Thread: Tactici de joc
View Single Post
Old 18-11-2010, 07:40 PM   #22
Elyahu
Member
 
Join Date: Aug 2010
Elyahu is on a distinguished road
Default

Foarte interesante postari, Rzastavros si Masli. Eu sunt mai incepator in ale Fifa Manager, am jucat cu placere pentru prima data FM 10, iar de numai o saptamana am trecut la FM 11. Primul lucru care l-am observat, in materie de tactica este schimbarea panelului de unde regelzi tactica. Un punct nou si asteptat de multi, dupa cum zicea si Rabesandratana in alt post este tableta grafica de unde setezi tactica si traseele jucatorilor. Dupa parerea mea, setarile tactice de la FM 10 parca erau mai altfel, mai usor de facut. Eu joc meciurile numai in 3D, astfel incat pot observa in timp real daca jucatorii respecta indicatiile tactice si traseele. Fata de versiunea precedenta, la aceeasi tactica pe care o foloseam, in mare, au aparut niste modificari in joc, banuiesc ca sunt rod al motorului grafic sau buna implementare a tacticii alese. Echipa mea nu mai onscrie asa de multe goluri, daca in FM 10 inscriam intre 1-5 goluri pe meci, in functie de tactica aleasa, componenti, forma echipei si de adversar, acum dau 1-2 goluri pe meci, cand inscriu 3 este sarbatoare. In FM 10 luam frecvent cel putin un gol pe meci, daca nu 2-3, acum primesc mai rar gol, si acela din 11 m sau din greseli copilaresti ale portarului. Am avut si doua-trei meciuri la rand fara sa iau gol, ceea ce mi s-a parut ciudat.
Am inceput o cariera in Premier League, cu Newcastle, am jucatori modesti fata de marile forte de acolo. Tactica mea preferata, cu mici ajustari este un 4-2-3-1, cu urmatorul modul:
RB-CD-CD-LB
DM
CM
RM LM
AM
ST.
In functie de adversar si de jucatorii valizi si in forma pentru joc, folosesc 2 DM sau 1 DM si 1 CM, cu pozitii schimbabile, pe stanga sau dreapta, de regula DM joaca mai retras, iar CM usor mai sus decat el, pe stanga sau pe dreapta. Apoi, AM sau CF, iarasi in functie de conditiile de joc, iar LM si RM se pot transforma in RW sau LW. Folosesc un singur ST. Pressingul merge bine, desi defensive line nu am pus-o prea sus, in FM 10 primeam multe goluri prin demarcari rapide ale AI-ului in spatele fundasilor mei, ceea ce nu se mai intampla acum. Pasele sunt mixed, cand lungi, pe extreme sau pe ST, cand "tiki-taka", la firul ierbii, dar dureaza vreo 3-5 minute pana ajung fara sa fiu deposedat in situatii de gol. Eu sunt multumit de tactica aleasa, desi o schimb putin, mai mult asezarea, inainte de fiecare meci. La mijlocul turului sunt pe un onorant loc 7, in urma colosilor Chelsea, Liverpool, MU, Arsenal, Tottenham si Manchester City.
Elyahu is offline   Reply With Quote