Thread: Povesti...
View Single Post
Old 17-09-2008, 07:29 AM   #30
sunshine_claus
Member
 
sunshine_claus's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Bucuresti
sunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant futuresunshine_claus has a brilliant future
Default

continui si eu povestea mea
__________________
Corina s-a dus in camera ei si a inceput sa planga. Isi ia jurnalul si incepe sa scrie. "E foarte complicat. Nu stiu cum sa fac. Imi este frica. Vreau sa imi salvez prietenii macar. Eu nu mai am scapare. Dar daca descopera ce am de gand si ii omoara si pe ei. Tot ce imi ramane e speranta. Sa sper ca vom reusi. Cui sa spun ce se intampla? Ei aud tot. Vladimir aude tot." Usa se deschide brusc.
-Ce faci? Ai innebunit? Remus devine chiar agresiv. Cum sa il iubesti pe monstrul ala? Eu te iubesc sincer.
-Remus, te rog....Nu pot sa iti spun mai mult. Lasa-ma pe mine. Incercati sa va salvati voi. Eu nu mai am cum. Asculta-ma!!!! Fa-o pentru ceilalti. Fa-o pentru tine. Si poate chiar pentru mine. Nu vreau ca sacrificiul meu sa fie in zadar.
-Despre ce vorbesti aici? Ce sacrificiu? Te rog, spune-mi ceva.
-Nu pot! Intelege-ma.
Remus pleca nelinistit din camera. In living toti,il asteptau nerabdatori.
-Ce ai vorbit cu ea?
-Nu inteleg. Vorbeste de un sacrificiupe care il face pentru noi. Dar ii este frica sa spuna mai mult. Cred ca trebuie sa fim alaturi de ea, sa o protejam.
-Sunt de acord cu tine.Ce facea cand ai plecat de la ea?
-Plangea. E dezarmant sa vad ca nu o pot ajuta. Cred ca o ameninta cumva. Dar nu stiu cum.
-Stiu eu cum putem afla. Corina tine un jurnal. Nu e chiar corect ce propun dar nu vad alta solutie. Trebuie sa ii citim jurnalul. Poate a scris ceva acol. Stiu ca acolo scrie tot, tot ce considera important.
-Putem incerca. Eu o sa o chem in living sa stam de vorba. Sunt prietena ei cea mai buna. Eu si Elena stam cu ea in timp ce voi cautati jurnalul.
-Suntem toti de acord, da? Alina, tu te duci sus la ea si o chemi aici. Noi asteptam sa coboare si mergem in camera ei.
Planul lor a functionat. Corina nu a banuit nimic si a coborat.Cautand prin sertare au gasit jurnalul Corinei.. Ce au citit acolo parea desprins dintr-un film horror.
"Am ajuns la cabana. Cu toate ca ma bucur ca am venit, calatoria asta ma sperie. Nu stiu de ce dar am un presentiment ciudat in legatura cu toata povestea astea. Iar cabana ma sperie. E prea departe de orice forma de civilizatie. Cobor acum sa mancam. Sa speram ca totul va fi bine."
"Nu inteleg ce s-a intamplat aseara. Cand am urcat sa ma duc la culcare, din camera Alinei am auzit voci. Nu puteam intelege ce spun, era parca intr-o alta limba. Cand am intrat in camera, am vazut 3 sau 4 barbati stand de vorba. Unul dintre ei a facut un gest si usa s-a inchis in fata mea, lovindu-ma. Nu imi mai amintesc nimic dupa. Cred ca am lesinat. Cand mi-am revenit erau toti prietenii mei langa mine. Am preferat sa nu le povestesc nimic inca. Speram sa mi se fi parut din cauza oboselii. Dar noaptea a fost foarte agitata pentru mine. Nu am putut sa dorm si am coborat sa nu il trezesc pe Remus. E atat de dragut. Il iubesc. In living m-am intalnit cu unul dintre barbatiipe care ii vazusem in camera Alinei. Privirea lui m-a hipnotizat de cum l-am vazut. Nu am putut sa schitez nici cel mai mic gest de protestest, nici un tipat. S-a apropiat de mine si a inceput sa soptesca ceva. Mi-a spus sa il urmez. Nu ma puteam impotrivi. Imi era atat de frica, dar ce puteam face??? O parte a peretelui era data la o parte ca o usa secreta. Am intrat si am mers pe un coridor ingust si prost iluminat. Dupa cateva sute de metri am intr-o camera mare, bine luminata si incalzita. In jurul camerei erau multe scaune de aceeasi marime, doar unul era mai mare. Era tronul lui Vladimir, seful lor. Mi-a spus ca sunt membrii ai unui cult care prin meditatie, autocontrol au ajuns sa traiasca peste 300 de ani. La fiecare 50 de ani au nevoie ca un copil sa se nasca, un copil al lui Vladimir. Eram hipnotizata. Mi-a dat sa beau ceva si m-a dus intr-o camera care semana cu un dormitor."
__________________
Mai continui maine ca nu mai stiu ce sa spun.
__________________
I'M JUST A KITTY

Last edited by sunshine_claus; 17-09-2008 at 07:50 PM.
sunshine_claus is offline   Reply With Quote