INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Fifa Manager > Fifa Manager 09

Reply
 
Thread Tools
Old 13-10-2009, 12:22 AM   #1
masli
Member
 
masli's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Madrid
masli is on a distinguished road
Question Tactica proasta, cred

Am inceput de curand (aprox. 2 luni, dupa o pauza de alte cateva luni bune) sa joc FifaManager09. Am ales sa joc cu U. Craiova si mi-am spus ca tactica 4-3-2-1 (RB-CD_CD-LB + RM_CM_LM + CF_CF + ST) e ok doar jucasem FifaManag08 si tactica asta a fost aur, apoi 4-4-1-1 Defensive (4fundasi + 2DM + RM LM + AM + ST), apoi 4-4-2 clasic, apoi 4-3-3 Wings si mai multe tactici (ceva de genul LB_CD_CD_RB + DM + LM_CM + LW + CF + ST_ST) si tot prost a iesit. Am reinceput jocul de cateva ori.
Adica: mijlocasii mei paseaza mereu inapoi, decat daca au culoar atunci fug pe el cu mingea, dar daca ii iese un adversar in fata se intoarce si vrea sa dea pase. Dar cui? Toti mijlocasii sunt marcati, atacantii la fel .. atunci paseaza la fundas (foarte des paseaza la cel de pe extrema, ala paseaza inapoi ca nu are nici el unde si asa ajung sa paseze unul la altul de 2-3 ori pana o pierd). Nu ma deranjeaza f. tare ca se intoarce cu mingea sa gaseasca un coechipier liber, dar mijlocasii si atacantii mei sunt statici, nu se demarca si nu stiu ce sa le fac. In ultimele meciuri am jucat 4-4-1-1 cu LM RM AM si ST pe Free Role, se misca mai "cu talent" dar tot statici sunt. Apoi cand vine o pasa spre ei, asteapta mingea sa ii vina la picior, adversarii normal ca o intercepteaza .. iar daca se duc la intalnire cu mingea fac un stop de 5-6 metri si o perd din preluare. Bun, nici asta nu m-ar deranja daca si adversarii ar astepta si ei mingea, dar nu, ei fug cam 85% din cazuri la intalnire, fac stopuri 80% de se lipeste mingea de ei, iar fundasii mei "tatoneaza" se invart pe langa ei si nu baga piciorul la minge si adversarul il face din corp.
Acum, daca eu i-am spus celor de pe banda stanga si dreapta (LM si RM) sa dribleze nu stiu de ce nu o fac, chiar daca o pierd, dar nu ma prinde echipa adversa pe contraatac. Atacantii la fel, au indicatii sa dribleze si atat, si ei dau pase inapoi (chiar la fundasi s-a intamplat de cateva ori, o pasa de 50-60 m inapoi, dar f.f. precisa si stopul la fel, de fiecare data ). Fundasii de pe extreme sunt penibili, nu au auzit de dublaj. RM sau LM mai vin inapoi sa ajute la aparare iar LB sau RB sta pe loc (a sta pe loc = sta undeva pe la mijlocul terenului meu aprox. 30m de poarta, cu toate ca adversarii ataca pe banda lui). Ca sa nu mai spun de CD parca sunt melci, ai mei, ca ai lor sunt peste tot. Mai sunt multe alte tampenii, ma intreb daca Text Mode sau Instant e ok. Banuiesc ca mai castig si eu cate un meci.
Daca aveti idei cu ce as putea face sa joace si astia ai mei mai bine, va multumesc.
Ultimul meci, care m-a facut sa scriu postul asta .. am luat bataie in cupa de la Delta Tulcea cu 1 - 0, eu nu am avut niciun sut la poarta cu Long Shot pe ON. Fundasii si mijlocasii lor au castigat toate baloanele. Costea nu cred ca a atins mingea meciul ala. WTF!?! Tactica am avut-o: 4-4-1-1 default fara nicio sarcina, doar ST (Costea) putea dribla. Pasele la fundasi Caution si Short iar restul Mixed (in afara de DM-ul Gaman caruia i-am pus Caution si Short). Am cumparat: LM - Tanase de la FC Arges, LB pe Casas si un DM - Olandez din Serbia, generat de joc dar bun si ieftin. Cam atat.
Astept raspuns.
masli is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2009, 12:30 AM   #2
alexis1016
Member
 
alexis1016's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucharest,Romania
alexis1016 is on a distinguished road
Default

Mda cu preluarile iti pot spune de la ce e, e de la Gameplay,ti-as recomanda french gone ,mie imi place
alexis1016 is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2009, 11:56 AM   #3
Astristul
Moderator FIFAM
 
Astristul's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Ploieşti
Astristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to all
Default

Cum a spus si Alexis, schimba gameplay-ul si incearca o tactica mai ofensiva cu 2 sau 3 atacanti!
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Astristul is offline   Reply With Quote
Old 24-08-2011, 12:43 PM   #4
meudssahe
Member
 
Join Date: Aug 2011
meudssahe has a little shameless behaviour in the past
Default

nice
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
meudssahe is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:17 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL