View Single Post
Old 29-09-2010, 06:18 PM   #4
masli
Member
 
masli's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Madrid
masli is on a distinguished road
Default Traducerea abilitatilor jucatorilor

Ceva adaugari, de pe net si din ce am observat

Anticipation - am mai vazut ca si la atacanti conteaza foarte mult. Cand acestia primesc o pase proasta pot sa o intercepteze, sa ajunga inaintea adversarului la minge.
Cand jucatorii observa ca un coechipier sprinteaza spre o pozitie viitoare, anticipeaza unde va ajunge ca sa ii dau o pase pe pozitia anticipata.
Posibil sa mai fie si anticiparea miscarii adversarului. Astfel un atacant poate sa anticipeze coltul pe care va sari portarul. Parerea mea aici, imi place sa cred asta.

Composure - din cate am observat, in cazul fundasilor, cei cu composture mare aleg variantele optime, claritatea executiilor este mare. Cred ca are efect destul de mare la respectarea tacticii antrenorului in situatii grele.

Concentration - cred ca este exact ceea ce ai spus tu. In plus pot adauga ca jucatorii nu se deconecteaza de la meci in situatii grele, gen joaca in 10 jucatori, sunt condusi, etc...

Decision - din cate am vazut intr-adevar are efect asupra deciziei jucatorului. De exemplu: nu de multe ori, am vazut toti ca atacantul la o distanta de 20m singur cu portarul ia decizia sa suteze la poarta in loc sa inainteze si sa incerce sa dribleze portarul, clar aici este o decizie proasta si mica la valoare. Sau atacanti care pot sa suteze si nu o fac, dar paseaza unui alt coechipier care se afla singur cu poarta goala, decizie buna si valoare mare a "Decision".

Determination - pot adauga ca determinarea jucatorului in timpul meciului este influentata si de banii pe care ii platesti in cazul victoriei. Mai pot adauga si faptul ca daca joaca cu o echipa mai slaba sunt la fel de seriosi.

Intimidation - da, asa este, sperie adversarul. Eu am vazut ca jucatorii cand intalnesc unul cu Intimidation mare nu mai pot sa-l dribleze cu aceiasi acuratete, parca se balbaie in fata lui si in plus atunci cand fug amandoi spre minge castiga mai mereu cel cu Intimidation mai mare, aceste doua situatii le-am vazut mai des.

In rest, rezonez cu tine.

Last edited by Astristul; 30-09-2010 at 10:57 AM. Reason: Composure, nu composture, asta daca tot rezonezi ...
masli is offline   Reply With Quote