View Single Post
Old 12-09-2013, 11:20 AM   #72
FichiRichi
Member
 
FichiRichi's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: München
FichiRichi is on a distinguished road
Default

Teodor Țarălungă și boema Cotrocenilor

[imgw]http://mereubancar.org/wp-content/uploads/2013/06/taralunga1.jpg[/imgw]

Una din cele mai bune extreme pe care le-a avut fotbalul românesc, Teodor Țarălungă a avut marele noroc de a se forma în preajma unor jucători precum Oaidă și Mateianu. Mai târziu s-a numărat printre artizanii câștigării primului titlu de către Universitatea Craiova. În cei 4 ani (1966-69) petrecuți în Parcul cu Platani evoluează de 64 de ori marcând 23 de goluri.

- Înainte de a ajunge la Universitatea Craiova, v-a racolat Steaua, dar în Ghencea aţi ajuns în… arest?! Dacă informaţia este reală, ce s-a întâmplat?

- N-am ajuns în arest! Era însă cât pe aci… Eram, într-adevăr, la Steaua şi conducerea a intenţionat să mă trimită la Progresul, la schimb cu Dumitru Popescu. Eu însă nu voiam să mă prezint la Progresul. Şi atunci cei de la Steaua au vrut să mă trimită în arest, vreo zece zile. În cele din urmă, am acceptat şi am plecat la Progresul. Şi bine am făcut deoarece la Progresul am avut cea mai boemă viaţă!

- De fapt, din câte mi-aţi spus cu alte ocazii, nu aţi agreat cluburile departamentale, militare, Steaua, Dinamo…

- Aşa este. În viaţa mea nu mi-a plăcut să spun „Să trăiţi!” şi „Ordonaţi!”, aşa că înţelegi.


La cină cu Ion Ţiriac şi ambasadorul Marii Britanii


Progresul București în sezonul 1967/68 (Divizia A)

La Progresul, atmosfera boemă era una care i se potrivea ca o mănuşă. “Acolo l-am cunoscut pe Ilie Năstase. Ăsta, împreună cu Matache făceau pariuri cu mine la loviturile de la 11 metri. Ei erau amândoi pe blat şi eu dădeam mereu berile. În aceea perioadă m-am împrietenit cu Ion Ţiriac. Datorită lui, în 1968, la Intercontinental, l-am cunoscut pe ambasadorul Marii Britanii în România. Toţi eram invitaţii lui Ţiriac la cină. Ce viaţă am dus eu la Progresul!!! Aşa de mult mă iubeau ăia acolo încât eram singurul pe care, prin vămi, nu-l controla nimeni de valută.”
FichiRichi is offline   Reply With Quote