View Single Post
Old 27-06-2006, 06:17 PM   #25
little_foot
Member
 
little_foot's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Bucuresti
little_foot has much to be proud oflittle_foot has much to be proud oflittle_foot has much to be proud oflittle_foot has much to be proud oflittle_foot has much to be proud oflittle_foot has much to be proud oflittle_foot has much to be proud oflittle_foot has much to be proud oflittle_foot has much to be proud of
Default

In "Elevul Dima" este vorba despre un baiat care pana in clasa a 7-a toate clasele si le pregatise cu profesori in particular data fiind situatia tatalui care daca nu ma insel era ambasador sau ceva de genul si erau mai tot timpul plecati. Intr-un final se intorc in tara si dupa lungi discutii tatal accepta ca el sa urmeze ultimele 2 clase la un liceu. Este dus in Craiova, acolo dupa un timp ii vine lui o idee ca ar fi bine sa organizeze o expeditie transoceanica, infiinteaza in acest sens o organizatie(ARPET) in care se inscriu din ce in ce mai multi liceeni, si de aici totul degenereaza in lupta cu sitemul de invatamant. Eu am prezentat doar inceputul. De aici cartea devine si mai interesanta. Daca nu as sta in Bucuresti ti-as imprumuta-o cu placere sa o citesti. Asa doar iti recomand ca daca ai timp sa o citesti.
In "Invitatie la vals" este vorba despre un baiat al carui singur scop in viata era sa se simta mai presus de ceilalti: ii placea sa faca femeile sa ii cada la picioare si mai apoi sa le paraseasca fara regret, sa-si umileasca colegii prin laudele primite de la profesori, si chiar mai apoi sa-si umileasca profesorii in fata colegilor. Toate astea tin pana cand incercand sa mai faca o victima ajunge sa se indragosteasca. Mihaela (caci despre ea e vorba) il accepta in cele din urma insa lui revenindu-i aceea sete de viata dinainte decide sa ii scrie o scrisoare in care ii spune ca se despart. Ea nu-i raspunde, se consuma in ea ascunde faptul ca este gravida si se indragosteste de altul. El incearca sa-si refaca greseala se casatoresc fara sa stie ca ea de fapt il acceptase pe altul, traiesc ceva timp impreuna el fiind avocat pana cand intr-o zi de ziua ei ii cumpara o cruciulita incrustata cu 22 de diamante si vrea sa o surprinda venind mai devreme acasa. Nu o gaseste, se sperie o cauta la politie si afla ca a fost un accident in care au fost implicati sotii Nenisor (numele celui cu care Mihaela il insela). De aici cred ca incepe drama lui si la final cred ca el vrea sa se sinucida (cel putin asa incepe cartea-eu nu am apucat sa o termin). Sper ca ti-am starnit curiozitatea. :P
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

Romani prin nastere/Olteni prin gratie divina!
Toti oltenii se nasc suporteri ai Universitatii Craiova!!

BMW-Big Mexican Woman
little_foot is offline   Reply With Quote