ți-am zis ce părere am de cei care sunt pe interese.

Ion: Da măi, bine... Fi atent, am să încerc să fiu direct...


Mă așez pe o bancă. În scurt timp, se așează Ion și Vali.


Ion: Uite care e treaba... Știi foarte bine faptul că eu sunt mare familist, nu? Am soție, copil...

Eu: Da...

Ion: Iar la capitolul locuri de muncă nu prea mă descurc... Adică, știi foarte bine că până am lucrat la Domnul Leo, tatăl tău...

Eu: Da... (îl aprob eu din nou)

Ion: Și mai știi când ți-am zis de "aventura" mea la Zimnicea, la echipa ălora de fotbal de amatori unde au devenit cea mai buna echipă de amatori până mi-a stricat nenorocitul ăla de primar tot...

Eu: Da măi... Ziceai că vei fi direct...

Ion: Da... Uite ce te rog eu... Când va da Domnul, crezi că ne vei face și tu loc la noua echipă?

Eu: Adică?

Ion: Adică să ne dai acolo locuri de muncă, ceva de făcut acolo...

Eu: Asta dacă devin manager!

Ion: Păi nu asta ești?

Eu: Ba da, dar îmi e teamă că nu voi ajunge manager din prima, îmi e că...

Ion: Stai liniștit că vei ajunge un manager bun! Și încă unu de renume!... Acuma, vi la un fotbal?

Eu: Da, haide...


Știam că băieții (Ion, Vali și Alin, fratele meu) vor decât să-și găsească un loc de muncă bun, în care să poata să-și întrețină familia. Poate Ion era chiar mai speriat de faptul când îmi voi găsi loc de muncă față de mine. Eu vedeam doar un singur lucru: iau licența, sunt manager. Dar am omis faptul , că , ca să câștig un post de manager trebuie să profit cât eu de mult. M-aș fi mulțumit la orice echipă, una să fi fost doar... Între timp, se înserase... Trecuseră vreo 4-5 ore de fotbal în continuu și noi nu obosisem deloc...


Eu: ...De cât jucăm fotbal?

Vali: Habar nu am... Este 21:16...

Ion: Mai rămânem? Mă așteaptă soția...

Eu: Dute Ioane *zic eu indulgent* . Și-așa eu sunt obosit. A fost o zi grea...


Ne pregăteam de plecare. Îi salutăm pe băieți și l-am luat pe fratele meu, Alin, pe de-o-parte...


Eu: Măi, ce mai fac părinții?

Alin: Sunt bine.

Eu: Îi saluți și tu din partea mea? Vin mâine pe la voi dacă e...

Alin: Mâine mergem la munte , stăm câteva zile...

Eu: Ah... Dada... Uitase-i...


Fac o pauză...


Eu: Auzi, dacă voi ajunge manager, tu vei fi interesat de un post la clubul la care voi lucra?

Alin: Dacă binevoiești tu... Pe mine nu m-ar deranja... Momentan am un job sec, știi și tu...

Eu: Deah... Bine, asta am vrut să te întreb doar... Salut...

Alin: Ok, pa...


Mă duc acasă. Schimb câteva tramvaie, mai lălăiesc prin București fără chef și ajung acasă. Mă dezbrac , fac un duș rapid și mă culc. Eram frânt... Totuși, a fost o zi grozavă... Mă întreb ce îmi va aduce ziua de mâine...
SOULBLAST is offline   Reply With Quote
Old 03-01-2014, 02:12 PM   #9
lampardinho
Member
 
lampardinho's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
lampardinho is on a distinguished road
Default

Iti cam place fotbalul in cismigiu =)) cand te fac? )

Poveste reusita !!! Astept continuarea du-te la Hoffenheim )
__________________
Lasa si tu un comentariu
To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.



To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.



To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
lampardinho is offline   Reply With Quote
Old 03-01-2014, 03:08 PM   #10
Hadrianus
Member
 
Hadrianus's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Location: Baia Mare,MM
Hadrianus has a spectacular aura aboutHadrianus has a spectacular aura about
Default

Tu esti un Ramires 2 de nu obosesti la fotbal ?
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Hadrianus is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:11 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL