INFO: Forumul este in modul de arhiva. Puteti citi mesajele, dar nu se mai poate posta.


Forumul FifaRomania  

Go Back   Forumul FifaRomania > Fifa Manager > Fifa Manager 11

Reply
 
Thread Tools
Old 18-11-2010, 06:38 PM   #21
masli
Member
 
masli's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Madrid
masli is on a distinguished road
Wink

Pentru ca Rzastavros a povestit asa frumos despre tactica lui, am sa incerc si eu sa povestesc despre tactica mea. Tactica este inspirata de la Real Madrid cu Mourinho antrenor, a jucat 2-3 meciuri in asezarea asta.
Pentru a testa tactica am ales echipa West Bromwich.
Cred ca imaginile fac 1000 de cuvinte, in plus nu am ce sa adaug decat...

Am jucat 3 meciuri amicale, in care am castigat 2 si am pierdut 1.
In primul meci am jucat cu o echipa din Polonia (nu stiu ce echipa, nivel ~730) scor 3-0.
In al 2-lea am jucat cu Valencia, scor 2-0.
In al 3-lea am jucat cu Real Madrid, scor 1-2. Dupa ce Casillas a facut un joc absolut uimitor, aparand 10 suturi ca si goluri.

Pentru ca nu am transferat si nici nu aveam de unde alege jucatorii doriti, am sa descriu ce jucatori sunt ok pentru aceasta tactica. Cred ca cei de la Real Madrid sunt perfecti .. dar in lipsa lor o sa transferam, promovam din echipa a II-a, de la juniori, urmatorii jucatori:
CD-ii - ball winner (perfect), in lipsa lor libero este ok
LWB - attack minded
RWB - nu conteaza pentru mine, ball winner as alege (cu man marking mare) RWB-ul il pun in marking mereu la LW sau LM, dupa parerea mea cei mai periculosi jucatori ai AI-ului.
DM - busy (perfect), in lipsa hard man
CM - playmaker sau ball winner
AM - playmaker
LW, RW - dribbling sau run channel
ST - nu prea conteaza, este bun unul inalt si agil.

Later edit...
Am jucat si meciul cu Chelsea, din pacate ultima salvare o aveam inaintea meciului cu Real Madrid pe care l-am castigat cu 2-1, Casillas iarasi foarte bun scotand 2-3 suturi ca si goluri.
Meciul cu Chelsea, l-am castigat la pas (1-0 ), fara emotii decat in ultimele minute de prelungire unde au avut 2 faze de gol de altfel singurele din meci.
Attached Images
File Type: jpg 2010_11_18 15_56_33.jpg (97.1 KB, 138 views)
File Type: jpg 2010_11_18 15_56_49.jpg (167.1 KB, 125 views)
File Type: jpg 2010_11_18 15_56_58.jpg (85.0 KB, 119 views)
File Type: jpg 2010_11_18 15_57_18.jpg (95.4 KB, 107 views)

Last edited by masli; 18-11-2010 at 07:09 PM. Reason: Later edit ...
masli is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2010, 08:40 PM   #22
Elyahu
Member
 
Join Date: Aug 2010
Elyahu is on a distinguished road
Default

Foarte interesante postari, Rzastavros si Masli. Eu sunt mai incepator in ale Fifa Manager, am jucat cu placere pentru prima data FM 10, iar de numai o saptamana am trecut la FM 11. Primul lucru care l-am observat, in materie de tactica este schimbarea panelului de unde regelzi tactica. Un punct nou si asteptat de multi, dupa cum zicea si Rabesandratana in alt post este tableta grafica de unde setezi tactica si traseele jucatorilor. Dupa parerea mea, setarile tactice de la FM 10 parca erau mai altfel, mai usor de facut. Eu joc meciurile numai in 3D, astfel incat pot observa in timp real daca jucatorii respecta indicatiile tactice si traseele. Fata de versiunea precedenta, la aceeasi tactica pe care o foloseam, in mare, au aparut niste modificari in joc, banuiesc ca sunt rod al motorului grafic sau buna implementare a tacticii alese. Echipa mea nu mai onscrie asa de multe goluri, daca in FM 10 inscriam intre 1-5 goluri pe meci, in functie de tactica aleasa, componenti, forma echipei si de adversar, acum dau 1-2 goluri pe meci, cand inscriu 3 este sarbatoare. In FM 10 luam frecvent cel putin un gol pe meci, daca nu 2-3, acum primesc mai rar gol, si acela din 11 m sau din greseli copilaresti ale portarului. Am avut si doua-trei meciuri la rand fara sa iau gol, ceea ce mi s-a parut ciudat.
Am inceput o cariera in Premier League, cu Newcastle, am jucatori modesti fata de marile forte de acolo. Tactica mea preferata, cu mici ajustari este un 4-2-3-1, cu urmatorul modul:
RB-CD-CD-LB
DM
CM
RM LM
AM
ST.
In functie de adversar si de jucatorii valizi si in forma pentru joc, folosesc 2 DM sau 1 DM si 1 CM, cu pozitii schimbabile, pe stanga sau dreapta, de regula DM joaca mai retras, iar CM usor mai sus decat el, pe stanga sau pe dreapta. Apoi, AM sau CF, iarasi in functie de conditiile de joc, iar LM si RM se pot transforma in RW sau LW. Folosesc un singur ST. Pressingul merge bine, desi defensive line nu am pus-o prea sus, in FM 10 primeam multe goluri prin demarcari rapide ale AI-ului in spatele fundasilor mei, ceea ce nu se mai intampla acum. Pasele sunt mixed, cand lungi, pe extreme sau pe ST, cand "tiki-taka", la firul ierbii, dar dureaza vreo 3-5 minute pana ajung fara sa fiu deposedat in situatii de gol. Eu sunt multumit de tactica aleasa, desi o schimb putin, mai mult asezarea, inainte de fiecare meci. La mijlocul turului sunt pe un onorant loc 7, in urma colosilor Chelsea, Liverpool, MU, Arsenal, Tottenham si Manchester City.
Elyahu is offline   Reply With Quote
Old 19-11-2010, 11:01 AM   #23
Astristul
Moderator FIFAM
 
Astristul's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Ploieşti
Astristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to all
Default

@ masli:
Cateva sfaturi din partea mea:
LB/RB ar trebui sa aibe aceeasi caracteristica, de preferat defense/attacking minded.
CD ar trebui sa fie unul de un fel, celalalt de alt fel. Nu e bine sa ai 2 ball winner de exemplu pentru ca se vor incurca intre ei. E bine sa ai un ball winner neaparat, iar celalalt sa fie ori hard man, ori libero.
DM ball winner, hard man, box to box
CM busy, holding. Merge si playmaker, dar mai putin. Ball winner merge doar daca joci 4-3-3 cu 2 CM si cu DM-ul hard man.
ST target man/penalty box.

Acum, facand abstractie de tactica ta, daca ai un CF in echipa, ar trebui sa fie dribbler/holds up, iar in fata cei 2 ST sa fie unul neaparat runs channels iar celalalt cum am zis mai sus.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

Last edited by Astristul; 19-11-2010 at 11:03 AM.
Astristul is offline   Reply With Quote
Old 19-11-2010, 11:40 AM   #24
mircflo
Member
 
mircflo's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Baia Mare
mircflo is on a distinguished road
Default

Am si eu o nelamurire. Cum reusiti sa faceti ca jucatorii sa fie in forma la inceputul campionatului? In sensul ca, la inceputul sezonului i duc si eu in cantonament si joc ceva meciuri amicale dar la inceputul campionatului toti jucatorii mei sunt prea obositi. Si asta se intampla ba pentru ca le este prea cald in cantonament, ba pentru ca joaca prea multe amicale. Am incercat si varianta cu 1 max 2 jocuri amicale si cu locuri de cantonament pe perioade mai scurte dar nu mai dau rezultate in timpul campionatului. Am citit pe forum ca i duceti la restaurant sau prin parc dar tot nu revint la 100 % capacitate. Unde gresesc, ca nu imi dau seama? creez in timpul sapamanii un mod de antrenament si in apropierea meciurilor de campionat baietii mei sunt obositi. Trebuie sa le dau Recovery (full) ca sa isi revina. poate stau prea mult prin discoteci si nu stiu eu . se poate o parere legata de acest aspect. Cred ca tine tot de tactica.
mircflo is offline   Reply With Quote
Old 20-11-2010, 10:17 AM   #25
robycmd
Member
 
robycmd's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Location: Timisoara
robycmd is on a distinguished road
Default

@mircflo

eu procedez asa :

fac un cantonament de 7-9 zile in Grenchen in Elvetia , si 2-3 amicale cu echipe slabe de ligi inferioare. Prin victorii la scor mare automat echipa creste in forma.
Eu im las secundul sa se ocupe de antrenamentele echipei
robycmd is offline   Reply With Quote
Old 20-11-2010, 12:34 PM   #26
Astristul
Moderator FIFAM
 
Astristul's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Ploieşti
Astristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to allAstristul is a name known to all
Default

Quote:
Originally Posted by mircflo View Post
Am si eu o nelamurire. Cum reusiti sa faceti ca jucatorii sa fie in forma la inceputul campionatului? In sensul ca, la inceputul sezonului i duc si eu in cantonament si joc ceva meciuri amicale dar la inceputul campionatului toti jucatorii mei sunt prea obositi. Si asta se intampla ba pentru ca le este prea cald in cantonament, ba pentru ca joaca prea multe amicale. Am incercat si varianta cu 1 max 2 jocuri amicale si cu locuri de cantonament pe perioade mai scurte dar nu mai dau rezultate in timpul campionatului. Am citit pe forum ca i duceti la restaurant sau prin parc dar tot nu revint la 100 % capacitate. Unde gresesc, ca nu imi dau seama? creez in timpul sapamanii un mod de antrenament si in apropierea meciurilor de campionat baietii mei sunt obositi. Trebuie sa le dau Recovery (full) ca sa isi revina. poate stau prea mult prin discoteci si nu stiu eu . se poate o parere legata de acest aspect. Cred ca tine tot de tactica.
Eu ii duc in Rusia/Ucraina vara si in Turcia/Spania iarna. Forma subita nu obtin, dar obtin o forma acceptabila. Forma "adevarata" o obtii in meciurile amicale/oficiale. La antrenamente, trebuie sa pui la toate grupurile de antrenament (mai putin la portar, acolo se inverseaza niste chestii) acelasi tip de antrenament: 20% la primele 3, fara physical si 10% la restul. La portari faceti la fel, doar ca inversati physical cu tactics (adica sa aibe 10%). Tu trebuie sa conduci antrenamentele, nu-l lasa pe asistent ca-ti face totul varza. Dupa fiecare meci, in primul grup, sa pui jucatorii cu energie scazuta si sa pui toate task-urile la 10%, mai putin recovery si no training. Alea trebuie sa aibe o valoare egala, care cred ca e de 25%.

PS: Nu antrenati abilitati individuale gen "passing", "intimidation", ci generale, adica puneti "-" la individual skills, mental skills etc.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Astristul is offline   Reply With Quote
Old 25-11-2010, 08:47 AM   #27
zece
Member
 
Join Date: Mar 2010
zece is on a distinguished road
Default

4-3-3 RB CD CD LB DM DM AM RW LW ST sau la mijloc cu DM CM CM
zece is offline   Reply With Quote
Old 30-11-2010, 11:23 AM   #28
amonbonfills
Member
 
Join Date: Apr 2007
amonbonfills is on a distinguished road
Default

Eu joc 442 diamond iar daca am probleme mut mijlocasii lateralii LW respectiv FW....nu am dat gres pana acum....
amonbonfills is offline   Reply With Quote
Old 30-11-2010, 11:29 PM   #29
masli
Member
 
masli's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Madrid
masli is on a distinguished road
Thumbs up tactica

Dupa ce am vazut aseara meciul Barcelona - Madrid, am ramas absolut uimit de cat de bine a jucat Barcelona, sa vad cat de bine se gasesc jucatorii Barcelonei pe teren, cat de bine se demarca, ce pase absolut uimitoare produc ... MAGNIFIC .. joc superb facut ieri seara (si nici macar nu tin cu Barca, nici cu Madrid , vezi avatarul meu )
Am incercat sa reproduc tactica Barcelonei si mi-a iesit cam asa (vedeti pozele).
Insa sunt sigur ca tactica de aseara a Barcei nu este nici macar asemanatoare d.p.d.v. tactic cu ce am facut eu aici, dar a meritat sa incerc sa schitez o ciorna (mai bine zis o mizerie ) numai pentru jocul facut aseara de Barca.
Am testat-o, inainte sa o postez, insa am observat ca am probleme mari in aparare, sunt prins destul de des pe contraatac daca unul din jucatorii mei pierde mingea la mijlocul terenului. Cine este curios sa o incerce si face apararea mai solida il rog sa posteze cateva imagini din tactica editata.
Nu mai spun ce jucatori sunt perfecti in aceasta tactica (daca nu stiti, va spun eu ... ai Barcelonei )

Cand am testat-o am jucat cu West Bromwich, am jucat 6 meciuri amicale, 1 egal cu Chelsea(1-1) si 5 victorii (2-0 , 3-1 Valencia, 4-0 , 2-1 Real Madrid si 3-2 insasi Barcelona). In toate meciurile am atacat intr-una cu contraatacuri adverse naucitoare.
Attached Images
File Type: jpg 2010_11_30 17_59_38.jpg (97.0 KB, 91 views)
File Type: jpg 2010_11_30 17_59_47.jpg (158.3 KB, 92 views)
File Type: jpg 2010_11_30 17_59_52.jpg (88.1 KB, 94 views)
masli is offline   Reply With Quote
Old 05-12-2010, 02:08 AM   #30
Petrov
Member
 
Petrov's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Pitesti
Petrov is an unknown quantity at this point
Send a message via Yahoo to Petrov Send a message via Skype™ to Petrov
Default

Foarte interesanta ideea ta insa pentru a juca asa cum a facut-o Barca pur si simplu iti trebuie jucatori de valoare care sa fie capabili sa dea pase din prima, exacte si la momentul potrivit, de jucatori care sa se demarce atunci cand trebuie...etc. Si cred in momentul de fata ca printre putinii care o pot face sunt chiar cei de la Barca si inca cativa jucatori de valoare de la alte echipe insa care sa se plieze bine pe acea tactica destul de complicata totusi...Si sa nu uitam si de omogenitate care conteaza destul de mult!
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

Last edited by Petrov; 05-12-2010 at 02:11 AM.
Petrov is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:13 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL