View Single Post
Old 01-10-2010, 04:56 PM   #21
Scatterbrain
Member
 
Scatterbrain's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Scatterbrain will become famous soon enough
Default

Īn primul rānd eroare e la hard-disk, nu are nici o legătură cu memoria RAM (aparent) dacă precizează fișierul atapi.sys.



Exact nu īmi pot da seama ce e, pentur că pot fi o mie de motive.

Īncearcă așa:

1. Deschide unitatea și deconectează mufa SATA/IDE de la HDD și placa de bază precum ți-a recomandat și altcineva pe aici și reconecteaz-o apoi.
2. Totuși, funcția principală a erorii este KERNEL, deci poate intra și memoria ram, așa că downlodează Memtest și rulează-l. Dacă īți dă erori, īnseamnă că memoria ram cauzează bsod-ul și trebuie să o schimbi sau să o introduci din nou īn slotul ei, poate a sărit acel switch și a ieșit din slot.
3. Dacă nu e de la RAM, atunci īncearcă o reinstalare de windows curat (CURAT, nu prostii integrate și mai știu eu ce black editions de XP și alte tampenii, ori XP SP 3 CLEAN ori WINDOWS 7 CLEAN).
4. Dacă nici cu reinstalarea windows-ului nu merge, dacă ram-ul nu este stricat, atunci este hdd-ul defect.

Ai putea să ne spui ce HDD ai, dar modelul exact, nu doar capacitatea.


Momentan la metodele astea mă pot gāndi, astea sunt cele mai radicale, dacă nu ai erori de RAM/Windows atunci e HDD-ul defect și trebuie schimbat.


Dacă ai o placă de bază cu suport SATA-II și īntr-adevăr hdd-ul e cel stricat, recomand acest hdd: http://www.pcgarage.ro/hard-disk-uri.../?ref=homepage
Scatterbrain is offline   Reply With Quote