View Single Post
Old 01-11-2010, 03:07 PM   #1
RabeSandraTan@
Member
 
RabeSandraTan@'s Avatar
 
Join Date: Nov 2009
RabeSandraTan@ is on a distinguished road
Angry Despre meciul 3D. Cum vi se pare?

Am inceput sa joc in weekend in Bundesliga, Kaiserslautern, toate meciurile 3D, fara sa controlez vreun jucator.
Am jucat mai bine de 10 meciuri si nu am pierdut niciunu pana acum cu Kaiserslautern (echipa cotata ca fiind a 17-a in Bundesliga).

Nu am facut niciun transfer din simplul motiv ca am descoperit in multele amicale ca nu are rost pt ca bat tot si mai mult nu primesc gol. E atat de simplu jocul la 3D incat cred ca poti sa iei campionatul cu echipa cea mai slab cotata si fara sa faci transferuri.

Joc pe cu dificultate "Normal" fac tactici custom si pe tableta grafica pt tactica trasez foarte multe linii atat defensiv cat si ofensiv, fiecarui jucator
si primesc un gol cam odata la 5 meciuri si acela de multe ori din penalty sau lovitura libera.

Si ceea ce deja m-a facut sa renunt la cariera, dupa numai 2 zile de Fifa Manager 11, este ca 90% dintre goluri sunt inscrise dupa lovituri de cap. Pun fundasii laterali sa invaluie si sa dea centrati "deep", se ajuta prin pase scurte cu mijlocasii laterali si scapa foarte usor de marcaj prin 1-2-uri si vine o centrare de pe la 30 de metri, lovitura de cap si gol. Deja e standard. Apoi pun sa traga de timp prin pase laterale si sigure si aglomerez mijlocul terenului cu un presing naucitor si echipele controlate de Pc (indiferent ca sunt Bayern, Dortumnd, Hamburg) nu mai ajung la poarta mea sub nicio forma.

Este mult prea simplu si are prea multe faze standard. Un 3D foarte slab si in acest an ceea ce face sa te plictisesti de joc dupa 2-3 zile. Nu exista niciun fel de emotie ca ai putea sa pierzi un meci, nu se intampla nimic spectaculos care sa te ia prin surprindere (asta daca ai habar de fotbal cat de cat si experienta de cativa ani in precedentele jocuri Fifa Manager) si ceea ce este grav e ca echipele adverse nu folosesc tableta tactica pentru a trasa linii de joc. Asta face de fapt diferenta.

Plusul acestui joc si ceea ce m-a entuziasmat pe mine in DEMO a fost tableta tactica pt ca astfel echipa joaca exact ceea ce ii ceri dar dupa multe meciuri observi ca PC-ul nu o foloseste si astfel tactica lui este una rudimentara si castigi foarte usor toate meciurile cu goluri inscrise foarte des din lovituri de cap. Standard si plictisitor. Rejucabilitate :ZERO

Eu spun pas si anul aceste lui Fifa Manager si revin la Fifa Manager 08 cu loturi actualizate. Prefer sa stau cu emotia golului primit in min 80 decat sa vad 50 de goluri inscrise de atacantii mei dupa aceeasi faza.

Probabil ca dupa o sapt sau doua vor mai aparea persoane care imi vor imbratisa parerea, plictisiti fiind si ei de atatea faze standard repetate abuziv. Dar acum e prea devreme, lumea abia a inceput sa il joace si nu a avut timp sa descopere toate minusurile. Timpul le va rezolva pe toate...

In concluzie: alt an in care EA Germany a scos pe piata un joc foarte slab. Pacat insa ca nu are un rival care sa le bage mintiile (ma refer la Sport Interactive) in cap pentru ca Football Manager 2011 al carui DEMO l-am jucat, ma face sa ma pierd in interfata greoaie si aglomerata si mai mult are un 3D de nivelul anilor 99-2000. Animatiile sunt atat de hilare si jucatorii au niste iesiri atat de bizare incat dupa cateva minute in care incerc sa privesc serios la meci si sa vad daca jucatorii respecta cerintele mele, izbucnesc in ras si apas QUIT si UNINSTALL.

Dar poate ca va veni o vreme cand si jocurile de manager vor avea un 3D meci de calitate. Parca ma vad prin 2050, pe atunci alaturi de nepoti, jucand Fifa Manager 2050, an in care in sfarsit EA Germany va implementa si ea Next Gen pt meciul lor 3D...
RabeSandraTan@ is offline   Reply With Quote