View Single Post
Old 22-04-2012, 12:02 PM   #12
stephen
I Don't Believe a Word
 
stephen's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Bucuresti/Constanta
stephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond reputestephen has a reputation beyond repute
Default

@kevin10, să ştii că din banii ăia nu îţi ei un laptop exagerat de dotat...asta dacă te interesează gaming-ul. Dacă-l vrei pentru chestii de zi cu zi, găseşti câteva modele frumuşele cu un procesor capabil şi o placă video care să ducă eventual nişte filme hd.

Prietena mea, spre exemplu, şi-a cumpărat în ianuarie un Asus cu i5, o placă Nvidia de 2gb (nu ţin minte exact seria, "GT540??!!" parcă... nu mă pricep la nVidia) şi 4gb de ram upgradabili. A dat 2800 de lei, fără licenţă de Windows. Laptopul e capabil să ruleze orice în materie de jocuri dar mie placa aia video nu-mi dă mare încredere. Într-adevăr, procesorul e super dar asta nu te ajută prea mult când ai o placă video depăşită şi nici n-o poţi schimba pentru că...ştii tu - e un laptop.

@Razor...o să te contrazic. Eu am un procesor care deja e considerat antic - Intel Pentium D 930. Prima serie de dual-core-uri lansată de Intel. 2005. Alăturat unui Sapphire AMD HD 6570 (luată prin decembrie), configuraţia mea (modestă de altfel) rulează absolut orice pe detalii superioare (mai puţin Fifa care e special). Dar în rest, numeşte tu jocul, şi eu ţi-l rulez impecabil cu un procesor mult inferior unui iCore sau chiar unui Core2Duo. Procesor vechi de 7 ani.
Am dat ceva pe el la vremea respectivă. Dar uite că mă ţine şi acum. Iar eu zic că 7 ani este o perioadă îndelungată pentru orice piesă de calculator.
E o mare făcătură cu componentele astea pe bandă rulantă. Nu zic că nu sunt superioare faţă de ce am eu. Doar că jocurile n-au nevoie de ele de cele mai multe ori şi merg foarte frumos şi pe sisteme mid-low.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
stephen is offline   Reply With Quote